پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸   |   Thu February 27, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
منطقه یک شهرداری پیشتاز ساماندهی فیزیکی و ایجاد آرشیو الکترونیکی
ایجاد شهرداری منطقه 5 منطبق با الگوهای کشوری باشد
حضور مشاوران شهرداری در مدارس شهر
تشکیل ستاد مقابله با کرونا در همدان
ضد عفونی و شستشوی اتوبوس‌های شهری همدان در هر شب
دو دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر اضافه شد
پیام تبریک شهردار همدان به مناسبت روز مهندس
«صوفی» توانایی ایجاد تحول در فوتبال را دارد
جلوگیری از تشویش اذهان در کنار اطلاع‌رسانی
آماده باش کامل مدیریت شهری برای کنترل سیلاب و آب‌گرفتگی معابر
     آخرین اخبار
توزیع رایگان بذر درخت افرا
همدان آب‌گرفتگی نداشت
بهبود بیش از 3 بیمار مشکوک به کرونا در همدان
وایتکس در دسترس‌ترین ماده برای گندزدایی
جلوگیری از تشویش اذهان در کنار اطلاع‌رسانی
آماده باش کامل مدیریت شهری برای کنترل سیلاب و آب‌گرفتگی معابر
دو دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر اضافه شد
پیام تبریک شهردار همدان به مناسبت روز مهندس
ضد عفونی و شستشوی اتوبوس‌های شهری همدان در هر شب
منطقه یک شهرداری پیشتاز ساماندهی فیزیکی و ایجاد آرشیو الکترونیکی
«صوفی» توانایی ایجاد تحول در فوتبال را دارد
حضور مشاوران شهرداری در مدارس شهر
ایجاد شهرداری منطقه 5 منطبق با الگوهای کشوری باشد
تشکیل ستاد مقابله با کرونا در همدان
تبادلات گردشگری و فرهنگی همدان با خواهرخواندگی تبریز
درخشش تیم‌های فوتبال پایه شهرداری در لیگ مناطق کشور
آموزش‌ ایمنی به 20 هزار شهروند
تصویب خواهرخواندگی همدان با تبریز
خدوم‌بودن و شرافت در کار، شاخصه کارکنان شهرداري
بیانیه اعضای شورای اسلامی شهر همدان برای حضور حداکثری شهروندان در انتخابات
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۶/٠٢ تعداد بازدیـد : ١٣٧ نسخه چاپی
 
 
 

هم زمان با «روز همدان»
از تندیس بوعلی سینا رونمایی شد

روزنامه هگمتانه  : 
وزیر علوم: باید از این ظرفیت‌های برجسته برای امید، افتخار، همدلی و همبستگی با سایر ملت‌ها بهره برد

 
 

 هم زمان با «روز همدان» آیین ادای احترام به مقام بوعلی سینا و رونمایی از نیمتنه بوعلی سینا برگزار شد.

شامگاه پنجشنبه آیین ادای احترام به مقام شامخ دانشمند فرزانه حکیم بوعلی سینا با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری، استاندار همدان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا، تعدادی از پزشکان، جمعی از مسؤولان استان و اقشار مختلف مردم انجام شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در ابتدای برنامه با تبریک روز پزشک و داروساز و قدردانی از زحمات بیش از یکهزار و 300 پزشک و 200 رزیدنت دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا گفت: 6 هزار و 500 دانشجو و 500 هیأت علمی در تمام رشتههای بالینی حوزه پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا فعالیت دارند.

رشید حیدریمقدم با یادآوری اینکه در حوزه تربیت دانشجوی پزشکی امسال سی و پنجمین دوره جشن فارغالتحصیلی دانشآموختگان دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد گفت: دانشگاه با خلق ثروت از علم به سمت دانشگاههای نسل سوم حرکت میکند و امید میرود در آینده نه چندان دور شاهد حضور هر چه بیشتر دانشجویان خارجی در این دانشگاه باشیم.

وی با اشاره به اینکه 6 هزار و 500 رشته تخصصی در دانشگاه ابن سینا فعال است خاطرنشان کرد: هم اکنون 20 بیمارستان در استان خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارائه میدهند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا اضافه کرد: استان همدان به عنوان قطب درمانی غرب کشور از سرریز شدن این بیماران به تهران جلوگیری میکند.

وی از آرامگاه بوعلی سینا به عنوان میراث معنوی برای مردم همدان یاد کرد و گفت: تمام تلاش خود را برای مطرح کردن ابن سینا به عنوان شاخص ملی به کار خواهیم گرفت و برای برگزاری برنامهای ملی در سال 99 تلاش میشود.

*غلامی: وجود مفاخر همدلی و همبستگی تمام ملتها را تعمیق میبخشد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز با تبریک روز پزشک به پزشکان و فعالان حوزه پزشکی و با گرامیداشت «روز همدان» اظهار کرد: خاک ایران زمین با ریشههای عمیق فرهنگی مشاهیر زیادی را در خود دیده و ملت ایران همواره دانشمندان و مفاخر خود را بزرگ میدارد.

منصور غلامی با تأکید بر اینکه وجود مفاخر همدلی و همبستگی تمام ملتها را تعمیق میبخشد، همه داشتههای فرهنگی، علمی و فنی را سرمایه ملی دانست و تأکید کرد: باید از این ظرفیتهای برجسته در راستای امید، افتخار، همدلی و همبستگی همه ملتها به ویژه کشورهایی که زمانی به ایران تعلق داشتند، بهره گرفته شود.

*شاهرخی: برنامهریزی برای حرکت به سمت پزشکی گردشگری در دستور کار است

استاندار همدان نیز با تبریک روز پزشک با اشاره به اینکه به سمت پزشکی گردشگری میرویم از ظرفیتهای همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایرانزمین سخن گفت.

سید سعید شاهرخی با بیان اینکه یکهزار و 61 اثر در همدان ثبت ملی شده است، از 13 سردار بزرگ این دیار و نقشآفرینی آنان در دوران دفاع مقدس یاد کرد.

وی با اشاره به توانمندیهای حوزه سلامت استان همدان تصریح کرد: مجموعه سلامت استان همدان با بهرهگیری از ظرفیت 560 متخصص و 42 فوق تخصص و امکانات ایجاد شده توسط دولت به ویژه با اجرای طرح تحول نظام سلامت در ابعاد مختلف از برجستگیهای خاصی برخوردار است.

استاندار همدان با تأکید بر اینکه برنامهریزی برای حرکت به سمت پزشکی گردشگری در دستور کار است گفت: با این اقدام پزشکی با عنوان صنعت در اختیار گردشگران قرار میگیرد.

*آیتالله طه محمدی: بیش از پیش برای معرفی بوعلی سینا تلاش شود

آیتالله غیاث الدین طه محمدی رئیس بنیاد بوعلی سینا نیز با گله از اینکه در ذکر نام بوعلی سینا واژه «حسین» استفاده نمیشود ضمن اشاره به ناتوانی از شناخت ابعاد مختلف شخصیتی شیخ الرئیس بوعلی سینا ابراز امیدواری کرد بیش از پیش برای معرفی این دانشمند تلاش شود.

*بلخاری: اروپاییان از ابن سینا به عنوان ابن سینای بزرگ یاد میکنند

رئیس انجمن مفاخر ایران نیز با بزرگداشت نام و یاد بوعلی سینا توضیحاتی از اقدامات انجام شده برای حفظ جایگاه نخبگان کشور در انجمن نخبگان به ویژه ابن سینا بیان و خاطرنشان کرد: همایش هزاره بوعلی سینا و چاپ بسیاری از آثار این دانشمند عالیقدر ازجمله این اقدامات بود و در چند روز آینده نیز تعدادی از این آثار باز نشر میشود.

حسن بلخاری با بیان اینکه انجمن مفاخر ایران در گشودن افقهای جدید موفق بوده و کاروان فرهنگ و تمدن کشور را پیش میبرد گفت: ماهانه برنامههایی با همین اهداف برگزار میشود به طور مثال به تازگی مراسم بزرگداشت آیتالله زاده شیرازی از چهرههای ماندگار معماری و مرمت کشور برگزار شد.

وی نقش بوعلی سینا را در حوزه تمدن ستود و خاطرنشان کرد: عقلانیت ابن سینا در جامعه ایرانی و شیعی بسیار برجسته است و ایرانیان از نظر این میزان تأثیرگذاری فرهنگی در جهان بینظیر هستند به طوری که اروپاییان از ابن سینا به عنوان ابن سینای بزرگ یاد میکنند.

* مراسم اهدای پنجمین جایزه جهانی بوعلی سینا آبان ماه برگزار میشود

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز گفت: مراسم اهدای پنجمین جایزه جهانی بوعلی سینا با موضوع اخلاق در علم، آبان ماه امسال برگزار میشود.

حجت الله ایوبی در این مراسم اظهار کرد: امسال دانشگاه جندی شاپور در فهرست تجلیل سازمان جهانی یونسکو قرار گرفته است چرا که این دیار، 500 سال پیش از سوربن، دانشگاه داشته است.

وی با اشاره به جایگاه ممتاز بوعلی سینا در فضای بین الملل افزود: سازمان جهانی یونسکو جوایز محدودی دارد اما در سالهای اخیر یکی از هشت جایزه جهانی خود را به نام جایزه بوعلی سینا و با عنوان جایزه اخلاق در علم نام گذاری کرده است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه در حال حاضر مراسم اهدای این جایزه در 4 دوره برگزار شده است، گفت: مراسم اهدای پنجمین جایزه جهانی بوعلی سینا با موضوع اخلاق در علم، آبان ماه امسال برگزار میشود.

وی با اشاره به اینکه قدیمیترین دانشگاه پزشکی جهان به نام بوعلی سینا نام گذاری شده است، تصریح کرد: این فهم جدید دنیا به ویژه دنیای غرب برای بازگشت به اخلاق در علم به معنای بازگشت آنها به شرق، اسلام و ابن سینا است، موضوعی که برای ما بسیار غرور آفرین است.

*تندیس بوعلی سینا رونمایی شد

در مراسم بزرگداشت حکیم هزارهها شیخ الرئیس بوعلی سینا در آرامگاه وی از نیمتنه بوعلی سینا رونمایی شد.

در این مراسم حمیدرضا حاجی بابایی با بیان اینکه با پیگیری مکرر توانستیم نام همدان و بوعلی سینا را به دو دانشگاه بین المللی همدان باز گردانیم، گفت: امروز استان همدان توانسته به قطب پزشکی کشور تبدیل شود چرا که زیرساختهای لازم را ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه بیان برخی پروژهها به زبان کار راحتی است اما عملی کردن آنها بسیار سخت است، ابراز کرد: ما توانستیم با ایجاد گردشگری پزشکی، فضایی در استان ایجاد کنیم که یک بیمار بتواند هنگام مراجعه به بیمارستانهای همدان، خانواده خود را نیز همراه خود بیاورد.

نماینده مردم همدان در مجلس با تشریح ظرفیتهای گردشگری در استان ابراز کرد: در سالهای اخیر اقدامات خوبی در عرصه گردشگری و اسکان مسافران در استان انجام شده است اما واقعیت این است که حجم گردشگرانی که به استان همدان میآیند در دو سال گذشته بیش از دو برابر شده است به همین دلیل ما به امکانات بیشتری در این عرصه نیاز داریم.

امیر خجسته دیگر نماینده همدان در مجلس نیز با بیان اینکه همدان توانسته جایگاه خود در عرصه گردشگری را پیدا کند، افزود: هزار و 800 جاذبه تاریخی و طبیعی در استان همدان وجود دارد که سبب جذب سرمایهگذاریهای کلان به استان شده، ظرفیتی که باید به درستی از آن استفاده کرد چرا که اشتغال و درآمد پایدار را برای مردم همدان به ارمغان میآورد.

در این مراسم ضمن رونمایی از پویانمایی "پورسینا" به تهیه کنندگی و کارگردانی امید سیفی، از تندیس بوعلی سینا نیز رونمایی شد. این نیم تنه توسط استاد هادی عرب نرمی کارشناس مجسمه سازی و به سفارش بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا ساخته شده است.

نیم تنه بوعلی سینا در 120 سانتیمتر و از جنس فایبرگلاس ساخته شده و بر اساس تصویرسازی استاد ابوالحسن صدیقی بوده است. بر اساس تصمیم بنیاد بوعلی سینا قرار است این تندیس بر روی پایهای به ارتفاع 2 متر نصب شود.

از دیگر برنامههای این بزرگداشت، برگزاری مراسم فارغ التحصیلی جمعی از دانشآموختگان دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا بود. در این بخش نیز این دانش آموختگان قسم نامه پزشکی را قرائت کرده و به جمع جامعه پزشکی کشور پیوستند.

 

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۶/٠٢ تعداد بازدیـد : ١٣٧ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴٨  نفر کاربران آنلاین :
۲,۴۳۷,۷۳۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان