دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹   |   Mon September 21, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پوشش سقف تالار همایش‌های قرآنی و بین المللی
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز خلأ قانونی دارد
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
     آخرین اخبار
فضای شهر رنگ و بوی حماسه به خود می‌گیرد
الزام شهرداری همدان به راه‌اندازی میز خدمت
پروژه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری شهرداری را معطل نگذارید
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
اسدآباد، تویسرکان، رزن، درگزین، فامنین و ملایر در وضعیت قرمز
خدمت‌رسانی به مردم در روزهای تعطیل ادامه دارد
عدم پذیرش نسخه واحد در برنامه راهبردی - عملیاتی شهر و شهرداری
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
شهردار همدان داوطلب افتخاری جمعیت هلال احمر شد
مزاياي فلاسک لکه گير در ترميم آسفالت‌
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
جای خالی روز پاکبان در تقویم
توقیف 380 تاکسی با تخلف بهداشتی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
گلایه شهروندان از فراوانی سرعتکاه‌ها در معابر شهر
شناسایی روزانه 30 کرونایی قطعی در استان همدان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٢/١۴ تعداد بازدیـد : ١٨٧ نسخه چاپی
 
 
 


دندانپزشکان جوانی که روزانه 3 هزار ماسک تولید می‌کنند

روزنامه هگمتانه  : 
آن‌هایی که دستی بر آتش کارهای جهادی دارند گروه منتظران ظهور را به خوبی می‌شناسند. دانشجویان دندانپزشکی که گروهی سراغ بشاگردی‌ها و سیستانی‌ها و لرستانی‌ها می‌روند و برای همیشه دعای خیر محروم‌ترین مردم این آب و خاک را پشت نام گروه شان می‌اندازند.

 
 

 منتظران ظهور این بار برای شکست احتکار پا به میدان جهاد گذاشته اند. این دندانپزشکان جوان یک هفتهای میشود درس را کنار گذاشته اند و روزانه 3 هزار ماسک تولید میکنند.

به گزارش فارس، رک و راست از حاشیه میرود به اصل متن. تا میگویم دندانپزشکی کجا و تولید و دوخت ماسک کجا، جوابم را در آستین دارد. جلال عادلی دانشجوی رشته دندانپزشکی و عضو گروه جهادی منتظران ظهور میگوید با شیوع کرونا انگار همه ما به سالهای دفاع مقدس پرتاب شده ایم. همه ما متولد دهه 60 و 70 هستیم. از بزرگترها مان شنیده ایم که آن موقع هم در بحبوحه جنگ تحمیلی بازار احتکار سکه بوده است. خیلیها ستون پنجم دشمن بوده اند و اجناس مورد نیاز مردم را از دسترس شان خارج کرده و بعد با قیمتی بسیار بالاتر روانه بازار میکردند.

عادلی از شیوع ناامیدی برخی از خانوادهها برای تهیه ماسک و دیگر لوازم بهداشتی میگوید و از کاربران فضای مجازی میخواهد به جای دامن زدن به این جوی که تبعات روانی منفی دارد پای کار جهادی تولید ماسک بیایند:«آن روزها گذشته است اما با شیوع کرونا دوباره شاهد احتکار لوازم مورد احتیاج مردم هستیم. فعلاً درس و کار را کنار گذاشته ایم و با کمی پیگیری تولید کننده ماسک شده ایم.کار سختی نبود.همین جا از همه مخاطبان تان دعوت میکنیم به ما بپیوندند و با این کار جهادی محتکران را از رو ببرند.»

* آقای عادلی کارکرد اصلی گروه جهادی منتظران ظهور روی ارائه خدمات رایگان دندانپزشکی به محرومان متمرکز بوده است. چطور شد که دندانپزشکهای گروه شما تصمیم به تولید ماسک آن هم بدون تجربه قبلی گرفتند؟

پیش از هر چیز باید از شرایطی که بعد از شیوع بیماری کرونا پیش آمده بگویم. اعضای گروه جهادی روحیه ویژهای دارند. هر چیزی که دیگران را ناراحت و پریشان کند باعث ناراحتی دو چندان آنها میشود. این عزیزان یک فرق اساسی با برخی از کاربران فضای مجازی دارند. آدمها در این فضا تنها ابراز تاسف میکنند و میروند و دیگر اثری از آنها نمیبینیم. بچههای جهادی روحیه شان به این صورت است که اصلا ابراز تاسف نمیکنند. سکوت و صبر دارند. متوجه نقطه ضعفها میشوند. یک برآورد میکنند و بلافاصله برای انجام کار جهادی پا به میدان عمل میگذارند. این خاصیت کار جهادی است که خیلی با حرف زدن صرف میانهای ندارد. با شیوع بیماری کرونا مدام شاهد اخبار کمبود ماسک و از آن بدتر احتکار لوازم بهداشتی مورد نیاز مردم بودیم. این شد که فعلا کار دندانپزشکی را کنار گذاشتیم و ظرف مدت یک هفته تولید کننده ماسک شدیم.

* دقیقا همین بخش کار سؤال برانگیز میشود. چطور ممکن است جوانهایی که سن و سالی ندارند، پزشک هستند و تجربه شان با کار تولید فاصله زیادی داشته است طرف مدت یک هفته کارگاه تشکیل دهند و به تولید هم برسند؟

بخشی از کارها با اعتماد پیش میرود. یعنی یک زیرساختهایی وجود دارد و زمانی که افراد نیکوکار دیگر به شما اعتماد کنند کارها با سرعتی باور نکردنی پیش میرود. از ویژگی کار جهادی سرعت عمل داشتن در آن است. یعنی بدانیم ضرورت الان چیست و در اولین فرصت نسبت به رفع مشکل موجود اقدام عملی کنیم. خب الحمدالله گروه منتظران ظهور کارنامه خوبی در محرومترین استانهای کشور داشت.

اعضای ما تهرانی هستند و با این وجود در هر برنامهای که داریم هر امکاناتی که اینجا دارند را به سادگی رها میکنند و با شوق به سمت دورافتادهترین روستاهای کشور میروند تا افتخار خادمی این محرومان را داشته باشند. با کمک 10 نفر از همین عزیزان به یک کارگاه تولید ماسک در حاشیه شهر تهران رفتیم.کار را یاد گرفتیم. موفق شدیم صاحب کارگاه را راضی کنیم تا به تهران بیاید.با هماهنگیهای بعدی خوشبختانه جایی را در اختیار دوستان ما قرار دادند و کار در یک شیفت کلید خورد.

*الان این خط تولید 10 نفره جهادی روزانه چند ماسک به بازار میفرستد؟

روزانه 2 هزار و 500 تا 3 هزار ماسک تولید میکنیم. تنها یک هفته از فعالیت ما در این زمینه میگذرد. قرار است تا هفته آینده دو شیفت کاری داشته باشیم و میزان تولید را به 10 هزار ماسک در یک روز برسانیم.

*خیلی از تولیدکنندگان این نوع ماسکها از نبود مواد اولیه گلایه دارند.گروه جهادی منتظران ظهور هم با این کمبود رو به رو شده است؟

به نکته مهمی اشاره کردید.خوشبختانه مقداری مواد اولیه در انبار صاحب کارگاه موجود بود. از مسؤولان میخواهیم در این زمینه کمک حال ما باشند و این مواد اولیه را با قیمت مناسب در اختیارمان قرار دهند تا ما بتوانیم با همین رویه خط تولید را حفظ کرده و از آن مهمتر این کالای ضروری را با قیمت مناسب به بازار مصرف برسانیم.

*از چه روشهایی برای اعلام حضور در این مسیر و کمک گرفتن از خیران و مسؤولان کمک گرفته اید؟

در کار جهادی اصل بر اعتماد است. تا زمانی که شما در این مسیر تولید و خروجی عملی نداشته باشید نمیتوانید نظر دیگران را به حسن نیتی که گروه دارد جلب کنید. خوشبختانه با پیگیری اعضای گروه و همتی که در یادگیری و سپس تولید ماسک داشتند از طریق فضای مجازی و شبکههای اجتماعی اقدام به معرفی این پویش کردیم. بلافاصله دوستانی از وزارت بهداشت به کمک ما آمدند و قرار است با کمک این عزیزان در استانهای دیگر هم امکاناتی فراهم و تولید ماسک را به این شکل بومی میکنیم.

*در تبلیغاتی که برای پویش تولید ماسک به راه انداخته اید از چه اقشاری کمک خواسته اید؟ چه گروههایی با چه مهارتی میتوانند به شما بپیوندند؟

این هجمه محتکران همه ملت ما را مورد تهدید قرار داده است. ما با کمک و همدلی هم قصد داریم بازار سیاه محتکران را از ریشه بخشکانیم. وارد میدان عمل هم شدیم و دیدیم که این کار چندان پیچیده نیست. همان طور که عرض کردم با 10 نفر در یک شیفت و یک کارگاه کوچک روزانه بیش از 2 هزار و 500 ماسک تولید میکنیم. معنی این اتفاقها این است که اگر بخواهیم به سادگی میتوانیم به محتکران ضرر بزنیم و بازار لوازم بهداشتی مورد نیاز مردم را از دست آنها خارج کنیم. هر کسی که تنها کمی با خیاطی آن هم به طور مبتدی آشنا باشد در خانهها هم میتواند کمک حال ما باشد.

با این حساب خیلی از خانمهای خانه دار در شهرستانهای مختلف که به طور مبتدی خیاطی میکنند هم میتوانند به پویش جهادی تولید ماسک بپردازند.

*اجازه میخواهم اینجا یک دغدغه و نگرانی عمومی را در باره تولید ماسک مطرح کنم.الان میفرمایید خط تولید از کارگاهها میتواند به خانهها در شهرستانهای مختلف برود. به این ترتیب مصرف کننده حق دارد نگران بهداشتی بودن تولید این ماسکها باشد.

دغدغه مهمی را مطرح کردید.خوشبختانه الیاف و موادی برای این نوع ماسکها استفاده میشود که کاملا قابلیت شستشو و ضد عفونی شدن را داشته باشند.در واقع این ماسکها به هیچ عنوان یک بار مصرف نیستند و مصرف کننده با ضد عفونی کردن به راحتی و بدون نگرانی میتواند تا مدتی از آنها استفاده کند.ضمن این که در کارخانهها هم امکان آلوده شدن ماسکها وجود دارد و در این کارگاهها هم دستگاههایی برای ضد عفونی این کالای بهداشتی در نظر گرفته میشود. گروه جهادی ما هم اکنون این دستگاه را در اختیار دارد و ماسکها بعد از تولید ضد عفونی شده و سپس بدون تماس فیزیکی با دست بسته بندی میشوند.

*در حال حاضر چند استان در زمینه تولید ماسک پیشنهاد همکاری با گروه منتظران ظهور را داشتهاند؟

از گروههای جهادی 20 استان به ما در خواست همکاری داده اند. بعد از گسترش خط تولید به این استانها میرویم.کار را به گروههای جهادی آموزش میدهیم و به زودی شاهد روسیاهی و متضرر شدن محتکران در بازار ماسک بهداشتی خواهیم بود.

*مخاطبان از چه طریقی میتوانند برای کمک به این پویش به گروه جهادی تان بپیوندند؟

پیش از هر چیز از آنها میخواهم شایعات فضای مجازی در باره بیماری کرونا را رها کنند. این بیماری هم به زودی از جامعه ما میرود. در فضای مجازی تنها چیزی که نصیب تان میشود یأس و ناامیدی است. اما در میدان عمل هرگز چنین جوی در جریان نیست. هر چه هست کار برای فردایی بهتر است. با دوستان قرار گذاشته ایم بعد از تولید ماسک و ایجاد موازنه در این بازار به سراغ تولید مواد ضد عفونی کننده برویم. حتم داریم که با کمک متخصصان میتوانیم نیروی کار خوبی برای این خط تولید نیز باشیم. اگر علاقه مند پیوستن به گروه جهادی منتظران ظهور هستید کافی است از طریق درگاه اینترنتی ما ثبت نام کنید و به سادگی عضو جهادی این گروه شوید.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٢/١۴ تعداد بازدیـد : ١٨٧ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣٨  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۸۰,۰۷۴ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان