دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹   |   Mon September 21, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پوشش سقف تالار همایش‌های قرآنی و بین المللی
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز خلأ قانونی دارد
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
     آخرین اخبار
فضای شهر رنگ و بوی حماسه به خود می‌گیرد
الزام شهرداری همدان به راه‌اندازی میز خدمت
پروژه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری شهرداری را معطل نگذارید
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
اسدآباد، تویسرکان، رزن، درگزین، فامنین و ملایر در وضعیت قرمز
خدمت‌رسانی به مردم در روزهای تعطیل ادامه دارد
عدم پذیرش نسخه واحد در برنامه راهبردی - عملیاتی شهر و شهرداری
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
شهردار همدان داوطلب افتخاری جمعیت هلال احمر شد
مزاياي فلاسک لکه گير در ترميم آسفالت‌
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
جای خالی روز پاکبان در تقویم
توقیف 380 تاکسی با تخلف بهداشتی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
گلایه شهروندان از فراوانی سرعتکاه‌ها در معابر شهر
شناسایی روزانه 30 کرونایی قطعی در استان همدان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۶/٠٢ تعداد بازدیـد : ۴٢٣ نسخه چاپی
 
 
 


نگهداري از مبلمان شهري، ضرورت فرهنگ شهروندي

روزنامه هگمتانه  : 
مبلمان شهري از جمله سرمايه‌هاي موجود در شهر است که توسط شهرداري ايجاد و با هدف ارتقا سطح کيفي و کمي زندگي شهر نشيني در اختيار شهروندان قرار داده مي‌شود، امکاناتي که در جهت تحرک و شادابي زندگي شهري بوده و براي طراحي و احداث هزينه‌هاي گزافي را به خود اختصاص مي‌دهد.

 
 

 

قسمت عمدهاي از عناصر تشکيل دهنده سيماي شهر، مبلمان آن شهر است. مبلمان شهري واژهاي جامع است که شامل امکانات و وسايل با کارکردهاي مختلف در فضاي شهري ميشود که وسايلي مانند پل عابر پياده، صندوق پست، چراغهاي خيابان، ايستگاههاي تاکسي و اتوبوس، سطلهاي زباله، تابلوهاي راهنمايي، تجهيزات بازي، آبنما و سرويسهاي بهداشتي بيشتر قابل توجه هستند.

*محيط زندگي يک شهروند توسط فضاي شهري شکل ميگيرد و مديران، طراحان و متخصصان بايد شرايط زندگي و زيست محيطي را در سطح عالي مجهز کنند بهطوري که کيفيت فضاي شهري از نظر عملکرد و زيبايي رضايت بخش باشد. به اين ترتيب شکلگيري عناصر بصري نمايي از شهر را در ذهن هر بينندهاي باقي ميگذارد و بهسازي و ساماندهي آن موجب بهبود کيفيت محيط شهري، زيبايي شهري و برآورده شدن نيازهاي شهروندان ميشود.

زماني شعار «شهر ما، خانه ما» به واقعيت ميگرايد که شهروندان تأثيرات آن را در محيط مشاهده کنند و روابط عملکرد سازمان و مديران با زندگي شهروندان آشکار شود. حال زمان مشارکت شهروندان در حفظ و مراقبت از مبلمان فضاي شهري است گاه فعاليتهاي مديران به ثمر مينشيند ولي کوتاهي برخي شهروندان و عدم همکاري در زيبايي شهر موجب تخريب اموال عمومي ميشود.

گاه ميبينيم که برخي شهروندان، بدون توجه به اهميت و تأثير مبلمان شهري در زيبايي و نشاط شهر و لزوم وجود آنها، خواسته و يا ناخواسته موجب تخريب مبلمان شهري ميشوند، غافل از اينکه ساخت، نگهداري و تعمير وسايل و مبلمان شهري هزينه بسياري را بر دوش مديريت شهري ميگذارد.

اينکه بعضي شهروندان همداني، در حفظ و حراست از مبلمان شهري که بسياري وسايل و تجهيزات مختلف را در بر ميگيرد، دقت نميکنند، به عدم آموزشها در اين خصوص بر ميگردد.

فرهنگ سازي در خصوص نگاه داري مبلمان شهري، موضوعي است که بايد بسيار بروي آن کار شود، در شهري که داعيه دار فرهنگ و تمدن است، بسيار ناپسند است که شهروندان آن نسبت به حفظ و حراست از مبلمان شهري بي تفاوت باشند.

شهرونداني که در شهر گردشگر پذيري چون همدان زندگي ميکنند، بايد بدانند که آنها الگويي براي مسافران و گردشگران هستند، وقتي يک شهروند همداني نسبت به شهر خود احساس مسؤوليت ميکند، مسافران نيز به طور قطع به رفتار شهروندان آن شهر نگاه ميکنند.

پدر و مادرهاي همداني بايد به فرزندانشان ياد بدهند که وسايل بازي داخل پارکها، وسايل ورزشي، مجسمههايي که در ميادين و خيابانها و پارکها هست، وسيله براي حک کردن نقش و نگار نيست، نبايد هنگام استفاده از وسايل بازي طوري با آن برخورد کرد که خراب شود.

شهروند همداني که از سرويس بهداشتي بوستانها، پارکها و... استفاده ميکند بايد در رعايت تميزي و نظافت دقت کند، نه اينکه طوري برخورد کند که يک مسافر بگويد، واي چقدر اينجا کثيف است، چرا شهرداري کاري نميکند.

مبلمان شهري بخشي از هويت، فرهنگ و معماري يک شهر را نشان ميدهد و روحي تازه به بافت شهر ميدهد. به اين ترتيب توسعه اين بخش و ساماندهي آن توسط مسؤولان امر و هنرآفريني طراحان حرفهاي موجب پاسخ گويي به نيازهاي شهروندان و ايجاد رضايت در آنان و در نهايت شکلدهي زيبا به فضاي شهري شده و در اين حين همکاري شهروندان و مراقبت از عناصر شهري موجب چشمنوازي محيط شهري ميشود.

کارشناسان مديريت شهري معتقدند براي ساخت يک شهر ايده آل به مبلمان شهري توجه ويژه شده و متناسب با نيازهاي شهروندان طراحيهاي مختلف صورت گرفته ميشود.

در عين حال روانشناسان نقش مبلمان شهري را غلبه بر شرايط اقليمي نامساعد شهرها و همچنين غلبه بر مشکلات روحي، فشار عصبي زندگي شهري ميدانند.

زهرا زرين مراد، روانشناس، با بيان اينکه طراحي درست مبلمان شهر ميتواند بسياري از مشکلات و معضلات روحي و رواني ناشي از شهرنشيني را تلطيف کند، معتقد است در اين ميان، جايگزين چنين خلاءهايي زيبايي فضاي شهري و مبلمان سطح شهر خواهد بود.

به گفته وي زندگي شهرنشيني امروز با انواع فشارهاي عصبي و روحي متأثر از زندگي روزمره و بدون جذابيت همراه بوده و به همين دليل توسعه امکانات متنوع زيباسازي و نشاط آفريني آن اهميت ويژه دارد.

معاون خدمات شهري شهرداري همدان در خصوص استقبال شهروندان همداني و مسافران تابستاني از بوستانهاي شهر بيان کرد: زيباسازي و بهسازي فضاهاي شهري براي افزايش نشاط، شادابي و بهداشت رواني شهروندان به منظور ايجاد شهر سالم و نيز ايجاد زمينههاي استفاده مطلوب و بهينه از تجهيزات پارکها براي افزايش رفاه عمومي، از مهمترين برنامههاي اين حوزه است.

وحيد علي ضمير افزود: تعمير و بازسازي سرويسهاي بهداشتي، گل کاري داخل پارک ها، رسيدگي و رفع نواقص سامانههاي روشنايي پارکها و نصب پايه چراغهاي جديد، تعميرآبخوري ها، رنگ آميزي آبنماها و  مبلمان پارک ها، آماده کردن جايگاههاي نماز در برخي پارکها، نصب بنر جهت اطلاعرساني مسافران،  شستشوي جدول معابر پارکها و سکوهاي قابل نشيمن و  بررسي وضعيت سطلها و مخازن زباله داخل پارکها و... از جمله مهمترين اقدامات آماده سازي و تجهيز پارکها محسوب ميگردد.

در اين راستا، معاون خدمات شهري شهردار همدان نقش مديريت شهري در توسعه فضاهاي ورزشي در شهر را نيز مهم دانست و خاطرنشان کرد: شهرداري همدان همواره در تلاش است تا با تأمين فضاهاي ورزشي براي گذران اوقات فراغت شهروندان، برنامههاي مؤثري ارائه نمايد زيرا استفاده از اين تجهيزات ورزشي در بوستانها تأثير مستقيمي بر سلامت شهروندان دارد.

وي با بيان اين که در برنامهريزيهاي مديريت شهري توسعه بوستان ها، امکانات ورزشي و تفريحي همواره در اولويت قرار داشته، اعلام کرد: تعداد 52 مجموعه لوازم ورزشي با بيش از 1000 نوع دستگاه ورزشي، همچنين 71 زمين بازي براي کودکان در مجموع با 250 وسيله بازي در پارکهاي شهر وجود دارد.

وي اظهارکرد:  به منظور ارتقاي سطح کيفي زمينهاي بازي بوستان‌‌ها و افزايش سطح  ايمني و سلامت کودکان کفپوش و وسايل بازي بوستانها به تدريج تجهيز و نوسازي ميشود و ايمني وسايل بازي به طور دورهاي بررسي و ايرادات برطرف ميگردد.

اين مسؤول اضافه کرد: جمع آوري وسايل بازي آهني و غيرايمن و جايگزيني آن با وسايل پلي اتيلن و استاندارد، تعويض بخشهاي تخريب شده وسايل بازي پلي اتيلن و رفع خطر از آنها، تعويض و نصب کفپوش از جمله برنامههاي در دست اقدام براي نوسازي و تجهيز زمينهاي بازي بوستانهاست.

علي ضمير با توجه به اين که همه اين اقدامات در راستاي حفظ سلامتي شهروندان به عنوان يک موضوع حايز اهميت صورت ميگيرد، گفت: شهروندان باتوجه به اينکه مبلمان پارکها اعم از لوازم ورزشي و وسايل بازي متعلق به آنان است در حفظ و نگهداري آنها کوشا باشند.

وقتي تک تک شهروندان همداني نسبت به شهر خودشان احساس مسؤوليت و دغدغه مندي داشته باشند، خود را در قبال حفظ و حراست از مبلمان شهري وظيفه مند بشمارند بي شک شهري زيباتر خواهيم داشت و هزينه که بايد صرف تعمير و نگهداري از مبلمان شهري شود در جاي ديگري از شهر براي رفاه حال شهروندان هزينه ميشود.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۶/٠٢ تعداد بازدیـد : ۴٢٣ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴١  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۸۰,۰۹۱ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان