سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸   |   Tue January 28, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
تقدیم بودجه 1001 میلیارد تومانی شهرداری به شورای اسلامی شهر همدان
تکمیل طرح‌های نیمه تمام اولویت شهرداری باشد
عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن رضایت‌بخش نیست
اختصاص70 میلیارد تومان به راه‌آهن همدان- ملایر
برگزاری برنامه‌های"انقلابی می‌مانیم"در ایام‌الله دهه فجر
سیاست جمع‌آوری زباله از مبدأ در برنامه‌ کلان شهرداری قرار گیرد
ایجاد فضای امن، شاد و خلاق در شهر برای کودکان همدانی
نام‌گذاری خیابان شهید احمد شوهانی در کوی چمران
کارگاه آموزشی همیاران مرکز 137
برف روبی و یخ زدایی معابر شهر در چند نوبت
     آخرین اخبار
برگزاری برنامه‌های"انقلابی می‌مانیم"در ایام‌الله دهه فجر
عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن رضایت‌بخش نیست
برف روبی و یخ زدایی معابر شهر در چند نوبت
نام‌گذاری خیابان شهید احمد شوهانی در کوی چمران
دعوت از عموم شهروندان برای حضور در محفل انس با قرآن به یاد سردار دل‌ها
کارگاه آموزشی همیاران مرکز 137
تکمیل طرح‌های نیمه تمام اولویت شهرداری باشد
سیاست جمع‌آوری زباله از مبدأ در برنامه‌ کلان شهرداری قرار گیرد
ایجاد فضای امن، شاد و خلاق در شهر برای کودکان همدانی
اختصاص70 میلیارد تومان به راه‌آهن همدان- ملایر
تقدیم بودجه 1001 میلیارد تومانی شهرداری به شورای اسلامی شهر همدان
بانوان توانمند باید شناسایی شوند
لغو پرواز همدان - مشهد به دلیل شرایط جوی
پیش‌بینی چهارشنبه پرُبرف برای همدان
لزوم برخورد با ساخت وسازهای غیر مجاز
استانداردسازی پیاده رو خیابان بوعلی
خودداری از مصرف نان‌ بدون بسته بندی بهداشتی
تشییع شهدای همدانی هواپیمای اوکراین
نارضایتی از تأمین اجتماعی، بانک‌های خصوصی و میراث فرهنگی
اولین پرواز همدان - کیش
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/٢۶ تعداد بازدیـد : ١٨٣ نسخه چاپی
 
 
 


آبگیری زباله‌های منزل، گامی در حفظ محیط زیست شهری

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
نفوذ شیرابه‌های حاصل از زباله به بخش‌های پایین دست، آب را آلوده کرده و به گیاهان آسیب می‌رسانند. بخش عظیمی از زباله‌ها در طبیعت نیز توسط خود مردم با حضور و تفریح در طبیعت رها می‌شود. با ظلمی که به طبیعت می‌کنیم، دشمنانه به همه چیز آسیب می‌رسانیم.

 
 

زهرا ذوالفقاری: با بالا رفتن دمای هوا، و وجود حشرات در فضا، یکی از مواردی که به چشم میخورد، جمع شدن حشرات در دور زبالهها، بر اثر شیرابه راهی شده از آنها است، علاوه بر این، این فضا اضافه بر اینکه منظر زشتی را ایجاد میکند، باعث ایجاد بوی نامطبوع نیز میشود که هر شهروندی یا هر مسافری با دیدن این منظره آزرده خاطر میشود، مدیریت شهری همدان اقدامات بسیاری را در راستای پاک سازی محیط شهر، جمعآوری زبالهها و... انجام میدهد، اما یک سری مسائل نیازمند کمک و مشارکت شهروندان است، که از آن جمله میتوان به نحوه جمعآوری زباله اشاره داشت، از سویی دیگر هر ساله هزینههای بسیاری برای تعویض کف مخازن زباله صورت میگیرد، چرا که بر اثر شیرابهای که از زباله جاری شده، از بین میرود، اینجاست که نقش شهروندان مهم میشود.

نفوذ شیرابههای حاصل از زباله به بخشهای پایین دست، آب را آلوده کرده و به گیاهان آسیب میرسانند.

بخش عظیمی از زبالهها در طبیعت نیز توسط خود مردم با حضور و تفریح در طبیعت رها میشود.

با ظلمی که به طبیعت میکنیم، دشمنانه به همه چیز آسیب میرسانیم.

حفظ محیط زیست وظیفه همگان است، در غیراین صورت، برای نسل آینده پاسخی نداریم.

ما آشتی با خود، دیگران و محیط زیست را فراموش کرده ایم، حفظ طبیعت و محیط زیست موضوع مهمی است که همه بایستی به آن توجه کنند.

ما در کشوری زندگی میکنیم که فرهنگ گردشگری در آن شکل گرفته، بنابراین آشتی با طبیعت نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد.

*در همدان روزانه بالغ بر 420 تن زباله تولید و توسط شهرداری همدان به سایت دفع زباله منتقل میشود و تفکیک زبالهها 3 میلیارد تومان هزینه میخواهد.

 

حدود 60 تا 70 درصد زبالههاتر هستند و پس از جمع آوری و تلنبار شدن از آنها شیرابه بد بو تولید میشود.

معاون خدمات شهری شهردار همدان، گفت: در کنترل تولید زباله 3 مرحله وجود دارد که باید برای کنترل تولید شیرابه به این مراحل توجه کرد.

وحید علیضمیر افزود: مرحله اول تولید محصول است که این مرحله پیش از رسیدن یک کالا به محل مصرف خود است اما مرحله دوم مرحله حمل و نگهداری و خرید کالاست و مرحله سوم مرحله مصرف و اصطلاحا نقطه اصلی تولید زباله و پسماند است.

وی اضافه کرد: شیرابه عموما در مرحله سوم تولید میشود یعنی تک تک کالاهای مصرف شده پسماندی تولید شده اما این پسماند خشک نیست و به صورت‌‌تر به چرخه جمع آوری زباله سپرده شده است.

این مسؤول ابراز کرد: برای مثال یک شهروند یک بطری آب معدنی خریداری میکند و نیمی از آن را میخورد اما به جای آنکه ابتدا آب باقیمانده در ظرف را در جوی یا شبکه فاضلاب تخلیه کند و سپس بطری را به سطل زباله بیندازد به یکباره بطری و باقیمانده آب را به داخل سطل میاندازد. همین امر باعث میشود تا آب از بطری خارج شده و با سایر زبالهها مخلوط شود و شیرابه تولید کند.

وی ادامه داد: در مثالی دیگر خانم خانه دار اقدام به تعویض قوری چای میکند و پیش از آنکه رطوبت تفاله چای را بگیرد و اصطلاحا آن را خشک کند همانطور خیس به داخل کیسه زباله میریزد در حالی که اگر یک سبد توری در سینک ظرفشویی خود قرار دهد و رطوبت تفاله چای را بگیرد در کاهش تولید شیرابه  مؤثر بوده است.

علیضمیر با تأکید بر عواقب عدم آبگیری پسماند و اثرات شیرابه ناشی از آن  بر محیط زیست و سلامت شهروندان خاطر نشان کرد: شیرابه یکی از منابع اصلی آلاینده در مراکز دفن پسماند است و نفوذ شیرابه در خاک علاوه بر آلوده ساختن آبهای زیر زمینی، اثرات نامطلوب زیادی بر محیط زیست بر جای میگذارد ضمن اینکه حین انتقال و جمع آوری پسماند ریزش شیرابه موجب انتقال بسیاری از بیماریهای پوستی، اگزما،  بیماریهای تنفسی و باکتریایی شده و  معضلات بهداشتی فراوانی را فراهم میآورد.

* زباله در تعریف همه ما همان چیزهای دورانداختنی است که داخل یک کیسه بزرگ میریزیم و اگر شهروند خوبی باشیم اوایل شب آن را بیرون در میگذاریم. اما این کیسه زباله به کجا میرسد؟

تا به حال با دقت به سطل زبالهای که بیرون در میگذارید نگاه کرده اید؟ به این فکر کرده اید که چه چیزهایی را داخل آن میریزید و سرنوشت دورریزهای شما به کجا میرسد؟ آیا به این فکر کرده اید چه چیزهایی داخل سطل شما واقعا زباله هستند؟ آیا فکر کرده اید که چطور میتوانید حجم زباله هایتان را کم کنید؟ یا اینکه چطور از بوی بد این سطل زباله بکاهید؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که شاید این بدبوی دورانداختنی مفید باشد طوری که بتوان با آن کارهای اقتصادی زیادی انجام داد؟

میزان تولید زباله برای هرنفر متفاوت است. اما تابه حال به این فکر کرده اید که روزانه در خانه شما چه میزان زباله تولید میشود؟ آن وقت در سطح بزرگتر در کوچه شما به طور متوسط چندکیلو زباله شبها بیرون خانه گذاشته میشود و حالا در سطح کلانتر منطقه شما چه میزان زباله دارد؟ اصلا زباله شامل چه چیزهایی است.

*حواستان به شیرابهها باشد

 

مدیر منطقه سه شهرداری همدان با بیان اینکه یکی از مشکلات، تولید شیرابه از زبالهها است، گفت: شیرابههای تولیدی باعث از بین رفتن کف مخازن زباله میشود و هر ساله باید هزینههای زیادی را برای تعویض کف مخزنها متحمل شویم.

محمدرضا فیضی منش با بیان این مطلب که شهروندان باید آب زبالهها را بگیرند، افزود: قبل از خالی کردن زبالههای‌‌تر در سطل زباله، باید آب آن در آبکش رفته باشد تا بعدا باعث تولید شیرابه نشود.

وی گفت: شیرابهها یعنی همان آب بد بو و متعفنی که از زبالههای ما بیرون میزند، بزرگترین معضل پسماندهاست که صدمات جبران ناپذیری به سلامتی افراد و محیط زیست میزند.

* شیرابه بزرگترین معضل پسماندهاست که صدمات جبران ناپذیری به سلامتی افراد و محیط زیست میزند

وی اظهارکرد: شیرابه یک بخش ناگزیر از زباله است که باید تلاش کنیم به حداقل برسد، و اگر زباله ما رطوبت نداشته باشد شیرابه آن کم میشود.

این مسؤول عنوان کرد: وقتی آب به شیرابه تبدیل میشود. باید 100 برابر هزینه کنیم تا دوباره آب شود.

فیضی منش خواستار همکاری و مشارکت شهروندان در تفکیک زباله شد و گفت: باید بدانید لیوان آب، نوشابه، آبمیوهای را که میخورید ته آن را خالی کنید و بعد به سطل زباله بریزید، و شیرابهها حتی میتوانند آسیبهای فیزیکی زیادی به کارگران حمل زباله وارد کنند.

شهروندان باید بدانند که هر پسماندی که تولید میشود، نباید داخل سطل زباله زیر سینک ظرفشویی ریخته شود، شیشه، پلاستیک، کاغذ قابل تفکیک هستند و باید به طور جداگانه دور ریخته شوند.

*در حال حاضر برای از بین بردن و جمعآوری شیرابههای ناشی از دفع زبالههای شهری حوضچهای در حال ساخت است که حدود 40 درصد آن احداث شده و تا پایان سال ساخت آن به اتمام میرسد.

 

حسین سیبی، سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان، گفت: مسائل اقتصادی و تورم موجب مدیریت مصرف توسط شهروندان شده و به دنبال این مدیریت نیز تولید زبالههای شهری کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: مسائل اقتصادی گرچه موجب بروز برخی مشکلات شده اما در موضوع مدیریت مصرف و در حوزه دفع پسماندهای شهری، کاهش زبالهها را به دنبال داشته است.

وی در رابطه با چگونگی دفع شیرابه پسماندهای شهری خاطرنشان کرد: شیرابهها معمولاً در محل دفن زباله ایجاد میشود و تا چندی پیش برای از بین بردن آن نیز با جمعآوری در یک سطح باید تبخیر میشد و این موضوع صدمات زیادی را به محیط زیست وارد میکرد.

سیبی بیان کرد: در حال حاضر برای از بین بردن و جمعآوری شیرابههای ناشی از دفع زبالههای شهری حوضچهای در حال ساخت است که حدود 40 درصد آن احداث شده و تا پایان سال ساخت آن به اتمام میرسد.

وی اضافه کرد: مبلغی افزون بر 2 میلیارد تومان اعتبار احداث این حوضچه است که با اتمام ساخت آن، شیرابه زبالهها در آن جمع آوری میشود و قرار میگیرد.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان در پایان با بیان اینکه ساخت این حوضچه در راستای نگهداری صحیح از محیط زیست است، عنوان کرد: نقشه ساخت این حوضچه بر اساس طرح مشاور بوده و مکانیزه است.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/٢۶ تعداد بازدیـد : ١٨٣ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٨۵  نفر کاربران آنلاین :
۲,۳۹۹,۱۳۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان