چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹   |   Wed June 3, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پیشگامی پیاده راه سازی همدان در ایران
رسیدگی به مشکلات شهروندان منطقه چهار با حضور شهردار همدان
20 هزار تُن، آسفالت معابر شهر
تقویت شهر دوستدار کودک با طراحی مجموعه‌های بازی
برای کسب بهترین جایگاه تا پایان فصل خواهیم جنگید
حميد بادامي‌نجات نايب رئيس شوراي عالي استان‌ها شد
در جلسه آینده صحن شورای شهر همدان مشکلات و گرانی مسکن بررسی می شود
کاهش تولید شیرابه زباله نیازمند همت بانوی خانه
با حضور شهردار همدان نشست ویدئو کنفرانسی مجمع شهرداران کلانشهرها
باغات و منابع طبیعی حفظ شود
     آخرین اخبار
کنترل قیمت مسکن فقط در دست دولت
مجموعه عین القضات همدانی به ماهیت اصلی خود باز می‌گردد
طلاي جشنواره ادبي اوراسيا به نويسنده همداني رسيد
در جلسه آینده صحن شورای شهر همدان مشکلات و گرانی مسکن بررسی می شود
با حضور شهردار همدان نشست ویدئو کنفرانسی مجمع شهرداران کلانشهرها
باغات و منابع طبیعی حفظ شود
تقویت شهر دوستدار کودک با طراحی مجموعه‌های بازی
برای کسب بهترین جایگاه تا پایان فصل خواهیم جنگید
حفاظت از طبیعت الوند وظیفه همگانی
20 هزار تُن، آسفالت معابر شهر
رسیدگی به مشکلات شهروندان منطقه چهار با حضور شهردار همدان
حميد بادامي‌نجات نايب رئيس شوراي عالي استان‌ها شد
پیشگامی پیاده راه سازی همدان در ایران
تجليل از خانواده شهيد حاج ميرزا سلگي
منطقه دو شهر؛ کارگاه بزرگ عمرانی
برنامه عملیاتی شهر و شهرداری وارد مرحله اجرایی شده است
اداره پیشگیری؛ واحد نمونه فناوری مدیریت شهری
آماده‌سازی شش نقطه عرضه کالا در شهر
ممنوعیت برپایی چادر در مراکز تفریحی
از ورود مسافر به همدان جلوگیری شود
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۶/٢٨ تعداد بازدیـد : ٣٢٨ نسخه چاپی
 
 
 

شهردار همدان در هشتمین نشست شهراندیشی تأکید کرد:
جداسازی بافت تاریخ‌دار و جدید شهر

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
هشتمین نشست شهر‌اندیشی با موضوع توسعه راهبردی هسته تاریخی شهر همدان با تأکید بر امکان سنجی گذرهای فرهنگی تاریخی و گردشگری برگزار شد.

 
 

ظهر چهارشنبه هشتمین نشست شهراندیشی با موضوع توسعه راهبردی هسته تاریخی شهر همدان با تأکید بر امکان سنجی گذرهای فرهنگی تاریخی و گردشگری، با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار همدان، اعضای هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا، و... برگزار شد.

*صوفی: غبطه میخورم که اجازه دادیم به علت بی تدبیری در زمانهایی محلههای قدیمی از بین برود

شهردار همدان با اشاره به اینکه به این جلسات البته به صورت کاربردی نیاز داریم، گفت: همدان شهری فاخر و در دنیا کم نظیر است چراکه همدان نخستین شهر زنده دنیا است و قدمت آن به سه هزار سال میرسد و 500 سال پایتخت ایران بوده است و این برای آنان که دنبال هویت هستند بس است.

عباس صوفی تصریح کرد: از همین رو باید به این شهر توجه کنیم و آنان که حس تعلق دارند باید به طراحی این شهر، نگاه شهرسازانه داشته باشند.

وی ادامه داد: سالهای قبل محدوده قسمت امروزی و سنتی شهر ترکیب شد و غبطه میخورم که چرا اجازه دادیم به علت بی تدبیری در زمانهایی محلههای قدیمی از بین برود و محله جولان جزء این محلهها بود، که باید فکری برای آن بکنیم.

*برای حفظ هویت شهر همدان باید کار کرد

شهردار همدان با تأکید بر اینکه برای حفظ هویت شهر همدان باید کار کرد، گفت: اگر هویت شهر را حفظ کنیم سود کردیم، و از سویی گردشگر خارجی به دنبال هویت و تاریخ شهر است و اگر میخواهیم شهر گردشگری موفقی باشیم، باید به تاریخ و هویت همدان اهمیت دهیم و البته ناگفته نماند که در کنار آن باید به تجهیزات به روز همچون تلهکابین و شهربازی به عنوان مکمل نیز توجه کنیم.

*در همدان سهم مطلوبی از گردشگر خارجی نداریم

وی با اشاره به این موضوع که در همدان سهم مطلوبی را از گردشگر خارجی نداریم، اظهار کرد: ما باید برای جذب مسافر و گردشگر خارجی کار کنیم و از هر ظرفیتی برای معرفی همدان استفاده میکنیم.

شهردار همدان تصریح کرد: امسال میزبان همایش جهانی راه ابریشم هستیم تا نشان دهیم همدان چه ظرفیتهای تاریخی دارد و اعضای یونسکو وارد همدان میشوند.

*متأسفم که همدان با این پیشینه و آثار تاریخی حتی یک اثر ثبت جهانی ندارد

صوفی اضافه کرد: متأسفم که همدان با این پیشینه و آثار تاریخی حتی یک اثر ثبت جهانی ندارد و اعتقاد داریم علیصدر و هگمتانه حرفی برای جهانی شدن دارند.

وی در همین خصوص ابراز کرد: برای این اتفاقات باید برنامهریزی کنیم و از حوزه علمی نیز استفاده نماییم و از اساتید که حس تعلق به این شهر دارند و به پیشینه تاریخی آن اعتقاد دارند، استفاده کنیم.

شهردار همدان تصریح کرد: قسمت تاریخی را باید از امروزی جداکنیم و طرح شهرداری منطقه بافت قدیمی شهر کلید خورده است تا به بافت قدیمی و برگردان آن کمک کند و بتوانیم اقدامی برای برگرداندن هویت تاریخی شهر انجام دهیم.

*پیاده راه سازی را شروع کردیم که کم نظیرترین در ایران است

صوفی عنوان کرد: پیاده راه سازی را شروع کردیم که کم نظیرترین در ایران است و امسال جداره سازی در دو نقطه شروع میشود.

* اعتقاد به حفظ هویت شهر همدان داریم

وی تأکید کرد: ما در مجموعه شهرداری اعتقاد به حفظ هویت شهر همدان داریم و هر چند در مباحث اجرایی ناچاریم یک سری اقدامات را انجام دهیم که حتی ممکن است با این صحبتها منافات داشته باشد.

*نبود میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کنار شهرداریها مشکلاتی ایجاد کرده است

صوفی تصریح کرد: نبود میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کنار شهرداریها مشکلاتی ایجاد کرده است که میراث فرهنگی باید در کنار شهرداری باشد.

*گردان: به دنبال ایجاد گذرهای فرهنگی هستیم

رئیس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه رویکرد شهرداری همدان از سنتی به سمت علمی رفته است، گفت: با این روند، آزمون و خطا کنار گذاشته شده و هزینهها پایین آمده است.

کامران گردان با اشاره به اینکه پیشینه هر کشور را قدمت بناها و ساختمانهای آن تعیین میکند، عنوان کرد: و ما در همدان به این موضوع واقف هستیم.

وی با اشاره به پیادهراه سازی بوعلی و اکباتان اظهار کرد: گذر فرهنگی از آرامگاه بوعلی به سمت تپه باستانی هگمتانه وصل شده است و اگرچه انتقادات زیادی در پیاده راه سازی داشتیم، اما کم کم جا افتاده و مشکلات حل شده است.

گردان تصریح کرد: بازدیدهای بسیاری از بافت تاریخی انجام دادیم، به دنبال برنامههایی برای ایجاد گذرهای فرهنگی هستیم تا شادابی را در هر محله ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه پیاده راه سازیها از سالهای قبل شروع شده است، ابراز کرد: وصل کردن تپه هگمتانه به عین القضات و باباطاهر را نیز میتوان مورد توجه قرار داد.

گردان با بیان اینکه شهر همدان میتواند به سمت پیاده محوری برود، عنوان کرد: با این کار میتوانیم تعاملات را بیشتر کنیم و بافتهای تاریخی را حفظ و معرفی نماییم و به صنعت گردشگری رونق بدهیم.

*زیرساختها و بستههای تشویقی برای گردشگران و سرمایهگذاران داریم

وی با تأکید بر اینکه یکی از اولویتهای مهم ما در همدان گردشگری است، گفت: زیرساختها و بستههای تشویقی برای گردشگران و سرمایهگذاران داریم.

گردان با بیان اینکه این جلسات علمی و کارشناسی مطلوب بوده و باید از نتایج آن استفاده کنیم تا اثر بخشی بیشتری داشته باشیم، اظهار کرد: باید بناهای واجد ارزش را حفظ و گردشگران را وارد همدان کنیم و برنامه ما اقامت و ماندگاری مسافر برای سه شب در همدان است.

*سجادزاده: در همدان میدانهایی داریم که در دنیا بی نظیر است

حسن سجادزاده، عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا نیز در ادامه با تأکید بر این نکته که بافت تاریخی همدان ضوابط و قواعد خاص خود را میطلبد، اظهار کرد: پیاده راه سازی کار خوبی است، اما اگر با برنامه مدون نباشد، سلیقه گری به وجود میآید.

وی عنوان کرد: در همدان میدانهایی داریم که در دنیا بی نظیر است، بنابراین باید به هویت آنها توجه شود و در توسعه بافت تاریخی باید نقش گذرها و میدان و کاروانسراها و سراها مد نظر قرار گیرد.

وی با اشاره به تعیین جایگاه و نقش چمنهای قدیمی همدان در توسعه شهر و بافت تاریخی و رونق گردشگری، بیان کرد: باید در این خصوص امکان سنجی صورت پذیرد.

ایزدی، عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا نیز در ادامه به اقدامات مطلوب شهرداری همدان در بازگرداندن هویت تاریخی شهر اشاره و با بیان اینکه این کار بسیار ارزشمند است، عنوان کرد: پیاده راه یک قلمرو و عرصه عمومی است که سالها در نظام شهری مغفول مانده است.

وی گفت: یکی از کلیدیترین راهحلها برای تقویت و بازگرداندن هویت شهر، گسترش فضای عمومی است.

وی تصریح کرد: مرکز تاریخی همدان و مرکز محلههای همدان میتواند تجهیز و ارتقا یابد و به شبکه پیاده راه سازی متصل شود.

*محمدیان منصور: دره و رودخانه الوسجرد احیا شود

محمدیان منصور، دیگر عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا نیز در این نشست، اظهار کرد: تجربه جهانی نشان میدهد با توجه به نوع پیاده راه نیاز به عبور خودرو نیز داریم و باید مسیرهایی برای حرکت خودرو نیز در نظر بگیریم.

وی به احیا دره و رودخانه الوسجرد اشاره کرد و گفت: میتوان این را به عنوان هویت تاریخی و فرهنگی و اجتماعی باززنده سازی کرد که البته باید به اولویتها نیز توجه شود.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۶/٢٨ تعداد بازدیـد : ٣٢٨ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢۵  نفر کاربران آنلاین :
۲,۵۵۷,۹۶۳ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان