پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹   |   Thu April 2, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رکوردی یافت نشد
     آخرین اخبار
قدردانی شورا از عباس صوفی به مناسبت روز شهردار
پيام شادباش رئيس شورا به مناسبت روز شهردار
خدمات درگاه الکترونیک شهرداری برای مقابله با کرونا
تعطیلی بازار روزها، ممنوعیت فعالیت بساط‌گستران پیاده‌راه‌ها
شهرهای هوشمند در مدیریت بحران کرونا پیروز شدند
تعطيلي پروژه‌هاي غير ضروري
شهرداری گروه ضدعفونی منازل ندارد
سالمندان به پویش" نوروز 99، نوروز کتاب‌خوانی" بپیوندند
اقدامات بی نظیر شهرداری برای حفظ سلامت شهروندان
ضدعفونی شهر با بیش از ٧٠٠ هزار لیتر محلول
توزیع پمپ‌های گندزدایی بین تاکسی‌های شهر
دستورالعمل اجرایی اقدامات مدیریت‌شهری همدان برای مقابله با ویروس کرونا
رونمايي از پويش " نوروز 99، نوروز کتاب‌خواني"
اطلاع رسانی در خصوص کرونا شفاف باشد
شهرداری‌ها در ارتباط حداکثری با سازمان همیاری برای مقابله با کرونا باشند
شهروندان اسکان مسافر را به 38274946 اطلاع دهند
امیدواریم افق بلندی برای همدان ترسیم کنیم
همدان از معدود شهرهای دارای سایت دفع نخاله
توزیع 3 هزار کارت بلیت رایگان بین شهروندان
نیاز‌های همدان برای مقابله با کرونا مشخص شود
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١١/١٩ تعداد بازدیـد : ۵۶ نسخه چاپی
 
 
 


فرهنگ سازی عمومی حلقه گمشده در کاهش آلودگی‌های شهری

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
تولید روز افزون زباله‌ها و حجم تلنبار شده زباله در مکان‌های دفع پسماند نیز ضرورت آگاه سازی شهروندان را تأیید می‌کند و شاید‌ ده‌ها مورد دیگر اهمیت آگاهی شهروندان همدانی را نشان می‌دهد.

 
 

زهرا ذوالفقاری: در دنیای کنونی شهرها که پر است از انواع آلودگیهای صوتی، آلودگیهایی که از اگزوز خودروها بیرون میآید، زبالههایی که به دست شهروندان در خیابانها و جادهها ریخته میشود، استفاده گسترده از ظروف یکبار مصرف، استفاده رو به فزونی از وسایل نقلیه شخصی، و در مجموع در دنیای ماشینی کنونی که در کنار دهها فوایدی که دارد مضرات آن نیز دامنگیر بشر شده است، آنچه که مهم است اطلاع و آگاهی شهروندان همدانی در کنترل آلودگیها است، شهروند همدانی که بداند چگونه زباله‌‌تر را از خشک تفکیک کند و یا شهروندی که از خطرات آلودگی هوا برای خود و فرزندانش آگاه باشد و یا اینکه بداند آلودگی صوتی میتواند چه بلایی بر سرش آورد بی شک سعی میکند تا در راستای کاهش این موارد گام بردارد.

در چندین شماره در همین صفحه مطالب بسیاری در خصوص همکاری شهروندان در مورد کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی، تفکیک زباله، و دهها موضوع دیگر سخن راندیم، اما آنچه که در این زمینه مورد توجه است، فرهنگ آموزش شهروندی و آگاه سازی شهروندان است.

به نظر نگارنده هر چقدر هم که در خصوص ضرورت مشارکت شهروندان در موارد عنوان شده صحبت کنیم باز هم کم است، کمااینکه لزوم سخن راندن در این خصوص را آلودگیهای مداوم شهر همدان طی هفتههای اخیر ثابت میکند و به نظر کارشناسان محیط زیست و علوم پزشکی این آلودگی ناشی از دود و آلایندههایی است که از اگزوز خودروها خارج میشود.

بیماریهای عصبی و روانی که برای افراد جامعه ناشی از آلودگیهای صوتی به وجود میآید نیز بر ضرورت تکرار این موضوعات صحه میگذارد.

تولید روز افزون زبالهها و حجم تلنبار شده زباله در مکانهای دفع پسماند نیز ضرورت آگاه سازی شهروندان را تأیید میکند و شاید دهها مورد دیگر اهمیت آگاهی شهروندان همدانی را نشان میدهد.

این روزها هر یک از ما زمان بسیاری از وقت خود را در دنیای مجازی و شبکههای اجتماعی همچون تلگرام، واتسآپ و اینستاگرام و ایتا، بله و سروش صرف میکنیم، اما در این میان چقدر مطالب مفید و قابل استفاده میخوانیم یا نماهنگ هایی از آلودگی محیط زیست دیدهایم که ما را به لحظهای تفکر وا دارد.

وقتی در داخل شهر رانندگی میکنیم چقدر شده که به تابلوهای تبلیغاتی اطرافمان توجه کنیم، نمایشگرهای شهری چه میزان توجه ما را به خود جلب میکند، تبلیغات تلویزیونی چطور؟ و به چه میزان در آگاه سازی شهروندان تأثیر میگذارد؟

معضل آلودگی هوا که امسال در همدان بیشتر از سالهای قبل مشاهده شد و به واقع پایدارتر بود به علت پدیده وارونگی هوا و ناشی از سوخت ناخالص خودروها و عدم نداشتن معاینه فنی وسایل نقلیه شخصی و اتوبوسها و موتور سیکلتهای دود زا است، نکته بسیار مهمی است که آگاهی و مشارکت شهروندان را میطلبد، به طوری که معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان در کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوای همدان بر فرهنگ سازی و مشارکت عمومی شهروندان تأکید کرد.

نخستین کار برای توقف آلودگی هوا در شهر، فرهنگ سازی و مشارکت عمومی است،در فرهنگ سازی عمومی ضعف داریم و فرهنگ سازی باید هنرمندانه و جذاب باشد.

 

محمودرضا عراقی گفت: داشتن هوای پاک مستلزم مشارکت مردم و مسؤولان است و نخستین کار برای توقف آلودگی هوا در شهر، فرهنگ سازی و مشارکت عمومی است.

وی تصریح کرد: در فرهنگ سازی عمومی ضعف داریم و فرهنگ سازی باید هنرمندانه و جذاب باشد و برای این کار میبایست روابط عمومیها تقویت شوند و مسیرهای درست را برای افزایش تأثیرگذاری پیدا و در آن مسیرها حرکت کنند، زیرا معمولا اعتبارات به سمتی میرود که حساسیت عمومی در آن سمت وجود داشته باشد.

عراقی بیان کرد: هوای پاک جایگزین ندارد و بی بدیل است لذا نباید با دست خود شرایط تنفسی را سخت کنیم.

وی عنوان کرد: آلودگی ناشی از سوخت وسایل نقلیه موتوری را در سالهای گذشته در همدان نداشتیم و برای سالهای آتی باید برنامه اجرایی مناسبی اتخاذ کنیم تا از تکرار این مسأله که با سلامت عمومی سر و کار دارد جلوگیری شود.

چندی پیش در مطلبی خواندم که یکی از بانوان ایرانی به خانم پسماند صفر معروف شده است و این بانوی ایرانی با مطالعه و تلاش توانسته بود زباله تولیدی منزل خود را به صفر برساند، به راستی وقتی یک نفر میتواند این کار را انجام دهد شهروندان دیگر نیز میتوانند این مهم را یاد بگیرند.

برای نظافت، رفت و روب معابر و حمل زباله در مناطق چهارگانه شهرداری همدان به صورت ماهیانه نزدیک به 30 میلیارد ریال هزینه میشود که لازم است با رعایت مدیریت پسماند از سوی شهروندان، شاهد کاهش این هزینه در شهر همدان باشیم.

روزانه بیش از 11 میلیون مترمربع از معابر و گذرگاههای شهر همدان نظافت میشود و این حجم از نظافت کار سادهای نیست و 800 پاکبان جمع آوری زباله و نظافت شهر را بر عهده دارند، با این حجم از زباله تولیدی، کار مدیریت شهری بدون مشارکت شهروندان همدانی سخت میشود و از سویی با افزایش جمعیت شهر مشارکت شهروندان و ضرورت آموزش آنها لازم است.

 

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان گفت: نهادینه کردن آموزش شهروندی در شهر و سرمایهگذاری بلندمدت از سوی مدیریت شهری، در راستای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان در شهر است.

رضوان سلماسی در جلسهای اظهار کرد: امسال عملکرد آموزش شهروندی سازمانهای شهرداری همدان بهویژه سازمان مدیریت پسماند نسبت به سالهای گذشته، متفاوفتر، تخصصیتر و قابل توجه است.

وی افزود: انتخاب جامعه هدف مناسب برای آموزش شهروندی و زمانبندی مشخص در راستای تأثیرگذاری حداکثری مورد تأکید کمیسیون است.

آموزش شهروندی از اقدامات اثرگذار هر نهاد محسوب میشود که برنامهریزی هدفمند و تخصیص اعتبار مناسب همراه با انگیزه نیروهای انسانی را میطلبد.

سلماسی با تأکید بر اینکه اثرگذاری و کاربردی بودن آموزش شهروندی از شاخصههای این آموزش هاست؛ عنوان کرد: حضور یک نیروی کارشناس و متخصص در حوزه فرهنگی و اجتماعی در هر سازمان ضروری است تا با به اشتراک گذاشتن اولویتهای آموزش شهروندی برای جامعه هدف با سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری، تخصصیتر عمل کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: آموزش شهروندی از اقدامات اثرگذار هر نهاد محسوب میشود که برنامهریزی هدفمند و تخصیص اعتبار مناسب همراه با انگیزه نیروهای انسانی را میطلبد.

سلماسی با تأکید بر اینکه باید از سرمایه شهر در راستای عملیاتی شدن سیاستهای شورا و مدیریت شهری بهرهمند شویم؛ گفت: در نظر گرفتن تعدادی پایه بنر و نمایشگر ویژه آموزش شهروندی باید در دستور کار شهرداری قرار گیرد.

وی ادامه داد: آموزشها در صورت کوتاه بودن و در قالب تصویری به بهترین شیوه ممکن، پاسخگو است.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان با تأکید بر اینکه برنامهریزی و زمان بندی مشخص برای آموزش شهروندی بهویژه در رده سنی کودک و نوجوان مورد تأکید است؛ گفت: تمامی مجموعههای شهرداری باید عملکرد خود را همسو و همگام با سیاستهای کمیته آموزش شهروندی پیش گیرند؛ زیرا بدون هماهنگی، کاری پیش نمیرود.

* بادامینجات: در اختیار قرار دادن فضاهای تبلیغاتی به آموزش شهروندی فارغ از نگاه اقتصادی

 

حمید بادامی نجات، نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز با اشاره به اینکه ضعف در آموزش شهروندی مشهود است؛ گفت: با توجه به اینکه نمایشگرها و پایه بنرها، یکی از منابع درآمدی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری محسوب میشود اما باید منبع درآمد جدیدی هم در این حوزه پیشبینی شود.

حمید بادامینجات با تأکید بر بهرهگیری از فضای شهری در مبحث فرهنگ سازی، افزود: برخی از شهرها، فضاهای تبلیغاتی شهر بهویژه نمایشگرها و پایه بنرها را فارغ از نگاه اقتصادی در اختیار بخشهای مختلف شهرداری بهمنظور بهرهگیری در حوزه آموزش شهروندی قرار میدهند که این مهم باید مورد توجه مدیران شهری همدان نیز قرار گیرد.

اما در نهایت باید تأکید داشت که آموزشهای شهروندی و فرهنگ سازی زمانی تأثیر گذار خواهد بود که هدفمند، با بهترین شیوه، کوتاه و با استفاده از فناوریهای به روزی باشد که شهروندان از آن استفاده میکنند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١١/١٩ تعداد بازدیـد : ۵۶ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣٨  نفر کاربران آنلاین :
۲,۴۸۰,۰۶۹ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان