دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸   |   Mon March 25, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رفاه مردم در گرو عملکرد مدیریت شهری است
آمادگی کامل شهر برای استقبال از بهار و گردشگران نوروزی
اجراي46 رأي تخريب و 118 راُي پلمب در همدان
پیام تبریک رئیس شورای اسلامی شهر همدان به مناسبت فرارسیدن سال نو
اعلام ضوابط اجرای سامانه‌های مهار آتش در ساختمان‌ها
     آخرین اخبار
رفاه مردم در گرو عملکرد مدیریت شهری است
پیام تبریک رئیس شورای اسلامی شهر همدان به مناسبت فرارسیدن سال نو
آمادگی کامل شهر برای استقبال از بهار و گردشگران نوروزی
اعلام ضوابط اجرای سامانه‌های مهار آتش در ساختمان‌ها
اجراي46 رأي تخريب و 118 راُي پلمب در همدان
رضایت 76 درصدی شهروندان از شهرداری
امضای تفاهم‌نامه شهرداری و اصناف در مراسم رونمایی از تعرفه عوارض شهرداری
تدابیر مدیریت شهری برای چهارشنبه پایان سال ایمن
تأکید بر تعامل و تعاون مدیریت شهری با دستگاه تعلیم و تربیت
پدافند غیرعامل لازمه رسیدن به توسعه پایدار در مدیریت شهری
ضرورت رفع موانع و دغدغه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری در همدان
شنبه آغاز توزیع میوه عید در غرفه‌های شهرداری
آماده‌باش 161 نیروی آتش‌نشانی در چهارشنبه آخر سال
اطلاعات گردشگران نوروزی در نرم افزار ثبت می‌شود
پایان خوش شهرداری همدان در سال جاری، شاگردان گل محمدی گل کاشتند
با حکم امام خامنه‌اي حجت‌الاسلام شعباني‌ نماينده ولي‌فقيه و امام‌جمعه همدان شد
ضرورت تدوین طرح جامع اقتصادی برای همدان
پیمودن راه گام دوم انقلاب با قدرت، نشاط و طراوت جوانی میسر است
اختصاص 70 اتوبوس برای جابه‌جایی شهروندان در پنجشنبه آخر سال
نام‌گذاری پارک منطقه 4 شهر همدان به نام "شهید نفیسی"
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١١/٢٧ تعداد بازدیـد : ۵٣ نسخه چاپی
 
 
 


خشکسالی در هر 3 تالاب طبیعی همدان

روزنامه هگمتانه  : 
رئیس اداره آموزش و پژوهش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان همدان از برگزاری اردوی علمی آموزشی دبیران مقطع متوسطه با کمک جهاد دانشگاهی و آموزش وپرورش خبر داد.

 
 

عباس ایزدی در بازدید علمی آموزشی دبیران از تالابهای استان با اشاره به اهمیت و نقش بسیار مهم معلمان در فرهنگسازی و تربیت نسل آینده، گفت: به منظور آشنایی دبیران درس انسان و محیطزیست پایه یازدهم دوره متوسطه با اهمیت تالابها، ارزشهای آنها، فواید، کارکردها و راههای حفظ زیستبوم آنها این بازدید صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه تالابها به عنوان بارزترین زیبایی خلقت هیچ جایگزینی ندارند، مطرح کرد: متأسفانه در طول تاریخ این نعمتهای الهی همواره مورد ظلم انسانها واقع شدهاند؛ در گذشته بین مردم، تالابها یک اراضی بیفایده، مضر، باتلاق یا مرداب تصور میشدند، همین افکار نادرست زمینهای را برای رفتار خصمانه انسانها و صدمه رساندن به آنها را فراهم کرده بود.

ایزدی با اشاره به فواید وجود تالابها، عنوان کرد: ذخیره سیل و سیلاب، بهبود کیفیت آب، زیستگاه پرندگان آبزی و آبزیان، جلوگیری از طوفان، جذب گردشگر و تأمین کننده آب سفرههای زیرزمینی از جمله تأثیرات مهم این نعمتهای الهی در زندگی انسانها هستند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست طبیعی استان همدان نیز از وجود 27 تالاب در کل استان خبر داد و گفت: تنها سه تالاب طبیعی در استان وجود دارد که متأسفانه تمامی آنها با خشکسالی روبهرو هستند.

کاظمینی در توضیح تالاب براساس تعریف کنوانسیون بینالمللی رامسر، عنوان کرد: تالابها شامل دریاچه، رودخانه، برکه، مرداب، چمنزار مرطوب، شالیزار، تورب زار، واحه، مصب رودخانه، دلتاها، سواحل جزر و مدی، سواحل دریا، مانگرو، صخرههای مرجانی، مخازن آب، استخرهای پرورش ماهی و حوضچههای نمک هستند.

وی در رابطه با تالاب مصنوعی( انسان ساخت) شیرین سو، افزود: این تالاب در استان همدان یکی از زیستبومهای آبی غنی غرب کشور بوده است؛ همچنین وسعت محدوده تالاب حدود 300 هکتار و وسعت دریاچه آن 43 هزار هکتار است.

وی با بیان اینکه این تالاب همه ساله در فصل مهاجرت پذیرای تعداد زیادی پرندگان آبزی و کنار آبزی است، اظهار کرد: به دلیل تنوع بالای اکولوژیکی منطقه، نیاز اساسی به برنامههای حفاظتی و مدیریتی قوی را میطلبد؛ از این رو با پیگیریهای به عمل آمده از سوی شورای عالی حفاظت از محیط زیست، این تالاب از سال 89 به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شده است.

کاظمینی گرگ، سنجاب زمینی، شغال، روباه، مار آبی، لاکپشت و قورباغه را از جمله گونههای جانوری تالاب شیرین سو دانست و خاطرنشان کرد: بیشترین تنوع گونهای مربوط به تیره Anatidae، خوتکای معمولی، اردک سر سبز در این تالاب است همچنین گونههای پرستوی دریایی بال سفید، چنگر، لک لک، کشیم گردن سیاه و سلیم طوقی بیشترین فراوانی را درماههای گرم سال و فصول بهار و تابستان دارند.

وی ادامه داد: طبق قوانین حفاظتی، این محورهای ارتباطی دارای ارزش حفاظتی بالایی بوده و نقش مهمی در برقراری ارتباط بین زیستگاه مختلف در مسیر مهاجرت ایجاد میکنند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست طبیعی استان همدان شکار پرندگان، تجاوز به اراضی واقع در حریم تالاب شیرین سو، اجرای بیش از ظرفیت در حوزه آبریز و آلودگی آب ناشی از فاضلابهای روستایی را از جمله تهدیدات و تعارضات وارد بر این تالاب دانست و بیان کرد: نظام آموزش و آگاهی همگانی، نصب تابلوهای هشداردهنده و تبلیغاتی در طرفین تالاب، نصب مارکرهای بتنی، نصب سطل زباله، ساخت آبشخور مناسب و به تعداد کافی در محل چشمه بالادست و اجرای حفاظ و مانع در اطراف دریاچه از جمله راهکارهای مناسب برای حفظ این تالاب مصنوعی است.

مدیر حفاظت از محیط زیست شهرستان ملایر نیز با بیان اینکه تالاب طبیعی آقگل به ثبت ملی رسیده است، گفت: این تالاب از لحاظ وجود مواد غذایی مناسب برای پرندگان، یکی از غنیترین آبگیرهای منطقه غرب ایران محسوب میشود؛ نزولات آسمانی، ذوب برف ارتفاعات اطراف، نهرهای فصلی، چشمههای حاشیهای و طغیان رودخانه قرهچای از منابع آبی این تالاب طبیعی هستند.

شعبانلو با اشاره به خشک شدن این تالاب در اواخر فصل بهار بهدلیل فصلی بودن آن، گفت: این تالاب در طول پاییز و زمستان آبدار بوده و در فصل بهار از میزان آب آن کاسته میشود.

وی بارش کم باران، برداشت بیرویه از آبهای زیرزمینی، سدسازیهای غیراصولی و حفر چاههای غیر مجاز را از جمله عوامل خشکسالی این تالاب مهم دانست و خاطرنشان کرد: تولید گردوغبار، کاهش محصولات کشاورزی، ندادن حقآبه استان مرکزی، ازبین رفتن پوشش گیاهی و نابودی روستاها از جمله مضرات کاهش آب تالاب هستند.

شعبانلو تالابها را به عنوان بانک ژن معرفی کرد و گفت: آواز خوان، آبچیلیک، سرسبز، چنگر، باکلان، کشیم بزرگ، تنجه، حاجی لکلک، فلامینگو و خروس کولی از جمله پرندگان آبزی و کنار آبزی این تالابها هستند.

وی با اشاره به وجود پرندگان کوهزی مانند عقاب طلایی و کبک معمولی در تالاب آقگل، اظهار کرد: گرگ، کفتار، قوچمیش، مارها، سوسمارها و مارمولکها از دیگر حیوانات پستاندار و خزندگان بومی یا مهاجر پذیر این تالاب هستند.

مدیر حفاظت از محیط زیست شهرستان ملایر در رابطه با راهکار حفاظت تالاب آقگل، گفت: کنترل وضعیت برداشت، بررسی تغییرات سالیانه کمی و کیفی تالاب، ایجاد بانک اطلاعات گونههای مهاجر آقگل، ارتباط مؤثر با مراجع زیربط برای جلوگیری از شکار و نظارت مستمر و کنترل شکار غیرمجاز از جمله موارد محافظت از این تالاب هستند.

شعبانلو با اشاره به ظرفیت بالای تالابها در جذب گردشگر و ورود سرمایه به داخل استان، اظهار کرد: درگذشته شهرهای مذهبی و تاریخی مورد استقبال گردشگران واقع میشدند اما در یک دهه گذشته منابع طبیعی و سرمایههای محیطزیستی نیز از دیگر دلایل جذب گردشگر به شمار میآیند

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١١/٢٧ تعداد بازدیـد : ۵٣ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴٣  نفر کاربران آنلاین :
۲,۰۲۲,۹۶۲ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان