چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸   |   Wed December 11, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
بهره گیری همدان از تجربه شهرسازی نوین در شهر اندیشه
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
خدمات حمل‌ونقل عمومی شهری ارتقا یابد
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
تأکید‌ بر تشکیل کمیته تخصصی «شهر سبز» د‌ر همد‌ان
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
مصوبات شورای شهر همد‌ان د‌ر د‌سترس عموم قرار می‌گیرد‌
تخفیف 50 د‌رصد‌ی برچسب سرویس مد‌ارس ویژه تاکسیرانان شهر همد‌ان
روند ممیزی املاک عادی شهر همدان تسریع یابد
معلولان شهرد‌اری همد‌ان تجلیل شد‌ند‌
     آخرین اخبار
افزایش داوطلبان نمایندگی همدان به 438 نفر
ثبت 163 مورد آنفلوانزا در همدان
امروز آغاز نمایشگاه فرش دستباف در همدان
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
تأکید بر همراهی و همدلی رسانه‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری و گردشگری
ثبت نام 144 داوطلب نمایندگی مجلس از شهرستان همدان
افزایش 14 درصدی فوتی‌های حوادث ترافیکی
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
حسابداران در کنار تخصص خود باید تعهد کاری داشته باشند
پیام تبریک رئیس شورا به مناسبت روز دانشجو
اتاق مادر و کودک در شهر همدان احداث شود
420 داوطلب کرسی مجلس یازدهم در همدان
کوی شهید مدنی میزبان چهارمین گذر کودک
پیش‌بینی کاهش شدید دما در همدان
شورای مساجد همدان تشکیل شود
تغییر مدیریت راه‌ و شهرسازی همدان
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
لزوم مشارکت حداکثری شهروندان در فرآیند تهیه برنامه راهبردی، عملیاتی شهر و شهرداری
غفلت از فضای مجازی در معرفی همدان
نمایش 100 نقاشی از معلولان توانمند همدانی در نگارخانه عین القضات
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/٠٢ تعداد بازدیـد : ٢٢۴ نسخه چاپی
 
 
 


شهرداری ها فرصت ندارند به هوشمندسازی شهر فکر کنند

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
این روزها شهرداری ها در سراسر ایران به فکر نگهداشت شهرهایشان هستند و تصوری برای به روز کردن شهرها ندارد؛ اتفاقی که در بیشتر شهرهای ایران در حال انجام است.

 
 

شهرداریهای سراسر کشور تراکم و منابع شهرها را میفروشند تا بتوانند شهر را اداره کرده و حقوق و دستمزد کارکنان را پرداخت کنند؛ به عبارتی مردم عوارض میدهند تا زباله شهر جمعآوری و خدمات جاری به مردم ارائه شود.

با این حال کمتر شهری به فکر بهروز کردن خدماتی است که به مردم ارائه میشود و شهرها به آثار باستانی تبدیل شده اند که استحکام آثار باستانی را هم ندارند.

به گزارش هگمتانه به نقل از برنا، حمید بادامینجات، رئیس کمیسیون فراکسیون شفافیت و نماینده استان همدان در شورای عالی استانها در این زمینه با اشاره به مشکلات مالی شهرداریها، راهحل خروج از این غفلت را توجه به درآمد پایدار شهری دانست.

بادامینجات در پاسخ به این سؤال که چرا شهرداریها به سوی بهروز شدن پیش نمیروند، گفت: شهرداریها متأسفانه به دلیل اینکه بیش از هزار خدمت برایشان تعریف شده، کمتر به این موارد توجه میکنند.

وی افزود: متأسفانه مدیریت شهری در سالهای اخیر از لحاظ منابع مالی شدیداً دچار مشکل شدهاست و اولویتهایشان را بر مسائل جاری خودشان گذاشتهاند که فعالیتهای خدمات شهری را شامل میشود؛ البته این مشکلات بهانهای نیست تا به سمت هوشمندسازی نروند.

* هوشمندسازی شهرها الزامی است

رئیس کمیسیون فراکسیون شفافیت شورای عالی استانها ادامه داد: عامل دیگر، این است که هنوز مدیریت شهری بهویژه در شهرهای کوچک به این باور نرسیدهاند که هوشمندسازی میتواند موجب بهبود امور شود و هوشمندسازی را به عنوان یک کار تجملی میبینند؛ در صورتی که هوشمندسازی و استفاده از فناوری برای شهرها الزام شده است و باید هزینههای خود را مدیریت کنند.

بادامینجات تأکید کرد: اگر امروزه شهرها منابع محدودی دارند باید با استفاده از هوشمندسازی و فناوریهای نوین مدیریت کارآمدتری داشته باشند تا بدین ترتیب هزینه کمتری صرف شود.

نماینده همدان در شورای عالی استانها عنوان کرد: شهرداریها در کل کشور متولی واحدی ندارند که بتواند برخی امور را دیکته کند و این روزها هر شهری بر اساس اولویتبندیهای شوراهای اسلامی شهر و روستا، فعالیتهایی داشته است.

وی افزود: شهرهایی مانند تهران، مشهد، اصفهان و همدان در راه هوشمندسازی قدم برداشتهاند و زمان میبرد که به شهر هوشمند تبدیل شوند؛ اما قدمهای خوبی برداشته شده است که جای امیدواری دارد.

* کمک به مردم با الکترونیکی کردن فرآیند شهرداری

بادامینجات با اشاره به وظایف شورای عالی استانها در این زمینه، گفت: در شورای عالی استانها تلاش میکنیم به شوراهای اسلامی شهر کل کشور آموزش دهیم و بگوییم الکترونیکی کردن فرآیندهای شهرداری یک اقدام است و کمک میکند کار مردم بهتر انجام شود.

وی با اشاره به لزوم بهروزرسانی خدماتدهی در شهرها، عنوان کرد: هوشمندسازی از بسیاری فسادهای اداری که با آن مواجه هستیم، جلوگیری میکند و زمانی که کار را به ماشین میسپاریم، قطعاً ماشین این قابلیت را ندارد تا به افراد بر اساس برخی دیگر از اولویتها خدماترسانی کند.

رئیس کمیسیون فراکسیون شفافیت شورای عالی استانها در پاسخ به این سؤال که اگر هزار کار برای شهرداری تعریف شده، بنابراین امیدی به مدیریت یکپارچه شهری نیست، گفت: بعید است با این نظام اداری فعلاً به مدیریت یکپارچه شهری برسیم.

بادامینجات با انتقاد از وضعیت فعلی شهرداریها در مدیریت یکپارچه عنوان کرد: در شهرداریها که یک شهردار با چند سازمان و منطقه فعالیت میکنند، مدیریت یکپارچه وجود ندارد و در حال حاضر معاونتهای مختلف و مناطق شهرداریها با سازمانهایشان هماهنگ نیستند، از این رو در کل کشور در شهرداریها نتوانستهایم مدیریت یکپارچه داشته باشیم.

وی ادامه داد: ضعف قوانین داریم؛ بنابراین باید به اندازهای که مسؤولیت میدهیم اختیار بدهیم و منابع مالی هم به مدیریت شهری بدهیم. اینگونه نباشد یکسری وظایف به عهده مدیریت شهری بیندازیم و بعد منابع مالی اینها را تأمین نکنیم. وقتی این اتفاق رخ بدهد شهرداری مجبور به شهر فروشی میشود و باید در این فکر باشد که چگونه کسب درآمد داشته باشد.

بادامینجات همچنین گفت: شهرداری فرصت ندارد فکر کند شهر را چگونه هوشمند کند؛ زیرا درگیرودار مسائل مالی است و این امر موجب شده تا از بهروز شدن شهرها غفلت شود.

وی در زمینه بدهیهای شهرداری سایر شهرهای ایران، بیان کرد: هیچ شهری را نداریم که بدهی نداشته باشد؛ هر کسی به اندازه جمعیتش بدهی دارد. همه شهرهای ما به اشخاص حقیقی و حقوقی و... بدهکار هستند و از سویی طلبهایی دارند که نیاز دارند آن را سامان بدهند. وی افزود: مشکل ما بیشتر موضوع درآمد پایدار است که تاکنون نتوانستهایم به آن برسیم.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/٠٢ تعداد بازدیـد : ٢٢۴ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٨٣  نفر کاربران آنلاین :
۲,۳۳۲,۴۰۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان