چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸   |   Wed December 11, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
بهره گیری همدان از تجربه شهرسازی نوین در شهر اندیشه
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
خدمات حمل‌ونقل عمومی شهری ارتقا یابد
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
تأکید‌ بر تشکیل کمیته تخصصی «شهر سبز» د‌ر همد‌ان
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
مصوبات شورای شهر همد‌ان د‌ر د‌سترس عموم قرار می‌گیرد‌
تخفیف 50 د‌رصد‌ی برچسب سرویس مد‌ارس ویژه تاکسیرانان شهر همد‌ان
روند ممیزی املاک عادی شهر همدان تسریع یابد
معلولان شهرد‌اری همد‌ان تجلیل شد‌ند‌
     آخرین اخبار
افزایش داوطلبان نمایندگی همدان به 438 نفر
ثبت 163 مورد آنفلوانزا در همدان
امروز آغاز نمایشگاه فرش دستباف در همدان
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
تأکید بر همراهی و همدلی رسانه‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری و گردشگری
ثبت نام 144 داوطلب نمایندگی مجلس از شهرستان همدان
افزایش 14 درصدی فوتی‌های حوادث ترافیکی
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
حسابداران در کنار تخصص خود باید تعهد کاری داشته باشند
پیام تبریک رئیس شورا به مناسبت روز دانشجو
اتاق مادر و کودک در شهر همدان احداث شود
420 داوطلب کرسی مجلس یازدهم در همدان
کوی شهید مدنی میزبان چهارمین گذر کودک
پیش‌بینی کاهش شدید دما در همدان
شورای مساجد همدان تشکیل شود
تغییر مدیریت راه‌ و شهرسازی همدان
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
لزوم مشارکت حداکثری شهروندان در فرآیند تهیه برنامه راهبردی، عملیاتی شهر و شهرداری
غفلت از فضای مجازی در معرفی همدان
نمایش 100 نقاشی از معلولان توانمند همدانی در نگارخانه عین القضات
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/٠١ تعداد بازدیـد : ١٢٩ نسخه چاپی
 
 
 


پوشش 75 درصدی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در همدان

روزنامه هگمتانه  : 
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا خبر داد: از 855 هزارنفر جامعه هدف طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان همدان یعنی تمام افراد بالای 30 سال، مادران باردار و بیماران کلیوی، بیش از 75 درصد این جمعیت مورد غربالگری و زیر پوشش این طرح قرار گرفتند

 
 

رشید حیدری مقدم صبح دیروز در اختتامیه طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در ارائه گزارش عملکرد طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در همدان،گفت: بیماریهای غیر واگیر همچون بیماریهای قلبی و عروقی، فشارخون و دیابت به عنوان دغدغه حوزه سلامت در تمام دنیا مطرح است و هزینههای سرسامآوری را به جامعه تحمیل میکند.

رشید حیدری مقدم با بیان اینکه اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون یک کار بزرگ و جهادی در حوزه سلامت کشور است، افزود: در این طرح 40 میلیون نفر در کشور مورد بررسی و غربالگری فشار خون قرار گرفتند و بر اساس ارزیابیها تمام هزینههای اجرای طرح بسیج ملی فشار خون معادل 30تا 40 تخت آی سی یو بوده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا تصریح کرد: 60 درصد از بیماران مبتلا به فشار خون از بیماری خود آگاهند اما 40 درصد از بیماران هیچ اطلاعی از ابتلا به این بیماری ندارند ضمن اینکه بر اساس آمار تنها 19 درصد از بیماران مبتلا به فشار خون به دنبال درمان و کنترل این بیماری هستند.

حیدری مقدم با تأکید بر اینکه بیماری فشار خون یک بیماری خطرناک و کشنده است، گفت: در سال 1990، 45 هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و در سال 2017، این آمار به 100 هزار نفر رسیده است.

*کاهش 50 درصدی سکتههای مغزی با کاهش مصرف نمک

وی با بیان اینکه یکی از راههای پیشگیری و کنترل فشار خون کاهش مصرف نمک است، خاطرنشان کرد: سرانه مصرف نمک در کشور 15 گرم است که اگر 3 گرم از آن را کاهش دهیم میتوانیم 50 درصد سکتههای مغزی را نیزکاهش دهیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه تکلیف استان ما در اجرای طرح بسیج ملی فشار خون، پوشش 50 درصدی جامعه هدف بود، اظهار کرد: خوشبختانه توانستیم فراتر از تکلیف گام برداریم و بیش از 75 درصد از افراد جامعه هدف را پوشش دهیم.

حیدری مقدم با بیان اینکه به مدت یک ماه کارهای اطلاع رسانی و زیرساختی اجرای این طرح را انجام دادیم، تصریح کرد: برای اجرای موفقیت آمیز این برنامه ملی تمام دستگاههای استان همکاری خوبی را به عمل آوردند.

وی با تأکید بر اینکه خانههای بهداشت و بهورز پاشنه آشیل سلامت کشور هستند، اذعان کرد: بهورزان میتوانند مهمترین نقش را در توسعه سلامت داشته باشند همانگونه که فشار خون 300 هزار نفر از جمعیت در 510 خانه بهداشت استان همدان ارزیابی و کنترل شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با بیان اینکه هنوز آمار استانهای برتر در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون اعلام نشده است، اظهار کرد: اما پیشبینی میکنیم جزء سه استان برتر کشور قرار گیریم.

حیدری مقدم با بیان اینکه همیشه خانمها در توجه به سلامت جدیتر عمل میکنند، گفت: در این طرح هم میزان مشارکت خانمها بیشتر از مردان بود و آمار مشارکت زنان 78 درصد و آمار مردان 71 درصد ثبت شده است.

وی با تأکید بر اینکه میانگین ابتلا به فشار خون در کشور 21 درصد است، اظهار کرد: خوشبختانه این آمار در استان همدان نسبت به میانگین کشوری پایینتر است که 16 درصد خانمها و 10.6 درصد آقایان در استان مبتلا به فشار خون هستند.

وی با تأکید بر اینکه 13.5 درصد جمعیت شهری و 12 درصد جمعیت روستایی به فشار خون بالا مبتلا هستند، گفت: این آمار نشان دهنده گرایش روستاییان به سبک زندگی شهری، رژیم غذایی نامناسب و بی تحرکی است.

*آزادبخت: فرهنگسازی در مباحث خودمراقبتی مورد توجه قرار گیرد

معاون سیاسی-امنیتی استاندار همدان نیز اظهار کرد: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون یک برنامه جهادی و ملی بود که نشان داد متولیان در کار خود حرفهای و با انگیزه هستند.

مصطفی آزادبخت ادامه داد: یکی از اصلیترین پیشرفتهای جمهوری اسلامی مربوط به حوزه بهداشت و درمان است و کشور ایران با تکیه بر پشتوانه اخلاق اسلامی میتواند سرآمد پزشکی دنیا باشد همچنانکه هماکنون نیز توانمندی خوبی برای تربیت پزشکان برخی کشورهای اسلامی و خدمترسانی به کشورهای همسایه دارد.

وی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب مبنی بر اینکه بیماران نباید درد دیگری جز تحمل بیماری داشته باشند گفت: این خواسته تا حد زیادی برآورده شده و امید میرود موفقیت بیشتری در این زمینه حاصل شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان با بیان اینکه تا رسیدن به نقطه ایدهآل در حوزه سلامت چه از لحاظ حرفهای و چه از لحاظ اخلاقی فاصله داریم، تصریح کرد: فرهنگسازی در مباحث خودمراقبتی همچون کاهش مصرف نمک و ورزش کردن حتماً در دستور کار قرار بگیرد ضمن اینکه ما نیز در راستای پیشگیری از بیماریها پای کار هستیم.

*نادری فر: توسعه فیزیکی 500 هزار مترمربع زیربنا در دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان نیز گفت: استانداری همدان در بسیج ملی فشار خون بالا ورود پیدا کرد و اقدامات مربوط به حوزه پشتیبانی با قدرت انجام شد.

مهرداد نادریفر با قدردانی از زحمات کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در اجرای طرح بسیج ملی فشار خون در مناطق مختلف استان همدان گفت: پیش از انقلاب اسلامی برای ارائه خدمات بهداشتی درمانی نیازمند کشورهای خارجی بودیم اما امروز به برکت انقلاب اسلامی خدمات حوزه سلامت با روحیه جهادی متخصصان هموطن به خانههای ایرانیان برده شده است.

وی تصریح کرد: پیشرفتهای خوبی در نتیجه طرح تحول نظام سلامت در همه ابعاد سلامت اتفاق افتاده است به طوری که دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در خدمات بهداشتی درمانی، توسعه فیزیکی، نوسازی و بازسازی و... پیشرفتهای چشمگیری داشته است.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان افزود: در راستای توسعه فیزیکی 500 هزار مترمربع زیربنا در دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا بازسازی یا نوسازی شده که عمرانیترین دستگاه استان همدان هم، چنین حجم کاری را نداشته است.

وی با اشاره به خریداری تجهیزات بهروز و مطابق با استانداردهای جهانی در استان اظهار کرد: امیدواریم طرح بسیج ملی کنترل فشار خون شروعی برای فعالیتهای گستردهتر در استان باشد.

در پایان این مراسم با اهدای لوح سپاس به همه دستاندرکاران طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان، از آنها تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/٠١ تعداد بازدیـد : ١٢٩ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٩٩  نفر کاربران آنلاین :
۲,۳۳۲,۴۱۴ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان