چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹   |   Wed August 5, 2020  
   
 
آرشیو اخبار |  عضویت در خبرنامه |  جستجو |  ارتباط با ما  
     صفحه اصلی   |   سیاست   |   اقتصاد   |   جامعه   |   دین و اندیشه   |   فرهنگ   |   سلامت   |   دانش   |   ورزش   |   گردهمایی   |   حوادث   |   گوناگون
     پربیننده ترین ها
رونمایی از یادمان شهدای پارک مردم
توسعه عادلانه شهری، زمینه ساز توسعه پایدار در پروژه‌های عمرانی منطقه دو شهرداری
شهرداری؛ سایت‌موزه امام(ره) را تعیین‌تکلیف کند
شهردار همدان: با وجود عدم انجام تعهدات دولتی آماده اجرای پروژه‌ایم
استودیو بلدیه در شهرداری همدان راه‌اندازی شد
تدابیری برای جولان موتورسیکلت‌ها در پیاده راه بوعلی
تداوم ضد عفونی معابر و مبلمان شهری توسط شهرداری همدان
منطقه دو همدان پیشگام در توسعه متوازن
ترمیم و بهسازی محوطه گردشگری گنجنامه
طرح‌های عمرانی تا پایان دولت نهایی شود
     آخرین اخبار
نظارت بر انتخابات شوراها از اختیارات مجلس
نظارت بر انتخابات شوراها از اختیارات مجلس
رونمایی از یادمان شهدای پارک مردم
آماده امضا تفاهم‌نامه با جمعیت هلال احمر همدان هستیم
تکریم خبرنگار پاسداشت آگاهی و امید است
مرکز مطالعات همدان از مراکز موفق در کشور
رضایت نماینده سازمان بهداشت جهانی از همدان
پیام شادباش شورای شهر به مناسبت روز خبرنگار
احداث هم‌زمان سالن کسب وکار و ورزشی ولایت در کوی خضر
ترمیم و بهسازی محوطه گردشگری گنجنامه
ادامه جمع‌آوری قلیان از گنجنامه و بلوار ارم
درباره مراسم محرم بیانات رهبر انقلاب فصل‌الخطاب است
بازدید نمایندگان سازمان بهداشت جهانی از بیمارستان‌های همدان
استودیو بلدیه در شهرداری همدان راه‌اندازی شد
منطقه دو همدان پیشگام در توسعه متوازن
تدابیری برای جولان موتورسیکلت‌ها در پیاده راه بوعلی
لغو برخی محدودیت‌ها
ناتوانی میراث از کنترل کارتن به دستان
تداوم ضد عفونی معابر و مبلمان شهری توسط شهرداری همدان
شهردار همدان: با وجود عدم انجام تعهدات دولتی آماده اجرای پروژه‌ایم
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠۴/٢٩ تعداد بازدیـد : ٢٢۴ نسخه چاپی
 
 
 

در گفتگوی هگمتانه با جلیلوند و الوندی مطرح شد:
تکاپوی مدیریت شهری برای آسمان آبی و سرزمین سبز

روزنامه هگمتانه  : 
فراهم شدن محیط مطلوب برای زیستن شاید کمترین انتظار شهروندان از مدیریت شهری در جوامع مدنی باشد که انتظار بجایی می‌نماید.

 
 

 

از این رو هگمتانه به عنوان روزنامه شهروندی در مجموعه اقدام گفتگومحور به صورت سریالی با مدیران بخشهای مختلف در شهرداری موضوع فراهم آوردن شرایط زیستی مطلوب شهری را نقد و بررسی میکند تا به آرمان سلامت عمومی پرداخته باشد.

در این شماره گفتگویی با سرپرست سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری در خصوص آلایندههای شهری و همچنین گفتگوی دیگری با مدیر منطقه دو همدان در خصوص ایجاد زیرساختهای ناظر بر تأمین محیط زیست مطلوب انجام شده که در ادامه میخوانید.

 

جناب آقای الوندی با توجه به انتصاب اخیر خود در سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری همدان بفرمایید آیا برنامهای برای تغییر رویکرد در اداره ناوگان حمل و نقل بار و مسافر در شهر به جهت کاهش آلایندههای محیط زیست دارید؟

الوندی: بله، باید عرض کنم که از مدتها قبل وقتی موضوع استقرارم در این سازمان مطرح شد، مطالعات و تحقیقات علمی درباره فرآیند مدیریت حمل و نقل به خصوص در بخش جابجایی مسافر را آغاز کرده و در این مسیر به نکات مهمی رسیدم که برای آنها به دنبال راهکارهای ممکن و منطبق با شرایط بودم که نتایج خوبی هم به دست آمد.

مشخصاً به چه نتیجهای رسیدید؟

الوندی: خب نتیجه نخستین این است که باید بازنگری جدی در بهره مندی از ناوگان دیزلی برای انتقال مسافر درون شهری انجام شود، در این خصوص خوشبختانه با پیگیریهای جدی دکتر حاجی بابایی نماینده مردم همدان در مجلس و پیگیریهای مجدانه مهندس شاهرخی استاندار، مهندس عراقی معاون امور عمرانی استاندار، مهندس افشاری فرماندار همدان، مهندس جعفری مدیرکل امور شهری و شوراها و همچنین تلاش مستمر مهندس صوفی به عنوان مدیر ارشد شهری همدان با یک اتفاق نظر مبارک منتج به تصمیم برای تحقق قطار شهری برای همدان شده که نوید کاهش آمد و شد و حضور اتوبوسهای دیزلی در شهر را میدهد بنابراین یکی از مهمترین مؤلفههای ایجاد هوای پاک که استفاده از انرژیهای پاک است در دسترس خواهد بود.

 

جناب آقای الوندی تا آن زمان یا اینطور بگوییم که تا قبل از افتتاح قطار شهری چه اقداماتی را مدنظر قرار داده اید که از میزان آلایندگی ناشی از فعالیت ناوگان دیزلی کاسته شود؟

الوندی: یکی از عوامل ایجاد آلودگی هوا توسط اتوبوسها مربوط به نقص فنی در ناوگان دیزلی است که با بازدیدی که از پارکینگ اتوبوسهای راکد داشتم تصمیم به بازسازی و بهره گیری از قطعات کارساز این چند دستگاه اتوبوس برای بهینه سازی سوخت و سوز موتورهای دیزلی اتوبوسهای فعال در شهر گرفته ایم تا با رفع نقایص فنی به بهبود شرایط کمک بشود.

 

آیا این تنها راهکار برنامه محور شماست یا اقدامات دیگری هم مد نظر قرار داده اید؟

الوندی: خیر به همین مقدار تلاش اکتفا نکرده ایم و با در نظر گرفتن یک اقدام ویژه که به زودی اطلاع رسانی خواهیم کرد، تحول عظیمی در حضور نسل نویی از اتوبوسها در خیابانهای شهر خواهیم بود تا این ناوگان در انتقال شهروندان در شهر با پوست اندازی به شایستگی لازم نزدیک شود.

جناب آقای الوندی ضرورت استفاده از اتوبوس در رینگ اول شهر همدان چقدر ارزیابی میشود؟ آیا برنامه جایگزین میتوان داشت؟

الوندی: مدیریت شهری سعی بر کاهش حضور خودروهای دیزلی و سنگین در شهر دارد چرا که هم معضلات نظیر آلودگی هوا وجود دارد و هم اینکه حضور خودروهای بزرگ قامت در معابر شهری موجب تقویت گرههای ترافیکی میشود، اما از مهمترین سرفصلهای خدمات عمومی شهرداری این است که نگاه جامع الاطراف به موضوعات داشته باشد و امکانات خود را با شرایط زندگی شهروندان تطبیق دهد لذا با نگاهی به شرایط اقتصادی و اقبال عمومی به استفاده از اتوبوس توسط شهروندان بخاطر هزینه کمتر، شهرداری چارهای ندارد جز اینکه علیرغم همه مشکلات، این نوع از خدمت را همواره ارائه و برای بهبود آن تلاش کند؛ اما باز تأکید میکنم درآینده با استقرار قطار شهری میتوان در مسیرهای مشخصی نوع جابجایی مسافر را مناسب ساخت.

 

به استفاده از انرژیهای پاک اشاره کردید در این باره آیا اقدام قابل اشارهای در نظر گرفته اید؟

الوندی: بله همانطور که در پیاده راه بوعلی و اکباتان شاهد حضور خودروهای هیبریدی هستید که با استفاده از انرژی برق حرکت میکنند بدنبال حضور تاکسیهای برقی نیز هستیم و برنامههای عملی مشابهی را در نظر گرفته ایم که این اقدامات نیز میتواند شهروندان همدان را از امکانات رفاهی سالم بهره مند کند، اگرچه در حال حاضر نیز معاینات فنی خودروها در بخش تاکسیرانی با حساسیت ویژه همکارانم در معاونت مربوطه در حال رصد است و اقدامات گستردهای سال گذشته برای ایجاد تسهیلات ویژه تعویض تاکسیها در نظر گرفته شده که جای تقدیر از دست اندرکاران دارد.

جناب آقای جلیلوند به عنوان شهردار منطقه دو همدان بفرمایید وضعیت سلامت آب و هوا برای زیست شهری مردم چگونه است؟

جلیلوند: شهر همدان به واسطه موهبت الهی و قرار گرفتن این شهر در دامنه کوهستان الوند و شرایط ویژه اقلیمی از شاخصهای خاص طبیعی برخوردار بوده و نعمت خوب زیستن در آن به ما شهروندان همدانی هدیه شده که باید قدردان و نگهبان آن باشیم.

حدود یک سال و نیم از مدیریت شما در منطقه دو همدان میگذرد میخواهیم از اقدامات شما و همکارانتان در مدیریت شهری همدان برای رسیدن به آرمانهای شهر مطلوب زیستی بدانیم و برای خوانندگان روزنامه منتشر کنیم، چه کارهای انجام شده است؟

جلیلوند: تقریباً میتوان گفت همه تلاش ما در مدیریت شهری در تمام فرصتها با هدف ایجاد محیط با نشاط و ارتقای کیفیت زندگی شهروندی صورت میگیرد و هدف اصلی ما بهبود شرایط زندگی انسانها در سرزمین همدان است اما اگر مشخصاً سؤالی در ذهن شما هست بفرمایید پاسخ میدهم.

 

به طور مثال آیا شهرداری منطقه دو در کاهش آلودگی هوا برنامهای میتواند داشته باشد و اینکه اگر مؤثر است آیا اقدامی صورت داده اید؟

جلیلوند: اقدامات مناطق از حیث کاهش آلایندهها شاید خیلی زیرپوستی باشد و قابل اشاره نباشد اما مثلاً با بهره گیری از سازوکار روشهای نوین آبیاری مانند آبیاری قطرهای در پی عدم استفاده از تانکرهای دیزلی آبرسان فضای سبز در حد امکان بر آمده ایم که خود با هزینههای قابل توجه انجام میشود اما ضرورت داشته است.

فرمودید عوامل زیرساختی در تولید و حفظ هوای مطلوب مؤثر است در این باره بیشتر توضیح دهید؟

جلیلوند: بله ما در اداره شهر در منطقه دو همدان یکی از مهمترین مؤلفههای زیست محیطی را توسعه فضای سبز میدانیم، بنابراین در حفظ محیط سبز و درختان موجود در شهر وظیفه سنگینی داشته و برای این اصل زندگی شهروندی برنامههای مختلف در نظر گرفته ایم، بطور مثال در اصلاح و بازسازی معابر مانند پیاده رو سازی و جدولگذاریهای شهری همواره حفظ فضای سبز و مراقبت از درختان را سرلوحه امور قرار داده ایم که نمونه بارز آن اصلاح باغچههای خیابان بوعلی بالاست که به حفظ و نگهداری بیش از 157اصله درخت چندین ساله توجه جدی شده است.

 

جناب آقای جلیلوند آیا در بازآفرینی فضای سبز هم اقدامات مدون دارید؟

جلیلوند: بله توسعه فضای سبز وظیفه ذاتی شهرداری هاست ما هم با همکاری سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری به دنبال گسترش نقاط سبز منطقه بوده و مدام از هر فرصت برای ایجاد بستر سبز بهره میبریم به طور مثال بازسازی باغ گلها در کوچه ذوالفقار بعنوان محل کشت و نگهداری گونههای جذاب گل و درخت و نمایش آنها در معرض بازدید شهروندان از نمونههای تخصصی فعالیت ما در حوزه بازآفرینی فضای سبز به شمار میرود.

 

آیا نمونههای دیگر هم داریم؟

جلیلوند: بله ما در هر معبرگشایی ابتدا به حفظ فضای سبز و درختان موجود در اطراف پرداخته و سپس در هدفگذاری و شهرسازی پروژهها را راهنماییهای تخصصی معاونت شهرسازی و معماری طراحیها را مشمول ایجاد فضای سبز میکنیم که به عنوان مثال میتوان به ایجاد پارکهای نواری در تعریض معابر اشاره کرد.

 
     
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠۴/٢٩ تعداد بازدیـد : ٢٢۴ نسخه چاپی
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١٠٩  نفر کاربران آنلاین :
۲,۶۳۰,۹۵۱ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
روزنامه هگمتانه
خبــرگزاری مهـر
خبــرگزاری ایسنا
باشگاه خبرنگاران
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
مقالات و نوشته ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو اخبــار
اخبار شهرداری همدان
اخبار شهر همدان
اخبار ایران و جهان
آرشیـو گزارش ویــژه
آرشیـو گفتگوی ویــژه
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان