دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸   |   Mon March 25, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رفاه مردم در گرو عملکرد مدیریت شهری است
آمادگی کامل شهر برای استقبال از بهار و گردشگران نوروزی
اجراي46 رأي تخريب و 118 راُي پلمب در همدان
پیام تبریک رئیس شورای اسلامی شهر همدان به مناسبت فرارسیدن سال نو
اعلام ضوابط اجرای سامانه‌های مهار آتش در ساختمان‌ها
     آخرین اخبار
رفاه مردم در گرو عملکرد مدیریت شهری است
پیام تبریک رئیس شورای اسلامی شهر همدان به مناسبت فرارسیدن سال نو
آمادگی کامل شهر برای استقبال از بهار و گردشگران نوروزی
اعلام ضوابط اجرای سامانه‌های مهار آتش در ساختمان‌ها
اجراي46 رأي تخريب و 118 راُي پلمب در همدان
رضایت 76 درصدی شهروندان از شهرداری
امضای تفاهم‌نامه شهرداری و اصناف در مراسم رونمایی از تعرفه عوارض شهرداری
تدابیر مدیریت شهری برای چهارشنبه پایان سال ایمن
تأکید بر تعامل و تعاون مدیریت شهری با دستگاه تعلیم و تربیت
پدافند غیرعامل لازمه رسیدن به توسعه پایدار در مدیریت شهری
ضرورت رفع موانع و دغدغه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری در همدان
شنبه آغاز توزیع میوه عید در غرفه‌های شهرداری
آماده‌باش 161 نیروی آتش‌نشانی در چهارشنبه آخر سال
اطلاعات گردشگران نوروزی در نرم افزار ثبت می‌شود
پایان خوش شهرداری همدان در سال جاری، شاگردان گل محمدی گل کاشتند
با حکم امام خامنه‌اي حجت‌الاسلام شعباني‌ نماينده ولي‌فقيه و امام‌جمعه همدان شد
ضرورت تدوین طرح جامع اقتصادی برای همدان
پیمودن راه گام دوم انقلاب با قدرت، نشاط و طراوت جوانی میسر است
اختصاص 70 اتوبوس برای جابه‌جایی شهروندان در پنجشنبه آخر سال
نام‌گذاری پارک منطقه 4 شهر همدان به نام "شهید نفیسی"
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١٢/٢١ تعداد بازدیـد : ٢۵ نسخه چاپی
 
 
 


ضرورت همکاری شهروندان با پاکبان ها در روزهای خانه تکانی

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
مدیریت زباله یکی از حیاتی ترین کارهایی است که روزانه در هر شهری انجام می شود زیرا اولیای امور با مشکلات دفع مقادیر عظیمی از زباله تولیدی روزانه مواجه هستند. به همین دلیل است که تفکیک زباله از مبدأ باید بسیار موردتوجه قرار گیرد.

 
 

زهرا ذوالفقاری: با فرا رسیدن ایام پایانی سال و آغاز سنت دیرینه ایرانیان برای آماده شدن برای نوروز و اجرای سنت کهن« خانه تکانی»، میزان تولید زباله شهروندان به طور چشمگیری افزایش مییابد، بانوان همدانی برای نظافت منزلشان و شستشو و تمیزی آن مهیای کار میشوند، و در این حین تعداد وسایل دورریز و اضافی و زبالهها زیاد میشود و وقت و بی وقت زباله است که در خارج از منزل قرار داده میشود و در اینجاست که کار مدیریت شهری و پاکبانها بیشتر و بیشتر میشود، از طرف دیگر با توجه به اینکه همدان در ایام نوروز یک شهر گردشگرپذیر است، تمیزی و زیبایی آن بسیار اهمیت دارد، از همین رو نیروهای شهرداری همدان برای آماده سازی شهر برای مهمانان نوروزی باید به طور شبانه روزی فعالیت داشته باشند، در اینجاست که اهمیت همکاری شهروندان در دور ریز زباله ها، تفکیک زباله، و... با پاکبانها و نیروهای خدمات شهری همدان مشخص میشود.

مدیریت زباله یکی از حیاتیترین کارهایی است که روزانه در هر شهری انجام میشود زیرا اولیای امور با مشکلات دفع مقادیر عظیمی از زباله تولیدی روزانه مواجه هستند. به همین دلیل است که تفکیک زباله از مبدأ باید بسیار موردتوجه قرار گیرد. بازیافت زبالهها از دو جهت مفید خواهد بود، هم زباله کمتری در محیط ایجاد خواهد شد و هم مواد خام کمتری مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

اکنون این سؤال مطرح میشود که آیا تابهحال به این فکر کردهاید که نقش شما در حفظ منابع طبیعی، کاهش آلودگی، و کاهش مصرف انرژی چقدر پررنگ است؟ همه ما روزانه خبرهای ناامیدکننده فراوانی درزمینه محیطزیست میشنویم، بحران انرژی، بحران آب، آلودگی هوای شهرها، افزایش نگرانکننده تولید زباله و... یکی از رفتارهای اشتباه ما، به زباله مربوط میشود؛ از ریختن آن در کوچه و خیابان گرفته تا جدا نکردن زبالهها و حتی بهموقع نگذاشتن آنها در مخازن. این موضوع را دستکم نگیرید. شاید هرروز کوچه و محلهتان را تمیز و پاکدیدهاید و متوجه اشتباهی که بسیاری از ما آدمها انجام میدهیم نشدهاید.

در مباحث مربوط به زباله توجه به پیشگیری از تولید زباله، کاهش مقدار تولید زباله، استفاده از تولیداتی که بهدفعات قابلاستفاده باشند، بازیافت، و دفن زباله از اهمیت به سزایی برخوردار است. همه نوع زباله خانگی را میشود بهنوعی محدودتر کرد و با درست مصرف کردن، در پایین آوردن سطح زبالههای تولیدی، نقشی داشت.

بسیاری از این زبالهها که درواقع پسمانده خوراکیها است، بهنوعی با تبدیلشدن به کود کمپوست، قابل بازگشت به چرخه محیطزیست هستند اما تولیداتی که پایه نایلونی و پلاستیکی دارند دیگر هیچگاه به طبیعت برنمیگرد.

* در ایام خانه تکانی میزان تولید زباله از سوی شهروندان رو به افزایش است

به ایامپایانی سال که نزدیک میشویم، به دلیل خانه تکانی، زبالههای تولیدی شهروندان رو به افزایش است، به طوری که مدیریت شهری تعداد شیفتهای پاکبانها را برای جمعآوری بهتر و سریعتر زبالهها افزایش میدهد، با توجه به اینکه دورریز وسایل در ایام خانه تکانی بیشتر میشود برخی شهروندان بدون توجه به تفکیک زباله آن را دور میریزند.

*برخی شهروندان زبالههای دور ریز خود را بدون قرار دادن در نایلون و کیسه زباله در داخل مخزنها خالی میکنند

حتی برخی شهروندان زبالههای دور ریز خود را بدون قرار دادن در نایلون و کیسه زباله در داخل مخزنها خالی میکنند و یا اینکه آن را مقابل در منازل رها میکنند و کافی است بادی بوزد تا این زبالهها را در داخل خیابان پخش کند و همه اینها در حالی است که مدیریت شهری آماده استقبال از مسافران نوروزی است و حجم کاری آن افزایش یافته است.

*خانه تکانی سنت پسندیدهای است، اما همه ما شهروندان موظفیم در کنار اجرای این سنت پسندیده، به وظایف شهروندی خود در قبال شهر و محیط زیست زندگیمان نیز توجه داشته باشیم

اگرچه خانه تکانی سنت پسندیدهای است، اما همه ما شهروندان موظفیم در کنار اجرای این سنت پسندیده، به وظایف شهروندی خود در قبال شهر و محیط زیست زندگیمان نیز توجه داشته باشیم و به واقع یک شهروند مسؤولیت پذیر باشیم، چه بسا عدم رعایت برخی از اصول علاوه بر اینکه زحمت پاکبانها را افزایش میدهد باعث آلودگی محیط زیست ما هم خواهد شد، از سوی دیگر همدان یک شهر گردشگری است و اینکه شهری تمیز و زیبا داشته باشیم و مسافران از آن لذت ببرند و بار دیگر هم همدان را برای سفر انتخاب کنند، موضوعی است که باید برای شهروندان همدانی مهم باشد.

* علیضمیر: شاهد افزایش زباله شهروندان هستیم

معاون خدمات شهری شهردار همدان با اشاره به اینکه به ماه پایانی سال و خانهتکانی وارد شدیم و در این ماه همیشه شاهد افزایش زباله شهروندان هستیم تصریح کرد: انتظار داریم شهروندان با نیروهای خدمات شهری و پاکبان شهرداری همکاری بیشتر داشته و به مرور و در ساعت تعیین شده زباله خود را تحویل مأموران دهند تا انباشت وقت و بی وقت زباله در معابر شهری منظر ناخوشایندی در معابر همدان به وجود نیاورد.

وحید علی‌‌ضمیر با تأکید بر اینکه جمعآوری به موقع زبالهها و تمیزی شهر منوط به همکاری شهروندان با پاکبانها است، افزود: شهروندان برای داشتن شهری زیبا و گردشگرپذیر باید به وظایف شهروندی خود عمل کنند.

*نوبتکاری جمعآوری زباله و پسماند شهر را افزایش دادیم

وی با اشاره به اینکه وقتی به روزهای خانهتکانی پایان سال نزدیک میشویم نوبتکاری جمعآوری زباله و پسماند شهر را افزایش میدهیم، گفت: جمعآوری زباله خشک شهر همدان 20 تا 25 درصد نسبت به سال قبل افزایش دارد که مؤید آن است که شهروندان همدانی در جدا سازی زباله همکاری مناسب با شهرداری داشتند.

*فرهنگ تفکیک زباله در همدان روند مطلوبی دارد

علیضمیر تأکید کرد: فرهنگ تفکیک زباله‌‌تر از خشک در همدان نهادینه شده است و خوشبختانه شهروندان نسبت به گذشته همکاری خوبی را با مدیریت شهری دارند.

وحید علی ضمیر سرانه تولید زباله کشوری را  810 گرم عنوان و بیان کرد: مقدار سرانه زباله تولیدی در همدان نشان میدهد تلاشها برای کاهش تولید زباله در همدان مؤثر بوده است.

*فعالیت 900 نفر نیروی خدمات شهری در جمعآوری و پاکیزهسازی معابر شهری

وی با بیان اینکه حدود 900 نفر نیروی خدمات شهری در جمعآوری و پاکیزهسازی معابر شهری همدان نقش دارند، افزود: جمعآوری مکانیزه را برای سرعت در نظافت معابر و بهبود نظافت اجرایی کردیم.

این مسؤول در ادامه اضافه کرد: اکنون 50 دستگاه مکانیزه جمعآوری زباله شهری همدان را انجام میدهند.

علیضمیر در ادامه با اعلام اینکه با پردازشی که ازمقدار زباله تحویلی توسط شهروندان به خودروهای جمعآوری زباله داشتیم، اکنون 78 درصد زبالهها «تر» و بقیه خشک است، گفت: حدود 20 درصد از پسماند خشک هم توسط پیمانکاران طرف قرار داد شهرداری جمعآوری و جداسازی زباله از مبدا را انجام میدهند.

وی به جمعآوری و دفع بهداشتی 6 تن زباله عفونی در شهر همدان با خودروی مخصوص اشاره و اظهار کرد: برای حمل زبالههای عفونی هم برنامهریزی شده و خودروی اختصاصی این زبالهها را حمل میکند که البته طبق قانون بیخطرسازی زبالهها، قبل از تحویل به شهرداری به نهادهای تولیدکننده این پسماندها ارتباط دارد.

وی با بیان اینکه شهرداری همدان فضایی خاص را هم برای دفن پسماندهای ساختمانی در نظر گرفته است؛ گفت: شاید روزانه یک هزار تن نخاله ساختمانی ناشی از ساختوساز جدید با بهسازی ساختمانها جمعآوری به این نقطه حمل میشود.

*آموزشهای شهروندی در جداسازی زباله بسیار تأثیرگذار است

معاون خدمات شهری شهردار همدان گفت: برای افزایش فرهنگجداسازی زباله خشک ازتر برنامههای آموزشی متعدد متناسب با جامعه هدف در همدان توسط سازمان پسماند اجرا شده است و برای تشویق دانشآموزان به گسترش این فرهنگ در خانوادهها هم در برنامههایی خاص هدایایی به دانشآموزان اهدا شده است.

*13 نقطه شهر مجهز به جایگاه تحویل زباله خشک

علیضمیر اظهار کرد: در 13 نقطه از شهر هم جایگاههایی را برای تحویل زباله خشک جداسازی شده توسط شهروندان پیشبینی کردیم که در حوزه ترغیب شهروندان برای همکاری در جداسازی زباله خشک از تر، هدایای مادی و معنوی به شهروندان اهدا شده است و زبالههای خشک آنان را به نرخ روز پیمانکار طرف قرارداد شهرداری همدان خریداری کرده است.

* برپایی کارگاههای تفکیک زباله

در این میان تقش سازمانهای مردمنهاد در ارتقا فرهنگ شهروندی و تفکیک زباله، مسؤولیتپذیری، آموزشهای شهروندی، کمک به مدیریت شهری، نحوه تولید زباله کمتر و... بسیار مؤثر است، زیرا هر کجا که خود مردم در اموری وارد کار شوند، آن امر نتیجه بهتر و مطلوبتری را خواهد داشت.

مدیر عامل سازمان مردم نهاد" اندیشکده نگاه" نیز که در حوزه مشارکتهای شهروندی و آموزشهای شهروندی فعالیت دارد، در گفتگو با خبرنگار هگمتانه با اشاره به برگزاری کارگاههای تفکیک زباله، اظهارکرد: کارگاه آموزش شهروندی در خصوص جدا سازی زبالهتر و خشک را برگزار کردیم.

مهدی شریفی در ادامه سخنانش به افزایش حجمتولید زباله در پایان سال و نوروز اشاره و بیان کرد: با همکاری معاونت شهرداری کارگاه آموزشی تفکیک زباله و استفاده بهینه از وسایل در خانه برگزار میشود.

*سازمانهای مردم نهاد باید در فرهنگ سازی تولید زباله کمتر تلاش کنند

وی با بیان اینکه باید فرهنگ استفاده از ساکها و کیسههای پارچهای بین مردم نهادینه شود، عنوان کرد: یکی از اقدامات ما تروبج این امر و برگزاری کلاسهای آموزش شهروندی است.

شریفی با بیان این مطلب که در ایام خانه تکانی نیز شهروندان باید سعی کنند زباله کمتری را تولید کنند، ابراز کرد: تمام این موارد به فرهنگ سازی در این زمینه بر میگردد که علاوه بر برگزاری کارگاه و... باید در این حوزه تبلیغات محیطی نیز صورت بگیرد.

این فعال سازمان مردم نهاد یادآور شد: سازمانهای مردم نهاد، تشکلها و در مجموع فعالان محیط زیست نیز در فرهنگ سازی در خصوص زباله بسیار تأثیر گذار هستند.

*اما در نهایت...

باید اذعان کرد، جمعآوری زباله، تمیزی شهر که شاید برای ما شهروندان عادی شده باشد یکی از سختترین کارهای بخش مدیریت شهری است که نقش بسزایی را در سلامت محیط و شهروندان ایفا میکند و چه بسا هر یک از ما شهروندان باید مدیریت شهری را در این خصوص یاری کنیم.

شهر همدان حدود 11 میلیون مترمربع معابر شهری دارد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١٢/٢١ تعداد بازدیـد : ٢۵ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢۶  نفر کاربران آنلاین :
۲,۰۲۲,۸۷۹ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان