سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸   |   Tue January 28, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
تقدیم بودجه 1001 میلیارد تومانی شهرداری به شورای اسلامی شهر همدان
تکمیل طرح‌های نیمه تمام اولویت شهرداری باشد
عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن رضایت‌بخش نیست
اختصاص70 میلیارد تومان به راه‌آهن همدان- ملایر
برگزاری برنامه‌های"انقلابی می‌مانیم"در ایام‌الله دهه فجر
سیاست جمع‌آوری زباله از مبدأ در برنامه‌ کلان شهرداری قرار گیرد
ایجاد فضای امن، شاد و خلاق در شهر برای کودکان همدانی
نام‌گذاری خیابان شهید احمد شوهانی در کوی چمران
کارگاه آموزشی همیاران مرکز 137
برف روبی و یخ زدایی معابر شهر در چند نوبت
     آخرین اخبار
برگزاری برنامه‌های"انقلابی می‌مانیم"در ایام‌الله دهه فجر
عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن رضایت‌بخش نیست
برف روبی و یخ زدایی معابر شهر در چند نوبت
نام‌گذاری خیابان شهید احمد شوهانی در کوی چمران
دعوت از عموم شهروندان برای حضور در محفل انس با قرآن به یاد سردار دل‌ها
کارگاه آموزشی همیاران مرکز 137
تکمیل طرح‌های نیمه تمام اولویت شهرداری باشد
سیاست جمع‌آوری زباله از مبدأ در برنامه‌ کلان شهرداری قرار گیرد
ایجاد فضای امن، شاد و خلاق در شهر برای کودکان همدانی
اختصاص70 میلیارد تومان به راه‌آهن همدان- ملایر
تقدیم بودجه 1001 میلیارد تومانی شهرداری به شورای اسلامی شهر همدان
بانوان توانمند باید شناسایی شوند
لغو پرواز همدان - مشهد به دلیل شرایط جوی
پیش‌بینی چهارشنبه پرُبرف برای همدان
لزوم برخورد با ساخت وسازهای غیر مجاز
استانداردسازی پیاده رو خیابان بوعلی
خودداری از مصرف نان‌ بدون بسته بندی بهداشتی
تشییع شهدای همدانی هواپیمای اوکراین
نارضایتی از تأمین اجتماعی، بانک‌های خصوصی و میراث فرهنگی
اولین پرواز همدان - کیش
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/٣١ تعداد بازدیـد : ١٧٨ نسخه چاپی
 
 
 


همدان؛ نامی به بلندای تاریخ و تمدن ایران زمین

روزنامه هگمتانه  : 
همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین بوده و به شایستگی این نام صاحب جایگاهی والا در عرصه فرهنگ و تاریخ و تمدن در کشور است چراکه از لحاظ تاریخی و فرهنگی قدمتی فراتر از سه هزار سال دارد و نخستین پایتخت اولین سلسله حکومت ایران بوده است.

 
 

روز همدان، گرامیداشت هزاران سال افتخار و قدمت، مصادف با زاد روز بوعلی سیناست، از این رو دو رویداد در یک روز رقم میخورد، اولی روزی است که به دلیل زاد روز شیخ الرئیس ابوعلی سینا ” روز پزشک ” نام گرفت و دیگری بخاطر خدمات ابوعلی سینا و نیز وجود آرامگاه او و دیگر مشاهیر و مفاخر علمی، ادبی و مذهبی است که همدان را به جهان شهر دنیا مبدل کرده است.

همدان شهری در دامنههای کوه الوند و قدیمیترین شهر ایران است که قدمت آن به بیش از سه هزار سال میرسد، شهری که از بدو شکلگیری همواره و در کوران همه حوادث روزگار پابرجا و دارای سکنه بوده است و اکنون نیز یکی از کلانشهرهای کشور به شمار میرود.

همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایرانزمین بوده و به شایستگی این نام صاحب جایگاهی والا در عرصه فرهنگ و تاریخ و تمدن در کشور است چراکه از لحاظ تاریخی و فرهنگی قدمتی فراتر از سه هزار سال دارد و نخستین پایتخت اولین سلسله حکومت ایران بوده است.

همدان، دانشمندان، مشاهیر، مفاخر و شاعران بزرگی چون ابنسینا، عین القضات، باباطاهر، کلیم کاشانی و... را در دل خود پرورانده و اکنون نیز فرزندانی از این سرزمین همچون سردار شهید حسین همدانی، سردار شهید حسن صوفی، سردار شهید علی چیتسازیان، شهید احمدی روشن و چندین هزار سردار ایثارگر دیگر موجب فخر و مباهات همدان شدهاند.

کوهستانهای نزدیک به همدان را در ایران باستان به لحاظ داشتن چشمههای جوشان هزار چشمه میخواندند. اقلیم و آبوهوای همدان از دیرباز بکر و منحصربهفرد بوده و شرایط و اقلیم جغرافیایی همدان و چشماندازهای کوهستانی و طبیعت بکر آن در چهار فصل، از ویژگیهای منحصربهفرد این شهر است.

امروز همدان بهعنوان یکی از پنج شهر گردشگری و تاریخی کشور مطرح بوده و از این لحاظ نیز جایگاه ویژهای دارد و وجود آثار تاریخی و فرهنگی با قدمت چندهزار ساله در همدان، همچون تپه هگمتانه، گنبد علویان، برج قربان، موزه تاریخ طبیعی، حمام قلعه، موزه مشاهیر، کتیبههای گنجنامه و جاذبههای طبیعی منحصربهفرد همدان گواه بر جایگاه همدان در حوزه گردشگری ایران و جهان است.

تپه باستانی هگمتانه، واقع در مرکز شهر همدان پهناورترین تپه باستانی ایران است و آن را بازمانده سازههای کاسی، مادی، هخامنشی و پسازآن میدانند، مساحت این تپه نزدیک 30 هکتار است که با در نظر گرفتن بخشهایی که جزو محدوده تپه باستانی بوده و اکنون ساختمانهای مسکونی بر روی آن ساختهشده به بیش از 40 هکتار نیز میرسد.

گنبد علویان در چهار باغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله شهر همدان قرار دارد و این اثر یکی از شاهکارهای معماری و گچبری بعد از اسلام در همدان بوده و یکی از یادمانهای متعلق به اواخر دوره سلجوقیان در قرن ششم هجری است که توسط خاندان علویان ابتدا بهعنوان مسجد احداثشده بوده و در دورههای بعد با ایجاد سردابی در زیرزمین به مقبره آن خاندان تبدیلشده است.

همدان از لحاظ مجتمعهای تفریحی گردشگری نیز غنی بوده که از آن جمله میتوان به مجتمع تفریحی گردشگری تپه عباسآباد، دهکده گردشگری گنجنامه، تلهکابین، پیست اسکی تاریک دره و دشت میشان، روستاهای هدف گردشگری ورکانه، سیمین و ابرو، باغهای عباسآباد که از مناطق طبیعی و گردشگری همدان است، نام برد.

همچنین بیش از یک هزار سال از حیات حکیم شیخالرئیس ابوعلی سینا میگذرد و همچنان این فیلسوف، دانشمند و طبیب مشهور ایرانی، فخر هگمتانه پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین است و آرامگاهش بر صفحه گردشگری این دیار میدرخشد.

آرامگاه این دانشمند بی نظیر و تکرار نشدنی که در زمره فیلسوفان بزرگ جهان قرار دارد در میانه میدانی به نام او در قلب شهر همدان واقع شده است که با درختان چنار کهنسال، باغچههای موزون، بنایی زیبا و تندیسی که معرف این میدان است، تفرجگاه زیبایی را به وجود آورده که چون نگینی در قلب این شهر کهن میدرخشد.

این بنای یادبود حدود 50 سال است که به نماد شهر همدان تبدیل شده و تاکنون سه بار نوسازی شده و همه ساله به ویژه در ایام نوروز پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

طرح و نقشه بنای فعلی با معماری مهندس 'هوشنگ سیحون' به سبک معماری قرنی که حکیم در آن میزیسته، از روی قدیمیترین بنای تاریخ دار اسلامی یعنی برج قابوس بن شمگیر در استان گلستان اقتباس شده است اما به جای 10 ترک در اینجا 12 ترک تعبیه شده تا بیانگر 12رشته علوم و دانشی باشد که این دانشمند بزرگ در آنها تبحر داشته است.

هم اکنون آرامگاه بوعلی سینا در کنار غار علیصدر، آرامگاه باباطاهر و تپه هگمتانه از پر بازدیدترین اماکن تاریخی و گردشگری استان همدان به شمار میرود.

استان همدان با بیش از سه هزار سال قدمت، تلفیقی زیبا را از جاذبههای متعدد باستانی و تاریخی همچون تپه هگمتانه، آرامگاه مشاهیر و بزرگانی همچون بوعلی سینا و باباطاهر و جاذبههای طبیعی همچون غارعلیصدر، آبشار گنجنامه و انواع سرابها به نمایش گذاشته است.

همدان به عنوان پنجمین شهر گردشگری کشور دارای بیش از یک هزار و 800 اثر تاریخی و توریستی شناسایی شده است که یک هزار اثر آن تا کنون ثبت ملی شده اند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/٣١ تعداد بازدیـد : ١٧٨ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴۴  نفر کاربران آنلاین :
۲,۳۹۹,۱۵۳ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان