پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸   |   Thu December 12, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
بهره گیری همدان از تجربه شهرسازی نوین در شهر اندیشه
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
خدمات حمل‌ونقل عمومی شهری ارتقا یابد
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
روند ممیزی املاک عادی شهر همدان تسریع یابد
لزوم مشارکت حداکثری شهروندان در فرآیند تهیه برنامه راهبردی، عملیاتی شهر و شهرداری
کوی شهید مدنی میزبان چهارمین گذر کودک
تأکید بر همراهی و همدلی رسانه‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری و گردشگری
نمایش 100 نقاشی از معلولان توانمند همدانی در نگارخانه عین القضات
     آخرین اخبار
افزایش داوطلبان نمایندگی همدان به 438 نفر
ثبت 163 مورد آنفلوانزا در همدان
امروز آغاز نمایشگاه فرش دستباف در همدان
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
تأکید بر همراهی و همدلی رسانه‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری و گردشگری
ثبت نام 144 داوطلب نمایندگی مجلس از شهرستان همدان
افزایش 14 درصدی فوتی‌های حوادث ترافیکی
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
حسابداران در کنار تخصص خود باید تعهد کاری داشته باشند
پیام تبریک رئیس شورا به مناسبت روز دانشجو
اتاق مادر و کودک در شهر همدان احداث شود
420 داوطلب کرسی مجلس یازدهم در همدان
کوی شهید مدنی میزبان چهارمین گذر کودک
پیش‌بینی کاهش شدید دما در همدان
شورای مساجد همدان تشکیل شود
تغییر مدیریت راه‌ و شهرسازی همدان
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
لزوم مشارکت حداکثری شهروندان در فرآیند تهیه برنامه راهبردی، عملیاتی شهر و شهرداری
غفلت از فضای مجازی در معرفی همدان
نمایش 100 نقاشی از معلولان توانمند همدانی در نگارخانه عین القضات
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۴/٢۴ تعداد بازدیـد : ١٣۴ نسخه چاپی
 
 
 


کمیته مطالعه آسیب های فرهنگی در همدان تشکیل شود

روزنامه هگمتانه  : 
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان همدان تأکید کرد: کمیته مطالعه آسیب های فرهنگی در همدان تشکیل شود.

 
 

آیتالله حبیبالله شعبانی ظهر دیروز در اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان در سال 98، اظهار کرد: بر اساس آییننامه، شورای فرهنگ عمومی باید 12 بار در سال تشکیل شود که در این صورت در استان همدان و در سال 98 تا به امروز 4 جلسه فرهنگی در این شورا اتخاذ میشود هرگونه تعویق در برگزاری این شورا به معنی عقبافتادگی فرهنگی خواهد بود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان همدان تصریح کرد: پیشنهاد میکنم یک کمیته مطالعاتی زیر نظر دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی تشکیل شود و این کمیته آسیبهای فرهنگی استان را به صورت مستمر مورد مطالعه و بررسی قرار دهد که در نهایت جلسات شورای فرهنگ عمومی بر اساس این بررسی آسیبشناسانه برگزار شود.

وی همچنین با اشاره به چهلمین سالگرد برگزاری اولین نماز جمعه در کشور خاطرنشان کرد: مروج اصلی نماز جمعه، ستاد اقامه نماز است که البته این ستاد مشکلاتی نیز دارد که باید پیگیری و بررسی شود.

آیتالله شعبانی افزود: بنیاد صیانت از نهاد خانواده به عنوان بزرگترین دستاورد شورای فرهنگ عمومی استان در سالهای اخیر، باید به صورت جدیتر مورد مطالعه قرار بگیرد، ضمن اینکه یک مرکز جامع مشاوره خانواده در شهر تشکیل شود که هم جنبههای روانشناسانه را پوشش دهد و هم جنبههای دینی و مذهبی را چراکه برخی ارائه مشاورهها قابل نقد است.

*گاهی در تصمیمگیریهای شورای فرهنگ عمومی و ستاد امر به معروف تداخل وجود دارد

وی با بیان اینکه گاهی در تصمیمگیریهای شورای فرهنگ عمومی و ستاد امر به معروف تداخل وجود دارد و برخی تصمیمگیریها متفاوت است، اذعان کرد: با توجه به این مسأله ایجاد یک تفکیک ضرورت دارد بنابراین بهتر است بخش سلبی کار به ستاد احیاء امر به معروف واگذار شود اما بخش ایجابی آن همچون نظارت بر بازار پوشاک در شورای عمومی مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

*به جای مبارزه با بدحجابها باید به تولید لباسهای نامناسب توجه کنیم

وی تصریح کرد: به جای مبارزه با بدحجابها باید به تولید لباسهای نامناسب توجه کنیم؛ چراکه مردم ما متدین هستند و ما باید در زمینههای نظارتی جدیتر عمل کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان همدان خاطرنشان کرد: متأسفانه غالب طرحها و پروژههای اقتصادی پیوست فرهنگی ندارند که ما باید این الزام را ایجاد کنیم تا طرحهای اقتصادی از یک ارگان پیوست فرهنگی بگیرند؛ چراکه ممکن است ما به فکر توسعه باشیم اما پس از گذشت 20 سال، این توسعه آسیب فرهنگی جدی برای ما به دنبال داشته باشد.

آیتالله شعبانی گفت: امر به معروف یک نهضت همگانی نیاز دارد و باید یک هیأت اندیشهورز تشکیل شود و این مسائل را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد.

وی در پایان ضمن تأکید بر ضرورت داشتن برنامه جدی برای نظارت بر بازار پوشاک افزود: تبلیغهای تخصصی دینی ما در استان نیز باید تقویت شود.

*شاهرخی: برای تنظیم شرایط، راهی جز تقویت باورهای دینی مردم نداریم

استاندار همدان نیز به عنوان نایب رئیس این شورا اظهار کرد: یکی از ظرفیتهای بزرگی که میتواند برای اعتلای فرهنگ به ویژه فرهنگ عمومی به ما کمک کند بهرهگیری از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی است.

سید سعید شاهرخی تصریح کرد: به نظر میرسد برای تنظیم شرایط، راهی جز تقویت باورهای دینی مردم نداریم چراکه در این صورت بسیاری از مشکلات ما حل میشود.

شاهرخی با بیان اینکه تلاش کردهایم تا اعتبارات دستگاههای فرهنگی استان را افزایش دهیم، اظهار کرد: برای تقویت باورهای دینی مردم آمادگی داریم تا تمام ظرفیت استان را به کار گیریم البته در نهایت با افرادی که عناد دارند باید برخورد انتظامی صورت بگیرد.

*حیدری: مردم از عدم برخورد مناسب با بدحجابی و بیحجابی و اجرا نشدن امر به معروف گلهمندند

رئیس کل دادگستری استان همدان نیز در این شورا و در خصوص تبیین سبک زندگی و جایگاه عفاف و حجاب خاطرنشان کرد: متصدی اصلی عفاف و حجاب، دستگاه قضایی نیست اما با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان و عدم رعایت پوشش اسلامی در جامعه و نگرانی خاطر متدینان جامعه، مردم از دستگاههای مسؤول، مطالبات به حقی دارند.

توکل حیدری تصریح کرد: در هفته قوه قضاییه در مساجد شهر برای شنیدن مشکلات قضایی مردم حضور پیدا کردیم که اغلب مردم از عدم برخورد مناسب با بدحجابی و بیحجابی و عدم اجرای امر به معروف گلهمند بودند و علت آن را جویا میشدند.

وی با اشاره به حضور پررنگ نیروی انتظامی در پارکها و اماکن عمومی شهر ادامه داد: در مرحله اول تلاش میشود تا با ارشاد، راهنمایی و انذار برخی هنجارشکنان نسبت به ارزشهای دینی، هدایت و راهنمایی شوند و در مرحله بعد هنجارشکنان به محاکم قضایی دعوت میشوند و باز هم تحت ارشاد و انذار قرار میگیرند که در نهایت اگر خالی از فایده باشد بر اساس قانون صدور حکم قضایی انجام میشود.

وی با بیان اینکه ما در حوزه بیحجابی و بدحجابی خلأ قانونی نداریم، افزود: در طول انقلاب اسلامی هر زمان که بحث برخورد و مجازات مطرح شد مسؤولان فرهنگی اذعان کردند که با مجازات نمیتوان عفاف و حجاب را نهادینه کرد بلکه باید کار فرهنگی انجام شود اما اکنون پس از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی ما هنوز در مرحله وعده هستیم. وی با اشاره به تهاجم فرهنگی دشمنان خاطرنشان کرد: اقدامات فرهنگی ما یا بسیار اندک بوده و یا به طور کلی برنامه مدونی در این حوزه نداشتهایم و مقطعی عمل کردهایم.

رئیس کل دادگستری استان همدان با تأکید بر اینکه همه ساله شاهد افزایش بدحجابی و هنجارشکنیها هستیم، ادامه داد: سیاست دشمن پیشروی گام به گام است و آنها میخواهند قبح هنجارشکنیها ریخته شود و در نهایت به کل جامعه تسری پیدا کند.

وی تأکید کرد: برای پشتیبانی از آمران به معروف، نیروی انتظامی و دستگاههای متولی هر کاری را انجام میدهیم و در صحنه حضور داریم.

*علیمحمدی: امر به معروف توسط خانمها برای خانمها انجام شود

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری همدان نیز با اشاره به بررسیهای آسیبشناسانه صورت گرفته در حوزه عفاف و حجاب خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ما در حوزه عفاف و حجاب، نبود افراد متخصص در حوزه فرهنگ اسلامی در سطح شهر است؛ چراکه ما علیرغم اینکه در حوزه بهداشت و سلامت جسم به خوبی عمل کردهایم در حوزه سلامت روان که از حوزه علمیه بانوان در این زمینه انتظار داریم، اقدام خاصی مشاهده نکردهایم.

ربیعه علیمحمدی با تأکید بر اینکه باید بانوان مبلغ به سطح شهر فرستاده شوند، ادامه داد: اعتقاد ما بر این است که اگر فکر اصلاح شود، پوشش و عمل افراد نیز اصلاح خواهد شد بنابراین متخصصان حوزوی باید پاسخگوی نیازها و مسائل شرعی بانوان ما نیز باشند.

وی تصریح کرد: آموزش روابط اجتماعی بین دختران و پسران باید از دوره اول متوسطه انجام شود؛ چراکه اگر نگاه انسانی در روابط اجتماعی ایجاد شود نیاز به تبرج و خودنمایی از بین خواهد رفت.

وی با تأکید بر اینکه باید زیرساختهای لازم برای حضور امن زنان در جامعه فراهم شود، اضافه کرد: زنان و دختران استان همدان به دلیل معماری و طراحی نامناسب شهری با کمبود ویتامین دی مواجه هستند.

علیمحمدی ضمن تمجید از همراهی ائمه جماعات در ترویج و آموزش رفتارهای درست در منزل خاطرنشان کرد: پیشنهاد میشود امر به معروف توسط خانمها برای خانمها انجام شود و آقایان وارد حوزه ارشاد خانمها نشوند تا بازتاب بهتری صورت بگیرد ضمن اینکه انجام یک پژوهش عمقی در حوزه عفاف و حجاب نیز ضرورت دارد.

مسؤول شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان همدان نیز در این شورا و به مناسبت فرا رسیدن چهلمین سالگرد برگزاری اولین نماز جمعه در کشور خاطرنشان کرد: یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی برپایی نماز جمعه در 5 مرداد سال 58 و به فرمان امام خمینی(ره) بود که امروز در سراسر کشور در بیش از 900 مرکز و در استان همدان در 25 منطقه نماز باشکوه جمعه اقامه میشود.

حجتالاسلام سیدصادق حسینی یکی از اثرگذارترین نهادها در کشور را نهاد نماز جمعه دانست و گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری نماز جمعه خدمت به دین و تقوا است.

وی برنامههایی را از جمله استقرار میز خدمت در محل نماز جمعه و حضور مسؤولان برای حل مشکلات مردم، مساعدت دستگاههای استانی برای هرچه باشکوهتر برگزار کردن مراسم 40 سالگی نماز جمعه را به اعضای شورا پیشنهاد کرد که در نهایت با نظر رئیس و نایب رئیس شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسید.

*مرادینور: آمار طلاق در استان همدان رو به کاهش است

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز به عنوان دبیر این شورا و در ابتدای جلسه اظهار کرد: همایش دختران آفتاب به مناسب میلاد حضرت معصومه(س)، برنامه زمزمه خورشید (نشست ادبی شاعران استان)، نمایشگاه هنرهای تجسمی و خوشنویسی، اولین نمایشگاه دستاوردهای روستا و عشایر استان و تجلیل از 90 برگزیده مسابقات سراسری قرآن کریم از جمله رویدادهای فرهنگی اخیر در استان همدان بود.

علی مرادینور بزرگترین دستاورد شورای فرهنگ عمومی استان در دو سال اخیر را طرح بنیاد صیانت از نهاد خانواده عنوان کرد و گفت: بر اساس این طرح از 1800 پرونده ویژه دادخواست طلاق، یک سوم آن منجر به صلح و سازش شده است که نشان میدهد آمار طلاق در استان همدان رو به کاهش است.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۴/٢۴ تعداد بازدیـد : ١٣۴ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣٩  نفر کاربران آنلاین :
۲,۳۳۲,۵۵۸ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان