چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸   |   Wed December 11, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
بهره گیری همدان از تجربه شهرسازی نوین در شهر اندیشه
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
خدمات حمل‌ونقل عمومی شهری ارتقا یابد
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
تأکید‌ بر تشکیل کمیته تخصصی «شهر سبز» د‌ر همد‌ان
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
مصوبات شورای شهر همد‌ان د‌ر د‌سترس عموم قرار می‌گیرد‌
تخفیف 50 د‌رصد‌ی برچسب سرویس مد‌ارس ویژه تاکسیرانان شهر همد‌ان
روند ممیزی املاک عادی شهر همدان تسریع یابد
معلولان شهرد‌اری همد‌ان تجلیل شد‌ند‌
     آخرین اخبار
افزایش داوطلبان نمایندگی همدان به 438 نفر
ثبت 163 مورد آنفلوانزا در همدان
امروز آغاز نمایشگاه فرش دستباف در همدان
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
تأکید بر همراهی و همدلی رسانه‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری و گردشگری
ثبت نام 144 داوطلب نمایندگی مجلس از شهرستان همدان
افزایش 14 درصدی فوتی‌های حوادث ترافیکی
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
حسابداران در کنار تخصص خود باید تعهد کاری داشته باشند
پیام تبریک رئیس شورا به مناسبت روز دانشجو
اتاق مادر و کودک در شهر همدان احداث شود
420 داوطلب کرسی مجلس یازدهم در همدان
کوی شهید مدنی میزبان چهارمین گذر کودک
پیش‌بینی کاهش شدید دما در همدان
شورای مساجد همدان تشکیل شود
تغییر مدیریت راه‌ و شهرسازی همدان
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
لزوم مشارکت حداکثری شهروندان در فرآیند تهیه برنامه راهبردی، عملیاتی شهر و شهرداری
غفلت از فضای مجازی در معرفی همدان
نمایش 100 نقاشی از معلولان توانمند همدانی در نگارخانه عین القضات
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/٠٧ تعداد بازدیـد : ١٢٧ نسخه چاپی
 
 
 


کاهش ضایعات کشاورزی و ایجاد اشتغال در گرو توسعه کیفی صنایع تبدیلی

روزنامه هگمتانه  : 
مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: کاهش ضایعات کشاورزی و ایجاد اشتغال در گرو ساماندهی کارگاه‌های صنایع تبدیلی است

 
 

 

جواد رشیدی صبح دیروز در نشست خبری اظهار کرد: توسعه پایدار در کشاورزی تنها افزایش تولید نیست بلکه زیرساختهای تولید هم باید حفظ شود بنابراین با توجه به اهمیت سه عامل آب، خاک و زیست محیط در حوزه کشاورزی، دستاندرکاران کشاورزی تلاش میکنند تولید را افزایش و امنیت لازم غذایی در جامعه را تضمین کنند.

وی با اشاره به اینکه اقلیمها در کشور ما حتی در سطح یک استان نیز یکسان نیست، اضافه کرد: باید برای هر اقلیم یک دیدگاه خاص در نظر گرفته شود که در همین راستا نظام پهنهبندی طراحی شده که هر پهنه مسؤولان خاص خود را دارد.

وی مدیریت دانش و پهنه، آموزش بهرهبرداران و جمعآوری آمارهای مدون پهنههای خاص در عرصه کشاورزی را از جمله وظایف مسؤولان پهنه برشمرد و گفت: شاخصهای جغرافیایی و اقلیم در پهنهبندی در نظر گرفته شده است که متأسفانه در حال حاضر نیرو به اندازه کافی برای اقلیمبندی نداریم.

رشیدی با تأکید بر اینکه موضوع درآمدزایی در نظام نوین ترویج مورد توجه قرار گرفته است، ادامه داد: با توجه به کاهش میزان آب، تحولات اقلیمی و کاهش بارندگی باید به طور ویژه در مصرف آب صرفهجویی کرد که در همین راستا یکی از وظایف وزارت جهاد کشاورزی، افزایش بهرهوری با توجه به آب است.

وی خاطرنشان کرد: در این صورت سطوحی به دلیل کمبود آب و یا روشهای نوین امروزی بیکار میشوند که اگر فکری برای آنها نشود منجر به مهاجرت صاحبان اراضی به شهرها میشود بنابراین باید منابع درآمد برای آنها در نظر گرفت.

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان همدان تصریح کرد: در راستای ایجاد منابع درآمد پایدار برای صاحبان این اراضی، ایجاد مشاغل خانگی و صندوقهای خرد زنان روستایی در دستور کار قرار گرفت که با این اقدام تسهیلات ارزان قیمت در اختیار بانوان قرار میگیرد تا با توجه به عناصر موجود در منطقه خود، اشتغال ایجاد کنند.

وی اظهار کرد: با توجه به نوع اشتغال، کلاسهای آموزشی با موضوع نحوه تولید و مدیریت گروهی، بازاریابی، مدیریت مالی صندوق، چگونگی عرضه محصول و... نیز برگزار میشود.

وی کاهش ضایعات کشاورزی را از جمله مزایای این صندوقها دانست و گفت: اگر ما موفق شویم کارگاههای پراکنده را در راستای تبدیل محصولات کشاورزی ساماندهی کنیم میزان قابل توجهی از ضایعات کاهش مییابد و اشتغال قابل قبول ایجاد میشود.

رشیدی با اشاره به اینکه در حال حاضر 33 صندوق خرد زنان روستایی در استان همدان فعال است، افزود: در سال جاری باید 20 صندوق دیگر افزوده شود ضمن اینکه با توجه به استقبال بسیار خوب روستاییان درخواست افزایش سهمیه استان همدان را نیز مطرح کردهایم.

وی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار هگمتانه، در خصوص زمان آغاز این طرح و میزان استقبال از آن عنوان کرد: طرح ایجاد صندوقهای خرد زنان روستایی، از حدود دو سال پیش کلید خورده است و شهرستانهای فامنین، نهاوند، بهار و تویسرکان بیشترین استقبال از آن را داشتهاند.

وی خاطرنشان کرد: باید حداقل 30 نفر در این صندوقها مشارکت داشته باشند اما با توجه به کمبود جمعیت روستاها و طبق توافق صورت گرفته این میزان به 20 نفر تقلیل یافت.

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان همدان تعداد اعضای صندوقهای خرد زنان روستایی در استان همدان را 700 نفر عنوان کرد و گفت: تاکنون 700 میلیون تومان تسهیلات نیز ارائه شده است اما این تسهیلات مسدود شده نیست و با پیشرفت کار، قابلیت افزایش و توسعه دارد.

وی زمینه اشتغال زنان روستایی را بیشتر در حوزه سفال و مبل و منبت عنوان کرد و افزود: 5 هزار نفر روز برای این 33 صندوق کلاسهای آموزشی با حضور اساتید کنکوری برگزار شده است.

وی ادامه داد: 10 هزار و 816 نفر روز کلاس آموزشی در سال 97 و 10 هزار و 463 نفر روز کلاس آموزشی نیز در سال 98 برگزار شده است.

رشیدی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص آمار کشاورزان نمونه استان خاطرنشان کرد: با وجود اینکه 1.5 درصد کشاورزی کشور را تشکیل میدهیم اما 3.5 درصد نمونههای کشوری از استان همدان هستند ضمن اینکه در سال گذشته از میان 6 نفر نمونه کشوری، 2 نفر خانم بودهاند و از میان 64 نفر نمونه استانی نیز در سال زراعی 96، 6 نفر خانم بودهاند.

وی در پایان سخنان خود ضمن انتقاد از عدم توجه لازم به فعالیتهای ترویجی و کمبود اعتبارات، از راهاندازی سامانه جامع تالار ترویج دانش و فنون کشاورزی در سطح کشوری جهت افزایش دسترسی کشاورزان به کتابها، نشریات، بروشور، فیلمهای آموزشی و... خبر داد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/٠٧ تعداد بازدیـد : ١٢٧ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢٣  نفر کاربران آنلاین :
۲,۳۳۲,۳۲۸ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان