سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸   |   Tue January 28, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
تقدیم بودجه 1001 میلیارد تومانی شهرداری به شورای اسلامی شهر همدان
تکمیل طرح‌های نیمه تمام اولویت شهرداری باشد
عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن رضایت‌بخش نیست
اختصاص70 میلیارد تومان به راه‌آهن همدان- ملایر
برگزاری برنامه‌های"انقلابی می‌مانیم"در ایام‌الله دهه فجر
سیاست جمع‌آوری زباله از مبدأ در برنامه‌ کلان شهرداری قرار گیرد
ایجاد فضای امن، شاد و خلاق در شهر برای کودکان همدانی
نام‌گذاری خیابان شهید احمد شوهانی در کوی چمران
کارگاه آموزشی همیاران مرکز 137
برف روبی و یخ زدایی معابر شهر در چند نوبت
     آخرین اخبار
برگزاری برنامه‌های"انقلابی می‌مانیم"در ایام‌الله دهه فجر
عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن رضایت‌بخش نیست
برف روبی و یخ زدایی معابر شهر در چند نوبت
نام‌گذاری خیابان شهید احمد شوهانی در کوی چمران
دعوت از عموم شهروندان برای حضور در محفل انس با قرآن به یاد سردار دل‌ها
کارگاه آموزشی همیاران مرکز 137
تکمیل طرح‌های نیمه تمام اولویت شهرداری باشد
سیاست جمع‌آوری زباله از مبدأ در برنامه‌ کلان شهرداری قرار گیرد
ایجاد فضای امن، شاد و خلاق در شهر برای کودکان همدانی
اختصاص70 میلیارد تومان به راه‌آهن همدان- ملایر
تقدیم بودجه 1001 میلیارد تومانی شهرداری به شورای اسلامی شهر همدان
بانوان توانمند باید شناسایی شوند
لغو پرواز همدان - مشهد به دلیل شرایط جوی
پیش‌بینی چهارشنبه پرُبرف برای همدان
لزوم برخورد با ساخت وسازهای غیر مجاز
استانداردسازی پیاده رو خیابان بوعلی
خودداری از مصرف نان‌ بدون بسته بندی بهداشتی
تشییع شهدای همدانی هواپیمای اوکراین
نارضایتی از تأمین اجتماعی، بانک‌های خصوصی و میراث فرهنگی
اولین پرواز همدان - کیش
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/١٧ تعداد بازدیـد : ١٨٧ نسخه چاپی
 
 
 


روزی برای ما هگمتانه‌ای‌ها،خبرنگاری، قامتی به قداست قلم

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
خبرنگاری، از آن شغل‌هایی است که برای همه متفاوت و جالب به نظر می‌رسد. شغلی که تحرک و نشاط خاصی دارد و فی نفسه از یکجانشینی و رکود به دور است. شغلی که گام‌هایی استوار می‌طلبد و عزمی راسخ، باوری عمیق می‌خواهد و شجاعت و تعهدی از جنس حقیقت طلبی.

 
 

اعظم مهری: خبرنگاری برای خیلیها جذاب و دوست داشتنی است، چون خبرنگار همیشه دوش به دوش مردمش ایستاده و خیلی وقتها حتی به جایشان حرف زده، فریاد کشیده و مطالبه کرده است. خیلی جاها که دیگران ندانسته اند مشکل از کجاست، کجای کار میلنگد، چرا کاری پیش نمیرود و یا خیلی چراهای دیگر، این خبرنگار بوده که با دقت و وسواس و حضور ذهنش، مشکل را شناخته و برای رفعش تلاش کرده است.

بسیاری از مسائل و کاستیها و پیشرفتها همه و همه به چشم یک خبرنگار یک سوژه داغ است برای پیگیری؛ موضوعی که میتواند با قلم دلسوز او تبدیل به یک راه شود به سوی تعالی جامعه. خبرنگار همیشه با چشمانی تیزبین تر، گوشهایی حساستر و احساس مسؤولیت پذیری بالاتر در شهرش قدم میزند. همیشه همه چیز را بهتر میبیند و به هرگوشه و کناری با دقت بیشتر توجه میکند. او شهرش را بهتر از هرکس دیگری نظاره گر است و همیشه برای کشف حقایق و نشر آگاهی تلاش میکند.

همه ما در همان شهر زندگی میکنیم، همه ما بارها و بارها از کوچهها و خیابان هایش عبور کرده ایم. به سازمانها و ادارات مختلفش مراجعه کرده، از مغازه هایش خرید کرده و در کوه و دشت و صحرایش گردش و تفریح کرده ایم. اما شاید هیچ وقت آنگونه که یک خبرنگار به در و دیوار شهر نگاه میکند نگاهش نکرده باشیم. آنگونه که او در گوشه گوشه اش کنکاش و دقت میکند، هرگز به نکتهای دقیق نشده ایم. و این تفاوت نگاه یک خبرنگار است.

*نعمتی که برای خبرنگار مقدر شده است

خبرنگار دلسوز و یار مردم است و همیشه در پی گره گشایی و حل مشکلاتشان. خبرنگار در پی پیشرفت و تعالی شهر و سرزمین و جامعه خود است و همواره با دلی دغدغه مند و همراه، از توان قلم و اندیشه اش بهره میگیرد تا ناشر دانایی باشد و مروج آگاهی و تلاش میکند تا هرآنچه از توانش بر میآید برای افزایش زیباییها و مهربانیها به کار گیرد.

خبرنگار قامتی به قداست قلم است و این بزرگترین نعمتی است که برای او مقدر شده است. بی شک همه خبرنگاران باید در راستای حفظ حرمت و قداست قلم تلاش کنند و با مسؤولیت پذیری، تعهد، ایمان، دلسوزی و دانش و تخصص خود بهترین عملکرد را در این راه داشته باشند. حقیقت را بگویند و از حق دفاع کنند. و همیشه به یاد داشته باشند که رسالتی سنگین بر دوش دارند و قلم و کلامشان وسیلهای است برای رسیدن به اهداف بزرگی که شایسته نام گرانسنگ خبرنگاری است.

روز خبرنگار روزی است برای پاسداشت تمامی ارزشها و باورهای قشری که با تمام وجود از اعتقاداتشان دفاع کرده و دستی گره گشا و صدایی برای حق طلبی بوده اند. روزی که با نام شهید صارمیها گره خورده است. محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نام گذاری کرد.

*روزی برای هگمتانهای ها

شاید امروز بهترین روز باشد برای ما هگمتانهای ها؛ روزی که برای همه مان تداعی گر خاطرات خوش و گاه ناخوش خبرنگاری است. روزی پر از تبریکهای صمیمی و همراه با یادهای بسیار. روزنامه هگمتانه قدیمیترین روزنامه همدان است و حالا در پس سالها تلاش و کوشش و عشق باز هم هفدهم مردادی دیگر را تجربه میکند.

برای بنده نگارنده، هگمتانه همیشه پر از خاطرات خوش است، پر از احترام و تعاملی سازنده، پر از تلاش برای پیشرفت و نشاط جامعه، پر از لحظههای به یادماندی از همکارانی که از رفتار و منش حرفهای و دغدغه مندشان همیشه یاد گرفته ام، آموخته ام و سرلوحه کار و زندگی ام قرار داده ام. امروز در هفدهم مردادماه 98 پای صحبتهای تعداد معدودی از همکارانم نشسته ام تا حرفها و دغدغه هایشان را بشنوم و واگو کنم برای شما مخاطبان عزیز. در ادامه بخشی از این گفتگوها را میخوانید.

*علیرضا معتمدزاده مدیر مسؤول روزنامه هگمتانه

*خبرنگاران؛ ناشران آگاهی و دانایی

خبرنگاری تنها یک شغل نیست، رسالت، تعهد و عشق است، یک کار هنری است. وقتی نویسندهای دست به قلم میشود و آنچه را که میبیند و میشنود بر مبنای حق و حقیقت و در راستای انتشار آگاهی و دانایی نشر میدهد، توانسته رسالت خود را انجام دهد. وقتی یک خبرنگار با هنر خود و تعهدش نسبت به باورها و اعتقاداتش جامعه را به سوی دانستن سوق میدهد بی شک میتواند بیشترین میزان اثرگذاری و هدایتگری را داشته باشد. کلام یک خبرنگار در عین احاطه به مسائل مختلف، ساده و روان است. خبرنگار به گونهای مینویسد که همه از آن بهره ببرند و درکش کنند، و این یک امتیاز بزرگ برای این حرفه است.

امروز روزی است که برای تجلیل از مقام خبرنگار برگزیده شده و این نشان دهنده اهمیت کار خبر است. قداست قلم باعث میشود، این حرفه از حساسیتهای بالایی برخوردار باشد، خبرنگاران وظیفه سنگینی بر دوش دارند و در راه انجام این وظیفه گاه دشواریهای بسیاری را متحمل میشوند. یک خبرنگار متعهد میتواند مشکلات و مسائل مردم را در جامعه حل کند و با احساس مسؤولیت و دلسوزی که نسبت به جامعه خود دارد، گره گشای بسیاری از مشکلات باشد.

این روز را به همه فعالان عرصه خبر تبریک میگویم و امیدوارم جایگاه خبرنگار و حرفه خبرنگاری در جامعه ما به تعریف درست و شایسته این کار ارزشمند نزدیک و نزدیکتر شود و این قشر زحمت کش و شریف همواره پویا و پرتلاش و پرنشاط به فعالیت و کار ادامه دهند و خادم مردم و جامعه خود باشند.

*حسین صادقیان عضو شورای نویسندگان هگمتانه

*خبرنگاری شغلی پویا و پیشران

شغل خبرنگاری شغلی پویا و پیشران است. خبرنگاران اگر با انگیزه حرکت کنند شغل پویایی دارند که موجب پیشرفت در خودشان و جامعه میشود. این شغل اثرگذاری بالایی در بخشها و لایههای مختلف مردم و جامعه دارد.

به نظر من هر روز، روز خبرنگار است زیرا هر روز خبر هست و خبرنگار هم در جهت دست یافتن به رسالت خود فعال است و روز خبرنگار نقطه ثقلی است برای این حرفه. در این روز بهتر است که به اهمیت کار خبرنگاری پرداخته شود و خود خبرنگاران نیز به قلمی که به جریان میاندازند برای بیان سازنده و صادقانه خبر توجه کنند.

مهمترین رسالت خبرنگاران آشنایی با مسائل روز است و با خلوص و صداقت و با نیت خوب برای سازندگی تلاش کنند و اینکه توأمان با علوم روز مسائل مختلف را از مردم و سازمانها و لایههای مختلف جامعه بگیرند و با تجزیه تحلیل درست انتقال دهند و یا حداقل ناقل درستی باشند که درک مردم و مسؤولان را از واقعیات بالا ببرند تا تصمیم گیری درستی برای پیشرفت جامعه و اجتماعشان فراهم شود.

نیازها در دنیای مطبوعات به سه گروه تقسیم میشود؛ اول تقویت آموزش در بین خبرنگاران است. زیرا ما در حوزه آموزش خیلی مشکل داریم که شاید این نیاز در سطح کشور هم مطرح باشد اما در استان همدان این نیاز خیلی زیاد حس میشود.

دومین مسأله مشکلات مالی و اقتصادی است که اکثر خبرنگاران دارند. و مورد سوم هم درک کم افراد و مسؤولان از شغل خبرنگاری و اهمیت آن است. خیلی از لایههای مختلف جامعه به ویژه برخی از مسؤولان نه همه آنها، درک درستی از موقعیت و اثر بخشی خبرنگاری در جامعه ندارند. که اگر متوجه این مسأله شوند خیلی از مشکلات در عرصه خبر بر طرف میشود.

یکی از بهترین خاطراتی که از دنیای خبر دارم، یادداشتی بود که با تیتر" او با ما یا بر ما" نوشتم. این یادداشت مربوط به زمانی میشود که اوباما در امریکا به ریاست جمهوری رسید و عدهای در خارج و داخل کشور از این موضوع ابراز خشنودی کردند که فردی با جنبههای انسانی قویتر رئیس جمهور امریکا شد.

آن زمان من در یادداشتم آوردم که چنین کسانی بیهوده خوش بین هستند و این انتخاب هم تغییری در رفتار امریکا ایجاد نمیکند، که به مذاق برخی هم خوش نیامد ولی بعداً معلوم شد که واقعیت همین است.

*زهرا کریمی عفیف دبیر سرویس خبر

*هنر گرهگشایی از دغدغههای مردم

هگمتانه خانه دومم است

از نظر من خبرنگاری هنر گرهگشایی از دغدغههای مردم است. هر قدر این دغدغهها فراگیرتر باشند، کار خبرنگار بیشتر به چشم میآید و به چشم آمدن کار خبرنگار باعث میشود رسیدگی به دغدغهها و مشکلات مردم، در اولویت کاری مسؤولان قرار گیرد.

پس خبرنگار به نوعی پیونددهنده مردم و مسؤولان است.

تنها چیزی که روز خبرنگار را از کلیشه و شعار دور میکند، دیدگاه خود خبرنگاران است و توجه به این نکته که وامدار هیچ مسؤول و موضعی نیستند مگر کشف و بیان حقایق.

خبرنگار حرفهای راهش را یافته است، مثل کوهنورد حرفهای که تا رسیدن به قله از پا نمیایستد. خبرنگار هم قله انسانیت و حقانیت را هدف قرار داده. به نظرم مهمترین رسالت خبرنگار در اوضاع کنونی جامعه ما حفظ استقلال فکری و عقیدتی است. به طوریکه اگر واقعاً برای حق و مردم قلم میزند، تا رسیدن به قله حقیقت، از مسیرش منحرف نشود، با تطمیع و تهدید از حرف حق کوتاه نیاید، آن را کتمان نکند و در راستای شفافسازی شجاعانه ایستادگی کند.

تأثیر خبرنگار بر جامعهاش بسیار گسترده است، کارکرد رسانه در جهان معاصر به گونهای طرح ریزی شده و گسترش یافته که بر لحظه لحظه زندگی انسانها اثر میگذارد.

*صفورا کاظمیان دبیر خبر هگمتانه

* شغلی مطالبه محور با سمت و سوی مردم داری و سوق جامعه به سمت عدالت اجتماعی

خبرنگاری شغلی مطالبه محور با سمت و سوی مردم داری و سوق جامعه به سمت عدالت اجتماعی است.

کمتر شغلی تا این اندازه میتواند حقوق شهروندی را بیاموزاند و مطالبه کند در واقع خبرنگاری شغلی با هدف ایجاد عدالت اجتماعی است.

رسیدگی به امور خبرنگارانی که همه ایام سال به دنبال مطالبات بر حق مردم هستند توقع زیادی نیست البته ما خبرنگاران بر این باوریم که در همه ایام باید خواستههای اهالی رسانه دنبال شود.

امروزه با توجه به گسترده شدن جوامع خبرنگاری تحقیقی نیاز جامعه است. خبرنگار تحقیقی رسالتی بزرگتر بر دوش دارد و نباید تنها متکی به گزارشهای رسیده از نهادها و دستگاهها باشد بلکه باید به تحقیق و پژوهش در لایههای اجتماع بپردازد و در نوشته هایش سمت مردم بایستد و پیگیر عدالت باشد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/١٧ تعداد بازدیـد : ١٨٧ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢۶  نفر کاربران آنلاین :
۲,۳۹۹,۰۶۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان