چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸   |   Wed December 11, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
بهره گیری همدان از تجربه شهرسازی نوین در شهر اندیشه
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
خدمات حمل‌ونقل عمومی شهری ارتقا یابد
تأکید‌ بر تشکیل کمیته تخصصی «شهر سبز» د‌ر همد‌ان
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
مصوبات شورای شهر همد‌ان د‌ر د‌سترس عموم قرار می‌گیرد‌
تخفیف 50 د‌رصد‌ی برچسب سرویس مد‌ارس ویژه تاکسیرانان شهر همد‌ان
روند ممیزی املاک عادی شهر همدان تسریع یابد
معلولان شهرد‌اری همد‌ان تجلیل شد‌ند‌
     آخرین اخبار
افزایش داوطلبان نمایندگی همدان به 438 نفر
ثبت 163 مورد آنفلوانزا در همدان
امروز آغاز نمایشگاه فرش دستباف در همدان
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
تأکید بر همراهی و همدلی رسانه‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری و گردشگری
ثبت نام 144 داوطلب نمایندگی مجلس از شهرستان همدان
افزایش 14 درصدی فوتی‌های حوادث ترافیکی
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
حسابداران در کنار تخصص خود باید تعهد کاری داشته باشند
پیام تبریک رئیس شورا به مناسبت روز دانشجو
اتاق مادر و کودک در شهر همدان احداث شود
420 داوطلب کرسی مجلس یازدهم در همدان
کوی شهید مدنی میزبان چهارمین گذر کودک
پیش‌بینی کاهش شدید دما در همدان
شورای مساجد همدان تشکیل شود
تغییر مدیریت راه‌ و شهرسازی همدان
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
لزوم مشارکت حداکثری شهروندان در فرآیند تهیه برنامه راهبردی، عملیاتی شهر و شهرداری
غفلت از فضای مجازی در معرفی همدان
نمایش 100 نقاشی از معلولان توانمند همدانی در نگارخانه عین القضات
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۴/٢٢ تعداد بازدیـد : ١۶٣ نسخه چاپی
 
 
 


نشاط شهر در گرو مشارکت شهروندان برای حفظ فضای سبز

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
مدیریت شهری همدان برای بهره‌مندی شهروندان از فضای سبز اقدام به ایجاد 142 پارک کرده است که حفظ و نگهداری این ها علاوه بر اقداماتی که مدیریت شهری انجام می‌دهد، نیاز به مشارکت شهروندان دارد.

 
 

فضای سبز ارتباط مستقیمی با ایجاد نشاط و شادابی در شهر دارد و حال که زندگیها به سمت آپارتمان نشینی سوق یافته است و دیگر از آن خانههای قدیمی حیاطدار با باغچههای بزرگ خبری نیست، اهمیت فضای سبز در ایجاد نشاط و شادابی شهر بسیار مهم میشود. مدیریت شهری همدان برای بهرهمندی شهروندان از فضای سبز اقدام به ایجاد 142 پارک کرده است که حفظ و نگهداری اینها علاوه بر اقداماتی که مدیریت شهری انجام میدهد، نیاز به مشارکت شهروندان دارد.

آن بخش از فضای سبز که در محدوده شهر طراحی و بنا شده، فضای سبز شهری نامیده میشود، یا بخشی از سیمای شهر که از انواع گیاهان تشکیل شده است. فضای سبز شهری بخشی از فضاهای باز شهری است که در عرصههای طبیعی یا مصنوعی آن تحت استقرار درختان، گل ها، چمنها و سایر گیاهان است که بر اساس نظارت و مدیریت انسان با در نظر گرفتن ضوابط، قوانین و تخصصهای مرتبط با آن برای بهبود شرایط زیستی، زیستگاهی و رفاهی شهروندان و مراکز جمعیتی غیر روستایی، حفظ، نگهداری یا بنا میشود.

* تنوع فضای سبز شهری

فضای بزرگ، متشکل از گیاهان با ساختی جنگلی و برخوردار از بازدهی زیست محیطی و اکولوژیک معین و درخور شرایط زیست محیطی حاکم بر شهر.

بخشی از مناطقی که دارای گیاهان یا هر گونه سبزینگی اعم از درختان، درختچهها، گلها و چمنهاست.

بخشی از استخوان بندی شهری، به بیان دیگر فضای سبز در کنار اسکلت فیزیکی شهر.

اراضی اماکن مسکونی، تجاری و صنعتی، محلهای کسب و پیشه و خدماتی که دارای پوشش گیاهی چند ساله اعم از درخت، درختچه، نهال و گیاهان پوششی است و به منظور استفادههای سودمندانه یا زیبایی طبیعی و تلطیف هوا در محدوده و حریم شهری احداث شده یا به طور طبیعی به وجود آمده باشد.

* مفهوم واژه پارک

اغلب آنچه از تفرجگاههای معمولی، تصور میشود این است که تفرجگاه، منطقهای است با درختزارهای پراکنده با فضای باز و کفپوش چمنی که به صورت مصنوعی یا طبیعی احداث و تنها به دستکاری و آرایش آن اکتفا شده است. این نوع فضاسازی در شهرها برای تفرج عامه، جا افتادهترین شیوه برای احداث تفرجگاهها به شمار میرود. امروزه در تعریف پارک جدا از سیمای فیزیکی آن، «تفرج» نقش اساسی دارد.

* انواع پارک

پارکها با حفظ مضمون خود بر حسب نوع استفاده، موقعیت یا ارزش، عناوین مختلفی پیدا کردهاند که بدون توجه به طبقه بندی آنها میتوان تعدادی از آنها را نام برد. پارک عمومی، پارک شهر، پارک حومه، پارک ایالتی، پارک میان راه، پارک ملی، پارک ملی تاریخی، پارک ملی یادمان، پارک ملی نظامی، پارک ملی آثار تاریخی، پارک ملی حیات وحش، پارک نیمه ملی، پارک بینالمللی، پارک جنگلی ملی، پارک طبیعی و...

* ضرورت و اهمیت وجود فضای سبز

امروزه مفهوم شهرها بدون وجود فضای سبز مؤثر در اشکال گوناگون آن دیگر قابل تصور نیست. شهرها به عنوان کانونهای تمرکز، فعالیت و زندگی انسانها برای اینکه بتوانند پایداری خود را تضمین کنند چارهای جز پذیرش ساختار و کارکردی متأثر از بخشهای طبیعی ندارند. در این میان فضای سبز به عنوان جزء ضروری و لاینفک پیکره شهرها در متابولیسم آنها نقش اساسی دارند که کمبود آنها میتواند اختلالات جدی در حیات شهرها به وجود آورد. فضای سبز و پارک بخشی از چهره مطلوب شهر را میسازد و یکی از نیازهای ضروری و پدیدههای مطلوب زندگی شهرنشینی محسوب میشود.

کیفیت و کمیت فضای سبز و پارک در بهبود شرایط محیط زیست نقش مؤثری دارد. رشد و توسعه روزافزون شهرها، عوارض مدرنیسم و زندگی شهرنشینی، محدودیت امکانات تفریحی، آلودگی هوا و صدا، فشارهای حاصل از کار روزانه و مشکلات تأمین هزینه زندگی، آثار نامطلوبی در حیات سالم و فعالیتهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و رفاهی شهرنشینان باقی میگذارد که با توسعه سریع فضاهای سبز دگرگونیهای این عوامل نامطلوب انکارناپذیر میشود و احتیاجات مردم را در بهرهبرداری از امتیازات مفید این گونه مکانها روزافزون میسازد.

احداث فضای سبز به ویژه در شهرهایی که آب و هوای خشک دارند و سرسبزی و هوای سالم ندارند و آلودگی هوای تنفسی و صوتی سلامت شهرنشینان را تهدید میکند از اقدامات انکارناپذیر مسؤولان است. در طراحی فضای سبز نه تنها باید اصول زیباشناسی و ویژگیهای بومی مورد توجه قرار گیرد بلکه پیوندی از محیط طبیعی به محیط زیست بوده و سبب نزدیکی و ارتباط انسان با طبیعت میشود. یکی از اصول مهم در ایجاد فضای سبز استفاده از درختان و درختچههای مناسب است که علاوه بر پدیده تصفیه هوا در زیبایی هر چه بیشتر مناطق نقش بسزایی دارد.

مهمترین اثرات فضای سبز در شهرها، کارکردهای زیست محیطی آنهاست که شهرها را به عنوان محیط زیست جامعه انسانی معنیدار کرده و با مقابله با اثرات سوء گسترش صنعت و کاربری نادرست فناوری از یک سو و بالا بودن سطح زیبایی از سوی دیگر، باعث افزایش کیفیت زیستی شهرها میشوند. مهمترین اثرات فضای سبز در شهرها تعدیل دما، افزایش رطوبت نسبی، تلطیف هوا و جذب گرد و غبار است. سایر اثرات فضای سبز در شهرها نقش نسبی دارند ولی مجموعه اثرات فضای سبز حضور آنها را در شهرها اجتناب ناپذیر میکند؛ به طوری که بدون وجود آنها ممکن نیست شهرها پایدار باقی بمانند.

* اثرات زیست محیطی فضای سبز

1. آلودگی هوا: فضای سبز به ویژه در شکل پیره درختی در کاهش آلودگیهای شیمیایی هوا بسیار مؤثر است. درختان در کاهش میزان سرب به ویژه در حاشیه جادها و شاهراهها نقش مؤثری دارند. مقایسه تطبیقی درختان با سایر اشکال گیاهی علفی و گیاهان زراعی نشان میدهد که درختان 10 تا 20 برابر گیاهان علفی و دو برابر گیاهان زراعی (در مقایسه با سطح معیار که مناطق فاقد جاده هستند) میتوانند توان رسوبگیری داشته باشند. در مناطق پرترافیک، شهرهای انبوه و شاهراهها اهمیت درختان (شاخ و برگها و حتی تنه درختان) در جذب میزان سرب هوا که از اگزوز خودروها پراکنده میشود بسیار دارای اهمیت است.

2. آلودگی صدا: فضای سبز مناسب به ویژه درختان در صورت برخورداری از گونههای مناسب و کاشت اصولی تا 4 دسی بل صدا را کاهش میدهند.

3. تولید اکسیژن و جذب دی اکسید کربن: اگر چه در مقیاس کلان شهری از نظر ایجاد توازن اکسیژنی نقش درختان نمیتواند قابل ملاحظه باشد ولی در مقیاس خرد شهری قابل چشمپوشی نیست. هر درخت راش با دیرزیستی متوسط، به اندازه سه برابر حجم دو اتاق یک نفره میتواند دی اکسید کربن از هوا پاکسازی کند در حالی که 30 تا 40 مترمربع از درختان میتوانند اکسیژن مورد نیاز یک نفر را تأمین کنند.

4. کنترل تشعشعات و بازتاب نور: فضای سبز در شهرها ضمن کنترل تشعشعات خورشید از بازتاب نورهای مزاحم و خیره کننده میتوانند جلوگیری کنند.

5-. کنترل باد: فضای سبز و به ویژه کاشت درختان در صورت کاشت مناسب و هدفمند میتوانند در هدایت باد و تغییر جهت آن مؤثر باشند.

6. ذخیره انرژی: کاشت صحیح درختان میتواند بر مصرف انرژی در ساختمانها تأثیر قابل ملاحظهای داشته باشد. هزینه گرم کردن یا خنک کردن ساختمانها در صورت کاربرد درست درختان کاهش مییابد. درختان باعث جذب 9 درصد انرژی خورشیدی در تابستان شده و گرمای داخلی ساختمانها را میتوانند کاهش دهند. در اماکن مسکونی که در مناطق بادگیر قرار دارند، کاشت درختان به صورت بادشکن میتواند هزینه گرم کردن ساختمانها را برحسب درجه بادگیری و تراکم بادشکن 4 تا 22 درصد کاهش دهد.

7. تاج بری یا برگاب: درختان با جذب برگاب میتوانند حرکت و جریان آب را در سطح نفوذناپذیر شهر کند کرده و راه افتادن آب در شهر را به تأخیر بیندازند. سوزنی برگان تا 40 درصد و پهن برگان تا 20 درصد توانایی دارند که آب باران را گرفته و دوباره از طریق تبخیر به فضا برگردانند.

8. درختان و سیلاب: درختان با جذب برگاب از یک سو و هدایت آن به اندامهای خود سبب کندی جریانهای تند و سیلابی میشوند. سطح اندامهای درختان از یک سو سرعت سیلابها را سه برابر کاهش میدهند و از هزینههای ساخت شبکههای هدایت جریانهای سیلابی میکاهند.

9. کاهش دما و افزایش رطوبت نسبی: فضای سبز در شکل چیره درختی به علت گسترش سطح برگی قابل توجه خود نسبت به سایر اشکال گیاهی میتواند از طریق تعریق سبب افزایش رطوبت نسبی، کاهش دما و تلطیف هوا شود. یک درخت به تنهایی به اندازه 10 کولر هوا را مطبوع و خنک میکند. درختان دما را کاهش داده، هوا را به حرکت و جریان وا میدارند و از خشکی هوا جلوگیری میکنند. درختزاری از گونه راش به مساحت یک هکتار در شش ماه میتواند 3 هزار تن آب را به صورت بخار آب در هوا پخش کند. عمل تعریق درختان با جذب کالری همراه است و به همین جهت سبب کاهش دما میشود. بدین سان نواری از گیاهان به پهنای 50 تا 100 متر گرما را 3 تا 4 درجه نسبت به مرکز شهر کاهش میدهد و در عین حال 50 درصد بر رطوبت هوا میافزاید. تفاوت دمایی که از این راه حاصل میشود موجب کاهش اندکی در فشار هوا میشود که خود ثمره صعود هوای گرم بر بالای مناطق ساختمانی و مسکونی شهر است.

 10. کاهش در فشار هوا: بادهایی به سرعت 12 کیلومتر در ساعت را پدید میآورد و همین بادها کافی است تا هوای یک شهر بزرگ را در عرض یک ساعت کاملاً تجدید کرده، خنک و تلطیف کنند. این پدیده بسیار مهم است. زیرا معمولاً بالای نقاط مرکزی شهرهای خیلی گرم، قشری از هوای آلوده به شکل گنبد تشکیل میشود و جریان هوای خنکی که از مناطق سرسبز شهر برمیخیزد با این گنبد هوای آلوده به رویارویی میپردازد. افزون بر این جریان هوای خنک که تمایل به فرود آمدن دارد، بر سر راه خود، گرد و غبار معلق در هوا را به سوی خاک میراند. مقدار این گرد و غبار در بعضی از شهرها بسیار نگران کننده است.

11. تغییر میکروکلیما: مهمترین نقش فضای سبز و درختان بالا بودن سطح آسایش شهروندان از راه تغییر در میکروکلیما است. فضای سبز شبه جنگلی از این نظر دارای ثمربخشی بیشتر است. حداکثر و حداقل دما در داخل توده جنگلی نسبت به فضای باز مجاور متعادلتر است.

12. مقابله با جزایر گرما: هم اکنون پژوهشگران، نواحی شهری را جزایر گرما نامیدهاند. زیرا سطوح تیره زمین در شهرها 3 تا 5 درجه بیش از زمینهای مجاور گرمای خورشید را در طول روز جذب میکنند، از این راه در 30 درصد از آلودگیهای هوا سهیم میباشند.

* عملکرد اجتماعی، اقتصادی فضای سبز

استقرار درختان در شهرها، باعث برآورده ساختن بخشی از نیازهای اجتماعی، فرهنگی و روان شناختی شهروندان میشود درختان نقش اجتماعی مهمی در کاهش تنشها و نیز بهبود سلامت افراد بازی میکنند. ثابت شده است که فضای سبز شهری باعث بروز آثار مثبت رفتاری زیر میشود.

- ماندن افراد در وضعیت فیزیکی روحی مناسب.

- اجتماعی شدن افراد در نتیجه برقراری رابطه دوستی و نیز احساس و درک بهتر از موقعیت و شرایط اجتماعی.

- کسب و شناخت برخی از شاخصهای اجتماعی برای افزایش ارزشهای فرد.

- افزایش احساس خویشاوندی یا وحدت منافع و مسؤولیتهای اجتماعی.

* تأثیر فضای سبز در تأمین آرامش، آسایش، امنیت روحی، ایجاد انگیزه و الهامات فکری و هنری چنانچه اصول زیبا شناختی و طراحی منظر در طراحی لحاظ شده باشد چند برابر افزایش مییابد. طراحی فضاهای شفا بخش در محوطه بیمارستانها و احداث باغهای شفابخش خود گواه بر این عملکرد قوی گیاهان است.

* عملکرد زیبا شناختی فضای سبز

طبیعت شایستهترین پدیدهای است که حس زیبایی شناسی را در انسان بیدار میکند در حالی که تمام مصنوعات بشری در ارضای این ارتباط بصری ناتوانند؛ چرا که تصویری هنرمندانه از طبیعت انسان را به رضایت معنوی میرساند. به همین دلیل همواره اصل زیباسازی و اصول زیباشناسی در فضای سبز مطرح است؛ چرا که گیاهان صرفنظر از زیبایی ذاتی، از نظر شکل، رنگ، ابعاد و اندازه، زمان گلدهی و میوه و بذر تنوع زیادی دارند که تلفیق مجموعههای گیاهی باعث میشود که گیاهان در بهبود کیفی مناظر فضاهای شهری نقش بسزایی داشته باشند.

امروزه غالب فضاهای موجود در شهرها به صورت مصنوعی و انسان ساخت همراه با سطوح سخت میباشند که خیابانهای باریک و کم عرض و ایجاد ترافیکهای شدید سیمای شهرها را به علت نبود فضای سبز کافی به سمت زشتی پیش برده است. زیبایی یک شهر به نوع طراحی فضای آن و وفور درختان در آن وابسته است. با افزایش و توسعه باغهای شهری، احداث پارکها و کاشت درختان در همسایگی مناطق مسکونی، اداری، تجاری و در حاشیه خیابانها میتوان ارزش زیباشناختی یک شهر را بالا برد.

 استفاده از گیاه در منظرسازی شهری گام مؤثری در جهت رفع معایب و نواقص زیر در شهرهاست:

پوشاندن نماهای یکنواخت: در شهرها به ویژه آنجا که خط آسمان به واسطه ارتفاع ناهمگون ساختمانها دچار اغتشاش میشود. همیشه بدنهها و گوشههای کناری ساختمانهای بلند به صورت منظرهای زشت و یکنواخت نمود مییابند. استفاده از گیاهان رونده و چسبنده مانند موچسب و اقسام دیگر در رفع این معضل مفید است.

تعدیل ارتفاع ساختمانها: در جایی که ساختاری مرتفع در یک فضای باز یا در کنار ساختمانهای کم ارتفاع شکل میگیرد استفاده از درختان بلند قامت و باتاج گسترده باعث تعدیل ارتفاع ساختمان و متناسب سازی آن با بناها و فضاهای اطراف میشود.

پوشاندن مناظر زشت و عیوب معماری: استفاده از گیاهان برای پوشاندن مناظری که دارای چشم اندازی زشت ناهمگون هستند باعث بهبود کیفیت منظر میشود (مثلا کاشت یک پیچ اناری، پیچ امین الدوله در کنار تیر برق و یا استفاده از یک توده گیاهی بوتهای، درختچهای در جلوی کنج تیز ساختمان)

تعدیل بافت خشن مصالح ساختمانی: فضای سبز، جایگزین مناسبی برای سایر مصالح مورد استفاده در معماری جهت تقسیم فضای ایجاد حفاظت، خلوتگاه، فضای خصوصی و... به شمار میروند. علاوه بر این به عنوان کاتالیزور عامل مهمی در ایجاد پیوند و ارتباط منطقی بین ساختمانها به شمار میرود.

کنترل ترافیک: آرایش فضای سبز در محورهای درون شهری عاملی مؤثر در کنترل ترافیک به شمار میرود.*

* علیضمیر: طی دو سال، شاهد افتتاح و بهرهبرداری از 17 پارک بودیم

معاون خدمات شهری شهرداری همدان، با بیان اینکه در حوزه فضای سبز اتفاقات خوبی در بحث نگهداری و توسعه افتاده است، اظهار کرد: طی دو سال، شاهد افتتاح و بهرهبرداری از 17 پارک بودیم.

وحید علی ضمیر در ادامه بیان کرد: خوشبختانه پارکها در نقاطی قرار دارد که دارای تراکنش جمعیتی بالا بوده و در راستای افزایش سرانه فضای سبز است.

* در حال حاضر 630 هکتار فضای سبز همدان است

وی با اعلام این مطلب که در حال حاضر 630 هکتار فضای سبز همدان است، عنوان کرد: سرانه فضای سبز همدان اکنون 11 مترمربع است که البته این عدد نیاز به افزایش دارد.

معاون خدمات شهری شهرداری همدان ابراز کرد: با اقداماتی که در راستای توسعه فضای سبز صورت گرفته مانند بوستان حیدره و ولایت و.. پارکهای فرا منطقهای است.

علیضمیر با بیان اینکه این پارکها در گردشگری غرب کشور نیز تأثیرگذار است، گفت: پارک کوهستانی و جنگلی اکباتان هم با 236 هکتار در حال ایجاد است که به طور قطع تحولی در بحث فضای سبز صورت میپذیرد.

وی با اعلام اینکه با اضافه شدن این میزان فضای سبز، سرانه فضای سبز به 17 مترمربع میرسد، تصریح کرد: با شروع کار مطالعاتی و اجرایی بوستان اکباتان شاهد رشد و توسعه فضای سبز خواهیم بود.

معاون خدمات شهری شهرداری همدان با اشاره به اینکه در بحث توسعهای فضای سبز اتفاقات خوبی افتاده است، عنوان کرد: در حوزه نگهداری این 630 هکتار اقدامات مختلفی صورت میگیرد که مدیریت شهری سعی کرده است با کاشت گونههای فصلی، دائم و درخت و درختچه، طراوت خوبی را به سطح شهر بدهیم.

* نزدیک به 142 پارک محلی، بزرگ و... در شهر وجود دارد

علیضمیر با بیان این موضوع که وضعیت فضای سبز، وضعیت مناسبی است، اظهار کرد: نزدیک به 142 پارک محلی، بزرگ و... در شهر وجود دارد.

وی ادامه داد: با توجه به استفادهای که در فصول گرم از پارکها میشود، نگهداری پارکها، آبنماها، سرویس بهداشتی و... در دستور کار است و اقداماتی در این زمینه انجام میشود.

معاون خدمات شهری شهرداری همدان اظهار کرد: نکته مهم جلب مشارکت مردمی در نگهداری فضای سبز است که بسیار مهم است.

علیضمیر افزود: ما جدای از فضای سبز عمومی، فضای سبز اختصاصی و باغهای مختلف نیز داریم که هر چه در جهت نگهداری این فضا تلاش کنیم فرصتی برای حفظ محیط زیست و نشاط شهری است.

وی به همیاری و همکاری مردم در نگاهداشت فضای سبز تأکید کرد و با اشاره به اینکه این همراهی در کاهش هزینهها نیز تأثیرگذار است، عنوان کرد: گلکاریهای فصلی که انجام میشود و نگهداری درختان، آبیاری و... هزینه دارد.

علیضمیر تأکید کرد: مشارکت مردم در بحث نگهداری فضای سبز به ما کمک میکند که فضای سبز با نشاطتر و شادابی داشته باشیم.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* برگرفته از مقاله عبدالرضا نیکمنش کارشناس ارشد کشاورزی سازمان پارکها و فضای سبز ارومیه

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۴/٢٢ تعداد بازدیـد : ١۶٣ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵٨  نفر کاربران آنلاین :
۲,۳۳۲,۵۱۴ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان