جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸   |   Fri September 20, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
بهره‌برداری از بهسازی بلوار ارم در نیمه دوم مهرماه
سرپرست جدید مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان معرفی شد
بررسی وضعیت 5 رودخانه شهر
تلاش شهرداری همدان برای احیای تعزیه‌خوانی
افزایش 4 اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی همدان در مهر ماه
از یکم تا هفتم مهرماه، همدان میزبان نشست جهانی "راه ابریشم"
چکيده‌اي از فعاليت‌هاي سازمان سيما منظر و فضاي سبز شهري شهرداري همدان
قطار شهری همدان در ردیف پروژه‌های ملی قرار گرفت
جداسازی بافت تاریخ‌دار و جدید شهر
کاهش 15 درصدی تصادفات فوتی با اقدامات شهرداری همدان
     آخرین اخبار
جداسازی بافت تاریخ‌دار و جدید شهر
همت مدیریت‌ شهری برای رفع مشکلات ایمنی بازار
افزایش20 تا30 درصدی نرخ سرویس مدارس
تلاش شهرداری همدان برای احیای تعزیه‌خوانی
خدمات رسانی به زائران اربعین در همدان، مرز خسروی و کربلا
مدل 98 فوتبال شهرداری همدان رونمایی شد
قطار شهری همدان در ردیف پروژه‌های ملی قرار گرفت
سرپرست جدید مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان معرفی شد
افزایش 4 اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی همدان در مهر ماه
کاهش 15 درصدی تصادفات فوتی با اقدامات شهرداری همدان
از یکم تا هفتم مهرماه، همدان میزبان نشست جهانی "راه ابریشم"
چکيده‌اي از فعاليت‌هاي سازمان سيما منظر و فضاي سبز شهري شهرداري همدان
همدان آماده مهمترین رویداد فوتبالی
بررسی وضعیت 5 رودخانه شهر
بهره‌برداری از بهسازی بلوار ارم در نیمه دوم مهرماه
برپایی عزاداری‌های دهه اول محرم در امنیت کامل
لیگ فوتبال محلات به مرحله حذفی رسید
هیأت رئیسه شورای شهر همدان انتخاب شدند
مرکز 137گامی برای ایجاد میز خدمت الکترونیکی
استقبال گسترده شهروندان از پویش "عزاداری پاک"
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۶/١۶ تعداد بازدیـد : ٣٨ نسخه چاپی
 
 
 


آموزش‌های شهروندی زمینه‌ساز ارتقا فرهنگ شهروندی در همدان

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
آموزش شهروندی از ارکان اساسی زندگی اجتماعی عصر حاضر است، و در جوامع‌صنعتی از طریق برنامه‌ریزی‌های متنوع به آموزش مهارت‌های زندگی می‌پردازد.

 
 

زهرا ذوالفقاری: امروزه با گسترش شهرها، موضوعی به نام فرهنگ شهروندی اهمیت بسیاری مییابد، اینجاست که نقش آموزشهای شهروندی در راستای ارتقا فرهنگ شهروندی مطرح میشود، جامعهای که دارای شهروندان آگاه است، در جلب مشارکتهای مردمی در امور و مدیریت شهری چندین گام جلوتر از جامعهای است که شهروندان آن هیچ اطلاعاتی در خصوص مدیریت شهری، عملکرد و وظایف آن و چگونگی نگاهداشت شهر ندارند.

آموزش شهروندی از ارکان اساسی زندگی اجتماعی عصر حاضر است، و در جوامعصنعتی از طریق برنامهریزیهای متنوع به آموزش مهارتهای زندگی میپردازد. این مؤلفه در جهت استحکام دموکراسی و مشارکت مدنی شهروندان نقشبارزی دارد. این آموزهها در برگیرنده یادگیری دانش، مهارتها و ارزش هایی است که با ماهیت و شیوههای اداری یک نظام مردم سالار و مشارکتی همخوانیدارد؛ و از همان دوران کودکی به گونهای است که کودک را درگیر مشارکت با اجتماع و محیط پیرامون خود میکند. آموزش شهروندی امروزه نقش مهمی در تقویت روح جمعی و وجدان جمعی جامعه دارد؛ در واقع چنین آموزشهایی دریک جامعه باعث این شده که سه عنصر اصلی شهروندی چون نظام حقوقی، حسعضویت ملی و حس تعلق و وابستگی اجتماعی در وضعیت ارتباطات بین فرهنگی هر جامعهای اثرگذار باشد، چنین آموزشهایی با مسائل جمعی و رفتارهای نوع دوستانه، جوانمردانه همراه با ادب و مهربانی، خوش خویی و حس وظیفه شناسی و... ارتباط دارد.

یادگیری مؤلفههای آموزش رفتار شهروندی به افزایش کیفیت زندگی جمعی و تقویت سرمایه اجتماعی میانجامد. این آموزهها به تقویت اخلاق اجتماعی و بسط همبستگی اجتماعی یک جامعه در سطح محلی- ملی و جهانی منجر شده است. در واقع نقش چنین آموزههایی رابطه تنگاتنگی با رفتارهای اخلاقی دارد. آموزش شهروندی به عنوان یک واقعیت اجتماعی از مؤلفههای نظام دموکراسی- سیاسی و شاخص کلیدی برای تحقق دموکراسی در حوزه عمومی جامعه مدنی است. آموزش شهروندی به عنوان یک واقعیت اجتماعی در ساختار فرهنگی جامعه ایران در قالب سه شکل: امتناع شهروندی، امکان شهروندی و ایجاب شهروندی قابل مطالعه است.

در واقع زمینههای اصلی و شکل دهنده تربیت یا آموزش شهروندی شامل سنت، تاریخ، موقعیت جغرافیایی، ساختار اجتماعی و سیاسی، نظام اقتصادی و گرایشهای نوین جهانی است.

* آموزش شهروندی با ارتقاء فرهنگ شهروندی ارتباط مستقیم دارد، این مؤلفه در جهت دادن رفتار شهروندان و کیفیت مشارکت آنان در امور جامعه به عنوان یکی از الزامات اساسی سرمایه اجتماعی و شاخصهای توسعه یافتگی فرهنگی نقش مؤثری دارد.

این مؤلفه آموزشی با مشوقهایی چون احساس برادری، همنوعی، تعهد و مسؤولیتپذیری همراه است.

با توجه به اهمیت و ضرورت آموزش‌‌های شهروندی در جامعه به منظور ارتقا فرهنگ شهروندی و شهرنشینی و جلب مشارکت شهروندان، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان اقداماتی را در این خصوص انجام میدهد.

*وجدی: آموزشهای شهروندی علاوه بر فرهنگسراها در مراسم ملی و مذهبی مختلف صورت میپذیرد

روحاله وجدی، سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان در گفتگو با خبرنگار هگمتانه، با بیان اینکه آموزشهای شهروندی علاوه بر فرهنگسراها در مراسم ملی و مذهبی مختلف نیز صورت میپذیرد، اظهار کرد: در راستای آموزشهای شهروندی، اردوهای آموزشی شهروندی، و یا همایشهای مختلف برگزار میشود.

وی با اشاره به اینکه آموزشهای شهروندی برای دانشآموزان در مجموعه عین القضات و تالار فجر برگزار میشود، تصریح کرد: در خصوص مدیریت شهری و آموزشهای شهروندی کتاب و بروشور بین شهروندان توزیع میشود.

*نزدیک به سه هزار و 500 دانشآموز، بانوان و اقشار مختلف نیز از آموزشهای شهروندی بهرهمند شدند

این مسؤول با بیان این مطلب که نزدیک به سه هزار و 500 دانشآموز، بانوان و اقشار مختلف نیز از آموزشهای شهروندی بهرهمند شدند، عنوان کرد: پخش برنامه تلویزیونی شبهای هگمتانه در 70 برنامه که بخشی از آن به آموزشهای شهروندی تعلق گرفته است از دیگر اقدامات است.

وجدی با اعلام اینکه جشنواره شهروندان برگزیده هم در حوزه مدیریت شهری در همین رابطه برگزار میشود، اظهار کرد: هدف اصلی این جشنواره الگوسازی و مشارکت شهروندی است.

وی ضمن بیان اینکه آموزشهای شهروندی در 14 فرهنگسراها انجام شده است، عنوان کرد: بستههای با محتوای آموزش شهروندی بین دانشآموزان و شرکت کنندگان در دورههای آموزشی توزیع میشود.

*22 برنامه در خصوص آموزشهای شهروندی با همکاری ادارات مختلف همچون کمیته امداد امام(ره)، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، باشگاه شهرداری و... انجام شد.

وی تصریح کرد: 22 برنامه در خصوص آموزشهای شهروندی با همکاری ادارات مختلف همچون کمیته امداد امام(ره)، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، باشگاه شهرداری و... انجام شد.

وجدی عنوان کرد: آموزشهای شهروندی در حوزه فرهنگ ترافیک، تفکیک زباله، پسماند، حفظ فضای سبز، سبک زندگی و... انجام میشود.

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان عنوان کرد: تشکیل شورای اجتماعی محلات از دیگر اقدامات است و در چهار محله تا کنون تشکیل شده است که به زودی به هشت محله افزایش مییابد و تا پایان شهریور به 12 محله میرسد.

*هرچه شهروندان آگاهتر و همراهتر باشند، شهر به سمت توسعه میرود

وجدی در خصوص تأثیر آموزش های شهروندی بر ارتقا فرهنگ شهروندی گفت: هرچه شهروندان آگاهتر و همراهتر باشند، شهر به سمت توسعه میرود.

وی در همین خصوص ابراز کرد: نگهداری از تمیزی شهر، جمع آوری و تفکیک زباله، نگهداری فضای سبز، بهداشت محیط و... هزینههایی برای مدیریت شهری دارد که آگاهی مردم باعث میشود با مدیریت شهری همراه باشند و هزینهها کاهش یابد.

این مسؤول با بیان اینکه آگاهی شهروندان موجب میشود، شهروندان در پرداخت عوارض همکاری کنند، گفت: بنابراین هر چه شهروند آگاهتر باشد، همکاری و مشارکت در امور شهری بیشتر میشود.

وجدی در مورد تأثیر و نتیجه انجام آموزشهای شهروندی اظهار کرد: قرار بر این است ارزیابی از نتیجه آموزشها انجام شود.

وی عنوان کرد: در کمیته آموزش شهروندی که در سازمان تشکیل شده، موضوعات آموزش شهروندی بررسی و ارزیابی میشود.

*شریفی: ضرورت استفاده از تشکلهای مردمی در آموزش شهروندی

مدیرعامل مؤسسه اندیشکده نگاه یکی از مؤسسات فعال در عرصه آموزش شهروندی و مدیریت شهری نیز در گفتگو با خبرنگار هگمتانه با بیان اینکه حضور مردم و مشارکت اجتماعی در عرصههای مختلف از تصمیمگیری تا اجرا، ضرورتی غیرقابل انکار است، اظهار کرد: در کشورهای توسعه یافته همه امور مرتبط با محیط زیست، بهداشت و درمان، آموزش، مدیریت شهری و... به عهده مردم در قالب سازمانهای مردمنهاد است.

مهدی شریفی در این خصوص ادامه داد: حضور مردم در قالب تشکلها در فرآیندهای برنامهریزی و اجرای شهری، در سطوح مختلف با کاهش هزینههای مجموعه مدیریت شهری، افزایش رضایتمندی و مشارکت شهروندان موجب تحقق برنامههای رفاه شهروندی در کوتاهترین زمان ممکن میشود.

وی تصریح کرد: در جامعه کنونی، نیاز مبرم مجموعههای تصمیمگیر و مجری به تشکلهای مردمنهاد در راستای حل معضلات واقعی و ملموس موجود محسوس است.

شریفی در ادامه سخنان خود بیان کرد: اگرچه الزامات و بسترهای ورود سمنها به عرصههای اجرایی و مشارکتی به ویژه در حوزههای شهری کمتر فراهم شده است اما بخش کلیدی سمنها به عنوان بازوان توانمند مراکز اجرایی در توسعه، آموزش، استقرار و تثبیت توسعه پایدار، بازنگری و اصلاح زیرساختهای مناسب در زمینه مدیریت پسماندها به صورت تخصصی کاملاً آشکار است.

وی ایجاد فرصتی در راستای تعامل مدیریت شهری، آموزش و پرورش، سازمانهای مردمنهاد و رسانه را از مهمترین نیازها عنوان کرد و گفت: مشارکت و کمک به مدیریت شهری باید در قالب توانمندسازی آموزش دانشآموزان، دانشجویان و مسؤولیتپذیری شهروندان به صورت تخصصی و طرحهای مدون برنامهریزی شود.

مدیرعامل مؤسسه اندیشکده نگاه افزود: آنچه لازم به اطلاعرسانی و آموزش در حوزه تفکیک زباله است، مبحث بازگشت هزینه به سبد خانواده و کمک به توسعه پایدار در سطح ملی است.

* ایجاد بسترهای لازم برای فعالیت تشکلهای مردمی در زمینه آموزش شهروندی

شریفی افزود: در زمینه آموزش، با وجود سازمانهای مردم‌‌نهاد تخصصی مدیریت شهری، در صورت ایجاد بسترهای فعالیت و حضور آنها امکان آموزش فراگیر و کمهزینه با توجه به فعالیتهای اجتماعی و داوطلبانه، تحقق اهداف راحتتر خواهد بود.

وی با اشاره به این مطلب که آموزشها با توجه به اهمیت تفکیک و مدیریت پسماندها، باید به صورت تخصصی و در سطوح مختلف به ویژه دوره کودکی و همراه با دوران تحصیل آغاز شود، عنوان کرد: مشارکت مردم در هر زمینه و هر سطحی باعث فتح باب در هر زمینه و پیشرفت در جامعه میشود و بهتر است که این مشارکت و حضور در قالب سمنها به صورت قاعدهمند و مدون باشد تا از هدررفت انرژی و هزینه اجتماعی جلوگیری شود.

شریفی در پایان اضافه کرد: در راستای تحقق این هدف نیز پیشنهاد ایجاد اتاق آموزش و مشاوره توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری با حضور فعالان سمنها، مراکز آموزشی و نمایندگان رسانه ارائه میشود.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۶/١۶ تعداد بازدیـد : ٣٨ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣٧  نفر کاربران آنلاین :
۲,۲۲۷,۱۴۳ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان