چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹   |   Wed June 3, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پیشگامی پیاده راه سازی همدان در ایران
رسیدگی به مشکلات شهروندان منطقه چهار با حضور شهردار همدان
20 هزار تُن، آسفالت معابر شهر
تقویت شهر دوستدار کودک با طراحی مجموعه‌های بازی
برای کسب بهترین جایگاه تا پایان فصل خواهیم جنگید
حميد بادامي‌نجات نايب رئيس شوراي عالي استان‌ها شد
در جلسه آینده صحن شورای شهر همدان مشکلات و گرانی مسکن بررسی می شود
کاهش تولید شیرابه زباله نیازمند همت بانوی خانه
با حضور شهردار همدان نشست ویدئو کنفرانسی مجمع شهرداران کلانشهرها
باغات و منابع طبیعی حفظ شود
     آخرین اخبار
کنترل قیمت مسکن فقط در دست دولت
مجموعه عین القضات همدانی به ماهیت اصلی خود باز می‌گردد
طلاي جشنواره ادبي اوراسيا به نويسنده همداني رسيد
در جلسه آینده صحن شورای شهر همدان مشکلات و گرانی مسکن بررسی می شود
با حضور شهردار همدان نشست ویدئو کنفرانسی مجمع شهرداران کلانشهرها
باغات و منابع طبیعی حفظ شود
تقویت شهر دوستدار کودک با طراحی مجموعه‌های بازی
برای کسب بهترین جایگاه تا پایان فصل خواهیم جنگید
حفاظت از طبیعت الوند وظیفه همگانی
20 هزار تُن، آسفالت معابر شهر
رسیدگی به مشکلات شهروندان منطقه چهار با حضور شهردار همدان
حميد بادامي‌نجات نايب رئيس شوراي عالي استان‌ها شد
پیشگامی پیاده راه سازی همدان در ایران
تجليل از خانواده شهيد حاج ميرزا سلگي
منطقه دو شهر؛ کارگاه بزرگ عمرانی
برنامه عملیاتی شهر و شهرداری وارد مرحله اجرایی شده است
اداره پیشگیری؛ واحد نمونه فناوری مدیریت شهری
آماده‌سازی شش نقطه عرضه کالا در شهر
ممنوعیت برپایی چادر در مراکز تفریحی
از ورود مسافر به همدان جلوگیری شود
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۶/٢٧ تعداد بازدیـد : ٢١٨ نسخه چاپی
 
 
 


تلاش شهرداری همدان برای احیای تعزیه‌خوانی

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
شهردار همدان گفت: در چند سال اخیر کمی تعزیه خوانی در استان همدان به سمت کم رنگ شدن حرکت کرد که امسال شهرداری همدان برای گسترش دوباره تعزیه خوانی ورود کرد.

 
 

به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان، امسال محرم دارالمؤمنین همدان با خوش ذوقی شهرداری، شورای اسلامی شهر و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان با اجرای آیین قدیمی تعزیه خوانی در مرکز شهر همدان از حال و هوای معنوی بیشتری برخوردار بود.

شهردار همدان با بیان اینکه خاستگاه تعزیه خوانی ایران است، اظهار کرد: در استان همدان نیز تعزیه خوانی از سابقه طولانی برخوردار بوده و در شهرها و روستاهای همدان از قدیم شاهد اجرای تعزیه در دهه اول محرم بودهایم.

عباس صوفی افزود: در چند سال اخیر کمی تعزیه خوانی در استان همدان به سمت کم رنگ شدن حرکت کرد که امسال شهرداری همدان برای گسترش دوباره تعزیه خوانی ورود کرد.

وی با بیان اینکه تعزیه خوانی انتقال دهنده پیام عاشورا است، گفت: با حمایتهای شورای اسلامی شهر، کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان امسال در دهه اول محرم شاهد برگزاری مراسم تعزیه خوانی در پیاده راه میدان امام(ره) بودیم.

صوفی خاطرنشان کرد: خوشبختانه بازخوردهای بسیار خوبی را از اجرای این برنامه در میان شهروندان همدانی شاهد بودیم و استقبال بی نظیری نیز از 10 شب اجرای تعزیه صورت گرفت.

شهردار همدان با اشاره به ظرفیت پیاده راههای همدان بیان کرد: در اجرای این مراسم به خوبی از ظرفیت پیاده راه همدان استفاده شد و تجربه خوبی برای سالهای آینده به وجود آمد.

وی عنوان کرد: قطعاً در سالهای آینده نیز تا جایی که در توان شهرداری همدان باشد از برگزاری مراسم تعزیه خوانی حمایت خواهیم کرد تا بتوانیم فرهنگ عاشورایی را در بین نسلهای مختلف به خوبی گسترش دهیم.

*بادامی نجات: همدان در برگزاری آیین تعزیه خوانی از سابقه خوبی برخوردار است

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان هم با بیان اینکه باید هنر تعزیه خوانی حفظ شود، اظهار کرد: تعزیه یا شبیه خوانی یکی از عناصر ارزشمند در فرهنگ ایرانی شیعی بوده و از دیرباز جایگاه خاصی را در بیان اتفاقات کربلا و شهادت امام حسین (ع) و یارانش نزد ایرانیان داشته است.

حمید بادامی نجات افزود: با توجه به نقش و تأثیر تعزیه در بیان پیام واقعی امام حسین (ع) و واقعه عاشورا نیاز است تا این آیین کهن در بین نسل جدید زنده نگاه داشته شود چرا که هنر تعزیه از یکسو به بالندگی تئاتر در ایران کمک کرده و از سوی دیگر نشانی هنری از مذهب شیعه است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه همدان در برگزاری تعزیه خوانی سابقه طولانی دارد، گفت: در بسیاری از شهرها و روستاهای استان سال هاست که این هنر اجرا میشود و مردم همدان با این آیین بیگانه نیستند اما در چند سال گذشته این ظرفیت در شهر همدان مغفول مانده بود.

بادامی نجات خاطرنشان کرد: اما امسال با پیگیری خوبی که از سوی شهرداری اتفاق افتاد و با کمکهای شهردار همدان، سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری، شورا و کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا این آیین دیرینه مجدداً در همدان احیا شد.

وی با اشاره به اجرای تعزیه خوانی در پیاده راه میدان امام(ره) بیان کرد: خوشبختانه از ظرفیت پیاده راه همدان استفاده شد و این تعزیه خوانی با استقبال خوب شهروندان همدانی مواجه شد به طوری که بسیاری از شهروندان از ساعتها قبل برای اجرای این مراسم حضور پیدا میکردند.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان عنوان کرد: ما با تمام توان کمک میکنیم که این مراسم هر ساله برگزار شود و ادامه داشته باشد.

*سلماسی: پیادهراه میدان امام خمینی(ره) به اثرگذاری بیشتر تعزیه خوانی کمک کرد

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان هم با اشاره به مراسم تعزیه خوانی در میدان امام (ره) همدان اظهار کرد: هنرهای نمایشی یکی از مهمترین ابزارهای اثرگذار در جوامع از ابتدا تاکنون بوده و هست.

رضوان سلماسی افزود: آنچه به عنوان پیام از یک فرهنگ به نسلهای مختلف ارائه میشود در قالب هنرهای نمایشی ماندگاری حداکثری برای همه اقشار به همراه دارد.

وی با بیان اینکه تعزیه از آیینهای اعتقادی مردم ما است، گفت: تعزیه یکی از آیینهای اعتقادی و مذهبی کشور ما در راستای آگاهسازی مردم از وقایع تاسوعا و عاشورای حسینی و بر پایه مکتب جهان شمول اسلام است.

سلماسی خاطرنشان کرد: تعزیه خوانی میتواند فلسفه عاشورای حسینی را به مردم انتقال داده و زمینهساز ایجاد دوستی وسیع و قلبی مردم با اهل بیت(ع) باشد، همچنین پیام عاشورا باید با همان قوت و قدرت اولیه به همه مردم و در همه زمانها و مکانها انتقال پیدا کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه تعزیه خوانی به صورت خود جوش همیشه در بین اقشار مختلف رواج داشته و مورد توجه همگان بوده است، بیان کرد: حمایت از برگزاری این برنامهها میتواند زمینه شکوفایی این هنر را فراهم کند همچنین آثار مثبت ناشی از اجرای آن و اثرگذاری عمیقی که ایجاد میکند را میتواند گستردهتر به نمایش بگذارد.

وی عنوان کرد: شورای اسلامی شهر و شهرداری همدان امسال تصمیم گرفتند بخشی از برنامههایی را که همه ساله در مراسم آیین عزاداری عاشورای حسینی به عنوان وظیفه دینی اجرا میکنند در راستای حمایت از اجرای تعزیه خوانی این هنر ملی و مذهبی قرار دهند.

سلماسی با اشاره به ظرفیت پیاده راههای همدان گفت: خوشبختانه پیاده راه میدان امام خمینی(ره) یکی از ظرفیتهای بالفعلی است که توانست در اثرگذاری این برنامه بسیار مفید باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان افزود: در طول این 10 شب شهروندان استقبال خوبی از اجرای تعزیهخوانی داشتند و هر شب نیز جمعیت بیشتری از این مراسم استقبال میکرد، البته برنامه دمامزنی هم که به صورت خودجوش در پیاده راه میدان امام(ره) اجرا شد به ایجاد فضای روحانی موجود بسیار قوت بخشید.

سلماسی با اشاره به ادامه برگزاری اینگونه مراسم بیان کرد: سعی میکنیم در آینده نیز از برنامههای مشابه به خصوص برنامههایی که قابلیت اجرا در فضای باز را دارند و میتوانند از ظرفیت پیاده راههای شهر برای حضور حداکثری همشهریان استفاده کنند حمایت کنیم.

سلماسی در پایان صحبتهای خود عنوان کرد: فرهنگ، ادب و هنر در هر جامعهای اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد میتواند زمینه ساز رشد و بالندگی آن جامعه باشد بنابراین وظیفه همه متولیان امر است که زمینه ساز حمایت از هنر و هنرمندان باشند و نیز در زنده نگاه داشتن آیینهای مذهبی و ملی اثرگذار همت والا داشته باشند.

*وجدی: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان از اجرای آیینهای مذهبی حمایت میکند

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان نیز با اشاره به اجرای تعزیه خوانی در دهه محرم امسال اظهار کرد: با حمایتهای شهرداری، اعضای شورای اسلام شهر به ویژه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا توانستیم در دهه نخست محرم امسال مراسم تعزیهخوانی را در پیادهراه امام خمینی (ره) همدان برگزار کنیم.

روح الله وجدی هویدا افزود: خوشبختانه استقبال کم نظیری از این مراسم توسط شهروندان همدانی صورت گرفت و مردم قبل از برگزاری این مراسم در محل اجرا حضور پیدا میکردند که نشان از عمق تأثیرگذاری تعزیهخوانی دارد.

وی با بیان اینکه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان از اجرای آیینهای مذهبی حمایت میکند، گفت: آیینهای مذهبی ریشه در باور و اعتقادات مردم ما دارد و به طور قطع یکی از وظایف ما حفظ این آیینهاست که تعزیهخوانی یکی از این موارد مهم است که باید حمایت جدی از آن صورت گیرد و نباید بگذاریم این آیین مذهبی فراموش شود.

وجدی خاطرنشان کرد: در همدان نیز تعزیهخوانی از سابقه خوبی برخوردار بوده و مردم دارالمؤمنین همدان علاقه بسیار زیادی به اجرای این مراسم دارند که متأسفانه در چند سال گذشته کمی اجرای مراسم تعزیهخوانی در همدان کم رنگ شده بود که خوشبختانه امسال دوباره شاهد بودیم که این آیین جان دوباره در همدان گرفت.

وی با بیان اینکه در سالهای آینده به دنبال اجرای مناسب تعزیهخوانی در همدان هستیم، گفت: سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان با حمایت شورای اسلامی شهر، شهردار و مدیران شهرداری قطعاً در سالهای آینده نیز از اجرای مراسم تعزیهخوانی در همدان حمایت خواهد کرد.

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان عنوان کرد: اجرای این مراسم در پیادهراه میدان امام خمینی (ره) همدان نیز باعث شد تا به خوبی شاهد استقبال مردم و انتقال پیام عاشورا و امام حسین (ع) باشیم.

گفتن است این آیین کهن در شهر همدان چند سالی بود که مغفول مانده بود اما به همت شهرداری، شورای اسلامی شهر و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان امسال از اولین روز محرم به مدت 10 شب آیین تعزیه خوانی در میدان امام خمینی(ره) همدان برگزار شد که با استقبال بسیار خوب شهروندان همدانی مواجه شد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۶/٢٧ تعداد بازدیـد : ٢١٨ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴٩  نفر کاربران آنلاین :
۲,۵۵۸,۰۸۱ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان