چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸   |   Wed July 24, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
مدیر ناحیه 1 منطقه 4 میهمان چهارشنبه‌های پاسخ‌گویی به شهروندان
حمید گلی پور مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی همدان شد
10 آتش‌سوزی مراتع طی یک روز در همدان
شفافیت مالی شهرداری در گرو اجرای خزانه داری کل است
تیم داری حرفه ای در راستای وظایف شهرداری همدان نیست
تأمین ایمنی بازار نیازمند همکاری کسبه
فرهنگسرای مهر پذیرای سومین دورهمی محله با نشاط
برنامه پنج ساله شهرداری کاربردی باشد
فعالیت سالانه 10 هزار همدانی در ورزش محلات
بازدید اعضای شورای اسلامی شهر همدان از نیروگاه شهید مفتح
     آخرین اخبار
دیدار رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر با دادستان جدید همدان
شهرداری ها فرصت ندارند به هوشمندسازی شهر فکر کنند
12 میلیارد تومان هزینه سالانه شهرداری برای فضای سبز شهری
برنامه پنج ساله شهرداری کاربردی باشد
بازدید اعضای شورای اسلامی شهر همدان از نیروگاه شهید مفتح
تور رسانه ای بازدید از فرهنگسراهای شهر
پوشش 75 درصدی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در همدان
حمید گلی پور مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی همدان شد
فعالیت سالانه 10 هزار همدانی در ورزش محلات
سوم مرداد آغاز سفر حجاج از فرودگاه همدان
تأمین ایمنی بازار نیازمند همکاری کسبه
فرهنگسرای مهر پذیرای سومین دورهمی محله با نشاط
تیم داری حرفه ای در راستای وظایف شهرداری همدان نیست
شفافیت مالی شهرداری در گرو اجرای خزانه داری کل است
بوعلی سینا می‌تواند نماد هویت همدان باشد
10 آتش‌سوزی مراتع طی یک روز در همدان
مدیر ناحیه 1 منطقه 4 میهمان چهارشنبه‌های پاسخ‌گویی به شهروندان
ضرورت بررسی علمی‌ محور جدید گردشگری در پیاده‌راه اکباتان
تحکيم بنيان خانواده، مهمترين هدف سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري همدان
مدیریت شهری به تنهایی نمی تواند آثار تاریخی را حفظ کند
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۴/٠١ تعداد بازدیـد : ۴۶ نسخه چاپی
 
 
 


شهروندان همدانی یاریگر پاکبانان در حفظ پاکیزگی شهر

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
نظافت و تمیزی هر شهری در کنار دیگر وظایف و خدمات مدیریت شهری نشان از فرهنگ بالای شهروندان در حفظ پاکیزگی آن شهر دارد، 800 پاکبان در شهر همدان، نظافت مناطق چهارگانه را بر عهده دارند

 
 

 

زهرا ذوالفقاری:به تمیز نگه داشتن محله خودتان چقدر اهمیت قائل هستید؟ در مورد شهر محل زندگی تان چطور؟ آیا زندگی در یک شهر کثیف را دوست دارید یا شهری زیبا و تمیز؟

اگر خانهتان پر از زباله و آشغال باشد و همه جا بوی بد بدهد خوشتان میآید؟ فکر میکنید میتوانید در چنین محیطی زندگی کنید؟ مطمئناً پاسخ همه به این سؤال منفی است. هیچکس نمیتواند در محیطی پر از آشغال و بوی بد زندگی کند. همه ما هر روز خانههایمان، لباسهایمان، وسایل، خودرو و از همه مهمتر خودمان را تمیز میکنیم. وقتی نمیتوانیم در یک خانه کثیف زندگی کنیم، چطور خواهیم توانست در یک شهر کثیف و نامرتب زندگی کنیم؟ این وظیفه ماست که شهرمان را تمیز نگه داریم، نه فقط برای خودمان، بلکه برای کسانی که برای دیدن شهرمان میآیند و برای نسلهای آینده.

*راههای زیادی برای تمیز نگه داشتن شهر وجود دارد. مثل انداختن زبالهها در سطلهای مخصوص زباله و نه در خیابان وقتی میبینیم یک چیز پلاستیکی در خیابان انداخته شده است، آن را برداریم و در سطل مخصوص بیندازیم و از این کار خجالت نکشیم. باید به دیگران هم یاد بدهیم که همین کار را انجام دهند. نباید روی ساختمانها و بناهای تاریخی چیزی بنویسیم، زبالههای خانه را در سطلهای مخصوص بریزیم و از اینها مهمتر دیگران را از مزایای تمیز نگه داشتن شهرمان مطلع کنیم.

اینها راههای تمیز نگه داشتن شهرمان هستند ولی ممکن است خیلیها فکر کنند که چرا اصلاً باید اینکار را انجام دهیم.

هیچ فردی دوست ندارد در محیطی مملو از زباله و آشغال و نیز با بویی نامطبوع زندگی کند. همه ما روزانه در تلاش هستیم تا خود، خانهها، لباسها، وسایل، خودرومان را تمیزکنیم. هیچ کسی ناپاکی را نمیپسندد و نمیتواند در یک خانه کثیف زندگی کند، پس چطور خواهد توانست در یک شهر کثیف و نامرتب زندگی کند؟ پس، این وظیفه هر فردی است که شهر را تمیز نگه دارد، نه فقط برای خود، بلکه برای کسانی که به دیدن شهر میآیند و حتی برای نسلهای آینده.

*شهر همدان یکی از زیباترین و تمیزترین شهرهای ایران است که برای نظافت و پاکیزگی آن، روزانه تلاشها و خدمات بسیاری از سوی مدیریت شهری صورت میپذیرد، به گونهای که در نظر سنجی که از مسافران انجام شده بیش از 70 درصد از تمیزی شهر همدان رضایت داشتند، اما حفظ این تمیزی در گرو مشارکت و یاری شهروندان است.

نظافت جزء ایمان است که در کلام خداوند و احادیث نبوی تأکید زیادی به آن شده است همانطوری که یک شخص موظف است تا بدن و لباس خود را پاک نگهدارد، پاک نگهداشتن محیط زندگی نیز بر عهده تمام شهروندان که در یک شهر زندگی میکنند، است.

*خدمترسانی 800 پاکبان در شهر

معاون خدمات شهری شهردار همدان گفت: حدود 800 پاکبان شهرداری همدان وظیفه نظافت مناطق چهار گانه شهر را برعهده دارند.

 وحید علیضمیر اظهار کرد: یکی از مهمترین ویژگیهای شهر همدان تمیزی و پاکیزگی این شهر است و البته این امر اتفاقی نیست چرا که حاصل تلاش شبانه روزی تعداد زیادی از نیروهای انسانی و صرف هزینههای قابل توجه است.

علی ضمیر اظهار کرد: برای نظافت، رفت و روب معابر و حمل زباله در مناطق 4 گانه شهرداری همدان به صورت ماهیانه نزدیک به 30 میلیارد ریال هزینه میشود که لازم است با رعایت مدیریت پسماند از سوی شهروندان، شاهد کاهش این هزینه در شهر همدان باشیم.

*هزینه ماهیانه 30 میلیارد ریالی برای تمیزی شهر همدان

وی بیان کرد: روزانه بیش از 11 میلیون مترمربع از معابر و گذرگاههای شهر همدان نظافت میشود و این حجم از نظافت کار سادهای نیست و با وجود این که کار جمع آوری زباله در همدان در نهایت تا ساعت 7 صبح در تمام شهر به پایان میرسد، گشتهای فوریتی ما از ساعت 11 کار جمع آوری زبالههای ریخته شده در معابر به ویژه در بازار را دوباره انجام میدهند.

*کسبه بازار نظافت واحد تجاری خود را در ساعات پایانی شب انجام دهند

معاون خدمات شهری شهردار همدان ضمن درخواست از شهروندان برای قرار دادن زباله در ساعات اولیه شب، عنوان کرد: مطمئناً اگر کسبه بازار کار نظافت واحد تجاری خود را در ساعات پایانی شب انجام دهند، بخش مهمی از مشکلات به وجود آمده نظیر آلودگی و سیما و منظر شهر حل خواهد شد.

* باید با برنامهریزی و کمک شهروندان و فعالان محیط زیست، هزینههای نظافت شهر را کاهش دهیم

وی آگاه سازی و فرهنگ سازی در زمینه کاهش و تفکیک پسماند را امری بسیار مهم خواند و گفت: تاکنون اقدامات خوبی در زمینه مدیریت پسماند از مبدأ انجام شده است، ازجمله در زمینه کاهش تولید پسماند به آموزش بیش از 50 هزار دانشآموز و کودک میتوان اشاره کرد.

*یکی از مهمترین ویژگیهای شهر همدان تمیزی و پاکیزگی این شهر است و البته این امر اتفاقی نیست چرا که حاصل تلاش شبانه روزی تعداد زیادی از نیروهای انسانی و صرف هزینههای قابل توجه است

معاون خدمات شهری شهردار همدان با اشاره به نقش مردم در حوزه مدیریت شهری تأکید کرد: لازم است با برنامهریزی دقیق و جامع و با کمک شهروندان و فعالان محیط زیست، هزینههای نظافت شهر را کاهش دهیم و میتوان منابع مالی موجود را در پروژههای شهری و خدماتی به شهروندان اجرا کرد.

شریفی یکی از شهر وندان در گفتگو با خبرنگار هگمتانه اظهار کرد: پاک نگهداشتن شهر مانند خانه که در آن زندگی میکنیم وظیفه هر شهروند است اگر احساس مسؤولیت کنیم و شهر خود را پاک نگهداریم مریض نمیشویم و روح و روان شاداب خواهیم داشت.

وی گفت: شهر داری به تنهایی نمیتواند تمام شهر را از وجود زباله پاک کند، پاک نگهداشتن شهر نیاز مند همکاری فرد فرد شهروندان شهر همدان است. وی ادامه داد:تمام همشهریان باید دست به دست هم داده حد اقل اگر با شهرداری همکاری نمیکنند خود زبالههایی مثل قوطی ها، بطریهای نوشابه، کاغذ، پلاستیک و... را در جادهها نیندازند تا یک شهر پاک و عاری از زباله داشته باشیم.

میرزایی یکی از مغازه داران شهر نیز اظهار کرد: شهروندان در قبال پاک نگهداشتن شهر شان مسؤولیت دارد چرا که از آب، هوا و زمین این خاک استفاده میکنیم باید در پاک نگهداشتن آن نیز کوشا بوده و به دیگران نیز تفهیم کنیم که در نظافت محیط خود کوشا باشند.

وی گفت: به طور مثال بنده که مغازه دار هستم باید محیط مغازه را پاک نگهدارم در واقع به وظیفه ایمانی و وجدانی خود عمل کرده ام پس بر هر شهروند شهر همدان لازم است تا وظیفه ایمانی و وجدانی خویش را مطابق دستور قرآن عظیم الشان که در آن آمده است «نظافت جزء ایمان» است، عمل کند.

یک بانوی همدانی هم بیان کرد: من یک مادر هستم همیشه با فرزندانم در مورد نظافت و فواید آن صحبت میکنم، خانوادهها به خصوص مادران باید به فرزندان خود نظافت و پاکی را از دوران طفولیت یاد بدهند تا باعث ترویج این فرهنگ خوب که در واقع دینی است در جامعه شود. وی عنوان کرد: همان طوری که نظافت خانه و خانواده برای ما اهمیت دارد باید به نظافت شهر و محیط که در آن زندگی میکنیم اهمیت قایل شده و از انداختن زباله در جادهها خودداری کنیم.

سلطانی شهروند دیگر همدانی در مورد نظافت شهر ابراز کرد: اگر زبالهها را در گوشه و کنار خیابانها پراکنده بگذاریم در واقع امراض گوناگونی را در محیط تقویت میکنیم که میتواند سبب انتشار بیماریهایی در محیط و جای که زندگی میکنیم، شود. وی افزود: تمام شهروندان از کودک گرفته تا بزرگسالان باید با شهرداری همکاری کنند و زباله هاشان را در جاهای معین انتقال دهند تا هم نظافت را مراعات کرده باشند و از سوی دیگر از شیوع امراض گوناگون جلوگیری به عمل آید.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۴/٠١ تعداد بازدیـد : ۴۶ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴٧  نفر کاربران آنلاین :
۲,۱۵۰,۹۶۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان