چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸   |   Wed December 11, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
بهره گیری همدان از تجربه شهرسازی نوین در شهر اندیشه
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
خدمات حمل‌ونقل عمومی شهری ارتقا یابد
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
تأکید‌ بر تشکیل کمیته تخصصی «شهر سبز» د‌ر همد‌ان
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
مصوبات شورای شهر همد‌ان د‌ر د‌سترس عموم قرار می‌گیرد‌
تخفیف 50 د‌رصد‌ی برچسب سرویس مد‌ارس ویژه تاکسیرانان شهر همد‌ان
روند ممیزی املاک عادی شهر همدان تسریع یابد
معلولان شهرد‌اری همد‌ان تجلیل شد‌ند‌
     آخرین اخبار
افزایش داوطلبان نمایندگی همدان به 438 نفر
ثبت 163 مورد آنفلوانزا در همدان
امروز آغاز نمایشگاه فرش دستباف در همدان
تحقق 82 درصدی بودجه مدیریت شهری در نیمه نخست امسال
تأکید بر همراهی و همدلی رسانه‌ها در حوزه سرمایه‌گذاری و گردشگری
ثبت نام 144 داوطلب نمایندگی مجلس از شهرستان همدان
افزایش 14 درصدی فوتی‌های حوادث ترافیکی
به ظرفیت‌ سرمایه‌گذاران در توسعه شهر نیاز داریم
حسابداران در کنار تخصص خود باید تعهد کاری داشته باشند
پیام تبریک رئیس شورا به مناسبت روز دانشجو
اتاق مادر و کودک در شهر همدان احداث شود
420 داوطلب کرسی مجلس یازدهم در همدان
کوی شهید مدنی میزبان چهارمین گذر کودک
پیش‌بینی کاهش شدید دما در همدان
شورای مساجد همدان تشکیل شود
تغییر مدیریت راه‌ و شهرسازی همدان
امتیاز معاونت برنامه‌ریزی شهرداری به شرط ساماندهی استخدام بهتر می‌شود
لزوم مشارکت حداکثری شهروندان در فرآیند تهیه برنامه راهبردی، عملیاتی شهر و شهرداری
غفلت از فضای مجازی در معرفی همدان
نمایش 100 نقاشی از معلولان توانمند همدانی در نگارخانه عین القضات
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/١٢ تعداد بازدیـد : ١۵١ نسخه چاپی
 
 
 


مديريت جامع پسماند در گرو افزايش مشارکت شهروندان

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
شهروندان همداني روزانه 420 تن زباله توليد مي‌کنند که براي مديريت، جمع‌آوري و تفکيک زباله‌ها 3 ميليارد تومان هزينه مي‌شود، کافي است فقط يک روز زباله‌هاي شهر همدان با تأخير جمع آوري شود، تازه شهروندان متوجه مي‌شوند که بايد کمتر زباله توليد يا زباله‌ها را براي جلوگيري از آلودگي تفکيک کنند.

 
 

زهرا ذوالفقاري: با فرا رسيدن فصل تابستان و اوج گرفتن گرما، ميزان توليد زباله با توجه به آمد و شد شهروندان همداني به بوستانها و حتي در منازل رو به فزوني ميگذارد، زبالهاي که امروزه از آن به عنوان طلاي کثيف ياد ميشود، اگر مديريت و کنترل نشود ميتواند منبع ايجاد بيماريها و امراض مختلف باشد، از همين رو مديريت شهري همدان با به کار گرفتن روزانه 800 نيروي خدماتي براي رفت و روب، جمعآوري زبالهها، و نظافت شهر سعي در تميز نگه داشتن شهر گردشگري همدان دارد.

همدان که يکي از خوش آب و هواترين شهرهاي کشور محسوب ميشود و داراي جاذبههاي فراوان براي گردشگران است، در فصل تابستان با سرازير شدن مسافران به شهر مواجه ميشود و همين موضوع نه تنها در ميزان توليد زباله تأثير گذار است، بلکه اهميت تميزي شهر را دو چندان ميکند، و اينجاست که نقش شهروندان در توليد زباله کمتر و تفکيک زباله و مديريت پسماند آشکار ميشود.

* هر يک از شهروندان همداني، نقش مؤثري را در توليد زباله، کاهش آن و تفکيک زباله و پسماند دارند، از سويي ديگر مديريت شهري همدان سياستهاي تشويقي مختلفي را براي تفکيک زباله اجرا ميکند و سعي بر اين دارد تا فرهنگ تفکيک زباله را بين شهروندان نهادينه کند.

اين روزها شاهد برگزاري جشنهاي مختلف در مناطق مختلف شهر همدان در خصوص مديريت پسماند و اهميت تفکيک زباله هستيم که با استقبال شهروندان همداني نيز مواجه شده است.

طرح تفکيک زباله‌‌تر و خشک از مبدأ يکي از اصليترين حلقههاي زنجير بازيافت و بهرهبرداري از زباله است که اگرچه برنامهريزي براي اجراي اين طرح از سالهاي پيش مورد نظر بوده اما اجرايي شدن آن اخيرا به طور جدي مورد توجه قرار گرفته است و امکانات لازم براي انجام آن تا حدي فراهم شده است. اما نکته مهم در اين زمينه آموزش خانوادهها براي انجام اين تفکيک قبل از بيرون گذاشتن زبالههاست.

جمع آوري و مديريت پسماند نيازمند فرهنگ سازي و اطلاع رساني مناسب است تا شهروندان آگاه شوند که چگونه زباله خود را توليد و تفکيک کنند. مقداري هزينه براي تفکيک زباله از مبدا از سوي مسؤولان مربوطه لازم و ضروري است.

*اهميت تفکيک پسماندها از مبداء

از دويست سال گذشته تا امروز جمعيت شهرنشين در جهان به طور چشمگيري افزايش پيدا کرده است که توسعه شهرنشيني يکي از عوامل تهديد کننده محيط زيست و مصرف بيرويه منابع است. در اين ميان شرايط شهرهاي کشورهاي در حال توسعه را به دليل اينکه با سرعت بيشتر و مقياس بزرگتر توسعه مييابند، ميتوان از نظر زيست محيطي آسيب پذيرتر قلمداد کرد. بنابراين کشورهاي در حال توسعه هم اکنون تا 5 درصد سرانه توليد ناخالص ملي خود را براي خدمات مديريت پسماند شهري هزينه ميکنند و سالانه ميليونها تن زباله در کشورها توليد و از چرخه بازيافت خارج ميشود.

بازيافت از ارکان زنجيره مديريت مواد زائد جامد محسوب ميشود که ميتواند در قسمتهاي مبدأ، ميانه (ايستگاههاي انتقال) و مقصد صورت گيرد بنابراين بهترين و آرمانيترين شکل بازيافت، تفکيک از مبدأ است.

*مهمترين اهداف اجراي طرح تفکيک پسماندهاي شهري

افزايش درجه خلوص زباله و توليد کمپوست مرغوبتر، استفاده از زبالههاي خشک ارزشمند، پايين آوردن ميزان دفن زباله، بالا بردن کيفيت و بهره وري در موارد زيست محيطي، بهداشتي، اقتصادي و حفظ منابع و انرژي، صرفهجويي در هزينههاي جمع آوري و حمل و نقل زباله، کمک به اقتصاد کلان کشور و در ‌‌نهايت زمينههاي اشتغال و جذب سرمايههاي بخش خصوصي است.

از راهکارهاي پيشنهادي در اين زمينه ميتوان به کاهش پسماند، افزايش جلب مشارکت مردمي، افزايش انگيزه ارگانهاي اجتماعي، بهرهمندي از ابزارهاي قانوني و مقررات، اجراي دقيق يا اختيارات اجراي متناسب، بهرهمندي از تجهيزات و امکانات و فناوري کافي و ارائه برنامههاي آموزشي تخصصي و عمومي و افزايش آگاهيهاي عمومي از طريق رسانهها و غيره اشاره کرد که تلاش ارگانهاي اجرايي (شهرداري، سازمان مديريت پسماند) براي دست يابي به اين امر است.

*بازيافت به طور کلي به معني استفاده از مواد مصرف شده براي توليد و ساخت مجدد‌‌ همان کالا يا کالاي قابل استفاده ديگر است.  بازيافت از هدر رفتن منابع سودمند و سرمايههاي ملي جلوگيري ميکند و مصرف مواد خام و مصرف انرژي را کاهش ميدهد.

با اين کار، توليد گازهاي گلخانهاي نيز کاهش مييابد. بازيافت مهمترين مفهوم در مديريت پسماند است. در تعريفي ديگر مي‏توان گفت بازيافت عبارت است از فرآيند پردازش مواد مصرف شده به محصولات و مواد تازه به منظور جلوگيري از هدر رفتن مواد سودمند بالقوه، کاهش مصرف مواد خام، کاهش مصرف انرژي، کاهش آلودگي هواي حاصل از سوختن مواد و آلودگي آب‏ها حاصل از تدفين زباله‏ها در خاک به وسيله‏ کاهش مقدار معمول زباله‏ها و کم کردن نشر گازهاي گلخانه‏اي در مقايسه با توليد خالص.

*توجه خاص به ترکيب زبالههاي شهري کشور ما که 70 درصد آن قابل تبديل به کمپوست و 20 درصد قابل بازيافت است نکته مهمي است که با انجام بازيافت از مبدأ توليد، در بسياري از هزينههاي دفن و جمع آوري که پرهزينهترين خدمات مديريت مواد زائد جامد است صرفهجويي خواهد شد. گفته ميشود با انجام بازيافت از مبدأ 50 درصد از هزينههاي جمع آوري و حدود 90 درصد هزينههاي دفن کاهش خواهد يافت.

موارد ديگري که بايد در بازيافت زبالههاي کشور مد نظر قرار گيرد عبارت است از توجه به استفاده از تجربههاي سازمانهاي مردم نهاد براي مشارکت مردمي و برنامههاي منسجم براي انجمنهاي غير دولتي شهر در بازيافت از مبدأ که در توسعه برنامههاي بازيافت از مبدأ مؤثر خواهد بود.

*چگونه و چه موادي را ميتوان بازيافت کرد

در گام اول براي بازيافت زبالهها با توجه به آموزشهاي داده شده به شهروندان و ساير توليدکنندگان پسماند شهري، پسماندها به دو جزء‌‌تر و خشک تفکيک ميشود. مواد قابل تجزيه مثل پسماندهاي آشپزخانه و مواد غذاييتر را از ساير زبالهها جدا کرده و سعي شود فقط اين مواد را در کيسه ريخته و به مأموران جمع آوري تحويل داده شود. اين مواد را به نوعي کود به نام کمپوست تبديل ميکنند و براي اصلاح خاک و جبران مواد غذايي از دست رفته از آن استفاده ميکنند و در مرحله بعد بايد مواد قابل بازيافت را از زبالهها جدا کنيم. شيشه، کاغذ، پلاستيک و انواع فلزات از بهترين مواد براي بازيافت هستند.

منشأ مواد بازيافتي يا به عبارتي بازيافتنيها، بيشتر، منازل مسکوني و صنايع هستند. براي آسانتر کردن امر بازيافت معمولاً دو نوع جداسازي مواد صورت ميگيرد که «تفکيک در مبدأ» و «تفکيک در مقصد» نام دارند. تفکيک در مبدأ در شهر و خيابانها و فروشگاهها از طريق سبدها و سطلهاي جداسازي مواد انجام ميشود ولي براي تفکيک در مقصد مکان ويژهاي به نام مرکز بازيافت مواد در نظر گرفته شدهاست. مرکز بازيافت مواد بازيافتي و غير قابل بازيابي دستهبندي ميشوند.

تفکيک پسماندها به دو دسته‌‌تر و خشک در مبداء توليد، از آلودگي ناشي از مخلوط شدن و فعل و انفعالات شيميايي و توليد شيرابه پيشگيري ميکند و تبديل مواد به محصولات جديد و قابل استفاده را در بر دارد. پسماندهاي خشک به ويژه کاغذ، مقوا، پلاستيک، فلزات و شيشه از ارزش اقتصادي و زيست محيطي برخوردار بوده و در صورت تفکيک، پسماندها قابل بازيافت در واحدها و کارخانجات بازيافت به محصولاتي با کاربردهاي مشابه يا جديد تبديل ميشوند تا از اتلاف منابع و سرمايههاي ملي جلوگيري به عمل آيد.

*معاون خدمات شهري شهردار همدان: روزانه 420 تن زباله در همدان توليد ميشود

معاون خدمات شهري شهردار همدان در گفتوگو با خبرنگار هگمتانه، با اشاره به اينکه سرانه توليد زباله در کشور دو کيلو و 780 گرم و اين آمار براي همدانيها  810 گرم است،  افزود: نياز است با ايجاد همکاري و هماهنگي بين شهروندان و شهرداري، کاهش توليد زباله را داشته باشيم و کاهش زباله توليدي در دستور کار قرار گيرد.

وحيد علي ضمير تصريح کرد: جمع آوري زباله شهر همدان بهصورت مکانيزه و با 50 دستگاه پرس زباله انجام ميشود و 800 نفر کار رفت و روب و جمع آوري زباله را انجام ميدهند.

وي ادامه داد: ايدهآل اين است که بتوانيم زبالهها را يک روز در ميان جمعآوري کنيم اما درحال حاضر زبالهها از ساعت 21 شب تا 6 صبح از شهر جمع آوري ميشود.

*علي ضمير به تقسيم بندي زبالهها به دو بخش زبالههايتر و خشک اشاره کرد و گفت: 78 درصد زبالهها‌‌تر و 22 درصد آنها خشک است که 20 درصد زباله خشک توسط پيمانکاران در مناطق چهارگانه شهرداري تفکيک و جداسازي ميشود که کمک شاياني در تفکيک زباله است.

معاون خدمات شهري شهردار همدان در مورد زبالههاي عفوني، تصريح کرد: در حال حاضر در شهر همدان روزانه حدود 6 تن زباله بيمارستاني توليد ميشود که اين پسماندها به طور مستقيم از مراکز توليد توسط ماشين آلات ويژه زباله به محل دفن منتقل و در بخش مجزا و کنترل شدهاي از محل دفن بهداشتي زباله با استفاده از آهک هيدراته به روش ترانشهاي با رعايت ضوابط بهداشتي و زيست محيطي دفن ميشوند.

وي درباره پسماندهاي عمراني و ساختماني نيز گفت: با توجه به توليد بيش از 1000 تن نخاله و ضايعات ساختماني در شهر، لزوم ساماندهي اين پسماندها بيش از گذشته نمايان است.

وي اضافه کرد: اين عمليات در دومحور مراقبت از عدم تخليه و راهنمايي و هدايت به منظور دفع صحيح خاک و ضايعات ساختماني در شهر و دفع صحيح خاک و ضايعات ساختماني با استفاده از بخش خصوصي صورت ميگيرد.

عليضمير با اشاره به فعال بودن شبانه روزي سايت دفن زباله شهرداري همدان هم بيان کرد: سايت دفن زباله داراي يک ايستگاه موقت و يک ايستگاه دائم است که 14 کيلومتر از شهر فاصله دارد و به منظور جمع آوري زبالهها با سرعت بيشتر و مدت زمان کوتاه تر، ماشينها زباله را در سايت موقت زباله تخليه کرده و از آنجا به سايت دائم انتقال ميدهند.

معاون خدمات شهري شهردار همدان گفت: 11 ميليون مترمربع معبر در همدان وجود دارد که جمع آوري زباله و رفت و روب آن کار راحتي نيست و به علت عدم همکاري بعضي از همشهريان در بيرون گذاشتن زباله مجبور هستيم از ساعت 7 تا 10 صبح در يک نوبت ديگر اقدام به جمعآوري زباله کنيم که اين امر موجب صرف هزينه مجدد ميشود.

وي ادامه داد: از شهروندان خواهش ميکنيم شهرداري را در حوزه جمعآوري زباله ياري رسانند و ساعت 21 زبالهها را بيرون بگذارند تا هزينه جمعآوري زبالهها کاهش و خدمات شهرداري افزايش يابد.

*عليضمير با اعلام اينکه براي جمعآوري و مديريت زبالهها سه ميليارد تومان هزينه ميشود، عنوان کرد: شهرداري همدان براي جلب مشارکت شهروندان براي تفکيک زباله و مديريت پسماند اقدامات مختلفي را انجام داده است.

وي با بيان اينکه سطلهاي زباله به صورت مجزا زباله خشک و‌‌تر در پياده راه بوعلي، اکباتان، بلوار ارم، پارکها و... نصب و تعبيه شده است، اظهار کرد: اين فرهنگ بايد بين شهروندان جا بيفتد که زبالههاي خشک وتر را از هم جدا کنند.

*اين مسؤول تصريح کرد: عليرغم تعبيه سطلهاي زباله خشک وتر اما باز هم برخي شهروندان به اهميت اين امر واقف نيستند و يا اينکه زبالهها را يکجا در سطل ميريزند، در حالي که روي سطلهاي زباله عنوان خشک و‌‌تر قيد شده است.

عليضمير در ادامه سخنانش عنوان کرد: شهرداري همدان سياست هاي تشويقي مختلفي را براي جلب مشارکتهاي مردمي در مديريت پسماند و جداسازي زبالهها در دست اجرا دارد.

* وي ابراز کرد: راهاندازي ايستگاههاي بازيافت زباله و تحويل مواد شوينده و... به شهرونداني که اقدام به تفکيک زباله و جدا سازي کاغذ از زبالهها ميکنند، موجب شده که فرهنگ تفکيک زباله بسيار بيشتر از قبل بين شهروندان همداني جا بيفتد.

از سوي ديگر، آموزشهاي شهروندي نيز در فرهنگ تفکيک زباله، مديريت پسماند، کاهش توليد زباله بسيار تأثيرگذار است و در اين بين علاوه بر مديريت شهري، سازمانهاي مردم نهاد هم ميتوانند نقش بسزايي را در مديريت پسماند داشته باشند.

*کريمي: سازمانهاي مردم نهاد ياريگر مديريت شهري در ارتقاي فرهنگ تفکيک زباله از مبدا

مديرعامل مؤسسه سبز پژوهان الوند نيز با تأکيد بر اينکه يکي از مهمترين اصول فرهنگ سازي براي تفکيک زباله از مبدا، آموزش است، گفت: سازمانهاي مردم نهاد ميتوانند در اين امر مديريت شهري را ياري کنند.

محمدکريمي در ادامه با اشاره به اينکه اين مؤسسه از سال 83 فعاليت خود را آغاز کرده است، عنوان کرد: يکي از فعاليتهاي اصلي اين مؤسسه آموزش به شهروندان در خصوص تفکيک زباله است.

وي با بيان اينکه آموزش و فرهنگ سازي در زمينه تفکيک زباله، ميتواند بسيار تأثير گذار باشد، تصريح کرد: مؤسسه سبز پژوهان الوند آموزشهايي را در مورد تفکيک زباله از مبدا در ادارات، مدارس انجام ميدهد.

مديرعامل مؤسسه سبز پژوهان الوند با اعلام اينکه يکي از آموزشها در محلات است، ابراز کرد: در حال حاضر آموزشهاي مختلفي را در محلات و در خصوص تفکيک زباله داريم.

محمدکريمي اضافه کرد: بهترين نوع آموزش در دوران کودکي است و از همين رو آموزش هايي را براي دانشآموزان با روشهاي مختلفي مانند نقاشي و انشاء نويسي انجام داديم.

وي با اشاره به اينکه تفکيک زباله به طور دقيق انجام نميشود، عنوان کرد: متأسفانه مردم آنگونه که بايد اهميت تفکيک زباله از مبدا را درک نکرده اند و از اينکه چه تأثيري در آينده زيست محيطي آنها دارد باخبر نيستند.

اين فعال اجتماعي تصريح کرد: فرهنگ سازي در مورد تفکيک زباله از مبدا حلقه گمشده بازيافت زباله است که هنوز جاي کار در اين زمينه بسيار است که سازمانهاي مردم نهاد ميتوانند در اين زمينه بسيار تأثير گذار باشند.

با اين تفاسير ميتوان اذعان کرد که اجراي سياستهاي تشويقي از سوي مديريت شهري، آموزش شهروندي و... ميتواند تأثير بسزايي در جلب مشارکت شهروندي و ارتقاي فرهنگ شهروندي در تفکيک زباله، کاهش توليد آن و مديريت پسماند داشته باشد.

 

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/١٢ تعداد بازدیـد : ١۵١ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴۴  نفر کاربران آنلاین :
۲,۳۳۲,۳۵۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان