دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹   |   Mon September 21, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پوشش سقف تالار همایش‌های قرآنی و بین المللی
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز خلأ قانونی دارد
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
     آخرین اخبار
فضای شهر رنگ و بوی حماسه به خود می‌گیرد
الزام شهرداری همدان به راه‌اندازی میز خدمت
پروژه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری شهرداری را معطل نگذارید
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
اسدآباد، تویسرکان، رزن، درگزین، فامنین و ملایر در وضعیت قرمز
خدمت‌رسانی به مردم در روزهای تعطیل ادامه دارد
عدم پذیرش نسخه واحد در برنامه راهبردی - عملیاتی شهر و شهرداری
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
شهردار همدان داوطلب افتخاری جمعیت هلال احمر شد
مزاياي فلاسک لکه گير در ترميم آسفالت‌
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
جای خالی روز پاکبان در تقویم
توقیف 380 تاکسی با تخلف بهداشتی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
گلایه شهروندان از فراوانی سرعتکاه‌ها در معابر شهر
شناسایی روزانه 30 کرونایی قطعی در استان همدان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٠/٠٣ تعداد بازدیـد : ٢۶٠ نسخه چاپی
 
 
 

هوای همدان در وضعیت قرمز
همدان آلوده‌ترین شهر ایران

روزنامه هگمتانه  : 
روز یکشنبه شاخص آلودگی همدان بر روی عدد 166 ایستاد و عنوان آلوده‌ترین شهر ایران به همدان رسید و دیروز شاخص 142 نمایان شد.

 
 

به نقل از مهر، چندروزی است آلودگی هوای شهر همدان و بالا بودن شاخص آ کیو آی نسبت به شهرهای دیگر به موضوع مورد بحث در گروهها و رسانههای مختلف استان همدان تبدیل شده چراکه با وجود آلودهتر بودن همدان هیچ خبری از تعطیلی مدارس نیست.

*همدان به عنوان آلودهترین شهر کشور در روز یکشنبه معرفی شد

درحالی که در شهرهای دیگر همچون تهران، اصفهان، آذربایجان غربی، مرکزی و تعداد دیگری از استانها مسؤولان به دلیل آنچه آلودگی هوا اعلام شده برای کاهش تردد خودروها تصمیم به تعطیلی مدارس گرفتهاند اما از این تصمیم در همدان خبری نیست و دیروز نیز شاهد آن بودیم که همدان به عنوان آلودهترین شهر کشور طی 24 ساعت گذشته معرفی شد.

بر اساس شاخص پی اس آی عدد از صفر تا 100 سالم، از 100 تا 200 هشدار، از 200 تا 300 اضطرار و از 300 به بالا بحران محسوب میشود و بر اساس شاخص آ کیو آی عدد صفر تا 50 پاک، 50 تا 100 سالم، 100 تا 150 ناسالم برای گروههای حساس، 150 تا 200 ناسالم برای همه گروهها است.

کارشناسان معتقدند از آنجا که تنها یک ایستگاه سنجش آلودگی هوا در همدان و آن هم در میدان پروانهها قرار دارد که از قضا نقطه پر ترافیک شهر محسوب میشود نمیتوان برآیند درستی از وضعیت کلی هوای شهر همدان داشت.

موضوع آنجا جدیتر شد که سامانه پایش 30 آذرماه عدد آ کیو آی شهر همدان را 178 نشان داد و در حالی که انتظار میرفت مدیریت بحران استان همدان نیز مانند شهرهای دیگر تصمیمی در این خصوص داشته باشد بدون هیچ تصمیمی و در حالی که شهروندان معترض سکوت ستاد مدیریت بحران بودند گذشت.

*جعفری نژاد بسطامی: شاخص اعلام شده از کیفیت هوای همدان در سامانه پایش کیفی هوای کشور نشانگر وضعیت تمام نقاط شهر همدان نیست

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان در این خصوص اعتقاد داشت شاخص اعلام شده از کیفیت هوای همدان در سامانه پایش کیفی هوای کشور نشانگر وضعیت تمام نقاط شهر همدان نیست چراکه در شهر همدان تنها یک ایستگاه پایش وجود دارد که در میدان پروانهها و نقطه پر ترافیک شهر واقع شده و شاخص اعلام شده بیانگر وضعیت آلودگی هوا در همان نقطه از شهر است نه میانگین نقاط گوناگون شهر و وضعیت ناسالم به دلیل تجمع خودروها و افزایش ترافیک و بروز پدیده این ورژن ایجاد شده است.

محسن جعفری نژاد بسطامی با بیان اینکه وضعیت ناسالم اعلام شده در سامانه را نمیتوان نشانگر وضعیت هوا در همه نقاط شهر همدان دانست، عنوان کرد: شرایط همدان با تهران متفاوت است و در تمام نواحی تهران ایستگاه سنجش آلودگی هوا نصب شده و در بعضی قسمتها حتی شاخص به بالای 200 میرسد که آنچه اعلام میشود میانگین شرایط تمام شهر است و بر همین اساس مقایسه شاخص آلودگی هوای شهر همدان با تهران منطقی نیست.

جعفری نژاد بسطامی بابیان اینکه وضعیت کیفیت هوا به صورت پاک، سالم، ناسالم برای گروههای حساس (نارنجی)، ناسالم (قرمز)، بسیار ناسالم (بنفش) و خطرناک (قهوهای) طبقه بندی میشود، اضافه کرد: برای داشتن اطلاعات دقیق از وضعیت هوای همدان، نیاز به اضافه شدن ایستگاههای پایش هوا در نقاط مناسب شهر است.

*آ کیو آی شهر همدان به عدد 232 رسید

در حالی که مدیرکل محیط زیست استان همدان شرایط همدان را چندان نامناسب نمیدانست رسیدن عدد آ کیو آی شهر همدان به عدد 232 آن هم در ساعت 24 دقیقه بامداد یکم دی ماه سبب رد و بدل شدن پیامهای گوناگون در کانالها و شبکههای اجتماعی فضای مجازی شد و تشکیل کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوای استان همدان را رقم زد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان در کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوای استان بابیان اینکه شهرداری همدان دومین دستگاه ایستگاه پایش آلودگی هوا را در همدان نصب و راهاندازی خواهد کرد، گفت: طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در روزهای اخیر مراجعه به مراکز درمانی به دلیل مشکلات تنفسی افزایش نداشته و بر همین اساس برای دقیقتر شدن سنجشها؛ ایستگاه پایش وضعیت هوا در نقطه دیگری از شهر نصب میشود تا شمار ایستگاهها در همدان به دو ایستگاه برسد و برآورد دقیقتری داشته باشیم.

محمودرضا عراقی ادامه داد: با توجه به غباری که بر فراز شهر همدان وجود دارد و اعداد اعلام شده از سوی دستگاه پایش و پایداری هوا و پدیده این ورژن؛ دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا باید پس از اعلام وضعیت در شرایط ناسالم هوا توصیههای لازم را از طریق رسانهها به مردم ارائه دهد و در صورت اضطرار درخواست جلسه کند.

*15 دستگاه وسیله نقلیه آلاینده متوقف و به پارکینگ فرستاده شد

وی با بیان اینکه دبیرخانه کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوا محیط زیست است و باید از طریق دبیرخانه اطلاع رسانی به آموزش و پرورش و علوم پزشکی انجام میشود تا با توجه به شرایط و دستورالعمل تصمیم گیری شود بر جدی گرفتن معاینه فنی خودروها به صورت روزانه تأکید کرد و گفت: طبق اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی در روزهای گذشته 15 دستگاه وسیله نقلیه آلاینده متوقف و به پارکینگ فرستاده شد.

وی خواستار ارائه توصیههای لازم در مواقع آلودگی هوا از طریق رسانهها شد و بیان کرد: خبرنگاران باید از مفاد دستورالعمل وضعیت اضطرار آلودگی هوا مطلع شوند و دبیرخانه کارگروه برای اطلاع رسانی مصوبات و وضعیت هوا و دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا میتواند در راستای ارائه توصیههای لازم به عموم مردم برای مصاحبه با رسانههای جمعی اقدام کند.

شاید در نگاه اول موضوع آلودگی هوا چندان هم مهم به نظر نرسد اما لازم است بدانیم در جهان سالیانه 3 میلیون نفر در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست میدهند و در برخی کشورها تعداد افرادی که در اثر همین عامل جان خود را از دست میدهند بیشتر از قربانیان سوانح رانندگی است.

این مرگ و میر به طور خاص مربوط به آسم، برونشیت، تنگی نفس، سکته قلبی، و آلرژیهای مختلف تنفسی است و حتی آلودگی هوا به روشهای گوناگونی میتواند آثار زیانبار درازمدت و کوتاه مدتی بر سلامت انسانها بگذارد.

کودکان کم سن و سال و سالمندان بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب میبینندتأثیر آلودگی هوا بر افراد مختلف متفاوت و آسیب پذیری برخی افراد در برابر آلودگی هوا بسیار بیشتر از دیگران است به طوری که کودکان کم سن و سال و سالمندان بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب میبینند.

متخصصان معتقدند که موادی که از طریق هوای آلوده وارد محیط میشوند دارای ترکیباتی هستند که باعث نابودی بافتهای مختلف بدن خواهد شد و این مواد از طریق ریه، پوست، مخاط بدن، مخاط چشم، گوش، بینی و دستگاه گوارش، وارد بدن شده و باعث تخریب سلولهای بدن میشود.

همین اتفاقات کافی است تا مردم کمی حساستر شوند و با کاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی و پرهیز از سفرهای غیر ضروری و نظایر آن و پرهیز از اقدامات منجر به ایجاد آلودگی هوا از جمله کاهش فعالیتهای بدنی بیماران قلبی و ریوی در فضای باز، استفاده از نقاب استاندارد برای کودکان، افراد سالخورده و افرادی که بیشترین زمان مواجهه با هوا را دارند، استفاده از وسایل نقلیه همگانی و هم پیمایی، خودداری از خروج غیر ضروری از منزل، انجام معاینه فنی و رفع نواقص کارکردی خودروها به حفظ سلامتی خود و همشهریان کمک کنند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٠/٠٣ تعداد بازدیـد : ٢۶٠ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵٠  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۸۰,۱۰۴ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان