پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹   |   Thu April 2, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رکوردی یافت نشد
     آخرین اخبار
قدردانی شورا از عباس صوفی به مناسبت روز شهردار
پيام شادباش رئيس شورا به مناسبت روز شهردار
خدمات درگاه الکترونیک شهرداری برای مقابله با کرونا
تعطیلی بازار روزها، ممنوعیت فعالیت بساط‌گستران پیاده‌راه‌ها
شهرهای هوشمند در مدیریت بحران کرونا پیروز شدند
تعطيلي پروژه‌هاي غير ضروري
شهرداری گروه ضدعفونی منازل ندارد
سالمندان به پویش" نوروز 99، نوروز کتاب‌خوانی" بپیوندند
اقدامات بی نظیر شهرداری برای حفظ سلامت شهروندان
ضدعفونی شهر با بیش از ٧٠٠ هزار لیتر محلول
توزیع پمپ‌های گندزدایی بین تاکسی‌های شهر
دستورالعمل اجرایی اقدامات مدیریت‌شهری همدان برای مقابله با ویروس کرونا
رونمايي از پويش " نوروز 99، نوروز کتاب‌خواني"
اطلاع رسانی در خصوص کرونا شفاف باشد
شهرداری‌ها در ارتباط حداکثری با سازمان همیاری برای مقابله با کرونا باشند
شهروندان اسکان مسافر را به 38274946 اطلاع دهند
امیدواریم افق بلندی برای همدان ترسیم کنیم
همدان از معدود شهرهای دارای سایت دفع نخاله
توزیع 3 هزار کارت بلیت رایگان بین شهروندان
نیاز‌های همدان برای مقابله با کرونا مشخص شود
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١١/١۶ تعداد بازدیـد : ٧۶ نسخه چاپی
 
 
 


با شیوع آنفلوانزا شرایط سخت تری از کروناویروس در همدان داشتیم

روزنامه هگمتانه  : 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا گفت: با شیوع آنفلوانزا شرایط سخت تری از کروناویروس در همدان داشتیم.

 
 

رشید حیدری مقدم صبح دیروز در کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان همدان، با تأکید بر لزوم پیشگیری از بیماریها بیان کرد: کروناویروس ابعاد نامشخصی دارد، تاکنون سه فراگیری در زمینه بیماریهای ویروسی در دنیا ایجاد شده که نخستین آن در کشور چین با عنوان سارس بود، دیگری بیماری مرس نام دارد که از شتر منتقل شده بود و 850 نفر تلفات داشت و اخیراً کروناویروس با عنوان 2019 که از خفاش منتقل شده و تا امروز 429 نفر کشته داده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا ادامه داد: تفاوتی که کروناویروس با دیگر بیماریهای همه گیر ذکر شده دارد، در این است که قدرت بیماری زایی و انتشار بالایی دارد اما مرگ و میرش پایین است به طوری که تنها دو درصد کشته دارد.

وی ادامه داد: احتمال اینکه کروناویروس سلاح بیولوژیک و یا ویروسی دست ساز باشد وجود دارد به طوری که بیش از 22 کشور به آن آلوده شدند و تاکنون فرد غیرچینی کشته نشده است؛ در واقع از 20 هزار نفر فرد آلوده، 428 فوتی در چین بوده و یک نفر خارج از چین بوده است.

حیدریمقدم با بیان اینکه در دورهای قرار داریم که جنگهای فیزیکال به پایان رسیده و جنگها در بستر هوش مصنوعی در حال حرکت است، تصریح کرد: برای عبور از بحرانها باید به ابزارهایی متوسل شویم.

وی با اشاره به اینکه 110 میلیون نفر معادل یک و نیم برابر جمعیت ایران در چین قرنطینه هستند که تأمین آب، دارو و غذای این افراد به قدری سنگین است که میتواند یک کشور را ساقط کند، تأکید کرد: باید از تمام ظرفیتها برای روی پا نگهداشتن استان استفاده کنیم.

* شرایط سخت تری از کروناویروس در استان داشتیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا خاطرنشان کرد: خوشبختانه با اطمینان اعلام میکنیم نظام بهداشت و درمان کشور ما جزء بهترین نظام بهداشتی دنیا است و ما از سطح خانه بهداشت روستایی تا کلینیکهای بیمارستانی میتوانیم جلوی این بیماری را بگیریم. ما شرایط سخت تری از کروناویروس در استان داشتیم و آن هم آنفلوانزا بود که همه بخشها را مدیریت کردیم.

وی با بیان اینکه از نظر تأمین دارو هیچ دغدغهای نداریم، اعلام کرد: کروناویروس نه تاکنون واکسنی دارد و نه علامتی و تمرکز جدی ما بر روی آموزش است.

حیدری مقدم بیان کرد: بیمارستان فرشچیان سینا برای بزرگسالان و بیمارستان بعثت برای کوکان با 200 تخت در حالت آماده باش قرار دارد و ما هیچ چالشی نداریم و بدبینانهترین حالت ممکن را متصور میشویم.

وی تصریح کرد: راهبرد کشور اکنون در حالت بدبینانه است و با این حال تاکنون هیچ موردی از این ویروس در کشور گزارش نشده اما هفت مورد مشکوک گزارش شده که هیچ موردی تأیید نشده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با بیان اینکه باید آمادگی 100درصدی داشته باشیم، تصریح کرد: در استان به همدلی و همگرایی نیاز داریم و همه زیرساختها باید کمک کرده و احساس مسؤولیت اجتماعی کنند به طوری که ائمه جمعه و جماعات باید در کنار ما باشند.

وی با بیان اینکه تمرکز ما بر پیشگیری است و تا جایی که از دست ما برآید پیشگیری خواهیم کرد، ادامه داد: به عنوان یک اتفاق خوب آنفلوانزا را در استان مدیریت کردیم.

حیدری مقدم یادآور شد: شستشوی دستها از اهمیت ویژهای برخوردار است از این رو ادارات باید زنگ شست و شوی دستها را برگزار کنند تا به نوعی پیشگیری شود همچنین لزومی ندارد وقتی به جلسهای میروید با همه دست داده و روبوسی کنید.

وی اظهار کرد: در نظامهای اداری به ویژه در آموزش و پرورش، دانشآموزی که علائم بیماری را دارد نباید به مدرسه برود و کارمندان بیمار به ادارات نروند و اگر علائمی خارج از آنفلوانزا دارند حتماً به مراکز درمانی ارجاع داده شوند.

*ماسک کمکی در جلوگیری از ابتلا به بیماری نمیکند

وی درباره تأثیر ماسک در کاهش و یا پیشگیری از بیماری نیز گفت: ماسک کمکی در جلوگیری از ابتلا به این بیماری نمیکند و خیلی مؤثر نیست، از این رو حساسیت به خرج ندهید.

وی با بیان اینکه خوشبختانه اطلاعات بهداشتی مردم بالا رفته و میدانند که با استراحت و نوشیدین مایعات بهبود مییابند، به مردم تذکر داد: اطلاعات را از مراجع غیرمجاز نپذیرید و از منابع رسمی پیگیری کنید.

*رسانهها برای ایجاد فضای روانی سالم تلاش کنند

وی خطاب به رسانهها نیز اعلام کرد: تمام تلاش خود را برای ایجاد فضای روانی سالم قرار دهید، ما اطلاعات تلفنی به کسی نمیدهیم و در هر دانشگاهی سخنگوی خاصی وجود دارد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١١/١۶ تعداد بازدیـد : ٧۶ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴١  نفر کاربران آنلاین :
۲,۴۷۹,۹۰۴ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان