دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹   |   Mon September 21, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پوشش سقف تالار همایش‌های قرآنی و بین المللی
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز خلأ قانونی دارد
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
     آخرین اخبار
فضای شهر رنگ و بوی حماسه به خود می‌گیرد
الزام شهرداری همدان به راه‌اندازی میز خدمت
پروژه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری شهرداری را معطل نگذارید
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
اسدآباد، تویسرکان، رزن، درگزین، فامنین و ملایر در وضعیت قرمز
خدمت‌رسانی به مردم در روزهای تعطیل ادامه دارد
عدم پذیرش نسخه واحد در برنامه راهبردی - عملیاتی شهر و شهرداری
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
شهردار همدان داوطلب افتخاری جمعیت هلال احمر شد
مزاياي فلاسک لکه گير در ترميم آسفالت‌
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
جای خالی روز پاکبان در تقویم
توقیف 380 تاکسی با تخلف بهداشتی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
گلایه شهروندان از فراوانی سرعتکاه‌ها در معابر شهر
شناسایی روزانه 30 کرونایی قطعی در استان همدان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٠/٢٢ تعداد بازدیـد : ١۵۴ نسخه چاپی
 
 
 


مقاوم‌سازی 54 درصد خانه‌های روستایی همدان

روزنامه هگمتانه  : 
معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان با بیان اینکه براساس سرشماری مسکن سال 95، در استان 165 هزار و 300 واحد مسکن روستایی وجود دارد، گفت: تاکنون 54 درصد از خانه‌های روستایی استان همدان مقام سازی شده است.

 
 

محمدباقر خوشکردار اظهار کرد: از سال 84 پس از تأکید رهبر انقلاب در راستای مقاوم سازی مساکن روستایی، طرح مقاوم سازی مسکنهای روستایی آغاز شد و طبق تصویب مجلس هر سال 200 هزار مسکن روستایی در کشور باید مقاومسازی شود.

وی تصریح کرد: تسهیلات مقاومسازی منزل ابتدا کمتر از 10 میلیون تومان بود اما به مرور زمان این مبلغ افزایش پیدا کرده و در سالجاری به 40 میلیون تومان با سود پنج درصد با دوره ساخت و مشارکت 180 واحد طی دو سال زمان ساخت رسیده که از دو تا شش ماه قابل تمدید است.

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان با بیان اینکه پرداخت اقساط در اختیار خود افراد میتواند به صورت سالانه، ماهانه، فصلی یا هر شش ماه صورت بگیرد، خاطرنشان کرد: در راستای کمک به مسکن روستایی از سال 95 تفاهم نامهای بین سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مبادله شد تا به واحدهای مسکونی نیمه تمام در قالب حساب 100 امام(ره) کمک بلاعوض صورت بگیرد.

خوشکردار با تأکید بر اینکه متقاضیان در صورتی که از لحاظ مالی ضعیف باشند تا سقف هشت میلیون تومان به آنها کمک خواهد شد، افزود: کمک بلاعوض واحدهای نیمه تمام به کسانی تعلق میگیرد که در روستا سکونت دائم داشته باشند و تنها واحد مسکن روستاییشان باشد که نیمه تمام است.

وی با بیان اینکه سهمیه استان همدان در نوسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی در سال جاری 12 هزار فقره است، افزود: تاکنون 8هزار فقره ابلاغ شده و در حال معرفی به بانک هستیم.

وی با اشاره به اینکه 54 درصد از خانههای روستایی استان همدان مقاوم سازی شده است، بیان کرد: همچنین از سال 84 تاکنون با احتساب بازسازی مسکن روستایی رزن و کبودراهنگ، 88 هزار و 650 واحد بهسازی، بازسازی و نوسازی شده است.

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان با اشاره به سیل فروردین امسال، اظهار کرد: ارزیابی خسارت سیل اخیر ظرف مدت 10 روز با کمک همه جانبه همکاران انجام شد و با توجه به وضع موجود با احتساب کمکهای معیشتی 23 هزار و 304 فقره پرونده تشکیل شده که از این تعداد برای 8هزار و 939 واحد پرونده دریافت تسهیلات بازسازی و احداثی، 5هزار و 932 واحد پرونده مسکن تعمیری و 4هزار فقره پرونده معیشتی تشکیل شده است.

خوشکردار اضافه کرد: مبلغ وام واحدهای مسکونی روستایی 40 میلیون تومان با سود چهار درصد است که به صورت زنجیرهای ضمانت میشود. کمک بلاعوض احداثی روستایی 10 میلیون تومان و کمک بلاعوض اسکان موقت روستایی شش میلیون تومان است. وی افزود: کمک بلاعوض احداثی شهری 12 میلیون تومان و کمک بلاعوض اسکان موقت روستایی 12 میلیون تومان و برای هر واحد مسکونی احداثی 160 کیسه سیمان رایگان هدیه رهبر انقلاب از طرف بنیاد مستضعفان اهدا خواهد شد.

وی اظهار کرد: طی سیل اخیر در شهرستان فامنین به علت سرریز سد استان مرکزی قسمتی از معابر، روستاها و منازل مورد آسیب واقع شدند و اکثر واحدهای مسکونی آسیب دیده در اثر شدت بارش منجر به تخریب منزل با بافت گل و خشتی شد.

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان تصریح کرد: جمع تسهیلات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استان 18 هزار و 871 فقره است که تاکنون 18 هزار و 516 فقره به بانکهای عامل معرفی شدهاند و از این تعداد 15 هزار و 96 فقره منجر به عقد قرارداد شده و در فرآیند پرداخت تسهیلات قرار دارد.

خوشکردار تصریح کرد: در مسکن تعمیری تاکنون عملیات اجرایی 5هزار و 932 واحد آغاز شده که از این میان همگی واحدها به پایان رسیده و شاید برخی با کمک بلاعوض ما شروع کردهاند اما هنوز عقد قرارداد انجام نشده است که امیدواریم این نیز اتفاق بیفتد.

وی افزود: در زمینه واحدهای احداثی هم از تعداد 8هزار و 932 واحد تاکنون برای 6هزار و 907 واحد آواربرداری، 6هزار و 59 پِیکنی و 5هزار و 252 واحد آرماتوربندی شده و برای 5هزار و 88 واحد هم فنداسیون اجرا کردند و در حال حاضر 1715 واحد به بهرهبرداری رسیده است.

خوشکردار با تأکید بر اینکه روستاییان 40 میلیون تومان وام و 10 میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت میکنند از طرفی دیگر نیز شش میلیون تومان کمک بلاعوض اسکان موقت و حدود سه میلیون تومان کیسه سیمان به آنها اهدا خواهد شد، اضافه کرد: در رابطه با کمک بلاعوض معیشتی پنج میلیون تومان به واحدهای احداثی و 15 میلیون تومان و در نهایت حدود 80 میلیون تومان تسهیلات در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.

خوشکردار اضافه کرد: در تسهیلات مسکن روستایی در پنج مرحله آزادسازی اقساط انجام میشود و اگر متقاضیان واجد شرایط هشت میلیون تومان کمک بلاعوض هم باشند به آنها کمک بلاعوض اهدا میشود.

وی با تأکید بر اینکه ناظران در مرحله به مرحله کار حضور مداوم داشته اند تا خانههایی مقاوم و به دور از حریم رودخانه ساخته شود، ادامه داد: در میان خانههای آسیب دیده، واحدهای احداثی که قبل از سیل نوسازی یا بازسازی شده باشند، به هیچ وجه وجود نداشت اما ممکن است برخی سازهها دچار نمزدگی شده باشد که این موارد در خود شهر نیز مشاهده میشود که به علت سوراخ شدن ایزوگام یا روان شدن رطوبت به سمت خاص رخ میدهد.

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همدان اظهار کرد: در زلزلهای که در نهاوند اتفاق افتاد با توجه به اینکه 72 درصد واحدهای روستایی شهرستان نهاوند مقاومسازی شده بودند، مقاومت خوبی در برابر زلزله نشان دادند که این مسأله در جلسه کارگروه امداد و نجات نیز اعلام شد.

خوشکردار ادامه داد: استقبال مردم از تسهیلات بازسازی خیلی خوب بود چرا که ضمانت آسان و به صورت زنجیرهای بود و حتی پس از 9 ماه از وقوع سیل هر روز متقاضی داریم که اعلام دارند جزء سیلزدگان هستند البته پس از تحقیق و بررسی ناظران صحت این مسأله تأیید میشود.

وی با اشاره به اینکه در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ساخت و بازسازی منازل به دنبال صرفهجویی و بهینه سازی انرژی هستیم، ادامه داد: سهمیه سال گذشته استان 3هزار و 500 فقره بود که در حال پیگیری و انجام آن هستیم و در این راستا دیوارهای دوجداره، سقف عایق و پنجرههای دوجداره استفاده میکنیم.

وی در تشریح ارائه تسهیلات به روستاهایی با بافتهای با ارزش و خاص مانند ورکانه، سیمین و گشانی، خاطرنشان کرد: در ارائه تسهیلات به این روستاهای گردشگری مصوب شده که باید در ساخت و ساز نمای اصلی روستا حفظ شود اما خود سازه مقاوم باشد.

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: در روستاهای عادی سعی بر این است که سازه مقاوم شود اما چنانچه شکل قبلی روستا حفظ شود بسیار مطلوب خواهد بود اما در نهایت اینکه خواست، سلیقه و نظر مردم اهمیت دارد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٠/٢٢ تعداد بازدیـد : ١۵۴ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴۴  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۸۰,۱۰۹ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان