چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹   |   Wed July 15, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
اجرای مخازن زیرزمینی مکانیزه زباله
تصویب الحاق سه روستا به شهر همدان مغایر با قانون شوراها صورت گرفته است
دقیق‌تر شدن آزمایش فنی خودروها
به خانه برگردیم
آغاز فعالیت شوراهای اجتماعی محلات از ابتدای مهر ماه
ارتقا تاب آوری با مدیران آگاه
نظارت بر تاکسی‌ها با اوج کرونا
ایجاد منطقه 5 شهرداری با رویکرد تخصصی به بافت تاریخی
همدان در ابتدای ریل کلانشهر شدن
پیامدهای نصب سرعتکاه در کاهش مخاطرات ترافیکی
     آخرین اخبار
کاهش ارزش تعرفه عوارض سال 99 شهرداری
مطالعه قطار شهری همدان در مرحله پایانی
وصول مطالبه 450 میلیارد ریالی شهرداری از دستگاه‌های دولتی
اجرای غربالگری کرونا برای کارکنان شهرداری
صیانت از املاک عمومی خط قرمز مدیریت شهری
بازگشت برخی محدودیت‌ها
اجرای مخازن زیرزمینی مکانیزه زباله
تصویب الحاق سه روستا به شهر همدان مغایر با قانون شوراها صورت گرفته است
ارتقا تاب آوری با مدیران آگاه
ایجاد منطقه 5 شهرداری با رویکرد تخصصی به بافت تاریخی
ساختمان‌های پزشکان همدان غیراستاندارد
به خانه برگردیم
دقیق‌تر شدن آزمایش فنی خودروها
نظارت بر تاکسی‌ها با اوج کرونا
کمبود انسولین
تست رایگان کرونا برای افراد با علامت
آغاز فعالیت شوراهای اجتماعی محلات از ابتدای مهر ماه
ماسک بر صورت بوعلی‌سینا نماد مبارزه با کرونا
ارباب‌رجوع بدون ماسک خدمات دریافت نمی‌کند
الحاق سه روستا به شهر به قوت خود باقی است
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠٣/١٠ تعداد بازدیـد : ١۴۴ نسخه چاپی
 
 
 


کاهش تولید شیرابه زباله نیازمند همت بانوی خانه

روزنامه هگمتانه  : 
شیرابه‌های حاصل از زباله به بخش‌های پایین دست نفوذ کرده، آب را آلوده کرده و به گیاهان آسیب می‌رساند.

 
 

 

زهرا ذوالفقاری: با بالا رفتن دمای هوا، و وجود حشرات در فضا، یکی از مواردی که به چشم میخورد، جمع شدن حشرات در دور زبالهها، بر اثر شیرابه راهی شده از آنها است، این فضا اضافه بر اینکه منظر زشتی را ایجاد میکند، باعث ایجاد بوی نامطبوع نیز میشود که هر شهروندی یا هر مسافری با دیدن این منظره آزرده خاطر میشود، مدیریت شهری همدان اقدامات بسیاری را در راستای پاک سازی محیط شهر، جمعآوری زبالهها و... انجام میدهد، اما یک سری مسائل نیازمند کمک و مشارکت شهروندان است، که از آن جمله میتوان به نحوه جمعآوری زباله اشاره داشت، از سویی دیگر هر ساله هزینههای بسیاری برای تعویض کف مخازن زباله صورت میگیرد، چرا که بر اثر شیرابهای که از زباله جاری شده، از بین میرود، اینجاست که نقش شهروندان مهم میشود.

شیرابههای حاصل از زباله به بخشهای پایین دست نفوذ کرده، آب را آلوده کرده و به گیاهان آسیب میرساند. 

بخش عظیمی از زبالهها در طبیعت نیز توسط خود مردم با حضور و تفریح در طبیعت رها میشود. 

با ظلمی که به طبیعت میکنیم، دشمنانه به همه چیز آسیب میرسانیم. 

حفظ محیط زیست وظیفه همگان است، در غیر این صورت، برای نسل آینده پاسخی نداریم. 

ما آشتی با خود، دیگران و محیط زیست را فراموش کرده ایم، حفظ طبیعت و محیط زیست موضوع مهمی است که همه بایستی به آن توجه کنند. 

ما در کشوری زندگی میکنیم که فرهنگ گردشگری در آن شکل گرفته، بنابراین آشتی با طبیعت نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد. 

در حال حاضر برای از بین بردن و جمعآوری شیرابههای ناشی از دفع زبالههای شهری حوضچهای در حال ساخت است که حدود 45 درصد آن احداث شده و تا پایان سال ساخت آن به اتمام میرسد.

دو پروژه لندفیل و حوضچه شیرابه از سال گذشته در دست اقدام است، البته این پروژه بدلیل کرونا به تأخیر افتاده است، و در حال پیگیری است.

حوضچه شیرابه 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، با انجام کارهای آموزشی و آموزشهای شهروندی در طول چند سال توفیقات خوبی در زمینه کاهش زباله تولیدی صورت گرفته است.

مسائل اقتصادی و تورم موجب مدیریت مصرف توسط شهروندان شده و به دنبال این مدیریت نیز تولید زبالههای شهری کاهش یافته است.

مسائل اقتصادی گرچه موجب بروز برخی مشکلات شده اما در موضوع مدیریت مصرف و در حوزه دفع پسماندهای شهری، کاهش زبالهها را به دنبال داشته است.

کاهش شیرابه زباله اولین گام تفکیک از مبدا زباله خشک و‌‌تر است و شهروندان باید زبالهها را آب گیری کرده و سپس داخل کیسه زباله قرار دهند.

به طور مثال شهروندان باید تفاله چای را آب گیری کرده و بطریهای آب را نیز خالی کرده و سپس داخل کیسه زباله بیاندازند.

تولید شیرابه زباله نه تنها در همدان بلکه در تمام کشور یک معضل است و نیازمند همکاری صد درصد مردم است.

سایت زباله شهر همدان از سال 1396، راهاندازی شده است، سایت دفن زباله همدان برای شهرهای نیمه شمالی و روستاها در نظر گرفته شده است و به صورت میانگین 600 تا 650 تن زباله را پذیرش میکند.

شیرابهها معمولاً در محل دفن زباله ایجاد میشود و تا چندی پیش برای از بین بردن آن باید با جمعآوری در یک سطح تبخیر میشد و این موضوع صدمات زیادی را به محیط زیست وارد میکرد.

در همدان روزانه بالغ بر 420 تن زباله تولید و توسط شهرداری همدان به سایت دفع زباله منتقل میشود و تفکیک زبالهها 3 میلیارد تومان هزینه میخواهد.

حدود 60 تا 70 درصد زبالههاتر هستند و پس از جمع آوری و تلنبار شدن از آنها شیرابه بد بو تولید میشود.

معاون خدمات شهری شهردار همدان، گفت: در کنترل تولید زباله 3 مرحله وجود دارد که باید برای کنترل تولید شیرابه به این مراحل توجه کرد.

وحید علیضمیر افزود: مرحله اول تولید محصول است که این مرحله پیش از رسیدن یک کالا به محل مصرف خود است اما مرحله دوم مرحله حمل و نگهداری و خرید کالاست و مرحله سوم مرحله مصرف و اصطلاحا نقطه اصلی تولید زباله و پسماند است.

وی اضافه کرد: شیرابه عموما در مرحله سوم تولید میشود یعنی تک تک کالاهای مصرف شده پسماندی تولید شده اما این پسماند خشک نیست و به صورت‌‌تر به چرخه جمع آوری زباله سپرده شده است.

این مسؤول ابراز کرد: برای مثال یک شهروند یک بطری آب معدنی خریداری میکند و نیمی از آن را میخورد اما به جای آنکه ابتدا آب باقیمانده در ظرف را در جوی یا شبکه فاضلاب تخلیه کند و سپس بطری را به سطل زباله بیندازد به یکباره بطری و باقیمانده آب را به داخل سطل میاندازد، همین امر باعث میشود تا آب از بطری خارج شده و با سایر زبالهها مخلوط و شیرابه تولید کند.

وی ادامه داد: در مثالی دیگر خانم خانه دار اقدام به تعویض قوری چای میکند و پیش از آنکه رطوبت تفاله چای را بگیرد و اصطلاحا آن را خشک کند همانطور خیس به داخل کیسه زباله میریزد در حالی که اگر یک سبد توری در سینک ظرفشویی خود قرار دهد و رطوبت تفاله چای را بگیرد در کاهش تولید شیرابه  موفق بوده است.

علیضمیر با تأکید بر عواقب عدم آبگیری پسماند و اثرات شیرابه ناشی از آن  بر محیط زیست و سلامت شهروندان خاطر نشان کرد: شیرابه یکی از منابع اصلی آلاینده در مراکز دفن پسماند است و نفوذ شیرابه در خاک علاوه بر آلوده ساختن آبهای زیر زمینی، اثرات نامطلوب زیادی بر محیط زیست بر جای میگذارد ضمن اینکه حین انتقال و جمع آوری پسماند ریزش شیرابه موجب انتقال بسیاری از بیماریهای پوستی، اگزما،  بیماریهای تنفسی و باکتریایی شده و  معضلات بهداشتی فراوانی را فراهم میآورد.

زباله در تعریف همه ما همان چیزهای دورانداختنی است که داخل یک کیسه بزرگ میریزیم و اگر شهروند خوبی باشیم اوایل شب آن را بیرون در میگذاریم. اما این کیسه زباله به کجا میرسد؟

تا به حال با دقت به سطل زبالهای که بیرون در میگذارید نگاه کرده اید؟ به این فکر کرده اید که چه چیزهایی را داخل آن میریزید و سرنوشت دورریزهای شما به کجا میرسد؟ آیا به این فکر کرده اید چه چیزهایی داخل سطل شما واقعا زباله هستند؟ آیا فکر کرده اید که چطور میتوانید حجم زباله هایتان را کم کنید؟ یا اینکه چطور از بوی بد این سطل زباله بکاهید؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که شاید این موجود بدبو و دورانداختنی مفید باشد طوری که بتوان با آن کارهای اقتصادی زیادی انجام داد؟

میزان تولید زباله برای هرنفر متفاوت است، اما تابه حال به این فکر کرده اید که روزانه در خانه شما چه میزان زباله تولید میشود؟ آن وقت در سطح بزرگتر در کوچه شما به طور متوسط چندکیلو زباله شبها بیرون خانه گذاشته میشود و حالا در سطح کلانتر منطقه شما چه میزان زباله دارد؟ اصلاً زباله شامل چه چیزهایی است؟

*فیضی منش: حواستان به شیرابهها باشد

مدیر منطقه سه شهرداری همدان با بیان اینکه یکی از مشکلات، تولید شیرابه از زبالهها است، گفت: شیرابههای تولیدی باعث از بین رفتن کف مخازن زباله میشود و هر ساله باید هزینههای زیادی را برای تعویض کف مخازن متحمل شویم.

محمدرضا فیضی منش با بیان این مطلب که شهروندان باید آب زبالهها را بگیرند، افزود: قبل از خالی کردن زبالههای‌‌تر در سطل زباله، باید آب آن در آبکش رفته باشد تا بعدا باعث تولید شیرابه نشود.

وی گفت: شیرابهها یعنی همان آب بد بو و متعفنی که از زبالههای ما بیرون میزند، بزرگترین معضل پسماندها است که صدمات جبران ناپذیری به سلامتی افراد و محیط زیست میزنند.

وی اظهارکرد: شیرابه یک بخش ناگزیری از زباله است که باید تلاش کنیم به حداقل برسد، و اگر زباله ما رطوبت نداشته باشد شیرابه آن کم میشود.

این مسؤول عنوان کرد: وقتی آب به شیرابه تبدیل میشود باید 100 برابر هزینه کنیم تا دوباره آب شود.

فیضی منش خواستار همکاری و مشارکت شهروندان در تفکیک زباله شد و گفت: باید بدانید لیوان آب، نوشابه، آبمیوهای را که میخورید ته آن را خالی کنید و بعد به سطل زباله بریزید، و شیرابهها حتی میتوانند، آسیبهای فیزیکی زیادی به کارگران حمل زباله وارد کنند. 

شهروندان باید بدانند که هر پسماندی که تولید میشود، نباید داخل سطل زباله زیر سینک ظرفشویی ریخته شود، شیشه، پلاستیک، کاغذ قابل تفکیک هستند و باید به طور جداگانه دور ریخته شوند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠٣/١٠ تعداد بازدیـد : ١۴۴ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢٩  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۰۳,۲۷۳ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان