چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹   |   Wed June 3, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پیشگامی پیاده راه سازی همدان در ایران
رسیدگی به مشکلات شهروندان منطقه چهار با حضور شهردار همدان
20 هزار تُن، آسفالت معابر شهر
تقویت شهر دوستدار کودک با طراحی مجموعه‌های بازی
برای کسب بهترین جایگاه تا پایان فصل خواهیم جنگید
حميد بادامي‌نجات نايب رئيس شوراي عالي استان‌ها شد
در جلسه آینده صحن شورای شهر همدان مشکلات و گرانی مسکن بررسی می شود
کاهش تولید شیرابه زباله نیازمند همت بانوی خانه
با حضور شهردار همدان نشست ویدئو کنفرانسی مجمع شهرداران کلانشهرها
باغات و منابع طبیعی حفظ شود
     آخرین اخبار
کنترل قیمت مسکن فقط در دست دولت
مجموعه عین القضات همدانی به ماهیت اصلی خود باز می‌گردد
طلاي جشنواره ادبي اوراسيا به نويسنده همداني رسيد
در جلسه آینده صحن شورای شهر همدان مشکلات و گرانی مسکن بررسی می شود
با حضور شهردار همدان نشست ویدئو کنفرانسی مجمع شهرداران کلانشهرها
باغات و منابع طبیعی حفظ شود
تقویت شهر دوستدار کودک با طراحی مجموعه‌های بازی
برای کسب بهترین جایگاه تا پایان فصل خواهیم جنگید
حفاظت از طبیعت الوند وظیفه همگانی
20 هزار تُن، آسفالت معابر شهر
رسیدگی به مشکلات شهروندان منطقه چهار با حضور شهردار همدان
حميد بادامي‌نجات نايب رئيس شوراي عالي استان‌ها شد
پیشگامی پیاده راه سازی همدان در ایران
تجليل از خانواده شهيد حاج ميرزا سلگي
منطقه دو شهر؛ کارگاه بزرگ عمرانی
برنامه عملیاتی شهر و شهرداری وارد مرحله اجرایی شده است
اداره پیشگیری؛ واحد نمونه فناوری مدیریت شهری
آماده‌سازی شش نقطه عرضه کالا در شهر
ممنوعیت برپایی چادر در مراکز تفریحی
از ورود مسافر به همدان جلوگیری شود
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٢/١۴ تعداد بازدیـد : ١٩٣ نسخه چاپی
 
 
 


رفتارهای ضد فرهنگ ترافیک در شهر

روزنامه هگمتانه  : 
یکی از اصلی ترین رفتارهای اجتماعی که نشانه شخصیت و تربیت عالی خانوادگی است، فرهنگ ترافیک است. رعایت قوانین و مقررات، رعایت حقوق شهروندان، نظارت و کنترل وسیله نقلیه سه محور اصلی در فرهنگ سازی است.

 
 

زهرا ذوالفقاری: بهطور معمول در روابط بین فردی و تعاملات اجتماعی، فرهنگ ترافیک و رانندگی در شهر بهعنوان یکی از مؤلفههای مهم در فرهنگ شهروندی موردتوجه است زیرا مشکل ترافیک و رانندگیهای تهاجمی و خارج از عرف و پیامدهای ناشی از آن به ویژه در مناطق شهری، حیات فردی و زندگی اجتماعی شهروندان را تحت تأثیر قرار میدهد.

یکی از اصلیترین رفتارهای اجتماعی که نشانه شخصیت و تربیت عالی خانوادگی است، فرهنگ ترافیک است. رعایت قوانین و مقررات، رعایت حقوق شهروندان، نظارت و کنترل وسیله نقلیه سه محور اصلی در فرهنگسازی است.

*ترافیک، این مفهوم زمانی مختص شهرهای بزرگ و خیابانهای اصلی بود، اما حالا ترافیک بخشی از زندگی همه ما شده است، گویی در برنامههای نداشته زندگیهامان، یک چند ساعتی را به شکل ناخودآگاه برای ماندن در ترافیک کنار میگذاریم.

اینکه تولید خودرو با حجم بالا و یا ساختار شهریِ ما، دلیل ترافیک است، موضوع این بحث نیست. میخواهیم در این مطلب به دلیل دیگر ترافیک بپردازیم، آن هم مفهوم "شعور شهروندی" یا "فرهنگ شهروندی در ترافیک" است، مفهومی که شاید خیلی بدان فکر نکنیم، و برایش اهمیت قائل نباشیم و خیلی دنبال تحققش نباشیم.

ما به عنوان شهروندان یک شهر (بزرگ یا کوچک) باید در قبال همدیگر از یک شعور و فرهنگ برخوردار باشیم و سعی در رعایت نکاتی داشته باشیم که کمترین مزاحمت و آزار را با حضور در سطح شهر برای بقیه ایجاد کنیم.

*همانطور که دولتها موظفاند برای تحقق "حقوق شهروندی" برنامهریزی کنند، ما نیز به عنوان شهروندان یک شهر باید اصول و نکاتی را رعایت کنیم.

کافی است که تصاویر تکراری شهر را که گاهی همه ما از آن کلافه میشویم مرور کنیم، در این حالت دیگر طرح موضوع "فرهنگ شهروندی در ترافیک" برای ما عجیب نخواهد بود.

در یک خیابان باریک یک ردیف خودرو پارک شده، یک ردیف هم اختصاص به کسانی دارد که خودخواهانه خودروهای خود را در نزدیکترین محل به مقصدشان، دوبله پارک کردند تا از عابربانک پول دریافت کنند، و یا اینکه کار به اصطلاح کوچک خود را انجام بدهند و سریع برگردند، اما همین خودخواهی عامل ترافیکی شده که حداقل 10 تا 15 دقیقه از زمان کسانی را که از آن خیابان رد میشوند را میگیرد.

پشت چراغ قرمز در ترافیک منتظر سبز شدن چراغ هستیم و تا چراغ سبز میشود، عابری بدون توجه به اینکه چراغ الان برای خودروها سبز است، ناگهان بدون هیچ توجهی از عرض خیابان عبور میکند و حالا صدای بوقهای خودروهای عقبی است که گوش را مینوازد! و حالا ناچار میشویم باز هم تا چراغ سبز بعدی پشت ترافیک بمانیم و عقربههای ساعت گذر زمان و به موقع نرسیدن سر جلسه را نشان میدهند.

در پیادهراه راه میرویم، یک طرف بساط دستفروشهایی است که شهرداری سالهاست در حال ساماندهی آنهاست و اما در باقیمانده پیادهرو یک سری آدم سرگردان که بین راه رفتن و از دست دادن تماشای بساط دستفروشها و خریدن اجناس بساط مردد ماندهاند، حال در این بین کسانی هستند که به دلیلی عجله دارند و باید مسیر را سریع طی کنند، و همین سد مسیرها و ترافیکها باعث میشود تا یک مسیر 100 متری را در طولانیترین زمان ممکن و با درگیری اعصاب طی کنند.

*اگر فقط بلد باشیم و یاد بگیریم که "خیابانهای شهر ملک خصوصی ما نیست تا هر رفتاری میخواهیم در آن داشته باشیم" و یا یک بار در روز به این فکر کنیم که رعایت حال دیگران در معابر اصلی و فرعی و خیابانهای شهر نشانه "شعور شهروندی" ماست، و یاد بگیریم که ترافیک که دستاورد زندگی امروز است و ناگزیر از تحمل آن هستیم قوانین و اصول خود را دارد، به راستی شهری خواهیم داشت که زندگی در آن دلپذیرتر میشود.

دانشآموز که بودیم به ما آموختند در صورت قرمز بودن چراغ راهنمایی، پشت خط عابر پیاده منتظر بمانیم و با در نظر گرفتن حقوق رانندگان، به حریم سواره روها قدم بگذاریم.

بزرگتر که شدیم برای دریافت گواهینامه رانندگی، مجبور به آموختن مقررات راهنمایی و رانندگی شدیم اما افسوس وقتی که پشت فرمان مینشینیم یادمان میرود چه آموختهایم و با بی اعتنایی به مقررات در شهر میتازیم.

*نتایج بررسیهای کارشناسی نشان میدهد فقدان فرهنگ رانندگی و عدم توجه به حقوق اجتماعی، میل به قانون شکنی و عدم تمکین از قانون، بی اطلاعی عابران پیاده از پیام چراغهای راهنمایی و گذر از خیابان و نیز فقدان آموزش لازم برای نظم بخشی به تردد عابران پیاده در خیابان و معابر از عمده دلایل تجاوز به حقوق راننده و عابر پیاده است.

عدم توجه به حقوق شهروندی در ترافیک، نداشتن آموزشهای لازم در این خصوص، بی توجهی به فرهنگ ترافیک از سوی شهروندان همه و همه از دلایل فراموشی فرهنگ شهروندی در این خصوص است.

* این روزها عدم رعایت فرهنگ شهروندی در ترافیک باعث به وجود آمدن معضلاتی چون، تصادفات زنجیرهای خودروها در بزرگراهها، عبور عابر پیاده از سطح بزرگراه، آلودگی صوتی ناشی از موزیک آزاردهنده با صدای بلند، عبور عابر از زیر پل عابرپیاده و دورزدن از روی خط ممتد و نادیده گرفتن قانون شده است که همگی مشکلاتی را به وجود میآورد.

همه موارد یادشده از عمده دلایل مختل کردن نظم تردد و ایجاد ترافیک در معابر هستند که باید راه حلی مناسب و نه موقت برای رفع تناقضات فرهنگی ترافیک در شهر و حفظ حریم قانونی برای آن بیابیم.

 

عبور و مرور در خیابان بخشی از زندگی عملی مردم را تشکیل میدهد که در آن هم وسیله نقلیه و رانندگان و هم عابر پیاده، نقش بسزایی دارند.

*کارشناسان ترافیک میگویند: شیوه رانندگی و حرکت وسایل نقلیه در سرعت و نظم عبور و مرور و نیز سلامتی و ایمنی رانندگان مؤثر است.

به گفته آنان، کنترل عابرپیاده و تدوین قوانینی برای نظم بخشی به عبور و مرور ضروری است.

یکی از شهروندان در گفتگو با خبرنگار هگمتانه، گفت: خانه و مدرسه از اصلیترین مراکز آموزش رانندگی درست و عبور بی خطر در جامعه است و عابران پیاده بیشترین سهم را در آمار مجروحان و کشتهها دارند.

زهرا زرین مراد که کارشناس رشته روانشناسی نیز هست، در خصوص رعایت مقررات و قوانین راهنمایی و رانندگی، تصریح کرد: رانندگان و عابران پیاده موظف به رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی هستند.

وی افزود: خستگی، خواب آلودگی، ضعف مهارت در کنترل خودرو و رانندگی در حالتهای غیر طبیعی به تصادف دامن زده است.

وی ادامه داد: برای نهادینه کردن فرهنگ صحیح و منطقی ترافیک به عنوان یک هنجار مطلوب اجتماعی والدین، آموزگاران و مسؤولان و دولتمردان باید رفتار قانونی در رانندگی را کاملاً رعایت کنند و آن را در کتابهای درسی و فیلمها و سریالهای آموزشی تلویزیونی بگنجانند.

یکی دیگر از شهروندان نیز با اشاره به عوامل پرخطر ترافیک، افزود: یکی از علتهای اصلی در بروز تصادفات ضعف فرهنگ ترافیک است و رفتارهای پرخطر در رانندگی مانند انحراف به چپ، رانندگی مارپیچ، تجاوز از سرعت قانونی و رفتارهای ناهنجار و نادرست در رانندگی است.

وی گفت: به نظر بنده پلیس راهنمایی و رانندگی به عنوان اصلیترین متولی فرهنگی در ترافیک جامعه باید آموزش و نظارت بر رانندگی صحیح را در سرلوحه کار خود قرار داده و مردم ضمن همکاری با پلیس راهور به رعایت نظم شهری و حفظ جان خود و شهروندان کمک کنند.

*اما در نهایت...

باید تأکید کرد که آموزش فرهنگ شهروندی در ترافیک مقولهای است که نیاز به آموزش از دوران کودکی و نوجوانی دارد و از طرفی نصب علایم و بنرهای آموزشی در شهر، پخش نماهنگ و پویانمایی کوتاه آموزشی از رسانهها میتواند در بالا بردن فرهنگ شهروندی بسیار مؤثر باشد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٢/١۴ تعداد بازدیـد : ١٩٣ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢۶  نفر کاربران آنلاین :
۲,۵۵۸,۰۰۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان