چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹   |   Wed June 3, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پیشگامی پیاده راه سازی همدان در ایران
رسیدگی به مشکلات شهروندان منطقه چهار با حضور شهردار همدان
20 هزار تُن، آسفالت معابر شهر
تقویت شهر دوستدار کودک با طراحی مجموعه‌های بازی
برای کسب بهترین جایگاه تا پایان فصل خواهیم جنگید
حميد بادامي‌نجات نايب رئيس شوراي عالي استان‌ها شد
در جلسه آینده صحن شورای شهر همدان مشکلات و گرانی مسکن بررسی می شود
کاهش تولید شیرابه زباله نیازمند همت بانوی خانه
با حضور شهردار همدان نشست ویدئو کنفرانسی مجمع شهرداران کلانشهرها
باغات و منابع طبیعی حفظ شود
     آخرین اخبار
کنترل قیمت مسکن فقط در دست دولت
مجموعه عین القضات همدانی به ماهیت اصلی خود باز می‌گردد
طلاي جشنواره ادبي اوراسيا به نويسنده همداني رسيد
در جلسه آینده صحن شورای شهر همدان مشکلات و گرانی مسکن بررسی می شود
با حضور شهردار همدان نشست ویدئو کنفرانسی مجمع شهرداران کلانشهرها
باغات و منابع طبیعی حفظ شود
تقویت شهر دوستدار کودک با طراحی مجموعه‌های بازی
برای کسب بهترین جایگاه تا پایان فصل خواهیم جنگید
حفاظت از طبیعت الوند وظیفه همگانی
20 هزار تُن، آسفالت معابر شهر
رسیدگی به مشکلات شهروندان منطقه چهار با حضور شهردار همدان
حميد بادامي‌نجات نايب رئيس شوراي عالي استان‌ها شد
پیشگامی پیاده راه سازی همدان در ایران
تجليل از خانواده شهيد حاج ميرزا سلگي
منطقه دو شهر؛ کارگاه بزرگ عمرانی
برنامه عملیاتی شهر و شهرداری وارد مرحله اجرایی شده است
اداره پیشگیری؛ واحد نمونه فناوری مدیریت شهری
آماده‌سازی شش نقطه عرضه کالا در شهر
ممنوعیت برپایی چادر در مراکز تفریحی
از ورود مسافر به همدان جلوگیری شود
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٢/١١ تعداد بازدیـد : ١٩٣ نسخه چاپی
 
 
 


اقدامات خوب همدان در حوزه آبخیزداری و جنگل کاری

روزنامه هگمتانه  : 
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: همدان در حوزه آبخیزداری و جنگل کاری به خوبی ورود پیدا کرده و اقدامات خوبی را در این زمینه انجام داده است.

 
 

دیروز رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن بازدید از پروژههای آبخیزداری و مرتع داری استان همدان بیان کرد: همدان در حوزه آبخیزداری و جنگلکاری به خوبی ورود پیدا کرده و اقدامات خوبی را در این زمینه انجام داده است.

خلیل آقایی که از پروژههای آبخیزداری حوزه معرف شهرستان همدان، طرح جنگلکاری حوزه سد کلان، طرحهای آبخیزداری صندوق توسعه ملی بخش کنجوران و طرح طوبی گشانی شهرستان تویسرکان بازدید کرد گفت: حوزه جنگلکاری از منابع با ارزش ما به شمار میآید و هدف و اولویت نخست ما توسعه این ثروت خدادادی در کشور است.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب توجه ویژهای به منابع طبیعی دارد عنوان کرد: رهبر انقلاب در سال جاری اجازه اختصاص 150 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرحهای منابع طبیعی و آبخیزداری را داده اند که در این راستا مجلس و دولت نیز این مبلغ را مصوب و به نهادها ابلاغ کرده اند.

این مسؤول با بیان اینکه در سال گذشته رهبر انقلاب 200 میلیون دلار به حفظ طبیعت و منابع طبیعی کشور اختصاص دادند عنوان کرد: رهبر انقلاب میگویند حتی به اسم حوزههای علمیه به منابع طبیعی آسیب وارد نکنید.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 6 هزار و 84 نقطه فعالیت سازه مکانیکی در عرصه یکمیلیون و 200 هزار هکتار از اراضی ملی کشور اجرا شده است عنوان کرد: حفظ منابع طبیعی همواره یکی از دغدغهها و اولویتهای جدی مسؤولان است.

آقایی با بیان اینکه اگر بتوانیم منابع طبیعی و پوشش گیاهی را توسعه دهیم کمتر شاهد خسارت به ویژه سیلاب خواهیم بود اظهار کرد: اقدامات خوبی دراین راستا انجام شده است و همکاری مردم نیز در این زمینه قابل ستایش است.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه در مناطقی که پوشش گیاهی و جنگلها را داشتیم خسارت سیلابهای اخیر کمتر بوده است عنوان کرد: این نهاد تمامی تلاش خود را در راستای حفظ طبیعت و بهبود زندگی مردم انجام میدهد.

وی با بیان اینکه اجرای عملیات آبخیزداری در ملایر مطالعه و در دو نقطه آماده اجراست عنوان کرد: همدان ظرفیتهای خوبی در زمینه منابع طبیعی دارد.

وی همچنین به نهالستان ملایر اشاره کرد و گفت: این نهالستان ظرفیت خوبی دارد به طوری که میتواند علاوه بر آنکه نیاز استان را تأمین کند جوابگوی نیاز سایر استانها نیز باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین از طرح حدنگاری سخن به میان آورد و گفت: تا پایان سال98 تمام عرصههای منابع طبیعی کشور مجهز به نقشه حدنگاری میشود.

آقایی با اشاره به اینکه نقشه حدنگاری 32 میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی کشور تهیه شده است گفت: پارسال 14 میلیون هکتار از جنگلهای کشور دارای نقشه حدنگاری شده اند.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه امسال اراضی جنگلی و ساحلی در اولویت قرار دارند گفت: تهیه نقشه حدنگاری در رفع اختلافات مردم با سازمان جنگلها و دولت مؤثر است.

وی تصریح کرد: این طرح برای حفظ، احیا، جلوگیری از نظرات و تعیین تکلیف و حد و مرز اراضی خصوصی و شخصی با اراضی ملی اجرا میشود.

آقایی اظهار کرد: امروزه استقبال بسیار گسترده و مشارکت جدی مردم را در حوزه آبخیزداری و بیابانزدایی در کشور شاهد هستیم و فعالیتهای آبخیزداری در واقع درمان درد جامعه محسوب میشود.

وی همچنین به باور عمیق و حمایت رهبر انقلاب، دولت و مجلس شورای اسلامی از طرحهای مبارزه با خشکسالی و آبخیزداری کشور اشاره کرد و افزود: تکلیف سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری در این حوزه سنگین است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان نیز در این مراسم با بیان اینکه مساحت منابع ملی استان 905 هزار هکتار است گفت: 822 هزار هکتار آن مراتع است که جنگلهای استان نیز که شامل جنگلهای طبیعی، اراضی جنگلی- ذخیره گاهها و جنگلها است به مساحت 40 هزار و 617 هکتار است.

اسفندیار خزایی با اشاره به اینکه مساحت بیابانهای مطالعه شده استان نیز 15 هزار هکتار است عنوان کرد: مساحت طرحهای مطالعه شده تفصیلی آبخیزداری 671 هزار هکتار و مساحت اجرا شده نیز 279 هزار هکتار است.

وی با بیان اینکه تعداد کل سازههای احداثی آبخیزداری 22هزار سازه کوچک و بزرگ است گفت: این تعداد سازه توانسته اند در سیل اخیر مقدار 3 میلیون مترمکعب آب را ذخیره و از رواناب و ایجاد فرسایش و رسوب ممانعت کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان همچنین بابیان اینکه اجرای طرحهای آبخیزداری نقش مهمی در حفظ آبوخاک و کاهش آثار تخریبی سیل دارد، افزود: آبخیزداری فرآیند شناخت، برنامهریزی، سیاستگذاری و تنظیم مجموعه اقدامات در ارتباط با حفظ و احیای منابع پایه آبوخاک در یک حوضه آبخیز است.

خزایی بیان کرد: سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی 164 میلیارد و 200 میلیون ریال به طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری استان همدان اختصاص یافت.

وی افزود: با توجه به عملکرد و اثربخشی مطلوب اجرای این طرحها در مهار سیلاب و جلوگیری از طغیان آب رودخانهها و مسیلها انتظار میرود اعتبارات سال جاری از نظر ریالی بیش از 2 برابر سال گذشته باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری بهمنظور تغذیه سفره آبهای زیرزمینی، نفوذپذیری آب در زمین و تقویت پوشش گیاهی در سال جاری با قوت ادامه مییابد.

خزایی اضافه کرد: با توجه به اهمیت اجرای طرحهای منابع طبیعی و آبخیزداری، برنامهریزی منظم و منسجمی درباره اجرای این طرحها در استان در دست اجرا است که امسال با مشارکت مردم، مسؤولان و تشکلهای مردمنهاد این برنامهها عملی میشود.

این مسؤول با اشاره به اینکه این نهاد اهمیت بسیار زیادی به ایجاد جنگل میدهد عنوان کرد: قراردادی با بخش خصوصی در خصوص ایجاد پارکهای جنگلی سراب گاماسیاب، سراب فارسبان گیان منعقد شده است تا تعداد جنگلهای دست کاشت استان افزایش یابد.

خزایی در ادامه سخنان خود به طرح حدنگاری اشاره کرد و گفت: این طرح در راستای حفظ اراضی ملی کشور انجام میشود.

وی عنوان کرد: یکی از سیاستهای اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این است که برای سهولت در امر یکپارچهسازی اراضی طرح رفع تداخلات و حدنگاری تا اجرای برنامه حفاظت و احیای اراضی به نحو احسن انجام شود.

وی در ادامه سخنان خود به نهالستان ملایر اشاره کرد و گفت: در این طرح مشارکتی قرارداد 500 هزار اصله نهال منعقد شده است که 200 هزار اصله صنوبر در سال 97 به منظور زراعت چوب در آن توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح طوبی گشانی در شهرستان تویسرکان و در سال 1380 آغاز شده است بیان کرد: این طرح با سرمایهگذاری بنیاد 15 خرداد و همکاری منابع طبیعی و آبخیزداری در روستای گشانی انجام شده است.

وی با بیان اینکه در این رابطه 150 هکتار از زمینهای کشاورزی منطقه خریداری و 150 هکتار زمین از سوی منابع طبیعی واگذار شده است گفت: مساحت این منطقه هم اکنون 300 هکتار است.

مدیرکل منابع طبیعی همدان تصریح کرد: در طرح طوبی بیش از 21 هزار اصله درخت گردو و 25 هزار اصله درخت بادام وجود دارد که آب آن توسط سد خاکی منطقه و 4 حلقه چاه تأمین میشود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان اینکه هم اینک 17 طرح آبخیزداری شامل کنترل سیلاب، حفاظت آب و خاک، تغذیه آبخوان ها، تقویت پوشش گیاهی کمربند حفاظتی، عملیات مکانیکی و بیومکانیکی در این استان در حال اجرا است گفت: وقوع سیل و خسارات مالی و جانی اهمیت توجه به طرحهای آبخیزداری را بیشتر نمایان میکند و اجرای این طرحها مهمترین و مؤثرترین راهکار برای جلوگیری از آثار مخرب سیلاب است.

خزایی با بیان اینکه بروز معضلات خشکسالی، فرسایش خاک، تهدیدها و تخریبهای ناشی از آن مؤید اهمیت توجه به طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری برای حفظ منابع پایه آب و خاک است بیان کرد: بسیاری از کشورهای توسعه یافته برای جلوگیری از سیلابها به توسعه عملیات آبخیزداری از جمله تقویت و توسعه پوشش گیاهی، احیای جنگلها و احداث بندها و سازههای آبخیزداری روی آورده اند.

وی اظهار کرد: با توجه به تأثیر طرحهای آبخیزداری در تقویت سفرههای آب زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش خاک، رسوب، حفظ و احیای پوشش گیاهی، اما این طرحها با کمبود اعتبار مواجه بوده و نیازمند توجه بیش از پیش و ویژه مسؤولان است.

این مسؤول عنوان کرد: آبخیزداری راه مؤثری برای مهار آب و حفاظت از جنگلها و مراتع است و نهادهای اجرایی با توجه به خسارتهای متعدد ناشی از سیلاب ها، روان آبها و فرسایش خاک باید در اجرای این طرحها بیش از پیش به منابع طبیعی کمک کنند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٢/١١ تعداد بازدیـد : ١٩٣ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵۴  نفر کاربران آنلاین :
۲,۵۵۸,۱۶۹ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان