چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸   |   Wed December 11, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
بهره گیری همدان از تجربه شهرسازی نوین در شهر اندیشه
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
خدمات حمل‌ونقل عمومی شهری ارتقا یابد
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
تأکید‌ بر تشکیل کمیته تخصصی «شهر سبز» د‌ر همد‌ان
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
مصوبات شورای شهر همد‌ان د‌ر د‌سترس عموم قرار می‌گیرد‌
تخفیف 50 د‌رصد‌ی برچسب سرویس مد‌ارس ویژه تاکسیرانان شهر همد‌ان
روند ممیزی املاک عادی شهر همدان تسریع یابد
معلولان شهرد‌اری همد‌ان تجلیل شد‌ند‌
     آخرین اخبار
افزایش داوطلبان نمایندگی همدان به 438 نفر
ثبت 163 مورد آنفلوانزا در همدان
امروز آغاز نمایشگاه فرش دستباف در همدان
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
تأکید بر همراهی و همدلی رسانه‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری و گردشگری
ثبت نام 144 داوطلب نمایندگی مجلس از شهرستان همدان
افزایش 14 درصدی فوتی‌های حوادث ترافیکی
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
حسابداران در کنار تخصص خود باید تعهد کاری داشته باشند
پیام تبریک رئیس شورا به مناسبت روز دانشجو
اتاق مادر و کودک در شهر همدان احداث شود
420 داوطلب کرسی مجلس یازدهم در همدان
کوی شهید مدنی میزبان چهارمین گذر کودک
پیش‌بینی کاهش شدید دما در همدان
شورای مساجد همدان تشکیل شود
تغییر مدیریت راه‌ و شهرسازی همدان
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
لزوم مشارکت حداکثری شهروندان در فرآیند تهیه برنامه راهبردی، عملیاتی شهر و شهرداری
غفلت از فضای مجازی در معرفی همدان
نمایش 100 نقاشی از معلولان توانمند همدانی در نگارخانه عین القضات
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٣/٢۶ تعداد بازدیـد : ٢٠٨ نسخه چاپی
 
 
 


کمک به ارتقای کیفیت زندگی در شهر با شوراهای اجتماعی محلات

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
شهردار همدان در مراسم آغاز به کار رسمی شوراهای اجتماعی محلات شهر همدان گفت: شوراهای اجتماعی محلات به ارتقای کیفیت زندگی در شهر کمک می‌کند.

 
 

 

اعضای شوراهای اجتماعی محلات شهر همدان عصر جمعه 24 خردادماه طی مراسمی که با حضور شهردار همدان، اعضای شورای اسلامی شهر همدان، اعضای شورای اجتماعی محلات، معتمدان محلات و مدیران مناطق و نواحی شهر همدان در مرکز همایشهای قرآنی و بینالمللی همدان برگزار شد، با قرائت سوگندنامه به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کردند.

صوفی: مدیریت شهری در کنار اقدامات عمرانی به مسائل اجتماعی و نیازهای اساسی مردم نیز توجه میکند

شهردار همدان در این آیین اظهار کرد: شوراهای اجتماعی محلات آغاز یک کار بزرگ در مدیریت شهری است که قطعاً میتواند به بالا بردن کیفیت زندگی در شهر کمک کند.

عباس صوفی ادامه داد: این اتفاق خوب حاصل نگرش اعضای شورای اسلامی شهر است که مدیریت شهری را به سمت بالا بردن کیفیت زندگی مردم شهر همدان هدایت میکند.

وی ضمن تأکید بر ضرورت توجه به نیازهای اساسی مردم با استفاده از رویکرد مشارکتی شهروندان خاطرنشان کرد: مدیریت شهری در کنار اقدامات عمرانی به مسائل اجتماعی و نیازهای اساسی مردم نیز توجه میکند و در واقع توجه به نیازهای مردم در حوزه مدیریت شهری قطعاً میتواند به بالا بردن کیفیت خدمات کمک کند.

صوفی افزود: امیدواریم با اتفاق خوبی که در این دوره از مدیریت شهری رقم خورد، بتوانیم شهروندان مشارکتجو را در حوزه مدیریت شهری مشارکت بدهیم و شهری مشارکتپذیر داشته باشیم و از حضور اعضای شورای اجتماعی محلات برای توسعه هدفمند شهر و بالا بردن کمیت و کیفیت خدمات شهری بهرهمند شویم.

وی تصریح کرد: ما افتخار میکنیم که این اتفاق بزرگ در این دوره از مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر رقم خورد و امیدواریم بتوانیم این کار را به کل محلات شهر تعمیم بدهیم.

صوفی ضمن تشکر از اعضای شورای اجتماعی محلات برای شرکت در دورههای آموزشی این شورا تصریح کرد: اعتقاد داریم که اگر میخواهیم شهری پویا و اثرگذار داشته باشیم تا شهروندان در آن احساس آرامش کنند، قطعاً باید به نیازهای مردم توجه کنیم.

وی تقویت نواحی و پروژهمحور بودن بودجه شهرداری را از دیگر اقدامات خوب در حوزه مدیریت شهری دانست و افزود: امسال در رویکرد بودجه 98 به نیاز شهروندان از محلات توجه کردیم و بر اساس نیازها به بودجه کل رسیدیم و از اعضای شورای اسلامی شهر همدان نیز که در تدوین بودجه در کنار مدیریت شهری بودند، تشکر میکنم.

* گردان: اعتقاد داریم اگر مشارکت مردمی نباشد در کارها موفق نخواهیم بود

رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در این آیین ضمن تشکر از کارکنان شهرداری همدان اظهار کرد: از سالها پیش ناحیهمحوری و محلهمحوری را در قسمتهای مختلف شهر در دستور کار قرار دادهایم اما شورای اجتماعی محلات مشکلات محلی و منطقهای را بررسی میکند و پل ارتباطی بسیار نزدیکی با شهرداری مناطق است که میتواند از بسیاری از دوبارهکاریها جلوگیری کند و هزینهها را نیز کاهش دهد.

کامران گردان اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم از این شوراها در بودجهبندی و سایر مسائل و مشکلات محلات استفاده لازم را داشته باشیم و اعضای این شورای مشورتی که در محلات شکل گرفته نیز با درایت بتوانند مدیریت شهری را کمک کنند.

وی تصریح کرد: اعتقاد داریم اگر مشارکت مردمی نباشد در کارها موفق نخواهیم بود و امروز حضور 90 درصدی اعضای شورای اجتماعی محلات در دورههای آموزشی نشان میدهد که احساس مسؤولیتپذیری این افراد بسیار بالا است.

وی خاطرنشان کرد: اعضای شورای اجتماعی محلات کار بسیار دشواری را در پیش دارند؛ چراکه باید این کار را از نقطه صفر بپیمایند، بنابراین باید با قوت هرچه تمامتر کار خود را آغاز کنند تا بتوانیم در سالهای آینده با الگوگیری از 4 محله آزمایشی، این اقدام را در سایر محلات شهر نیز انجام دهیم.

وی گفت: با همافزایی بین دستگاههای مختلف استان، مدیریت یکپارچه شهری ایجاد میشود و ما میتوانیم بسیاری از مشکلات از جمله آب، برق و... را از طریق شورای اجتماعی محلات بررسی کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان خاطرنشان کرد: تمامی همافزاییها بین دستگاههای مختلف با انعقاد تفاهمنامهها به نفع شهروندان انجام شده است تا بتوانیم مدیریت یکپارچه شهری را به منصه ظهور برسانیم.

وی خطاب به شهردار همدان نیز گفت: تلاش شود تا علاوه بر 4 محله کوی محمدیه، کوی شهید مدرس، کوی کوثر و جولان در 2 ماه پیش رو، 8 محله دیگر به این محلات اضافه شود تا بتوانیم مسائل و مشکلات مناطق مختلف شهر را احصا کنیم.

گردان ضمن اعلام آمادگی شورای اسلامی شهر برای کمکها و مصوبات لازم نیز گفت: بهتر است تعداد معتمدان افزایش پیدا کند تا این اتاق فکری که در قالب شورای اجتماعی محلات شکل گرفته است گستردهتر شود و کارگشا باشد و ضمن ایجاد پل ارتباطی بین مدیریت شهری و مناطق بهره لازم را در مباحث عمرانی، اجتماعی، فرهنگی و... داشته باشیم.

*سلماسی: شورای اجتماعی محلات اقدامی مؤثر در تشویق شهروندان به مشارکت در امور شهری است

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه هدف از تشکیل شوراهای اجتماعی محلات، افزایش حضور مردم در اداره امور شهری از طریق نهادسازی اجتماعی است، اظهار کرد: امروز در رویکرد جامعهشناختی، شهر به مثابه یک واقعیت اجتماعی تعریف و بررسی میشود از اینرو طبق دیدگاه صاحبنظران، مدیریت شهری بهتر است تا در فرآیند تصمیمگیریها و تصمیمسازیها بهرهمند شود و مردم در این تصمیمگیریها شریک و سهیم باشند.

رضوان سلماسی تصریح کرد: یکی از راههای مشارکت مردم در اداره امور، ایجاد و توسعه نهادها و سازمانهای محلهای است که شوراهای اجتماعی محلات هم از جمله آنها است که این الگوی مشارکتی به دلیل مشکل ساختاری و اهداف و برنامههای خاص خود، الگوی نوینی به شمار میرود.

وی تأکید کرد: شورای اسلامی شهر و شهرداریها موظف به ایجاد و جلب مشارکت مردم هستند و راهاندازی شورای اجتماعی محلات اقدامی مؤثر در تشویق و ترغیب شهروندان به مشارکت در امور شهری است که باعث میشود مردم به طور مستقیم نظرات و پیشنهادات خود را در حوزه شهری ارائه کنند و بر کار شهرداری نظارت داشته باشند.

وی افزود: راهاندازی شورای اجتماعی محلات آغازگر ایجاد یک الگو و تحول در شهر است، شورای اجتماعی محلات همدان از بین افراد مورد اعتماد مردم و در بخشهای مختلف همچون بازاریان، جوانان، بانوان، مساجد و پایگاههای بسیج تشکیل شده است که وجود این شوراها تسریعکننده تعامل مورد نیاز مدیریت شهری با شهروندان به منظور دستیابی به محیطی ایدهآل در اجرای سیاستهای مدیریت و پاسخگویی به شهروندان مطالبهگر است.

وی در پایان تصریح کرد: شورای اجتماعی محلات مختص شهرداری همدان نبوده و شهرداری تنها بسترسازی و سازوکار اجرای آن را فراهم کرده است و انتظار میرود تا همه سازمانها و نهادها برای همافزایی و خدماترسانی به مردم مددرسان مجموعه مدیریت شهری باشند.

خوشبخت: تنظیم و انتشار 2 جلد کتاب با عنوان «دستورالعمل مدیریت اجتماعی محلات» و «آموزش مبانی مدیریت شهری»

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان نیز در ابتدای این آیین اظهار کرد: افتخار بزرگی است برای مدیریت شهری و شورای شهر همدان که شوراهای اجتماعی محلات برای اولین بار در همدان و کشور تشکیل و راهاندازی شد و در واقع همدان یکی از شهرهای پیشرو در تشکیل این شوراها است.

سعید خوشبخت خاطرنشان کرد: شورای اجتماعی محلات از تابستان سال گذشته با مصوبه شورای اسلامی شهر در دبیرخانه مرکزی آغاز به کار کرد و تاکنون 73 جلسه راهبردی، پشتیبانی و عملیاتی نیز با معتمدان و کارشناسان برگزار شده است.

وی آغاز به کار این شوراها را بسیار قوی و توأم با وحدت و همدلی توصیف کرد و گفت: با توجه به داشتن 12 ناحیه در شهر همدان، امیدواریم پس از شروع به کار 4 محله منتخب، در 8 ناحیه دیگر نیز این شوراها ساماندهی و تشکیل شوند و در بازه زمانی چندساله شاهد مشارکت خوب و مؤثر در سایر محلات شهر باشیم.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان تصریح کرد: یکی از اقدامات بسیار خوب دبیرخانه مرکزی شورای راهبردی تنظیم و انتشار 2 جلد کتاب با عنوان «دستورالعمل مدیریت اجتماعی محلات» و «آموزش مبانی مدیریت شهری» است که در طول 8 ماهه تنظیم شده است.

وی با اشاره به اینکه حداقل اعضای شورای اجتماعی هر محله 9 نفر و متشکل از روحانی محله، جوان محله، بانوان محله و... است، ادامه داد: محتوای دورههای آموزشی اعضای شورای اجتماعی محلات، شامل شرح وظایف شورای اجتماعی محلات، ارتباط مؤثر با شهروندان، مدیریت محله و آشنایی با سازوکار دستگاههای اجرایی است.

گفتنی است در پایان این آیین از کتابهای «دستورالعمل مدیریت اجتماعی محلات» و «آموزش مبانی مدیریت شهری» که در یک بازه زمانی 8 ماهه و به همت دبیرخانه مرکزی شورای راهبردی محلات تنظیم شده بود رونمایی شد.

همچنین در این آیین اعضای شورای اجتماعی محلات شهر همدان با قرائت سوگندنامه و برگزاری آیین تحلیف فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کردند ضمن اینکه در این مراسم تفاهمنامهای نیز بین شورای اجتماعی محلات با نیروی انتظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای مشارکت و تعامل بیشتر در شهر منعقد شد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٣/٢۶ تعداد بازدیـد : ٢٠٨ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢٧  نفر کاربران آنلاین :
۲,۳۳۲,۳۳۴ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان