دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹   |   Mon September 21, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پوشش سقف تالار همایش‌های قرآنی و بین المللی
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز خلأ قانونی دارد
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
     آخرین اخبار
فضای شهر رنگ و بوی حماسه به خود می‌گیرد
الزام شهرداری همدان به راه‌اندازی میز خدمت
پروژه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری شهرداری را معطل نگذارید
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
اسدآباد، تویسرکان، رزن، درگزین، فامنین و ملایر در وضعیت قرمز
خدمت‌رسانی به مردم در روزهای تعطیل ادامه دارد
عدم پذیرش نسخه واحد در برنامه راهبردی - عملیاتی شهر و شهرداری
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
شهردار همدان داوطلب افتخاری جمعیت هلال احمر شد
مزاياي فلاسک لکه گير در ترميم آسفالت‌
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
جای خالی روز پاکبان در تقویم
توقیف 380 تاکسی با تخلف بهداشتی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
گلایه شهروندان از فراوانی سرعتکاه‌ها در معابر شهر
شناسایی روزانه 30 کرونایی قطعی در استان همدان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٠/٠٢ تعداد بازدیـد : ٢٢٢ نسخه چاپی
 
 
 


تداوم هوای ناسالم همدان

روزنامه هگمتانه  : 
مسؤول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا گفت: هوای همدان همچنان ناسالم است.

 
 

مهدی خدابخشی با اشاره به آلودگی هوای همدان طی روزهای اخیر اظهار کرد: شاید بین مردم ترس و یا شائبه باشد که چرا هوای همدان آلوده است و تدابیر لازم اندیشیده نمیشود و اقدامات لازم صورت نمیگیرد.

وی با بیان اینکه وضعیت جوی همدان با شهرهای صنعتی مانند تهران، اراک، اصفهان و مشهد تفاوت زیادی دارد و نمیتوان این استان را با آنها مقایسه کرد گفت: ذرات معلق زیر 2.5 میکرون برای ما بسیار حائز اهمیت است و موضوع مورد توجه این است که تنها این نوع آلاینده در استان همدان بالا میرود و معمولاً در ساعات خاصی شاید بین 10:30 تا 11 و یا 14 تا 15 غلظت آلاینده بالاست و در سایر ساعات روز مشکل خاصی نیست.

خدابخشی ادامه داد: دید افقی یکی از شاخصهای آلودگی در همدان به شمار میآید و چندان بالا نیست؛ یعنی در خصوص کدر بودن هوا مشکل چندانی نداریم و مردم نیز نگران نباشند که چرا مدارس تعطیل نمیشود.

وی گفت: تعطیلی مدارس چندان مشکلی را حل نمیکند و ما تنها میتوانیم توصیه بهداشتی داشته باشیم تا جایی که امکان دارد از مواجهه با هوای آلوده در فضای باز به ویژه در بین افراد در معرض خطر خودداری شود.

مسؤول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با بیان اینکه البته با تصمیمات استان میتوان به تعطیلی نیز فکر کرد افزود: به افراد درگیر بیماری تنفسی، بیماران قلبی، دارای بیماری آسم و خانمهای باردار، سالخوردگان، کودکان و نوزادان تأکید میکنیم از حضور در فضای باز خودداری کنند، از سایر مردم هم میخواهیم حضور خود را در فضای باز به حداقل برسانند.

وی با بیان اینکه مردم در روزهای آلودگی هوا از پیادهروی و ورزش در هوای باز خودداری کنند بیان کرد: لازم است زنگ تفریح دانشآموزان در فضای باز نباشد و داخل کلاس تشکیل شود.

خدابخشی تأکید کرد: امیدوارم با تغییر شرایط اقلیمی و بارش باران در همدان مقداری از آلودگی به خصوص در شهرهایی مانند همدان و ملایر کم شود.

وی با اشاره به اینکه در این فصل با آلودگی هوا مواجه هستیم و باید با تدابیر خاص حافظ سلامت مردم باشیم گفت: مردم تا جایی که امکان دارد از خودروهای شخصی استفاده نکنند.

مسؤول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با بیان اینکه در فصل سرد معمولاً وسایل گرمایشی روشن است و مقداری از آلودگیها مربوط به این وسایل است افزود: نمیتوانیم توصیه به خاموش کردن وسایل گرمایشی کنیم اما باید به نحوی مصرف بهینه داشت و درجه بخاریها را کم کرد تا کمکی در کاهش آلودگی هوا باشد.

وی با تأکید بر اینکه اگر تعداد خودروهای تکسرنشین کم باشد قطعاً از شدت آلودگی کم خواهد شد گفت: از مردم درخواست داریم در شرایط وارونگی دما از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

مسؤول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با اشاره به اینکه صبح شنبه با آلودگی هوا مواجه نبودیم و ساعت 11:30 شرایط هوا در مرز ناسالم قرار گرفت افزود: مقدار گرد و غبار باید 65 میشد که به 68 رسیده بود و هوای همدان را ناسالم کرده بود.

وی با اشاره به اینکه دیروز نیز شرایط هوا برای تمام گروهها ناسالم بود بیان کرد: دیروز متأسفانه شاخص هوا از شاخص شنبه بالاتر رفت و در جلسه استانداری تدابیر لازم اندیشیده خواهد شد.

خدابخشی با بیان اینکه 6 ردهبندی شاخص وجود دارد و با آغاز روز کاری و فعالیت مردم و تردد خودروها از ساعت 11 به بعد آلودگی بیشتر میشود و همین منجر به وضعیت ناسالم خواهد شد گفت: بسیاری از آلودگیها نیز مربوط به وسایل گرمایشی ادارات و سازمانهای دولتی است.

وی تأکید کرد: باید وضعیت موتورخانه ادارات و سازمانها بررسی شود و اگر نقصی وجود برطرف شود چراکه این نوع سوخت در آلودگی هوای شهر بسیار مؤثر است.

مسؤول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با بیان اینکه معمولاً استقرار ایستگاه سنجش هوا با معیارهای زیست محیطی انجام میشود و شرکتی که این دستگاهها را نصب میکند با ضوابط زیستمحیطی عمل میکند خاطرنشان کرد: «میدان پروانهها» معمولاً جای شلوغ شهر است و با ترافیک بالاست که دستگاه سنجش در آنجا مستقر شده است.

وی عنوان کرد: در این منطقه دستگاه سنجش ممکن است آلایندگی مرتبط با ترافیک را بیش از حد نشان دهد اما اگر این ایستگاه در نقاط کم ترافیک باشد هم مشکل خاصی ندارد، البته ضرورت چندانی هم نخواهد داشت تا آنجا نصب شود.

خدابخشی بیان کرد: بیشتر مردم در بازار و قسمت مرکزی شهر تردد دارند و چندان بیربط نیست که این ایستگاه سنجش در میدان پروانهها نصب و تعبیه شده است.

وی با بیان اینکه اگر در شهر چند ایستگاه سنجش تعبیه شود، برای ما ملاک و معیار باز ایستگاهی خواهد بود که بیشترین آلاینده را نشان میدهد گفت: آنچنان فرق نمیکند در شهر چند ایستگاه باشد؛ از طرفی این دستگاهها مخارج بالایی دارد.

مسؤول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با بیان اینکه آلودگی هوای همدان در ایام وارونگی دما مطرح است و میطلبد در این ایام مردم حضور خود را در فضای باز به حداقل برسانند تأکید کرد: اگر جاهای دیگر ایستگاه سنجش دما داشتیم و شاخص آن کمتر از ایستگاه فعلی بود، بازهم باید شاخص بالاتر را به مردم نشان میدادیم و برای ما شاخص ایستگاهی بوده که از همه آلودهتر باشد.

*همدان چندان صنایع آلاینده ندارد و جهت باد طوری نیست که آلایندهها را از بخشهای دیگر به سمت شهر بیاورد

وی با اشاره به اینکه برای جمعیت همدان شاید یک ایستگاه نیز کافی باشد چرا که خوشبختانه این شهر چندان آلوده نیست و چندان صنایع آلاینده ندارد افزود: جهت باد نیز طوری نیست که آلایندهها را از بخشهای دیگر به سمت شهر بیاورد.

خدابخشی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چطور باید آلودگی نیروگاه شهید مفتح را کنترل کرد چراکه مردم فامنین، کبودراهنگ و قهاوند در معرض این آلودگی هستند بیان کرد: در سایر شهرهای استان دستگاه سنجش وجود دارد اما مانند همدان دستگاههای ثابت ندارند بلکه ایستگاه پرتابل دارند که در نقاط آلوده شهر قرار میگیرد و به شکل ساعتی و لحظهای غلظت هوا سنجیده میشود.

* آلودگی نیروگاه شهید مفتح سنجش نشده

مسؤول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در گفتگو با فارس، با اشاره به اینکه بخشی از آلودگیها معمولاً ذرات بخار است و موجب ایجاد مه رقیق صبحگاهی میشود افزود: چون تراکم جمعیت سمت نیروگاه شهید مفتح وجود ندارد چندان سنجش انجام نشده که البته این موضوع به محیط زیست برمیگردد که بخواهد پژوهشی در این منطقه انجام دهد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٠/٠٢ تعداد بازدیـد : ٢٢٢ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣٧  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۸۰,۰۳۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان