چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸   |   Wed November 13, 2019  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
لزوم ارائه برنامه زمان‌بندی برای اجرای پروژه میدان میوه و تره‌بار جدید
کمیته ویژه سرمایه‌گذاری در شورا تشکیل می‌شود
بازگشت مجدد ابراهیم مولوی به پارلمان شهری همدان
ضرورت تعیین تکلیف املاک پارک 48 هکتاری
اصلاح هندسی بلوار آیت‌الله نجفی
تأکید بر توجه دولت و مجلس به شهرداری‌ها برای رضایتمندی مردم
آمادگی کامل شهرداری همدان برای فصل سرما و عملیات برف‌روبی
ساماندهی مصلی همدان شایسته تقدیر است
ضرورت تقویت فرهنگ کتاب‌خوانی و ارتقای جایگاه کتاب در بین شهروندان
زمان ثبت نام همدانی‌ها در سامانه ملی مسکن
     آخرین اخبار
حقوق شهروندی در قراردادهای شهرداری رعایت شود
پیگیری‌ها برای توسعه حوزه ثبتی همدان
بدرقه جشنواره تئاتر کودک
ساماندهی مصلی همدان شایسته تقدیر است
سیل برگردان‌ها دغدغه اصلی شهرداری
گام‌های کمیسیون حقوقی شورا در راستای عدالت اجتماعی
استقرار کتابخانه سیار شهری «راه مهربان»
جمعه، فینال فوتبال محلات همدان در ورزشگاه شهدای قدس
شهرداری همدان از شکست گریخت
ضرورت آموزش‌های شهروندی برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان
اصلاح هندسی بلوار آیت‌الله نجفی
پرواز همدان - کیش به دنبال چارترکننده بومی
4 اثر از همدان ثبت ملی شد
ضرورت تعیین تکلیف املاک پارک 48 هکتاری
وعده تحقق بودجه 100 میلیارد تومانی انتقال آب
قطار همدان - تهران چارتر شود
زمان ثبت نام همدانی‌ها در سامانه ملی مسکن
بازگشت مجدد ابراهیم مولوی به پارلمان شهری همدان
ضرورت تقویت فرهنگ کتاب‌خوانی و ارتقای جایگاه کتاب در بین شهروندان
آمادگی کامل شهرداری همدان برای فصل سرما و عملیات برف‌روبی
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٧/٢۵ تعداد بازدیـد : ١٧٩ نسخه چاپی
 
 
 


تأکید بر تقویت حوزه فناوری در راستای تحقق شهر الکترونیک

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: شورای پنجم همواره اعلام داشته که به دنبال تقویت حوزه فناوری شهرداری همدان در راستای تحقق شهر الکترونیک است؛ اما سرعت حرکت این امر، کُند بوده که جای نگرانی وجود دارد.

 
 

حمید بادامینجات در چهل و نهمین صحن شورا با محوریت بررسی گزارش حوزه فناوری شهرداری، اظهار کرد: تحول حوزه الکترونیکی شدن شهرداری در دوره مدیریتشهری جدید نسبت به سالهای گذشته غیرقابل مقایسه است؛ اما انتظار میرود بر مبنای اولویتهای سیاستهای مدیریتشهری با محوریت شهر الکترونیک در تمامی بخشهای مدیریتی، مالی، اجرایی، نظارتی و...، امور مربوطه تسریع یابد.

وی بیان کرد: مجدد تأکید دارم که حوزه فناوری شهرداری همدان به نسبت سالهای قبل رشد چند 100 درصدی داشته است؛ اما همچنان رضایت شورا را نتوانسته جلب کند.

* سلماسی: عدم تغییر ساختار روستاهای الحاقی حداقل پیش از ثبت جهانی قنات قاسمآباد

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان هم در نطق پیش از دستور صحن با محوریت وضعیت ثبت جهانی قنات روستای قاسمآباد و مخالفت با الحاق روستاها به شهر، گفت: روزهای آغازین مهرماه امسال، شهر همدان میزبان اجلاس جهانی جاده ابریشم بود و مهمترین مقوله مورد بحث در این اجلاس ثبت جهانی آثار ملموس و تاریخی استان همدان بود.

رضوان سلماسی افزود: در این اجلاس جهانی، پیشنهاداتی برای نامزدی ثبت جهانی آثاری نظیر هگمتانه، کاروانسراهای همدان، غار علیصدر، تپه تاریخی نوشیجان، سازههای دستکند استان و قنات تاریخی روستای قاسمآباد مطرح شد؛ اما در این بین تنها برای قنات قاسمآباد، پرونده تهیه شده است.

وی معتقد است: آثار پیشنهادی باید نمونه برجستهای از نوعی بنا، مجموعه معماری، فناوری یا منظره و همچنین سکونتگاه سنتی بشری یا استفاده از زمین که معرف یک یا چند فرهنگ است، باشد؛ بهویژه مواقعی که تحت تأثیر تغییرات برگشتناپذیر شده است؛ در مجموع به طرز مستقیم یا ملموس مرتبط با رویدادها یا سنن زندگی افکار و عقاید یا آثار هنری یا ادبی واجد اهمیت والای جهانی باشد.

سلماسی ادامه داد: به نظر میرسد تمامی این شرایط در اثر تاریخی قنات قاسمآباد وجود دارد و اقبال وزارت میراث فرهنگی نیز به این گزینه، بیشتر است؛ البته پیش از این، 11 رشته قنات در فهرست آثار جهانی ثبت شده است و به گفته وزیر و معاون میراث فرهنگی، در صورت ارسال پرونده ثبتی قنات روستای قاسم آباد، این اثر تاریخی نیز در آن فهرست ثبت خواهد شد و محتملترین گزینه ثبت جهانی در استان است.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا در این زمینه اظهار کرد: قنات قاسمآباد با فرهنگ و معیشت کشاورزان روستا و زندگی اجتماعی آنان مرتبط است و از سوی دیگر، شیوه منحصر به فرد تقسیم آب در روستای قاسمآباد و افسانهها و روایتهای مختلف درباره این قنات که بخشی از فرهنگ شفاهی منطقه را در خود جای داده، کمنظیر است.

سلماسی تأکید کرد: نباید فراموش کرد که اگر دخل و تصرفی در معماری این قنات یا ساختار اجتماعی مردم پدید بیاوریم، این امکان را از دست خواهیم داد و نمیتوان پرونده را برای ثبت جهانی ارسال کرد؛ زیرا قنات را به نام «روستا» میشناسند و نه شهر، از اینرو بهتر است در حال حاضر از تغییرات ساختاری و اجتماعی در روستا صرفنظر کنیم.

وی افزود: به گفته معاون وزیر میراث فرهنگی، روند ثبت جهانی تا تیرماه سال آینده به طول خواهد انجامید که به نظر میرسد برای الحاق این روستا تا سال آینده دست نگهداریم تا در نتیجه این ثبت، پیامدهای مثبت و ارزشمند آن هم برای قاسمآباد و هم شهر همدان مفید باشد. سلماسی همچنین گفت: گذشته از اینکه الحاق این روستاها نتیجه منفی یا مثبتی دارد، نباید این موضوع را فراموش کرد که اگر هزینه کلانی را متحمل میشویم و مهمترین سخن ما دراین نشست، موضوع ثبت جهانی است؛ بنابراین درعمل نیز نشان دهیم به صحبتهایمان باور داریم.

وی افزود: امروز مهاجرت معکوس در کشورهای توسعهیافته مطرح میشود و مدت هاست که مبحث مهاجرت از شهرها به روستاها در کشور ما نیز مطرح شده است؛ اما سیاستهای کلان، مانع چنین اندیشه و برنامهای شده و تلاش میکنیم روستاها را به صورت دستوری به شهر تبدیل یا الحاق کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان همچنین گفت: الحاق روستاهای علیآباد، حسنآباد و قاسمآباد به شهر همدان در این زمان کار عجولانهای است که حتی اگر مراحل قانونی آن طی شده باشد، شرایط پذیرش این روستاها در زمینه ایجاد زیرساختها و امکانات وجود ندارد.

* شهردار: کسب رضایت شهروندان، دغدغه اساسی شهرداری است

شهردار همدان نیز در جایگاه پاسخ به وضعیت حوزه فناوری شهرداری، گفت: ایجاد فضای امن برای پروندهها و تسهیل امور شهروندان و در نتیجه کسب رضایتمندی آنان، دغدغه اساسی شهرداری است و اطمینان خاطر میدهم که در حوزه نرمافزاری با قوت و قدرت بیشتری دنبال کار هستیم.

عباس صوفی با اشاره به بررسی توانمندیها و ظرفیتهای بانک ایرانزمین در حوزه بانکداری باز با گرایش شهر هوشمند، افزود: در نظر داریم که شرکتی با این بانک خصوصی در راستای هوشمندسازی شهر همدان تأسیس کنیم که این مهم در حال بررسی است و قطعاً در کشور به عنوان نمونه ملی، مطرح خواهیم بود.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان، وی ضمن ابراز حساسیتهای بالا نسبت به حوزه فناوری، بیان کرد: شهرداری همدان برای خرید نرم افزار، هزینههای سنگینی را متحمل شده است؛ اما وعده میدهم پیش از پایان امسال در حوزه نصب و راهاندازی نرمافزارها حداقل تلاش خود را به کار گیرم.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٧/٢۵ تعداد بازدیـد : ١٧٩ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴٠  نفر کاربران آنلاین :
۲,۲۹۱,۴۰۱ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان