چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸   |   Wed July 24, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
مدیر ناحیه 1 منطقه 4 میهمان چهارشنبه‌های پاسخ‌گویی به شهروندان
حمید گلی پور مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی همدان شد
10 آتش‌سوزی مراتع طی یک روز در همدان
شفافیت مالی شهرداری در گرو اجرای خزانه داری کل است
تیم داری حرفه ای در راستای وظایف شهرداری همدان نیست
تأمین ایمنی بازار نیازمند همکاری کسبه
فرهنگسرای مهر پذیرای سومین دورهمی محله با نشاط
برنامه پنج ساله شهرداری کاربردی باشد
فعالیت سالانه 10 هزار همدانی در ورزش محلات
بازدید اعضای شورای اسلامی شهر همدان از نیروگاه شهید مفتح
     آخرین اخبار
دیدار رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر با دادستان جدید همدان
شهرداری ها فرصت ندارند به هوشمندسازی شهر فکر کنند
12 میلیارد تومان هزینه سالانه شهرداری برای فضای سبز شهری
برنامه پنج ساله شهرداری کاربردی باشد
بازدید اعضای شورای اسلامی شهر همدان از نیروگاه شهید مفتح
تور رسانه ای بازدید از فرهنگسراهای شهر
پوشش 75 درصدی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در همدان
حمید گلی پور مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی همدان شد
فعالیت سالانه 10 هزار همدانی در ورزش محلات
سوم مرداد آغاز سفر حجاج از فرودگاه همدان
تأمین ایمنی بازار نیازمند همکاری کسبه
فرهنگسرای مهر پذیرای سومین دورهمی محله با نشاط
تیم داری حرفه ای در راستای وظایف شهرداری همدان نیست
شفافیت مالی شهرداری در گرو اجرای خزانه داری کل است
بوعلی سینا می‌تواند نماد هویت همدان باشد
10 آتش‌سوزی مراتع طی یک روز در همدان
مدیر ناحیه 1 منطقه 4 میهمان چهارشنبه‌های پاسخ‌گویی به شهروندان
ضرورت بررسی علمی‌ محور جدید گردشگری در پیاده‌راه اکباتان
تحکيم بنيان خانواده، مهمترين هدف سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري همدان
مدیریت شهری به تنهایی نمی تواند آثار تاریخی را حفظ کند
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٣/٢۵ تعداد بازدیـد : ٧١ نسخه چاپی
 
 
 


حفظ فضای سبز شهری در گرو مشارکت شهروندان همدانی

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
فضای سبز شهری، امروز علاوه بر زیبا‌سازی شهری نقشی تعیین کننده در ایجاد شادابی و نشاط برای تک تک شهروندان آن شهر دارد و از سویی دیگر یکی از مؤلفه‌های مهم در جذب مسافر و گردشگر به شهر است.

 
 

 

زهرا ذوالفقاری: فضای سبز شهری، امروز علاوه بر زیباسازی شهری نقشی تعیین کننده در ایجاد شادابی و نشاط برای تک تک شهروندان آن شهر دارد و از سویی دیگر یکی از مؤلفههای مهم در جذب مسافر و گردشگر به شهر است. اما درست است که زیباسازی فضای سبز شهری و ایجاد آن بر عهده مدیریت شهری بوده، اما حفظ و نگاهداشت آن در گرو مشارکت شهروندان است.

با آغاز فصل گرما، استفاده شهروندان از فضای سبز شهری، پارکها، تفرجگاهها، بوستانها و... چندین برابر میشود و خیل عظیمی از شهروندان به سمت فضای سبز شهری، دشتها و طبیعت روی می آورند تا علاوه بر گذراندن اوقات فراغت، در سایه سار درختان و خنکای آن لحظاتی را بگذرانند و از زیبایی فضای سبز شهری لذت ببرند.

بانوان همدانی بساط شام و ناهار را تهیه میکنند تا چند ساعتی را به دور از فضای بسته آپارتمانی در فضای سبز، پارکها و تفرجگاهها، سر کنند و علاوه بر استفاده از هوای مطبوع، نشاط و شادی را در کنار فضای سبز شهری داشته باشند.

همدان، به عنوان یکی از سرسبزترین شهرهای ایران، دارای طبیعتی بکر و کم نظیر بوده و هست و از سویی دیگر، به همت مدیریت شهری همدان، پارکها، بوستانها و تفرجگاههای زیبا و سبزی در جای جای این شهر ایجاد شده است که شهروندان بتوانند اوقات خوشی را در آن بسر کنند و از فضای سبز آن لذت ببرند.

*اما یکی از نکات مهم این است که فضای سبز شهری در چهار فصل نیاز به صرف هزینه و مراقبت مستمر دارد، و فضای سبز موجود را با چمن کاری، گل کاری، آبنما و سایر وسایل رفاهی، باید تا سرحد امکان پیوسته سرحال و شاداب و به صورت طبیعی و زنده نگاه داشت.

با فرا رسیدن فصل بهار و تابستان و استفاده چندین برابری شهروندان همدانی از پارکها، تفرجگاهها، بوستانها و در مجموع فضای سبز شهری، نگهداری و حفظ و پاکیزگی این محیط، چندین برابر میشود، چرا که تولید زباله در طول این فصول با توجه به تعداد مراجعه کنندگان به فضای سبز شهری رو به گسترش میگذارد!

در کنار شهروندان منضبط که مراقب محیط زیست خود هستند، شهروندانی هم وجود دارند که متأسفانه به فکر نگاهداشت فضای سبز اطراف خود نیستند، غافل از آنکه این فضا چه نقش مهمی در شادابی و نشاط آنها بازی میکند و تا چه میزان، در رشد و سلامت فرزندان آنها مؤثر است.

شهروندانی که بساط کباب را روی چمن، پشت درختان و زیر درختان، با روشن کردن چوب و یا زغال به پا میکنند، از این موضوع خبر ندارند که این کار به چه میزان به فضای سبز آسیب میرساند.

شهروندانی که پوست و هستههای میوههای تابستانی همچون هندوانه و خربزه را روی چمنها میریزند و فکر میکنند اینها قرار است جذب خاک شوند، آیا به منظره زشتی که در پارک ایجاد کرده اند، فکر میکنند؟ آیا به زحمت انداختن آن پاکبان پیری که ناچار است ساعتها برای تمیز کردن آن تلاش کند، فکر کرده اند؟!

نوجوانانی که در کنار گذراندن اوقات خوش در کنار هم پوست تخمههایی را که خوردهاند روی چمنها میریزند، بیشک به اهمیت حفظ و تمیزی فضای سبز شهری آگاه نیستند.

مادران و پدرانی که به فرزند خود یاد نداده اند که پوست خوراکیهایی را که میخورد باید داخل سطل زباله بیاندازد، به طور قطع از تأثیر گذاری فضای سبز بر رشد و نشاط فرزندشان آگاهی ندارند.

*در حفظ و نگاهداشت فضای سبز شهری، استفاده از مشارکت مردمی به عنوان یک نیاز و ضرورت مطرح است و مشارکت مردمی حلقه اتصال شهروندان با شهرداری است.

از سوی دیگر، همدان دارای پارکها و تفرجگاههایی است که با فرا رسیدن فصل سفر، محلی برای اتراق مسافران هستند و همین موضوع اهمیت حفظ فضای سبز شهری از سوی شهروندان را چندین برابر میکند، چراکه نگاهداشت این فضا تأثیر بسزایی در جذب گردشگران و معرفی همدان دارد.

*وجود شهروند بیتفاوت و یا بیتوجهی به نقش تعیینکننده استفادهکنندگان خدمات شهر، در فرآیند سیاست گذاری و در زنجیره اجرایی و نظارت شهری، هرگونه تلاش و فعالیت در جهت دستیابی به اهداف برنامهای را مختل و حتی ناممکن میسازد، در یک کلام میتوان گفت رابطه مردم با محیط زیست شهری، اصلیترین عامل در مدیریت فضای سبز قلمداد میشود.

مدیریت شهری همدان هر ساله اقدامات مختلفی را در راستای زیبا سازی فضای سبز شهری، توسعه آن و حفظ و نگاهداشت این فضا انجام میدهد و هزینههای بسیاری را در این زمینه میکند تا هم شهری زیبا داشته باشیم و هم اینکه نشاط و شادابی برای شهروندان ایجاد شود.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان در گفتگویی با بیان اینکه حدود 20 اصله درخت افرا در دور میدان امام(ره) کاشته شده است اظهار کرد: این درختان بین پنج تا 10 سال سن دارند که استفاده از آنها در همدان سابقه نداشته است.

بابک مهدیآزاد با بیان اینکه 12 درخت کاج گلدانی نیز در پیادهراه امام خمینی(ره) تعبیه شده است افزود: در حال حاضر امکان کاشت درخت به روش دیگری در پیادهراه میدان امام(ره) وجود ندارد از اینرو از درختان کاج گلدانی که قابلیت جابجایی دارند استفاده شده است.

وی با اشاره به اینکه برنامههایی برای فضای سبز این منطقه در نظر گرفته شده که باید جوانب آن را قبل از اجرا به خوبی سنجید تصریح کرد: یکی از برنامهها در نظر گرفتن گلدانهای گل در فصول مختلف با توجه به وضعیت آبوهوای همدان است، البته مردم از کاجها رضایت دارند.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان با بیان اینکه درختان کاج یکی از گرانترین نوع درختان است ادامه داد: از نظر زیبایی و رنگ این نوع درخت از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه باغچههای تعبیه شده در اطراف پیادهراه امام(ره) نیز با گل فرش شدند خاطرنشان کرد: به زودی نمادهایی در باغچههای میدان امام خمینی(ره) نصب میشود که میتواند در زیباسازی محیط تأثیرگذار باشد.

 سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری همدان از آغاز عملیات سمپاشی درختان به منظور کنترل جمعیت آفات و بیماریها و افزایش شادابی درختان در فصل رشد نیز خبر داد.

بابک مهدی آزاد گفت: فصل بهار با زیباییهایی که دارد، ماه مناسبی برای رشد، تکثیر و طغیان آفتهایی همچون شته ها، شپشک ها، سوسکهای چوب خوار و... است به همین منظور با عملیات سمپاشی مناسب و به موقع درختان، کلیه آفات گونههای گیاهی کنترل خواهد شد.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری عنوان کرد: استفاده از روشهای نوین دفع آفات از جمله تلههای فرمونی و کارت زرد چسب دار جهت کنترل و ردیابی آفات در برنامه سمپاشی سال جاری از اولویتهاست.

وی با تأکید بر اینکه رشد و نمو گیاهان تحت تأثیر عوامل محدود کننده مانند آفات قرار میگیرید و این آفات سبب ایجاد خسارت و خشکیدگی گیاهان میشود، اظهار کرد: در این عملیات سموم مورد استفاده برای درختان منشأ گیاهی دارد و با میزان مناسب بر روی تنه، شاخههای اصلی و تاج درختان پاشیده میشود و کمترین خسارت را به محیط زیست وارد میکند.

آزاد با بیان اینکه در سمپاشی این دوره درختان از دستگاه «توربولاینر» استفاده میشود تا در سریعترین زمان ممکن سمپاشی انجام گیرد، گفت: برای انجام این عملیات، خیابانها و مکانهای مورد نظر از قبل شناسایی میشوند و زمان سمپاشی به وسیله نصب اطلاعیه و پارچه نوشته به شهروندان اطلاع رسانی میشود.

وی از شهروندان درخواست کرد در دوره سمپاشی درختان با این سازمان همکاری لازم را داشته باشند از جمله از قرار دادن خودروی خود در مسیر سمپاشی خودداری کنند، از گذاشتن مواد غذایی در بالکن خانهها بپرهیزند، در و پنجرههای مشرف به مسیر سمپاشی را ببندند.

وی افزود: از مشاغل مرتبط با مواد غذایی درخواست میشود از قراردادن هر گونه مواد خوراکی در فضای بیرون از فروشگاهها و مغازهها جداً خوداری کنند.

آزاد بیان کرد: برای انجام بهتر عملیات سمپاشی کارشناسان فضای سبز به صورت مستمر به عنوان ناظر بر کیفیت عملیات و رفع عیوب احتمالی در کنار پیمانکار حضور دارند.

وی با بیان اینکه سمپاشیها بعد از ساعت 23 انجام میشود تا از میزان تردد شهروندان در شهر کاسته شود، تأکید کرد: شهروندان در صورت مشاهده درختان نیازمند به سمپاشی، جهت بررسی و رسیدگی هرچه سریعتر توسط عوامل فضای سبز با شماره تلفن 38214925 سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری تماس بگیرند.

گفتنی است سمپاشی درختان علیه آفات نباتی صورت میگیرد و کنترل و دفع حشرات مزاحم از قبیل مگس و پشهها که غالباً به دلیل گرم شدن هوا و آلودگی محیط زیست رشد جمعیتی فزاینده دارند در حوزه کاری این سازمان نیست.

* هدف از مشارکت شهروندان در حفظ و نگهداری فضای سبز شهری، همکاری، همیاری و همبستگی، دخالت دادن انسانها در انجام بسیاری از امور فرهنگی، سیاسی و اقتصادی مربوط به خودشان است.

به نظر میرسد در این میان استفاده و بهرهبرداری از رسانههای گروهی به خصوص صدا و سیما برای تهیه و ارائه گزارشهای مستند و استفاده از فیلمهای موجود در زمینه نشان دادن اهمیت فضای سبز در سلامتی جسم و روان شهروندان و تأکید بر لزوم نگهداری و حمایت شایسته از آن مؤثر باشد.

همچنین فعال کردن آموزش و پرورش در زمینه طراحی محوطههای وسیع مدارس، پیشبینی قسمتهای مناسبی برای فضای سبز و توجیه اهمیت فضای سبز برای دانشآموزان و به کارگیری این نیروهای بالقوه، فراوان و رایگان در جهت درختکاری و کشت گل و چمن در حیاط مدارس، کوچهها و خیابانهای اطراف آن، از جمله موارد مهم در گسترش فضای سبز و ایجاد فرهنگ سازی در این زمینه است.

*در واقع میتوان با ایجاد گروههای حافظ منابع طبیعی از مشارکت شهروندان در حفاظت، احیا و توسعه منابع طبیعی استفاده کرد که در این طرح از نیروهای خدمت وظیفه برای به اجرا درآوردن پروژههای حفاظت، احیا و توسعه فضای سبز میتوان استفاده کرد، یکی از مزایای این طرح اشاعه فرهنگ فضای سبز در میان افراد جامعه است، زیرا افرادی که در اجرای پروژههای مذکور مشارکت دارند دیر یا زود در متن اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه قرار خواهند گرفت.

یا بنا بر نظر یکی از شهروندان همدانی، از دیگر روشها برای حفظ فضای سبز شهری، میتوان به تشکیل «شورای مردمی پارک» در هر یک از پارکها اشاره کرد، اعضای این شورا از بین داوطلبان یا دوست داران ناحیه و ساکن در محل و یا بهرهمندان پارک خواهند بود. هماهنگی این شورا میتواند برعهده مدیران پارکها یا مسؤولان فضای سبز باشد که صرفاً میکوشند تا ارتباط مفید و سازندهای را بین مدیریت فضای سبز و مردم ایجاد کرده و تقویت کند.

*رابطه مردم با محیط زیست شهری اصلیترین عامل در مدیریت فضای سبز قلمداد میشود

یک شهروند در گفتگو با خبرنگار هگمتانه، با اشاره به نقش شهروندان در حفظ و نگهداری فضای سبز گفت: یکی از مسائل عمده فضای سبز که در شرایط اقلیمی موجود نیاز به صرف هزینه و مراقبت مستمر دارد، مسئله نگهداری و توسعه فضای سبز است.

این فعال محیط زیست ادامه داد: شهروندان باید با همیاری، فضای سبز موجود اعم از چمن کاری، گل کاری، آبنما و سایر وسایل رفاهی را تا سرحد امکان پیوسته سرحال، شاداب و به صورت طبیعی و زنده نگه دارند.

نادری تصریح کرد: در واقع وجود شهروند بی تفاوت و یا بی توجه به نقش تعیین کننده استفاده کنندگان خدمات شهر، در فرآیند سیاست گذاری و در زنجیره اجرایی و نظارت شهری، هرگونه تلاش و فعالیت در جهت دستیابی به اهداف، برنامهای را مختل و حتی ناممکن میسازد که در یک کلام میتوان گفت باید رابطه مردم با محیط زیست شهری اصلیترین عامل در مدیریت فضای سبز قلمداد میشود.

وی تأکید کرد: امروزه مفهوم شهرها بدون فضای سبز در اشکال گوناگون آن، غیر قابل تصور است زیرا گسترش شهرها موجب تشدید توسعه شهری بی رویه و ناپایدار شده که تشدید آلودگیهای محیطی از مهمترین آن به شمار میآید که خود زمینه ساز از بین رفتن فضاهای سبز درون شهری و تغییر کاربری این گونه اراضی است.

وی افزود: توسعه فضای سبز شهری در جهت کاهش آلودگیهای شیمیایی هوای شهرها در کنار عواملی همچون ایجاد منابع گذران اوقات فراغت برای شهروندان از جمله ضروریات زندگی شهرنشینی است چرا که در شهرها گذران اوقات فراغت برای کسب تعادل روحی نه تنها امری است واجب بلکه فقدان آن نیز حتی بر روی تواناییهای کاری افراد تأثیرگذار است.

این فعال محیط زیستی عنوان کرد: اگرچه بیشتر شهروندان از مزایا و تأثیرات غیر مستقیم فضاهای سبز بر زندگی خود آگاه نیستند اما این تأثیر و کنش متقابل میان برخورداری از فضای سبز و عدم بر خورداری از آن بر زندگی آنها توسط پژوهشهای گوناگونی به اثبات رسیده است.

 وی اضافه کرد: یکی از فضاهای بسیار مهم، با ارزش، تأثیرگذار و آرامش بخش در شادکامی زندگی مردم شهرنشین معاصر پارکها و فضای سبز شهری است که رابطه انسان و عناصر طبیعی را برقرار میسازد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٣/٢۵ تعداد بازدیـد : ٧١ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣۶  نفر کاربران آنلاین :
۲,۱۵۰,۸۴۷ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان