پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹   |   Thu April 2, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رکوردی یافت نشد
     آخرین اخبار
قدردانی شورا از عباس صوفی به مناسبت روز شهردار
پيام شادباش رئيس شورا به مناسبت روز شهردار
خدمات درگاه الکترونیک شهرداری برای مقابله با کرونا
تعطیلی بازار روزها، ممنوعیت فعالیت بساط‌گستران پیاده‌راه‌ها
شهرهای هوشمند در مدیریت بحران کرونا پیروز شدند
تعطيلي پروژه‌هاي غير ضروري
شهرداری گروه ضدعفونی منازل ندارد
سالمندان به پویش" نوروز 99، نوروز کتاب‌خوانی" بپیوندند
اقدامات بی نظیر شهرداری برای حفظ سلامت شهروندان
ضدعفونی شهر با بیش از ٧٠٠ هزار لیتر محلول
توزیع پمپ‌های گندزدایی بین تاکسی‌های شهر
دستورالعمل اجرایی اقدامات مدیریت‌شهری همدان برای مقابله با ویروس کرونا
رونمايي از پويش " نوروز 99، نوروز کتاب‌خواني"
اطلاع رسانی در خصوص کرونا شفاف باشد
شهرداری‌ها در ارتباط حداکثری با سازمان همیاری برای مقابله با کرونا باشند
شهروندان اسکان مسافر را به 38274946 اطلاع دهند
امیدواریم افق بلندی برای همدان ترسیم کنیم
همدان از معدود شهرهای دارای سایت دفع نخاله
توزیع 3 هزار کارت بلیت رایگان بین شهروندان
نیاز‌های همدان برای مقابله با کرونا مشخص شود
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٢/١٠ تعداد بازدیـد : ٧٠ نسخه چاپی
 
 
 


حفظ کمربند سبز شهر نیازمند مشارکت شهروندان همدانی

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل  : 
حفظ کمربند سبز شهری و باغات و جنگل‌ها و دشت‌ها در مجموع نشاط و سرسبزی یک شهر یکی از موضوعات مهمی است که با گسترش یافتن شهرها مطرح می‌شود

 
 

زهرا ذوالفقاری: حفظ کمربند سبز شهری و باغات و جنگلها و دشتها در مجموع نشاط و سرسبزی یک شهر یکی از موضوعات مهمی است که با گسترش یافتن شهرها مطرح میشود، جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز یکی از بحثهای بسیار اساسی و مهم در شهر است که باید با جدیت کنترل و نظارت شود، اما در این میان نقش شهروندان در پیشگیری از این امر و همچنین همکاری با مدیریت شهری در حفظ کمربند سبز شهری و ساخت و ساز قانونی در باغات امری مهم است.

ساخت و ساز غیر مجاز در باغات که طی سالهای اخیر رو به فزونی گذاشته است، آسیب جدی به کمربند سبز شهری میرساند چرا که با قطع درختان به جای آن ساختمان رشد میکند و باغات و مزارع و دشتها از بین میرود و کم کم کمربند سبز شهر مبدل به کمربند سیمانی و سنگی میشود.

ساخت و ساز غیر مجاز در باغات علاوه بر مشکلات اجتماعی، و زیست محیطی در زمینه خدمترسانی به مردم نیز مشکلاتی را به وجودمی آورد.

حال آنکه برخی شهروندان با ساخت و ساز غیر مجاز به ویژه در باغات و مکانهای سرسبز شهر همدان باعث آسیب رساندن به محیط زیست شهری میشوند، از سویی دیگر برخی شهروندان در نقاط حاشیهای و کم برخوردار شهر اقدام به ساخت و ساز غیر مجاز میکنند و هر چند این شهروندان بنا به نیاز دست به این کار میزنند، این شهروندان برای بیشتر شدن ارزش ملک خود باید مجوز دریافت کنند و مدیریت شهری همدان برای تسهیل کار این شهروندان پروانه ساختمانی تا دو و نیم طبقه رایگان ارائه میدهد.

مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان در گفتگویی با بیان اینکه تک تک ما شهروندان در حفظ فضای سبز اطرافمان برای داشتن شهری سبز و پایدار وظیفه مند هستیم، اظهار کرد: همدان به عنوان شهر سبز پایدار معرفی شده است اما این مهم نیازمند نگاه داشت و حفظ باغات و سرسبزیها و مزارع و جنگلهای اطراف شهر و دشتها است.

محمدعلی گلشن در ادامه سخنانش افزود: هر یک از ما شهروندان همدانی در قبال حفظ کمربند سبز شهر همدان مسؤول هستیم و از همین روی حفظ این کمربند سبز نیازمند مشارکت شهروندان همدانی است.

وی با تأکید بر اینکه اگر با ساخت و ساز در باغات و کمربند سبز برخورد صورت میگیرد، برای حفظ طراوت و شادابی شهر، و حفظ محیط زیست سبز شهری است، تصریح کرد: داشتن فضای سبز و باغ و درخت و دشت و جنگل برای سالم سازی هوا و شادابی محیط و شهر لازم و ضروری است.

هر یک از ما شهروندان همدانی در قبال حفظ کمربند سبز شهر همدان مسؤول هستیم و از همین روی حفظ این کمربند سبز نیازمند مشارکت شهروندان همدانی است.

گلشن گفت: اما میبینیم که برخی شهروندان بدون توجه به این موضوعات اقدام به ساخت و ساز غیر مجاز در باغات میکنند.

وی خواستار همکاری شهروندان همدانی در حفظ کمربند سبز شهر همدان شد و اظهار کرد: درست است که ما در این زمینه نظارت میکنیم اما تا زمانی که خود شهروندان در این خصوص همکاری نکنند مشکلی حل نمیشود.

گلشن به گشت مشترک باغات شهر همدان اشاره و بیان کرد: جلسهای با موضوع گشت مشترک یگانهای عملیاتی ارگانهای مربوط با حضور نمایندگان دادستانی، فرماندهی انتظامی، یگان حفاظت سازمان جهاد کشاورزی و راهداری و حمل و نقل جاده ای، راه و شهرسازی، منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست در دفتر مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان تشکیل شد.

وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد در دفتر معاونت فنی و عمرانی استانداری و تأکید بر کنترل ساخت و سازهای غیرمجاز در باغات و لزوم تشکیل گشت مشترک ارگانهای مختلف و صیانت از کمربند سبز شهر همدان، اظهار کرد: در این جلسه فرآیند انجام کار تهیه و تدوین و به استانداری جهت تصویب ارسال میشود.

محمدعلی گلشن با بیان اینکه این اداره در حوزه چند هدف در حال فعالیت است، اظهار کرد: این اداره در حوزه ساخت و سازها چه مجاز و غیر مجاز، حوزه رفع سد معبر، میادین، معابر اصای و فرعی، وانت بارها و سه چرخهها که عرضه میوه و تره بار میکنند و کمیسیون ماده 100 فعالیت میکند.

وی ادامه داد: در حوزه ساخت و سازها که تعمیرات دارند، همکاران ما موظف به بررسی موضوع هستند که اگر مجوز نداشته باشند اخطار تعطیلی کار را میدهند که مالک باید به منطقه مراجعه کند و مجوز بگیرد.

گلشن افزود: شهروندان باید برای هرگونه تعمیرات مسکونی و یا تجاری مجوز دریافت کنند که کاملاً رایگان است.

این مسؤول با اشاره به اینکه ایزوگام کردن، کفسازی، در و پنجره و... نیاز به مجوز دارد، عنوان کرد: همچنین برای تعمیرات اساسی نیاز به مجوز است.

*تأکید ما بر این است که صدور پروانه ساختمان باید تسهیل گری شود

گلشن با تأکید بر اینکه ساخت و ساز از پی نیاز به پروانه ساختمانی دارد، تصریح کرد: تأکید ما بر این است که صدور پروانه ساختمان باید تسهیل گری شود تا شهروندان به گرفتن پروانه ساختمان ترغیب شوند.

وی با بیان اینکه یک ساختمان باید مجوز فنی، بهداشتی و شهرسازی را داشته باشد، عنوان کرد: یکی از مباحثی که در اداره رفع تخلفات و پیشگیری به جد پیگیری میکنیم، مباحث اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در خصوص شهروندان است.

این مسؤول با بیان اینکه یکی از مواردی که شهرداری با آن درگیر است، ساخت و سازهاست که باید از شهرداری مجوز بگیرند، اظهار کرد: ما اطلاع رسانی خود را از طریق فضای مجازی، کانالهای خبری، نصب بنر در شهر، تلویزیونهای شهری، و... شروع کردیم.

گلشن با بیان اینکه تمام مراجعه کنندگان این اداره به نوعی تخلف داشتند، گفت: درصدی از شهروندان از اینکه باید مجوز بگیرند اطلاع نداشتند.

وی با بیان اینکه در این خصوص باید آموزشهای شهروندی صورت بگیرد، تصریح کرد: در این حوزه باید مناطق نیز وارد کار شوند و شهروندان را آموزش بدهند و اطلاع رسانی کنند.

*صوفی: اجرای حلقه سوم در قالب کمربند سبز از ساخت و سازهای غیرمجاز نیز جلوگیری میکند

شهردار همدان نیز در این زمینه گفت: در راستای توسعه فضای شهری به ویژه کمربند سبز، همچنان معتقد به اجرای حلقه سوم هستم و این طرح را با رعایت تمامی قوانین و ضوابط موجود اجرایی میکنیم.

عباس صوفی افزود: اجرای حلقه سوم در قالب کمربند سبز از ساخت و سازهای غیرمجاز نیز جلوگیری میکند.

وی اضافه کرد: زمانی که باغهای همدان از محدوده قانونی شهر حذف و به حریم شهر اضافه شد، جهاد کشاورزی و شهرداری متولی آن شدند که باید ساماندهی و یکپارچه سازی شود.

صوفی با تأکید بر اینکه توسعه فضای سبز شهری به عنوان یکی از رویکردهای اصلی شهرداری همدان در طرح کمربند سبز دیده شده است، گفت: بر همین اساس به زودی عملیات اجرایی 25 پارک در نقاط مختلف شهر آغاز میشود.

وی، پارک 100 هکتاری ولایت و 250 هکتاری اکباتان را 2 طرح بزرگ در توسعه فضای سبز شهری دانست که قرار است به زودی عملیات احداث آن آغاز شود.

صوفی یادآور شد: همچنین با آغاز عملیات اجرایی 25 پارک در مناطق مختلف شهر، 2 مترمربع بر سرانه فضای سبز پارکهای شهر همدان افزوده میشود.

اگر چه ایجاد کمربند سبز در حفظ و تقویت محیط زیست و جلوگیری از آلودگی به ویژه ریزگردها بسیار مؤثر است اما اهمیت خاصی در ممانعت از ساخت و سازهای بی رویه و غیرمجاز در حاشیه شهر دارد.

همدان به عنوان هفتادمین شهر سبز پایدار جهان درصدد است تا با ایجاد کمربند سبز، رویش بهشت را در حاشیه این شهر تاریخی تجلی بخشد.

مرداد سال 93 بود که دبیرخانه مجمع جهانی شهرهای اسلامی، همدان را به عنوان نخستین شهر سبز پایدار در میان کشورهای اسلامی انتخاب کرد.

توسعه فضای سبز و تدوین اطلس زیست محیطی در همدان منجر به انتخاب این شهر به عنوان هفتادمین شهر سبز پایدار جهان شد.

اسفند سال 95 نیز با موافقت معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست، تفاهم نامه شهر سبز پایدار همدان به مدت سه سال دیگر تمدید شد.

شهری که قرار است با افزایش سرانه فضای سبز خود نه تنها به کاهش آلودگی کمک کند، بلکه به لحاظ زیست محیطی به تبیین سیاستهای مجلس شورای اسلامی مبنی بر حفظ و احیای نوار سبز در حومه یا حلقه پایانی شهرها پرداخته و شرایط مناسب را برای جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در اطراف شهر مهیا سازد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٢/١٠ تعداد بازدیـد : ٧٠ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢٨  نفر کاربران آنلاین :
۲,۴۸۰,۰۳۹ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان