دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹   |   Mon September 21, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پوشش سقف تالار همایش‌های قرآنی و بین المللی
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز خلأ قانونی دارد
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
     آخرین اخبار
فضای شهر رنگ و بوی حماسه به خود می‌گیرد
الزام شهرداری همدان به راه‌اندازی میز خدمت
پروژه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری شهرداری را معطل نگذارید
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
اسدآباد، تویسرکان، رزن، درگزین، فامنین و ملایر در وضعیت قرمز
خدمت‌رسانی به مردم در روزهای تعطیل ادامه دارد
عدم پذیرش نسخه واحد در برنامه راهبردی - عملیاتی شهر و شهرداری
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
شهردار همدان داوطلب افتخاری جمعیت هلال احمر شد
مزاياي فلاسک لکه گير در ترميم آسفالت‌
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
جای خالی روز پاکبان در تقویم
توقیف 380 تاکسی با تخلف بهداشتی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
گلایه شهروندان از فراوانی سرعتکاه‌ها در معابر شهر
شناسایی روزانه 30 کرونایی قطعی در استان همدان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١١/١۶ تعداد بازدیـد : ١٧۴ نسخه چاپی
 
 
 


رونمایی از جدیدترین اثر حمید حسام

روزنامه هگمتانه  : 
آیین رونمایی از کتاب «هفتاد و دومین غواص» جدیدترین اثر نویسنده نام آشنا و برجسته دفاع مقدس حمید حسام در همدان برگزار شد.

 
 

آیین رونمایی از کتاب «هفتاد و دومین غواص» که به خاطرات جانباز سرافراز "کریم مطهری" فرمانده گردان غواصی جعفر طیار لشکر 32 انصارالحسین(ع) میپردازد و متقنترین روایت از عملیات کربلای 4 نیز به شمار میرود با حضور نویسنده و راوی کتاب، جمعی از مسؤولان و فعالان فرهنگی و رسانهای و نیز جانبازان، یادگاران 8 سال دفاع مقدس و خانوادههای معظم شهدا، صبح سهشنبه در تالار فجر همدان برگزار شد.

سالن مملو از جمعیت بود به گونهای که بسیاری از میهمانان ایستاده اما سراسر شوق و اشتیاق مراسم را تا انتها دنبال کردند.

در گوشه گوشه سالن چهرههای منور و نامآشنای 8 سال دفاع مقدس به چشم میخورد، یادگاران زخم خوردهای که سال هاست در فراق یاران شهیدشان میسوزند اما در چنین آیینهایی همواره حضور پررنگی دارند تا شاید بتوانند ادای دینی به همرزمان شهیدشان بکنند و یاد و خاطره 8 هزار دلاورمرد شهید دارالمؤمنین و دارالمجاهدین همدان را برای همیشه زنده نگاه دارند.

راویان هر چند کوتاه اما چه شیرین از آن روزها سخن گفتند از تانک و توپ و خمپاره و خون و باروت گرفته تا قصه عشق و ایثار و رشادتها! خاطراتی که نه تنها هیچ گاه تکراری نمیشود بلکه گویی با هر بار روایت پرده جدیدی از آن دوران برداشته میشود این را به خوبی از چشمهای گریان یادگاران حاضر در سالن میتوانستی دریابی.

میان پرده این روایتهای زیبا و شنیدنی پخش نماهنگهایی از شهیدان حاج قاسم سلیمانی، علی شمسی پور، علی چیتسازیان و سایر دلاورمردان گردان غواصی لشکر 32 انصارالحسین(ع) بود که در این هنگام حاضران را از اشک ریختن بر فراق این عزیزان گریزی نبود؛ صحنههای بی نظیر که قلم از وصف آن عاجز است.

نکته جالب توجه این که حتی با وجود اینکه به پایان مراسم نزدیک میشدیم نه تنها از حضور میهمانان کاسته نمیشد بلکه همچنان بر تعداد حاضران افزوده میشد تا جایی که میزبانان و متولیان مراسم بارها در طول برنامه مراتب عذرخواهی خود را به دلیل پر شدن گنجایش تالار اعلام کردند.

*سردار ظفری: اوج معرفت جهادی، دنیای رزمندگان غواص بود که ترس را ترسانده بودند

در ابتدای این آیین سردار مهدی ظفری مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان همدان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار جهانی حاج قاسم سلیمانی و 8 هزار شهید استان همدان اظهار کرد: اوج معرفت جهادی، دنیای رزمندگان غواص بود که ترس را ترسانده بودند.

وی با تأکید بر اینکه جنگ روی آب کار سادهای نیست افزود: لباس غواص یک مقام است و ما باید شکرگزار خداوند باشیم که ما را رزمنده قرار داد.

سردار ظفری کتاب هفتاد و دومین غواص را روایت یک دنیا و یک اندیشه دانست و ادامه داد: این کتاب حرف همه رزمنده هاست و کتاب با برکتی است.

وی در پایان تصریح کرد: حمید حسام در استان باید تبدیل به صدها حمید حسام و نویسندگان پاکدامن شود و ما این انتظار را داریم.

*انتقاد حمید حسام از برخی سیاستزدگیها در بیان روایاتی از کربلای 4

سپس سردار حمید حسام نویسنده کتاب ارزشمند هفتاد و دومین غواص نیز طی سخنانی اظهار کرد: سخن گفتن از 8 هزار شهید استان همدان به هیچ نویسندهای مجال نمیدهد آن هم برای استان ما که تعداد نویسندگان آن از تعداد انگشتان دست کمتر است.

وی ادامه داد: چند سالی است که تلاش میکنیم سوژههای خود را از افراد از خود گذشته انتخاب کنیم که این خط را علی خوش لفظ شکست تا نوبت به حاج کریم مطهری رسید.

سردار حسام افزود: فصل مشترک همه اینها قرار آنها با شهدا در حد دیدهها و شنیدههاست که مختصات تاریخ شفاهی است اینکه بیایند حرف بزنند تا ادای دینی به شهدا باشد اما چه کسی باید از خود این افراد بگوید؟ از حاج میرزا سلگی از کریم مطهری و...

*هرچه گفتند به شهید چیت سازیان ختم شد

وی ضمن انتقاد از برخی سیاست زدگیها در بیان روایاتی از کربلای 4 این عملیات را یک فراز پر افتخار دانست که جز تعبد و تکلیف هیچ نبود و ادامه داد: بازخوانیهای بسیاری برای تدوین این کتاب انجام شد و در واقع هدف من این نبود که شهید علی چیت سازیان اینقدر پررنگ در این کتاب مطرح شود اما هر چه گفتند به ایشان ختم شد.

این نویسنده پر افتخار همدانی کتاب جدید خود را دایره المعارفی در بیانات آقای مطهری و تذکره نامهای از شهدای غواص دانست و گفت: امیدواریم این کتاب ادای دین به همه شهدا باشد.

*امیرپور: در دفاع مقدس یک مدل جنگی ارائه کردیم که تا پیش از این در هیچ کجای دنیا وجود نداشت

در ادامه علی اکبر امیرپور یادگار دفاع مقدس، جانشین فرمانده واحد اطلاعات و عملیات سپاه انصارالحسین(ع) و معاون شهید علی چیت سازیان به ذکر خاطراتی از دوران دفاع مقدس پرداخت و گفت: در لشکر انصار شخصیتی بود به نام علی چیت سازیان که هر وقت گیر و یا مشکلی پیش میآمد او باید راهگشایی میکرد.

وی ادامه داد: شهید علی چیت سازیان 72 ملت را از ترک و کرد و عرب و...دور هم جمع کرده بود و در واقع این هنر او بود.

وی ضمن اشاره به رشادتها و دلاورمردیهای حاج کریم مطهری در دوران دفاع مقدس افزود: با این کتاب هم خندیدم هم گریه کردم و هم خاطره بازی کردم و تمام لحظات این کتاب را با کریم مطهری بودم.

وی تصریح کرد: کریم مطهری محصل دبیرستانی در طول یک هفته غواص خط شکن تربیت کرد و خط سپاه سوم عراق و جزیره را شکست. آنگاه میگویند چینیها ظرف یک هفته بیمارستان ساختند!

وی با تأکید بر اینکه امروز اگر محور مقاومت با تمام زیبایی به پیش میرود به این دلیل است که ما در دفاع مقدس یک مدل جنگی ارائه کردیم که تا پیش از این در هیچ کجای دنیا وجود نداشت، ادامه داد: دفاع مقدس یکی از الطاف خفیه الهی بود که نشان داد بدون امکانات هم میتوان جنگید و زیبا هم جنگید.

وی با اشاره به عملیات کربلای 4 نیز گفت: کربلای 4 جنگ متفاوتی بود چرا که جنگیدن در اروند سخت نه، بلکه غیرممکن بود در واقع آب اروند 3 حالت سکون جزر و مد دارد که برای هر حال باید تکنیک و تاکتیک جدیدی درنظر داشت.

*مطهری: من، معصوم زاده، علی منطقی و علی شمسی پور چهار نفری که از کربلای 4 بازگشتیم

حاج کریم مطهری جانباز سرافراز، فرمانده گردان غواصی جعفر طیار و راوی کتاب هفتاد و دومین غواص نیز ضمن تشکر صمیمانه از نویسنده کتاب اظهار کرد: شاید قریب به 40 سال باشد که آقای حسام را میشناسم اما باید بگویم که به اندازه این 3 سال که اینقدر دقیق خاطرات را بازخوانی میکرد ایشان را نمیشناختم.

وی خاطرات جنگ را سه وجه از یک مثلث دانست و تشریح کرد: اولین وجه شهدا هستند که حدیث عاشقی آنها را در کتاب بیان کرده ایم و تمام تلاش خود را کرده ایم تا از عشق و عرفان و ایثار و رشادت آنها سخن بگوییم.

وی با تأکید بر اینکه راه شهدا همان راه ولایت است و همه شهدا بر پشتیبانی از ولی فقیه تأکید دارند افزود: دومین وجه پدر، مادر، همسر و فرزندان شهدا هستند که جگرگوشههای خود را روانه جنگ میکردند، آنها چشم و چراغ این ملت هستند.

مطهری وجه سوم را دوستان و همرزمان شهیدان عنوان کرد و افزود: این افراد درد فراق یاران خود را کشیده اند.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به عملیات کربلای 4 گفت: از عملیات کربلای 4 تنها 4 نفر شامل من، معصوم زاده، علی منطقی و علی شمسی پور بازگشتیم که اکنون علی منطقی و علی شمسی پور بین ما نیستند و اینکه هر لحظه با خاطرات عزیزترین کسانت زندگی کنی واقعاً سخت است.

گفتنی است در پایان این مراسم مهدی شمسیپور فرزند شهید علی شمسیپور، امیرحسین منطقی تنها یادگار شهید علی منطقی، طاهر خوش لفظ فرزند شهید علی خوشلفظ و نسیبه و سمیه اصغری فرزندان شهید اصغری به نمایندگی از فرزندان شهدا و همرزمان حاج کریم مطهری از جدیدترین اثر سردار حمید حسام به صورت رسمی رونمایی و از نویسنده و راوی این کتاب با تقدیم لوح سپاس و هدایایی تجلیل و قدردانی کردند.

همچنین در این آیین از متولیان برگزاری مراسم از جمله حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و شهرداری همدان تقدیر و تشکر به عمل آمد.

پایان بخش این مراسم نیز یک عکس یادگاری با حضور همه مسؤولان و میهمانان بود.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١١/١۶ تعداد بازدیـد : ١٧۴ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣٧  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۸۰,۰۴۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان