چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹   |   Wed August 5, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رونمایی از یادمان شهدای پارک مردم
شهرداری؛ سایت‌موزه امام(ره) را تعیین‌تکلیف کند
توسعه عادلانه شهری، زمینه ساز توسعه پایدار در پروژه‌های عمرانی منطقه دو شهرداری
شهردار همدان: با وجود عدم انجام تعهدات دولتی آماده اجرای پروژه‌ایم
استودیو بلدیه در شهرداری همدان راه‌اندازی شد
تدابیری برای جولان موتورسیکلت‌ها در پیاده راه بوعلی
تداوم ضد عفونی معابر و مبلمان شهری توسط شهرداری همدان
منطقه دو همدان پیشگام در توسعه متوازن
ترمیم و بهسازی محوطه گردشگری گنجنامه
طرح‌های عمرانی تا پایان دولت نهایی شود
     آخرین اخبار
نظارت بر انتخابات شوراها از اختیارات مجلس
نظارت بر انتخابات شوراها از اختیارات مجلس
رونمایی از یادمان شهدای پارک مردم
آماده امضا تفاهم‌نامه با جمعیت هلال احمر همدان هستیم
تکریم خبرنگار پاسداشت آگاهی و امید است
مرکز مطالعات همدان از مراکز موفق در کشور
رضایت نماینده سازمان بهداشت جهانی از همدان
پیام شادباش شورای شهر به مناسبت روز خبرنگار
احداث هم‌زمان سالن کسب وکار و ورزشی ولایت در کوی خضر
ترمیم و بهسازی محوطه گردشگری گنجنامه
ادامه جمع‌آوری قلیان از گنجنامه و بلوار ارم
درباره مراسم محرم بیانات رهبر انقلاب فصل‌الخطاب است
بازدید نمایندگان سازمان بهداشت جهانی از بیمارستان‌های همدان
استودیو بلدیه در شهرداری همدان راه‌اندازی شد
منطقه دو همدان پیشگام در توسعه متوازن
تدابیری برای جولان موتورسیکلت‌ها در پیاده راه بوعلی
لغو برخی محدودیت‌ها
ناتوانی میراث از کنترل کارتن به دستان
تداوم ضد عفونی معابر و مبلمان شهری توسط شهرداری همدان
شهردار همدان: با وجود عدم انجام تعهدات دولتی آماده اجرای پروژه‌ایم
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠٢/٢٠ تعداد بازدیـد : ١٠۵ نسخه چاپی
 
 
 


ضرورت مشارکت شهروندان همدانی در نگهداری پل‌های عابر پیاده

روزنامه هگمتانه  : 
مدیریت شهری همدان برای ساخت و مکانیزه کردن پل‌های عابر پیاده و حفظ و نگاهداشت آن هزینه‌های بالایی می‌کند و تمام این‌ها به خاطر ایمنی شهروندان و رفاه حال هر یک از آنها است

 
 

 

حفظ و نگهداری از اموال عمومی وظیفه شهروندی تکتک شهروندان یک جامعه است، چرا که اموال عمومی موضوعی است که تمام شهروندان از آن منتفع میشوند و از سویی دیگر مدیریت شهری هزینههای بالایی را برای ساخت و نگهداری از این اموال میکند، یکی از اموال عمومی که در شهر وجود دارد و برای سلامت، ایمنی و رفاه حال شهروندان ساخته شده است، پلهای عابر پیاده بوده که استفاده از آنها نیازمند فرهنگ سازی و حفظ و نگاهداشت آن هم مستلزم توجه شهروندان است.

شهروندانی که از وقتی روی صندلی اتوبوس مینشینند تا هنگامی که به مقصد برسند ترجیح میدهند به جای مطالعه یا تماشای خیابانهای شهر با نوشتن یادگاری روی صندلیها مسافران دیگر را مستفیذ کنند، آنهایی که دق دلیشان را با پاره کردن روکش صندلی اتوبوسی که روی آن نشستهاند خالی میکنند.

همانهایی که حتی در سفر هم دست از رفتارهای تخریبگرانه خود بر نمیدارند و آثار و بناهای تاریخی هم از یادگاری نوشتنهایشان خلاصی ندارند. آنهایی که در و دیوار کوچهها و خیابانهای شهر، باجههای تلفن عمومی، نیمکتهای چوبی پارک، ایستگاههای اتوبوس، تنه درختان، تابلوها و علائم شهری هم از دستشان در امان نیست، اینها به پلهای عابر پیاده نیز رحم نمیکنند و اقدام به تخریب پله برقی پل‌‌ها یا آسانسورها میکنند و قطعات تجهیزات مکانیزه پلها را دستکاری میکنند و حتی گاه شنیده میشود که دست به سرقت برخی از قطعات این تجهیزات میزنند، این در حالی است که پلهای عابر پیاده به منظور ایمنی شهروندان، کاهش تصادفات عابر پیاده، رفاه و آسایش شهروندان جانمایی میشود.

این تنها نمونههایی از رفتارهای تخریبگرایانه شهروندانی است که تمایل عجیبی به آسیب رساندن به فضاهای عمومی شهرشان دارند.

برخی شهروندان از رفتار نوجوانان نیز گلهمند بودند و معتقدند منظر اغلب پلهای عابر پیاده تخریب شده و جملات و الفاظ نامناسبی با رنگ و ماژیک درج روی آنها شده است.

مدیریت شهری همدان برای ساخت و مکانیزه کردن پلهای عابر پیاده و حفظ و نگاهداشت آن هزینههای بالایی میکند و تمام اینها به خاطر ایمنی شهروندان و رفاه حال هر یک از آنها است، اما متأسفانه برخی از شهروندان بدون توجه به اینکه پلهای عابر پیاده جای نوشتن یادگاری نیست و یا محل بازی کودکانش با پله برقی و آسانسور نیست، خواسته یا ناخواسته اقدام به تخریب آنها میکنند، و استفاده نادرست این شهروندان از تجهیزات مکانیزه پلهای عابر پیاده موجب میشود که این تجهیزات کارایی نداشته باشند و افراد مسن و دارای مشکلات جسمی مجبور شوند از پلههای پل استفاده کنند که اغلب به دلیل تعدد پلههای پل ترجیح میدهند مسیر خیابانهای عریض را طی کنند که جان آنها به خطر میافتد.

سهل انگاری و رفتار ناشایست برخی از شهروندان در برخورد با تجهیزات مکانیزه پلهای عابر پیاده علاوه بر اینکه باعث هدر رفت هزینه و زحمات مدیریت شهری میشود باعث آزار رساندن به افراد سالخورده، معلولان جسمی حرکتی، کودکان، مادران باردار و بسیاری از شهروندانی میشود که باید برای عبور از عرض خیابان از پل استفاده کنند و جان شهروندان را به خطر میاندازند.

کامران گردان، رئیس شورای اسلامی شهر همدان چندی قبل در یکی از جلسات کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان پیرامون بررسی وضعیت پلهای عابر پیاده شهر، گفت: تجربه جوامع مختلف نشان داده که توسعه بدون در نظر گرفتن فرهنگ نمیتواند به طور کامل محقق شود و باید در کنار انجام فعالیتهای عمرانی فرهنگ سازی لازم نیز صورت گیرد.

علی رغم اینکه پلهای عابر پیاده مکانیزه در شهر همدان توسعه یافته است؛ اما هنوز عدم فرهنگ سازی مناسب در استفاده از آن باعث شده بازدهی خوبی را شاهد نباشیم.

گردان با اشاره به اینکه پل عابر پیاده از مباحث دامنه داری بود که در کمیسیون خدمات شهری دوره چهارم شورا مصوبهای مبنی بر مکانیزه کردن پلها داشتیم افزود: علی رغم اینکه پلهای عابر پیاده مکانیزه در شهر همدان توسعه یافته است؛ اما هنوز نبود فرهنگ سازی مناسب در استفاده از آن باعث شده بازدهی خوبی را شاهد نباشیم.

وی با اشاره به اینکه شاهد تخریب اموال عمومی به ویژه تجهیزات پلهای عابر پیاده توسط معدود افراد در شهر هستیم، اضافه کرد: باید فرهنگ نگهداری از اموال عمومی در جامعه نهادینه شود و مردم در حفظ و نگهداری اموال دولتی و عمومی کوشا باشند چرا که این اموال از جیب آنها هزینه میشود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان به نقش مدیریت شهری در امر فرهنگ سازی اشاره کرد و یادآور شد: همه ما باید در زمینه فرهنگسازی برای حفظ وسایل و تجهیزات عمومی وارد شویم و این باور را در ذهن شهروندان نهادینه کنیم که ضرر تخریب وسایل عمومی در نهایت به خودشان برمی گردد.

وی با تأکید بر اینکه جلوگیری از تخریب و از بین بردن اموال عمومی نیازمند عزم جدی است، اظهار کرد: لازم است از طریق تبلیغات و اطلاع رسانی مختلف از جمله تبلیغات محیطی و نصب بنر این فرهنگ سازی آغاز شود.

گردان افزود: مباحث پلهای عابر پیاده نصب دوربین مدار بسته جهت جلوگیری از تخریب این امکانات و تجهیزات و نیز فرهنگ سازی مهمترین مقوله است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی یادآور شد: با توجه به شرایط اقتصادی، احداث پلهای عابر پیاده باید بر اساس کار کارشناسی و فنی باشد و نصب پلها باید کارایی و بهره وری خوبی داشته باشد و در غیر این صورت بیشتر هدر رفته هزینه است.

*اجرای طرح نوسازی و تجهیز پلهای عابر پیاده در راستای خدمات رفاهی مناسب به شهروندان

شهردار همدان هم در اردیبهشت ماه سال جاری در گفتگویی اظهار کرد: طرح نوسازی و تجهیز پلهای عابر پیاده در راستای خدمات رفاهی مناسب به شهروندان در این شهر آغاز شده است.

عباس صوفی با بیان اینکه تخریب پلها توسط برخی افراد مشکلاتی را ایجاد کرده است، گفت: عدهای با تخریب پلها باعث ایجاد مشکلات برای اقشار مردمی به ویژه افراد مسن و کم توان حرکتی میشوند.

وی بیان کرد: با این حال عملیات نوسازی و تجهیز پلهای عابر پیاده اجرایی شد و در کمترین زمان ممکن نسبت به بازسازی و آسان سازی در استفاده مردم از این امکانات اقدام میشود.

تخریب اموال عمومی به ویژه پلهای مکانیزه عابر پیاده دغدغه مدیریت شهری است و امکان تأمین برخی از قطعات آسانسورها و پله برقیهای پلها به دلیل تحریمها بسیار دشوار است و باید در حفظ و نگهداری این دستگاهها نهایت دقت صورت بگیرد.

صوفی افزود: امنیت شهروندان از اولویتهای اصلی مدیریت شهری است و از مردم نیز میخواهیم در حفظ و نگهداری پلهای عابر پیاده به ویژه پلهای دارای پله برقی و آسانسور مشارکت لازم را داشته باشند.

شهردار همدان تأکید کرد: ارایه خدمات مناسب به مردم را همواره وظیفه خود میدانیم و امیدوارم با نوسازی و تجهیز پل ها، بازهم شاهد تخریب نباشیم.

صوفی تخریب اموال عمومی به ویژه پلهای مکانیزه عابر پیاده را دغدغه مدیریت شهری دانست و گفت: امکان تأمین برخی از قطعات آسانسورها و پله برقیهای پلها به دلیل تحریمها بسیار دشوار است و باید در حفظ و نگهداری این سامانهها نهایت دقت صورت بگیرد.

بر اساس آمار اعلام شده سال گذشته توسط کارشناسان سازمان ترافیک شهرداری، همدان در مجموع  دارای 21 پل عابر پیاده نصب شده است، که از این تعداد 5 دستگاه به صورت پل ساده، 4عدد به دستگاه برقی و آسانسور، 5 عدد به آسانسور و 7 عدد نیز به پله برقی تجهیز شده است.

تمام تجهیزات الکترونیکی و مکانیزه پلها به حسگرهای مختلف مجهز هستند که متأسفانه عده معدودی از شهروندان هستند که از این امکانات به درستی استفاده نمیکنند و به پلها آسیب وارد میکنند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠٢/٢٠ تعداد بازدیـد : ١٠۵ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١١۵  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۳۰,۹۶۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان