چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸   |   Wed August 21, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
بهره برداری از فاز نخست تقاطع غیر همسطح شهید همدانی در آینده‌ای نزدیک
جشن بزرگ غدیر در پیاده راه بوعلی برگزار می‌شود
ساختار شبکه معابر پیشنهادی طرح جامع همدان مرتبط با حوزه ترافیک، مردود اعلام شد
مناسب سازی بیش از ٧٠ درصد بوستان‌های شهر
تصویب انتقال آب از سدهای «قوچم» و «آزاد» به همدان
8500 مترمربع به فضای سبز منطقه سه اضافه می‌شود
بزرگترین شهرک گلخانه‌ای در همدان ساخته می‌شود
نبود نظارت عامل ایجاد گره‌های ترافیکی در شهر
پایان بازآفرینی 115 هزار مترمربع توسط شهرداری همدان
آیین تجلیل از آزادگان شهر همدان برگزار می‌شود
     آخرین اخبار
سامانه جدید اتوماسیون اداری در راستای تحقق میز خدمت الکترونیک
آیین پایان تابستانه‌های شاد سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان
نخستین دانشکده جواهرشناسی کشور در همدان راه‌اندازی می‌شود
نبود نظارت عامل ایجاد گره‌های ترافیکی در شهر
8500 مترمربع به فضای سبز منطقه سه اضافه می‌شود
گسترش فرهنگ جهاد و شهادت در جامعه یک وظیفه است
بهره‌وری سرمایه انسانی شهرداری همدان بهبود می‌یابد
پایان بازآفرینی 115 هزار مترمربع توسط شهرداری همدان
همدان آزمونه اجرای طرح پرداخت عوارض و قبوض شرکت‌های خدمات‌رسان می‌شود
جشن بزرگ غدیر در پیاده راه بوعلی برگزار می‌شود
52 مجموعه ورزشی و 71 زمین بازی کودکان در بوستان‌های شهر
بهره برداری از فاز نخست تقاطع غیر همسطح شهید همدانی در آینده‌ای نزدیک
آیین تجلیل از آزادگان شهر همدان برگزار می‌شود
ساختار شبکه معابر پیشنهادی طرح جامع همدان مرتبط با حوزه ترافیک، مردود اعلام شد
مسؤولان مسئله اجاره‌نشین‌ها را حل کنند
فرهنگ‌سازی و ارتباطات تعاملی برای دریافت عوارض از شهروندان
نگاه ریزبینانه‌تر به مشکلات شهری با شوراهای اجتماعی محلات
مناسب سازی بیش از ٧٠ درصد بوستان‌های شهر
مدیران میدان را برای جوان‌ها باز کنند
بزرگترین شهرک گلخانه‌ای در همدان ساخته می‌شود
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٣/١٢ تعداد بازدیـد : ۶۶ نسخه چاپی
 
 
 


آبیاری بخشی از مزارع قاسم‌آباد و کوی شهید مدنی با فاضلاب

روزنامه هگمتانه  : 
با فرا رسیدن فصل گرما، احتمال بروز بیماری‌های واگیر وجود دارد که بر اساس گفته کارشناسان امر با توجه به بارندگی‌های زیاد امسال و تغییرات آب و هوایی، احتمال بروز بیماری وبا وجود دارد که یکی از راه‌های انتقال این بیماری، سبزیجاتی است که با فاضلاب آبیاری شده است

 
 

 زهرا ذوالفقاری: 

بر اساس اعلام کارشناسان بهداشتی با توجه به بارندگی زیادی که در اوایل بهار امسال رخ داد، احتمال بروز بیماری واگیر التور یا همان وبا وجود دارد. بیماری وبا، بیماری نامآشنایی است که از طرق مختلف چون نشستن دستها، خرید غذا از دستفروشها و یخ آلوده سرایت میکند که مهمترین عامل انتقال این بیماری، سبزی آبیاری شده با فاضلاب است.

از سوی دیگر با رسیدن فصل گرم، سفر نیز زیاد میشود که افزایش مسافرتها و کوتاه شدن زمان آن سبب میشود بیماریهای واگیر از جمله بیماری قابل انتقال از آب و غذا با سرعت بیشتری منتقل و باعث همهگیری شود که به آسانی قابل کنترل نیست.

با این اوصاف و از آنجا که سبزیجاتی که با فاضلاب آبیاری میشود یکی از مهمترین علل انتقال بیماری واگیر وبا است، کنترل کشت این سبزیجات بسیار اهمیت مییابد و مردم نیز باید نکات بهداشتی و سلامت را در این خصوص رعایت کنند. تا چندین سال قبل مزارع بسیاری در استان همدان وجود داشت که با فاضلاب آبیاری میشد اما طبق اقداماتی که صورت گرفت اکثر این مزارع تخریب شد اما با این وجود هنوز هم مزارع سبزی وجود دارد که با فاضلاب آبیاری میشود و از سوی دیگر برخی کشاورزان و سبزیکاران هم در این زمینه تخلف میکنند و علیرغم ممنوعیت آبیاری با فاضلاب، مزارع را با فاضلاب آبیاری میکنند.

*فضلی: ساماندهی 85 درصد از اراضی آبیاری با فاضلاب

در همین خصوص گفتگویی را با چندین مسؤول داشتیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان همدان در گفتگو با خبرنگار هگمتانه، با بیان اینکه جهاد کشاورزی در این زمینه اقداماتی را انجام داده است، اظهار کرد: بیشترین مشکل ما مزارع سبزی بلوار آیتالله نجفی بود که حدود 100 هکتار با فاضلاب آبیاری میشد. برای جلوگیری از این موضوع برای این مزارع مجوز دو حلقه چاه آب گرفته شد و خطوط انتقال آب به مزارع نیز لولهگذاری شد تا دیگر با فاضلاب مخلوط نشود.

حسین فضلی با اعلام این مطلب که بیش از 85 درصد مزارعی که با فاضلاب آبیاری میشد ساماندهی شده است، گفت: در حال حاضر قسمت کمی از این مزارع باقی مانده است که بیشتر آن سمت قاسمآباد و کوی شهید مدنی است.

وی افزود: حدود 85 درصد از مزارعی که با فاضلاب آبیاری میشد ساماندهی شده است و در حال حاضر مزارع سمت قاسمآباد و کوی شهید مدنی با فاضلاب آبیاری میشود.

وی در ادامه این مطلب افزود: به مزارعی که اقدام به آبیاری با فاضلاب میکنند، اطلاعیه و اخطار میدهیم و چنانچه در این خصوص اقدام نکنند با همکاری مرکز بهداشت به مراجع قضایی معرفی میشوند تا در این خصوص اقدام کنند.

فضلی اظهار کرد: ما برای کشاورزان کلاسهای آموزشی برگزار کردیم و اطلاعرسانی در این خصوص انجام دادیم و از جاهایی که به ناچار از فاضلاب برای آبیاری استفاده میکنند درخواست کردیم که سبزیجات بذری کشت کنند تا آلودگی کمتر باشد.

این مسؤول تصریح کرد: چنانچه مورد تخلفی در آبیاری سبزیجات با فاضلاب مشاهده شود، دهیار و شورا باید آن را به مرکز بهداشت اعلام کنند تا با دستور قضایی برای امحا آن اقدام شود.

*بطحایی: سبزیجاتی که با فاضلاب آبیاری میشوند، مهمترین عامل انتقال وبا

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا نیز در گفتگو با خبرنگار هگمتانه با بیان اینکه سبزیجاتی که با فاضلاب آبیاری میشوند، مهمترین عامل انتقال وبا است، اظهار کرد: چنانچه این سبزیجات به درستی سالمسازی نشوند بیماری را منتقل میکنند.

سید جلالالدین بطحایی با تأکید بر رعایت نکات بهداشتی در استفاده از سبزیجات عنوان کرد: افراد باید از مصرف سالاد و سبزیجاتی که به درستی ضدعفونی نشده است خودداری کنند.

وی به انجام 5 مرحله سالمسازی و شستشوی سبزیجات در منزل تأکید کرد و گفت: کاهو و سبزیجات برگ پهن و... که با فاضلاب آبیاری میشوند در صورتی که سالمسازی نشوند، عامل انتقال بیماری است.

این مسؤول تصریح کرد: با توجه به افزایش بارندگیها، سطح آب بالا آمده است امکان تداخل آن با فاضلاب وجود دارد و تغییرات آب و هوایی نیز طوری است که امکان بروز و شیوع بیماری وبا، وجود دارد.

*رفعتی: بیشتر آب هویجهای عرضه شده در مغازهها بار میکروبی بالایی دارد

مدیر سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا هم در گفتگو با خبرنگار هگمتانه، با بیان اینکه در سالهای گذشته 170 هکتار از مزارع زیر کشت استان با فاضلاب آبیاری میشد، افزود: در سال 95 بود که پیگیر این موضوع شدیم و طبق اقداماتی که انجام شد موفق شدیم قسمت بسیاری از این مزارع را امحا و تخریب کنیم.

لیدا رفعتی با اشاره به اینکه بیشترین سطح زیر کشت آلوده به فاضلاب در شهرستانهای همدان، نهاوند و ملایر وجود داشت، تصریح کرد: بیشترین مشکل در همدان و نهاوند بود که بازرسیها انجام شد و با مزرعهداران و باغداران صحبت و رایزنی شد و با موارد تخلف برخورد صورت گرفت.

وی اظهار کرد: با امحا و تخریب مزارع، سطح زیر کشت آلوده به فاضلاب در سال 97 به 19.2 هکتار رسید که با اقدامات انجام شده در حال حاضر 10 هکتار از مزارع زیر کشت با فاضلاب آبیاری میشود.

این مسؤول با تأکید بر اینکه برنامه ما برای سال جاری برخورد و جلوگیری از کشت سبزیجات آبیاری با فاضلاب است، تصریح کرد: بازرسیها از تمام موارد و مزارع صورت میگیرد و نمونهگیری میشود و در صورت آلوده بودن برای امحا آن اقدام میکنیم.

رفعتی با اشاره به اینکه سبزیجات و محصولاتی که با فاضلاب خام آبیاری میشود امکان آلودگی دارد، عنوان کرد: چنانچه از پساب که طبق استاندارد تصفیه شده است، استفاده شود آلودگی وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه سلامت مردم برای ما بسیار مهم است، گفت: اگر وبا شایع شود کنترل آن بسیار سخت است.

این مسؤول در خصوص استفاده مردم از آب هویج در فصل تابستان اظهار کرد: بیشتر آب هویجهایی که آزمایش شده است بار میکروبی بالایی دارد؛ چراکه شستشوی دقیق صورت نمیگیرد.

رفعتی به همکاری با اصناف اشاره و بیان کرد: از اصناف خواستیم که فروشندگان از هویجهای بستهبندی شده که سالمسازی شده است استفاده کنند و اگرچه مبلغ آب هویج اضافه میشود اما آنچه مهم است سلامت مردم است.

وی از مردم خواست که نهایت رعایت نکات بهداشتی را در سالمسازی صیفیجات و سبزیجات مصرفی داشته باشند.

*آزادبخت: رفع مشکل آبیاری اراضی با فاضلاب جای کار بسیار دارد

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان هم در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان همدان با تأکید بر جلوگیری از آبیاری سبزیجات با فاضلاب، عنوان کرد: یکی از دغدغههای ما این موضوع بوده که باید بدان رسیدگی شود.

مصطفی آزادبخت اظهار کرد: اگرچه در این خصوص اقداماتی صورت گرفته و سطح زیر کشت آلوده کاهش یافته است اما باز هم جای کار بسیار دارد.

با این اوصاف باید تأکید کرد که مبارزه با آبیاری سبزیجات با فاضلاب علاوه بر اینکه به مسؤولان برمیگردد به همکاری مردم نیز نیاز دارد و از سوی دیگر شهروندان باید نهایت دقت را در سالمسازی و شستشوی سبزیجات داشته باشند تا شاهد بروز بیماریهای واگیر از جمله وبا نباشیم.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٣/١٢ تعداد بازدیـد : ۶۶ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣١  نفر کاربران آنلاین :
۲,۱۸۶,۲۵۴ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان