سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸   |   Tue January 28, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
تقدیم بودجه 1001 میلیارد تومانی شهرداری به شورای اسلامی شهر همدان
تکمیل طرح‌های نیمه تمام اولویت شهرداری باشد
عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن رضایت‌بخش نیست
اختصاص70 میلیارد تومان به راه‌آهن همدان- ملایر
برگزاری برنامه‌های"انقلابی می‌مانیم"در ایام‌الله دهه فجر
سیاست جمع‌آوری زباله از مبدأ در برنامه‌ کلان شهرداری قرار گیرد
ایجاد فضای امن، شاد و خلاق در شهر برای کودکان همدانی
نام‌گذاری خیابان شهید احمد شوهانی در کوی چمران
کارگاه آموزشی همیاران مرکز 137
برف روبی و یخ زدایی معابر شهر در چند نوبت
     آخرین اخبار
برگزاری برنامه‌های"انقلابی می‌مانیم"در ایام‌الله دهه فجر
عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن رضایت‌بخش نیست
برف روبی و یخ زدایی معابر شهر در چند نوبت
نام‌گذاری خیابان شهید احمد شوهانی در کوی چمران
دعوت از عموم شهروندان برای حضور در محفل انس با قرآن به یاد سردار دل‌ها
کارگاه آموزشی همیاران مرکز 137
تکمیل طرح‌های نیمه تمام اولویت شهرداری باشد
سیاست جمع‌آوری زباله از مبدأ در برنامه‌ کلان شهرداری قرار گیرد
ایجاد فضای امن، شاد و خلاق در شهر برای کودکان همدانی
اختصاص70 میلیارد تومان به راه‌آهن همدان- ملایر
تقدیم بودجه 1001 میلیارد تومانی شهرداری به شورای اسلامی شهر همدان
بانوان توانمند باید شناسایی شوند
لغو پرواز همدان - مشهد به دلیل شرایط جوی
پیش‌بینی چهارشنبه پرُبرف برای همدان
لزوم برخورد با ساخت وسازهای غیر مجاز
استانداردسازی پیاده رو خیابان بوعلی
خودداری از مصرف نان‌ بدون بسته بندی بهداشتی
تشییع شهدای همدانی هواپیمای اوکراین
نارضایتی از تأمین اجتماعی، بانک‌های خصوصی و میراث فرهنگی
اولین پرواز همدان - کیش
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٠/٠٧ تعداد بازدیـد : ٧١ نسخه چاپی
 
 
 


ضرورت خودداری شهروندان از ریختن زباله در جوی آب

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
یکی از معضلاتی که در فصل بارش، پاییز و زمستان با آن مواجه می‌شویم، آب گرفتگی معابر و جوی‌ها است که شهروندان را با مشکلات عدیده‌ای روبه رو می‌کند

 
 

یکی از معضلاتی که در فصل بارش، پاییز و زمستان با آن مواجه میشویم، آب گرفتگی معابر و جویها است که شهروندان را با مشکلات عدیدهای روبه رو میکند، اما بخش بزرگی از این معضل به رفتارهای غلط خود شهروندان بر میگردد، چرا که مدیریت شهری اقدامات مختلفی را برای جلوگیری از آب گرفتگی در جویها و خیابانها انجام میدهد، اما رها شدن زباله در جویآب، عدم برف روبی جلوی در منازل، رها کردن زباله در کنار خیابانها و جویها همه و همه باعث میشود در زمان بارش باران و برف با مشکل مواجه شویم و با آب گرفتگی روبه رو باشیم.

چندی پیش از خیابان پاسداران عبور میکردم، که یکی از مغازههای میوه فروشی، زبالههای مغازه، برگهای کاهو و سبزی و میوههای دور ریخته را از جلوی مغازه جارو کرد و داخل جوی خیابان ریخت.

کمی آن طرفتر هم مغازه دار دیگر برگهایی که از درختان ریخته شده بود را به داخل جوی جارو میکرد.

هفته قبل که در همدان بارش برف داشتیم، در همین خیابان کنار جوی آب منازلی را دیدم که کیسههای زباله خود را در کنار جوی رها کرده بودند، در حالی که زمان گذاشتن زباله در بیرون شب و آن هم درسطل زباله است نه در خیابان و آن هم جوی آب، بی شک همین عوامل باعث گرفتگی جویها خواهد شد و خیابان دچار آب گرفتگی میشود.

بطریهای نوشابه و آب معدنی، ظرفهای غذا، لیوانها، پاکتهای آبمیوه، مشمع و سایر یکبار مصرفها به همراه زبالهها اشیای جورواجور و عجیب و غریبی هستند که هر روز توسط برخی شهروندان در نهرهای شهر ریخته میشوند، و مردم هم به سادگی از کنار آن میگذرند. این در حالی است که با کوچکترین گرفتگی نهرها آب به همراه زبالهها بهخصوص ظروف یکبار مصرف در خیابانها رها میشود.

از سوی دیگر، با اندکی دقت به راحتی میتوان دریافت که شهروندان به خاطر وجود این زبالهها در معرض تهدید میکروبها و آفات گوناگونی هستند. کسانی که به حقوق و امنیت و بهداشت شهروندی بیتوجهاند، عامل بسیاری از این ناهنجاریها هستند؛ کسانی که بعد از استفاده محتویات ظروف یکبار مصرف (گاهی همراه با غذا) آن را به داخل نهرها میاندازند در حالی که مخزنهای مخصوص زباله در چند قدمی آنها قرار دارد و این هم ناگفته نماند که درصد بالایی از این بیتوجهی به مغازهداران مربوط میشود که خیلی راحت محتویات سطل زباله یا ظروف یکبار مصرف استفاده شده را داخل نهرها میریزند.

رها شدن زباله در جویآب و گرفتگی نهرها در شهر یکی از مشکلاتی است که به خصوص اهالی محلههای مختلف شهر با آن روبه رو میشوند.

شهرداری همدان هم اعلام کرده است که نیمی از آب گرفتگیها بهدلیل رها کردن زباله در انهار و معابر شهر است که از سوی گروهی از شهروندان رخ میدهد.

*یک شهروند: به برخی از مغازه دارها باید اخطار کتبی داد

یک شهروند ساکن خیابان پاسداران در گفتگو با خبرنگار هگمتانه، عنوان کرد: متأسفانه برخی از مغازه داران این محله بدون در نظر گرفتن حقوق دیگران اقدام به ریختن زباله به داخل جوی آب میکنند و انگار نمیدانند که جوی آب برای ریختن زباله درست نشده است.

با وجود اینکه شهرداری به صورت دورهای سطلهای زباله بیشتری در خیابانها و کوچهها قرار میدهد ولی برخی هنوز عادت نکرده اند که زباله خود را به داخل آن بیندازند و اکثراً  می بینم که داخل سطل زباله خالی ولی کنار آن پر از آشغال است.

هادی حمزئی در ادامه با بیان اینکه به برخی از مغازه دارها باید اخطار کتبی داد تصریح کرد: با وجود اینکه شهرداری به صورت دورهای سطلهای زباله بیشتری در خیابانها و کوچهها قرار میدهد ولی برخی هنوز عادت نکرده اند که زباله خود را به داخل آن بیندازند و اکثراً  می بینم که داخل سطل زباله خالی ولی کنار آن پر از آشغال است.

وی عنوان کرد: همه ما باید به فکر بهداشت محیط اطرافمان باشیم تا سالم زندگی کنیم در غیر این صورت به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی بیماریهای خطرناک زیادی دامن گیر افراد میشود.

 *فرهنگ سازی عامل بازدارنده قوی برای جلوگیری از بروز ناهنجاری اجتماعی است

شهروند دیگری هم عنوان کرد: به هر میزان که موازین بهداشتی در تمام جوانب شهری چه توسط مسؤولان امر و چه مردم صورت نگیرد تبعات جبران ناپذیری در جامعه ایجاد میشود.

اکبر طالبی که از اهالی منطقه پاسداران است، در ادامه گفت: افزایش حیوانات موذی و بیماری زا ازجمله موش میتواند سلامت افراد یک منطقه را با چالش جدی رو به رو کند.

وی با بیان اینکه فرهنگ سازی عامل بازدارنده قوی برای جلوگیری از بروز ناهنجاری اجتماعی است خاطرنشان کرد: باید در هر منطقه نسبت به شغل افراد و مغازه آنها سطلهای زباله با گنجایش خاص تعبیه شود تا دیگر شاهد بروز این گونه مشکلات نباشیم.

 *علی ضمیر: تمام مکانهای شهر دارای سطل زباله مناسبت هستند

معاون خدمات شهری شهردار همدان نیز در گفتگویی عنوان کرد: شهروندان همدانی و به خصوص مغازه دارهای شهر باید متوجه باشند که زبالههای خود را در جوی آب رها نکنند چون با این عمل خسارات زیادی به سایر افراد وارد میشود.

 وحید علی ضمیر ادامه داد: زمانی که تعداد انبوهی از زباله به ویژه انواع پلاستیک و نایلون وارد کانالهای باریک میشود، مسیر عبور آب را مسدود میکند.

وی خاطرنشان کرد: برای دور ریختن زباله ها، به جوی آب مکان مناسبی نیست و برای این کار در سرتاسر شهر سطلهای کوچک و بزرگ زباله در نظر گرفته شده است.

وی گفت: هر شهروند به هنگام ریختن زبالهها بر روی زمین یا درون جویها باید به این نکته توجه کند که هر زباله علاوه بر کثیف شدن و خدشه دار کردن چهره شهر باعث خم شدن قامت یک فرد میشود.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٠/٠٧ تعداد بازدیـد : ٧١ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣٠  نفر کاربران آنلاین :
۲,۳۹۹,۰۷۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان