دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹   |   Mon September 21, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
پوشش سقف تالار همایش‌های قرآنی و بین المللی
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز خلأ قانونی دارد
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
     آخرین اخبار
فضای شهر رنگ و بوی حماسه به خود می‌گیرد
الزام شهرداری همدان به راه‌اندازی میز خدمت
پروژه‌های سرمایه‌گذاری و گردشگری شهرداری را معطل نگذارید
بازدید رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تقاطع شهید همدانی
اسدآباد، تویسرکان، رزن، درگزین، فامنین و ملایر در وضعیت قرمز
خدمت‌رسانی به مردم در روزهای تعطیل ادامه دارد
عدم پذیرش نسخه واحد در برنامه راهبردی - عملیاتی شهر و شهرداری
پیشرفت 77 درصدی کنارگذر غربی همدان
پیشرفت محسوس تقاطع شهید همدانی
نصب یادمان یاحسین(ع) در مصلی
شهردار همدان داوطلب افتخاری جمعیت هلال احمر شد
مزاياي فلاسک لکه گير در ترميم آسفالت‌
پیگیری مسائل استان در دیدار با جهانگیری
جای خالی روز پاکبان در تقویم
توقیف 380 تاکسی با تخلف بهداشتی
شتاب در ساخت پارک خلاقیت کودکان
مرحله یک تقاطع سردار همدانی آماده آسفالت
گلایه شهروندان از فراوانی سرعتکاه‌ها در معابر شهر
شناسایی روزانه 30 کرونایی قطعی در استان همدان
عسگریان رئیس شورا و کاوسی‌امید نایب رئیس
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٢/١۴ تعداد بازدیـد : ١٨٠ نسخه چاپی
 
 
 


شیوع کرونا را به صفر برسانیم

روزنامه هگمتانه  : 
در حالی که تمام دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط برای مقابله با کروناویروس بسیج شده‌اند، در کنار برخی شهروندان آگاه و همدل، برخی شهروندان به این موضوع بی‌تفاوت بوده و نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

 
 

زهرا ذوالفقاری: در حالی که تمام دستگاهها و نهادهای مرتبط برای مقابله با کروناویروس بسیج شدهاند، در کنار برخی شهروندان آگاه و همدل، برخی شهروندان به این موضوع بیتفاوت بوده و نکات بهداشتی را رعایت نمیکنند.

به گزارش خبرنگار هگمتانه، بیش از ده روز است که مهمان ناخوانده چشمبادامیها، وارد کشور ایران شده و اکثر شهرهای کشور را درگیر خود کرده است. کروناویروس، کوید 19، که ویروس جدید 2019 است، با قدرت انتشار بالا به بیشتر استانها سرایت کرده و تنها معدود شهرهایی از آن در امان بودند.

کروناویروس که علایمی چون سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش بینی و تنگی نفس ایجاد میکند از راههای مختلفی چون تماس با سطوح آلوده، ارتباط نزدیک با شخص آلوده، خوردن مواد غذایی آلوده نیمپز و خام، تماس دست آلوده به چشم، دهان، بینی و... منتقل میشود.

مسؤولان بهداشتی برای جلوگیری از سرایت این بیماری و مقابله با انتشار آن، انجام برخی اقدامات بهداشتی از جمله رعایت بهداشت فردی، پرهیز از دست دادن و روبوسی، عدم حضور در مکانهای شلوغ، استفاده نکردن از غذای غذاخوری ها، طباخیها، فستفودها و ممانعت از انجام سفرهای غیرضروری و... اعلام کردهاند، در این میان عدهای از شهروندان با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی و گوش فرا دادن به توصیههای بهداشتی، سعی در کاهش این بیماری دارند، اما متأسفانه برخی از شهروندان گویی این بیماری و توصیههای مربوط به آن را شوخی تلقی کرده و اهمیتی به رعایت نکات بهداشتی و ایمنی نمیدهند، در اینجاست که فرهنگسازی در این خصوص اهمیت بسیاری پیدا میکند.

همچنین کشیدن سیگار مشترک توسط دو بادکنک فروش بسیار برایم جای تعجب داشت به ویژه که مادر بسیار مهربانی در حال خرید بادکنک برای فرزندش بود بی توجه به اینکه در این شرایط خرید بادکنک به ویژه از افرادی که بهداشت را در این روزهای پرخطر رعایت نمیکنند چه توجیهی میتواند داشته باشد.

از سوی دیگر عدهای از شهروندان همدانی هستند که بدون هیچ توجهی به نکات بهداشتی و هشدارهایی که از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا ارائه میشود، در مراکز خرید و فروشگاهها با ازدحام جمعیت مشغول خرید شب عید هستند، غافل از اینکه این افراد نهتنها جان خود را به خطر میاندازند بلکه جان سایرین و افراد دیگر جامعه را بدون رعایت نکات بهداشتی تهدید میکنند.

*بسیج همگانی برای ریشه کنی کرونا

همدان شهری است که در روزهای ابتدای شیوع بیماری یک جانباخته بر اثر این بیماری داشت اما با همت مسؤولان و کمک مردم میزان شیوع به نسبت دیگر استانها افزایش پیدا نکرد. این جای خوشحالی دارد اما نیاز است مردم فهیم استان همدان به تصور اینکه خطر این بیماری کاهش یافته یا از بین رفته است کرونا را شوخی نگیرند و اصول بهداشتی را رعایت کنند.

به راستی چرا باید عدهای از شهروندان که برای سلامت خود و اطرافیانشان اهمیتی قائل نیستند در چنین شرایط بحرانی و حساسی چنین رفتار غیربهداشتی را داشته باشند؟

برخی رفتار غلط شهروندان در حالی است که این روزها فضای مجازی، رسانه ملی، رسانههای شنیداری و دیداری پر از پیامهای بهداشتی است!

کروناویروس که این روزها صحبت از آن نقل محافل است و شایعات بسیاری در خصوص آن در فضای مجازی دست به دست میشود، برای مهار تنها به یک موضوع نیاز دارد و آن هم بسیج همگانی است.

در پی انتشار ویروس جدید 2019، اقدامات مختلفی از سوی نهادهای مختلف از جمله دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا، شهرداری همدان، سپاه انصارالحسین(ع)، نیرویهای نظامی و انتظامی در حال انجام است که هریک به نوبه خود حیاتی و ضروری است اما آنچه که در این میان بسیار مهم است رعایت نکات بهداشتی و ایمنی از سوی شهروندان بوده تا بتوان این بیماری را کنترل کرد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان نیز در خصوص حضور برخی افراد در اماکن عمومی و شلوغ اظهار کرد: اگر کسی بیمار است شرعاً موظف است تا در اماکن مختلف حاضر نشود.

آیتا... حبیب‌‌ا... شعبانی عنوان کرد: افراد باید به خاطر داشته باشند اگر خدای نکرده حضورشان در اماکن از روی تعمد باشد و کسی مبتلا شود، بعید نیست که شرعاً دیه بر آنها وارد شود.

امیدواریم همه شهروندان این موضوع را جدی بگیرند تا با بسیج همگانی بتوانیم شیوع این بیماری را در همدان به صفر برسانیم و با حضور در بازارها، اماکن شلوغ، خوردن غذا در فستفودها و انجام سفرهای تفریحی، جان خود و سایر افراد جامعه را به خطر نیندازیم.

حسین عرفانی، رئیس اداره مراقبت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت اعلام کرده است که اگر بهداشت فردی را درست رعایت کنیم سناریو کنترل بیماری ظرف 3 هفته آینده اتفاق میافتد.

با انتشار ویروس کرونا در کشور و از جمله استان همدان پیامکهای بهداشتی، از سوی وزارت بهداشت ارسال میشود، کانالها و گروههای خبری در فضای مجازی مدام پیامهای بهداشتی منتشر میکنند، رسانهها گزارشها و خبرهای مهم در این خصوص را نشر میدهند.

*تلاش شهرداری همدان برای مقابله با کرونا

شهرداری همدان علاوه بر ضدعفونی کردن معابر و سبزهمیدانها و بازارها و... اقدام به طراحی، چاپ و نصب بنرهای آموزش مقابله با ویروس کرونا در اماکن پرتردد شهر کرده و قرارگاه مقابله با کرونا راهاندازی شده است، تمام نهادها و ارگانها دست در دست هم دادهاند تا کرونا را شکست دهند، اما در این میان آنچه که مهم است همکاری و همدلی شهروندان برای مقابله با این ویروس است که آن هم نیازمند فرهنگسازی است.

اما در کنار حضور مردم در اماکن شلوغ و پرتردد و علیرغم اعلام وزارت بهداشت مبنی بر عدم حضور در باشگاهها و آرایشگاهها شاهد فعالیت گسترده برخی آرایشگاهها در این روزها هستیم به طوری که این سالنهای زیبایی تبلیغات بسیاری را در فضای مجازی و شبکههای اجتماعی دارند اما آرایشگاهها نیز در انتقال ویروس تأثیر دارند.

امروزه شاهد فعالیت گروههای آرایشگاه در فضای مجازی هستیم که عدهای از بانوان همدانی هم با ذوق فراوان در محیطهای آرایشگاهی حضور مییابند و فعالیت این کانالها و گروهها نشانه حضور پرشور بانوان همدانی در آرایشگاههاست.

*هاشمی: مهمترین راه کنترل کرونا، شکستن چرخه انتقال است

سعید هاشمی نظری اپیدمیولوژیست اظهار کرد: در هر همه گیری مهمترین راه کنترل، شکستن چرخه انتقال است و در واقع وقتی همه گیری کنترل میشود که چرخه انتقال آن از افراد مبتلا به افراد حساس متوقف شود.

وی گفت: نکته قطعی این است که هرچه مردم بیشتر توصیهها را رعایت کنند این همه گیری زودتر خاموش میشود.

*شاهرخی: مردم تا جای امکان در خانه بمانند

استاندار همدان نیز از مردم همدان خواست تا حتیالامکان در منزل بمانند و از سفرهای درون شهری و برون شهری غیرضروری خودداری کنند.

سید سعید شاهرخی گفت: رمز موفقیت ما در مقابله با کروناویروس، جلوگیری از تجمعات غیرضروری است.

با این تفاسیر مقابله با کروناویروس نیازمند فرهنگسازی، رعایت بهداشت فردی و نکات ایمنی در خصوص مقابله با این ویروس است. نکاتی که تکتک ما شهروندان همدانی نهتنها در قبال خود بلکه در قبال افراد جامعه نیز موظف به رعایت آن هستیم، شهروندان همدانی باید به فکر سالمندان و سالخوردگان و کودکان و افراد ناتوان باشند و با رعایت تنها چند روز عدم حضور در اماکن شلوغ شیوع کروناویروس کنترل میشود.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٢/١۴ تعداد بازدیـد : ١٨٠ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢۵  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۷۹,۹۶۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان