چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹   |   Wed July 15, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
اجرای مخازن زیرزمینی مکانیزه زباله
تصویب الحاق سه روستا به شهر همدان مغایر با قانون شوراها صورت گرفته است
دقیق‌تر شدن آزمایش فنی خودروها
به خانه برگردیم
آغاز فعالیت شوراهای اجتماعی محلات از ابتدای مهر ماه
ارتقا تاب آوری با مدیران آگاه
نظارت بر تاکسی‌ها با اوج کرونا
ایجاد منطقه 5 شهرداری با رویکرد تخصصی به بافت تاریخی
همدان در ابتدای ریل کلانشهر شدن
پیامدهای نصب سرعتکاه در کاهش مخاطرات ترافیکی
     آخرین اخبار
کاهش ارزش تعرفه عوارض سال 99 شهرداری
مطالعه قطار شهری همدان در مرحله پایانی
وصول مطالبه 450 میلیارد ریالی شهرداری از دستگاه‌های دولتی
اجرای غربالگری کرونا برای کارکنان شهرداری
صیانت از املاک عمومی خط قرمز مدیریت شهری
بازگشت برخی محدودیت‌ها
اجرای مخازن زیرزمینی مکانیزه زباله
تصویب الحاق سه روستا به شهر همدان مغایر با قانون شوراها صورت گرفته است
ارتقا تاب آوری با مدیران آگاه
ایجاد منطقه 5 شهرداری با رویکرد تخصصی به بافت تاریخی
ساختمان‌های پزشکان همدان غیراستاندارد
به خانه برگردیم
دقیق‌تر شدن آزمایش فنی خودروها
نظارت بر تاکسی‌ها با اوج کرونا
کمبود انسولین
تست رایگان کرونا برای افراد با علامت
آغاز فعالیت شوراهای اجتماعی محلات از ابتدای مهر ماه
ماسک بر صورت بوعلی‌سینا نماد مبارزه با کرونا
ارباب‌رجوع بدون ماسک خدمات دریافت نمی‌کند
الحاق سه روستا به شهر به قوت خود باقی است
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠٣/٢١ تعداد بازدیـد : ۵٣ نسخه چاپی
 
 
 

انتظار افزایش مبتلایان به بیش از 15 میلیون نفر
اوج اول کرونا را گذراندیم

روزنامه هگمتانه  : 
عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونا گفت: مسیر انتقال ویروس در تابستان قطعا ادامه خواهد داشت و انتظار داریم اگر این مسیر ادامه داشته باشد درصد مبتلایان از 15 میلیون نفر نیز بالاتر برود.

 
 

 

عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونا و رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای نوپدید و باز پدید انستیتو پاستور در نشست خبری مجازی با خبرنگاران اظهار کرد: خوشبختانه در مقایسه با بسیاری کشورهای پیشرفته و امریکایی میزان کشندگی بیماران کرونا در ایران کمتر است.

وی ادامه داد:یکی از عوامل کاهش کشندگی بیماری در ایران جوان بودن جمعیت است؛ به طوری که نیمی از جمعیت کشورمان کمتر از 30 سال دارند و اما در برخی کشورها مانند اسپانیا این میانگین 45 سال است.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونا افزود: مجاهدتهای همکاران در حوزه درمان و نداشتن چالش جدی در این حوزه از علل دیگر پایین بودن میزان مرگ و میر در کرونا در کشور است.

مصطفوی بیان داشت: در هفتههای اخیر روند تند صعودی در باره مبتلایان گزارش شده است و یکی از عوامل آن این است که میزان تست موارد مشکوک را افزایش دادیم و از حدود 10 هزار تست روزانه به 20 هزار تست رسانده ایم.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونا در پاسخ به سوالی در باره میزان ابتلا به کرونا در مردم کشور،گفت: مطالعات مختلفی صورت گرفته است. در تهران مطالعهای شد و از کارمندان مختلف ادارات در یک ماه پیش انجام شد که تست 20 درصد افراد مثبت بود و در افرادی که برای بیماری دیگری به آزمایشگاه رفته بودند نیز 12 درصد تست کرونا مثبت بودند.

وی اضافه کرد: براساس مطالعات سازمان انتقال خون که در یک ماه پیش انجام شد، میزان بروز تجمعی در استانهای با آمار مبتلایان بالا، 34 درصد، در استانهای با آمار متوسط، 12 درصد و در استانهای با آمار کم 4 درصد بوده است.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونا یادآور شد: بر اساس مطالعاتی در تهران از جمعیت عمومی تهران 8 درصد موارد مثبت به کرونا بودند و اگر این تحقیقات و مطالعات را بپذیریم باید بگوییم بیش از 10درصد میزان آلودگی به کرونا داشته باشیم؛ البته شدت ابتلا در استانهای مختلف متفاوت است.

مصطفوی متذکر شد: بر اساس این یافتهها شاید 15 میلیون نفر در کشور تجربه آلودگی به ویروس کرونا را داشته باشند و در طول این مدت مبتلا شده باشند اما تستهای سرولوژی خطاهایی دارد.

*کرونا قدرت سرایت زیادی دارد

وی تصریح کرد: درکل به نظر میرسد با بیماری مواجه هستیم که سرایت پذیری بالایی دارد اما افرادی که سرانجام در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست میدهند افراد مسن و دارای بیماری زمینهای هستند. انتخاب شهرها با وضعیت سفید و غیره براساس میزان بیماران بستری است،

عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونا درباره ناتوانایی در انجام تست بیشتر در کشور، خاطرنشان کرد: هم تست سرولوژی و هم تست پی سی آر داریم و آنچه نیاز داریم درباره تست مولکولی است و در برخی آزمایشگاهها استفاده میشود. روزانه 20 هزار تست را میتوانیم انجام دهیم و میتوانیم این میزان را به 2.5 برابر برسانیم.

*فعالیت 150 آزمایشگاه تشخیص کرونا

مصطفوی ابراز کرد: این افزایش انجام تست بر اساس سیاستهای تعریفی است. روز 30 بهمن سال گذشته ما تنها 4 آزمایشگاه انجام تست داشتیم و روزانه صدها تست انجام میشد. با تربیت نیروی انسانی و تجیزات لازم اکنون 150 آزمایشگاه تست را انجام میدهد و یک سوم آزمایشگاههای خصوصی نیز تست را انجام میدهند.

وی تصریح کرد: با توجه به این موارد در روزهای ابتدایی بیشتر تستها اولا در بیماران بدحال انجام میشد اما با افزایش آزمایشگاه انجام تست بیشتر شد و اکنون سیاست وزارتخانه این است که تمرکز بر افراد با خطرپذیری بالا و مرگ باشد تا این افراد شناسایی شوند.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونا متذکر شد: اگر سیاست این باشد که افزایش تست داشته باشیم ما مشکل خاصی در خصوص انجام تست نداریم.

*انتظار افزایش مبتلایان به بیش از 15 میلیون نفر وجود دارد

مصطفوی افزود: در استانهایی که ابتدا بیشتر درگیر شدند مانند قم، گیلان، البرز، اصفهان و اینکه شواهدی میبینیم که درصد قابل توجهی از افراد در این مناطق به کرونا مبتلا شده باشند؛ در نتیجه ابتلا در آنها رو به کاهش باشد. البته مسیر انتقال ویروس در تابستان قطعا ادامه خواهد داشت و انتظار داریم اگر این مسیر ادامه داشته باشد از میزان 15 میلیون نفر نیز درصد مبتلایان باز بالاتر برود.

*کرونا از حشرات منتقل نمیشود

وی ادامه داد: این موضوع پیش آگاهی است برای پاییز که چراکه درصد زیادتری مبتلا شده اند و شاید در پاییز میزان کمتر باشد؛ضمن اینکه شواهدی مبنی بر انتقال ویروس از طریق حشرات وجود ندارد.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: اگر میتوانستیم در روزهای ابتدایی شیوع کرونا ظرفیت انجام تست را بالا میبردیم و بیماران سرپایی را شناسایی میشدند شاید اپیدمی ما فرق داشت و اکنون در یال نزولی اپیدمی بودیم.

مصطفوی اضافه کرد: درباره میزان روند بیماری بهتر است صرفا درباره بیماران بستری توجه کنیم. ما میگوییم از اوج اول عبورکردیم و الان تقریبا در مرحله ثبات هستیم و نوسان ثابتی در میزان مبتلایان و مرگ و میر داریم؛ اگر چه در خصوص بستریها نیز افزایش تدریجی بیماری را شاهد هستیم.

*ورود به اوجهای بعدی کرونا دور از ذهن نیست

وی ابراز کرد: دور از ذهن نیست اوجهای بعدی داشته باشیم و اما انتظار نداریم این میزان به شدت اواخر فروردین باشد.تحلیل دوم در این خصوص این است که بر اساس دادههای بیماران مشاهده میکنیم اوج اولیه در اواسط فروردین و تقریبا در 2 ماه اخیر نوسان ملایمی در میزان مرگ داشته ایم و مرگ روزانه 50 تا 80 بیمار را داشتیم.

*اوج اول کرونا را گذراندیم

عضو کمیته اپیدمیولوژی کشوری کرونا خاطر نشان کرد: این موضوع نیز موید این است که ما اوج اول را عبور کردیم و شاید اوجهای بعدی را داشته باشیم و این مربوط به روند کرونا در کشور است اما شاید تحلیل استانی دقیقتر از تحلیل وضعیت کل کشور باشد.

مصطفوی افزود: شاید برخی استانها اوج دوم وسوم را داشته باشند. تحلیل کمیته اپیدمیولوژی کرونا در هفته گذشته یعنی در هفته انتهایی به 17 خرداد انجام شد که در این گزارش اعلام شد بیماری کرونا تغییر مختصرصعودی در کشور داشته است اما درباره 13 استان آذربایجان شرقی، هرمزگان، کردستان، قم، مرکزی، یزد، فارس، خراسان جنوبی، گلستان، همدان، کرمان و کهکیلویه در هفته منتهی به 17 خرداد روند صعودی وجود داشته و شروع اوج اپیدمی داشتهاند.

*تهران و کرمانشاه روند ثبات با تغییر مختصر در کرونا دارند

وی افزود: در 7 استان شامل خوزستان، اصفهان، آذربایجان غربی، ایلام، چهارمحال بختیاری، خراسان رضوی و زنجان تغییر مختصرصعودی داشته اند.ضمن اینکه در استانهای تهران و کرمانشاه روند ثبات با تغییرات مختصر دیده شد و خراسان شمالی، البرز، و سیستان و بلوچستان نیز اخیرا یک اوج اپیدمی را تجربه کردند.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کشوری کرونا با بیان اینکه استانهای لرستان، سمنان، قزوین، مازندران و گیلان با توجه به ناسازگاری دادهها امکان تحلیل روند اپیدمی نداشتند، بیان کرد: جامعه جهانی از 4 ماه پیش با شیوع کرونا بر اساس دادههای چین درباره کرونا تحلیل داشت. ابتدا میزان کشندگی کرونا را 2 تا 3 درصد عنوان شد و افراد بدون علامت را 10 درصد اعلام کردند.

*میزان مرگ کرونا کمتر از 3 دهم درصد

مصطفوی افزود: همچنین گفته شد هر فرد آلوده میتواند 2.5 نفر را مبتلا کند اما اکنون میزان کشندگی کرونا کمتر از 2 درصد است و بر اساس مطالعات در آمریکا میزان کشندگی کمتر از 3 دهم درصد است. همچنین گفته میشود که بیش از یک سوم جمعیت بدون علامت هستد. امروز سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرده که افراد بدون علامت نمیتوانند انتقال دهنده کرونا باشند.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠٣/٢١ تعداد بازدیـد : ۵٣ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۴۵  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۰۳,۳۲۲ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان